Pozvánka do regiónu: Na výstave leteckých máp si môžete aj zalietať

Autor: Múzeum máp

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, koľko máp potrebuje pilot, ktorý chce priletieť na letisko M.R. Štefánika v Bratislave? Všetko čo musí pilot vedieť, aké mapy sa využívajú a kto ich vyrába sa dozviete v Slovenskom múzeu máp.

Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová neďaleko Banskej Bystrice je známe svojou interaktivitou, zážitkovou expozíciou, vhodnou aj pre tých najmenších. „Aby sa k nám návštevníci mohli neustále vracať, od minulého roka sprístupňujeme špecializované výstavy na rôzne témy. Stála expozícia sa z časti na najbližšie dva mesiace zmení na výstavu leteckých máp,“ hovorí kurátorka múzea, Andrea Farkašová.

Na palube lietadla musí byť vždy papierová mapa

Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť do kartografických diel, v ktorých sú zaznačené tie najdôležitejšie prvky pre športových a dopravných pilotov, stíhačov či vrtuľnikárov. Výšky pohorí, výšky vertikálnych prekážok, letecké priestory, vymedzenie nebezpečných či zakázaných priestorov, zaznačenie letísk a mnoho iných dôležitých informácií musia piloti vedieť z máp pohotovo vyčítať. Každá skúška pre pilota pozostáva z vedomostí, okrem iného, aj z leteckej meteorológie.
Výstava, ktorá je sprístupnená do 23. marca 2023, pozostáva zo zbierky historických vojenských leteckých máp, súčasných orientačných leteckých máp vydávanými našimi vojakmi, plánovacích a navigačných máp Európy či sveta a rôzne iné.
„V súčasnosti máme všetky potrebné údaje a mapy v elektronickej navigácii. Avšak aktualizovanú leteckú ICAO mapu podľa štandardov NATO musí mať každý pilot na palube. Pri vojenských navigačných a plánovacích mapách sa určité údaje nesmú zaznačovať do navigácie, len do papierových máp. Aj tieto typy mapových diel nájdu návštevníci počas výstavy v múzeu,“ dopĺňa pilot, leteckých fotograf a riaditeľ múzea, Milan Paprčka.

Súčasťou výstavy leteckých máp je najväčšia edícia leteckých kníh na svete.

Aeroatlas, ktorý nájdete iba v múzeu  | Zdroj: archív Múzea máp

Zalietajte si s nohami pevne na zemi

Múzeum máp je síce priestorovo menšie múzejné zariadenie, avšak s nadregionálnym významom. Návštevníkov upúta nielen svojím zbierkovým fondom, ale aj novodobými výdobytkami najnovších technológií. K bohatej interaktivite expozície pribudla aj nová moderná atrakcia – letecký simulátor. „Ako aj počas výstavy trvajúcej do 23. marca, tak aj po jej skončení si návštevníci môžu zalietať nad svojou obcou či vysnívanou krajinou kdekoľvek vo svete. Aspoň na chvíľu môžete zažiť autentický pocit aké je to sedieť na mieste pilota a vyskúšať si akýkoľvek typ športového lietadla, stíhačky, vrtuľníka či dopravného lietadla. A to všetko s nohami pevne na zemi,“ uzatvára kurátorka múzea, Andrea Farkašová.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram