Slovenské kaviarne, ktoré svojou atmosférou vyrážajú dych

Autor: Redakcia

Konkurenčný boj so sebou prináša mnoho výhod. Vďaka nemu vznikajú značky s originálnymi výrobkami, so zaujímavou filozofiou a s kreatívnymi konceptmi. Jedinečnosť je rozhodujúca i v gastronómii, ktorej špecifickou kategóriou sú kaviarne. V mestách ich nájdeme desiatky, no vždy existuje tá jedna niečím výnimočná, do ktorej sa z nejakého dôvodu opätovne a radi vraciame. Je skvelé, že aj na Slovensku sa môžeme pochváliť podnikmi, ktoré svojím nápadom a atmosférou vyrážajú dych.

Štúr alebo Sládkovič?

Hold slovenským velikánom vzdávame nielen pomenovaním ulíc, vytváraním pamätníkov či zachovávaním ich umeleckých diel. V Bratislave a Trenčíne sa mená významných osobností spájajú aj s vôňou kávy. Na Štúrovej ulici v hlavnom meste sa zrodil koncept osobitej kaviarne Štúr Café, ktorá oživuje to, čo je pre tisíce Slovákov zabudnuté. Štúrovčina si tak aj v dnešnej modernej dobe našla priestor na znovuzrodenie. Na webovej stránke kaviarne či nápojovom lístku prirodzene nájdete slová s mäkčeňom pred „e“ a „i“ alebo na vás žmurkne „j“ na miestach, kde by mala stáť dvojhláska. Kaviareň, respektíve kavjareň ponúka obľúbený horúci nápoj v mnohých lahodných obmenách. Stačí si len vybrať z „Pojednaňja krátkôho o nápojoch i jedlách štúrovskích“.

Zaujímavô

Kaviareň sa pôvodne predstavila ako Shtoor. Pomenovanie malo symbolizovať prepojenie našej národnej hrdosti a moderného anglicizmu. Vzhľadom na rozídenie sa spolumajiteľov však bolo potrebné ju premenovať. V súčasnosti si pod názvom Štúr Café hrdo zakladá na poctivej domácej výrobe. „Kávi zrná mi upraženje ňekupujeme. Od farmárov z Kolumbije a Guatemali ich prjamo máme. Tu v Prešporku káva zelená pražeňja sa dočká a vždi čerstvá do našich kavjarňí smerovať môže. Útulnô a príjemnô prostreďje mi pre vás pestujeme.“ (Zdroj: sturcafe.sk)
V tejto jedinečnej kaviarni si vychutnáte kávu od pestovateľov priamo z Kolumbie či Guatemaly | Zdroj: Štúr Café

Ležérne romantická, moderná a tradičná zároveň. Aj taká je kaviareň Café Sládkovič na Mierovom námestí v Trenčíne. Inšpiráciu v našom národovcovi majitelia pretavili do zariadenia interiéru – kávu si môžete vychutnať napríklad v miestnosti Detvan alebo Marína a popritom si nenútene čítať úryvky z diel či obdivovať historické fotografie. Dizajnové stvárnenie priestoru prevažne od lokálnych dodávateľov podnecuje do príjemného debatovania a nabáda návštevníka k opätovnej návšteve.

Kaviareň Café Sládkovič je typická nielen výbornou kávou, ale aj svojimi špecifickými miestnosťami ako Detvan či Marína | Zdroj: Café Sládkovič

V Trnave si vychutnáte kávu v synagóge z 19. storočia

Spojenie histórie, krásy, umenia, kultúry a chutnej kávy pocítite v podniku Synagóga café v Trnave. Priestory „odsvätenej“ ortodoxnej synagógy lákajú unikátnym interiérom, ktorého atmosféra si vás podmaní. Napokon, sídlo kaviarne sa od roku 2010 pýši ocenením najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku.

Pôvodné klenby a fresky ladia s modernými prvkami a umocňujú tak zážitok z popíjania výberovej kávy. Príležitostne ho spríjemňujú i besedy, koncerty, výstavy, ale aj divadelné predstavenia, ktoré sa tu konajú. S rešpektom k minulosti, s okúzľujúcou atmosférou a uspokojením chuťových pohárikov sa môžete stretnúť na Haulíkovej ulici.

Prostredie podniku Synagóga café je veľkolepé | Zdroj: Nikola Puchovská

Divná pani, o to viac obľúbená

V impozantnom priestore bývalej krajčírskej dielne v Banskej Štiavnici vás na výbornú kávu zláka kaviareň Divná pani. Mnohých iste zaujme najmä miestnosť s veľkým svetlíkom v strope. Vikier vraj pôvodne slúžil na to, aby šičky dobre videli na svoju prácu. Dnes vytvára spolu s interiérom dýchajúcim históriou a so starožitnosťami miesto, odkiaľ nebudete chcieť odísť. Vysoké stropy, farebné čalúnenie na pohovkách a kreslách, vysoko osadené drevené police s desiatkami kníh pôsobia inšpiratívne pre každého, kto podľahne a vstúpi dnu. Aj preto jej povesť siaha ďaleko za hranice mesta.

Originálny interiér v bývalej krajčírskej dielni v Banskej Štiavnici je lákadlom pre mnohých návštevníkov | Zdroj: Divná pani

Zaujímavô

Budova meštianskeho paláca, v ktorej sa nachádza Divná pani, je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kaviarne ponúka ešte jeden na Slovensku nevídaný zážitok. V jednej z desiatich krásnych a historicky zariadených galérií sa môžete dokonca ubytovať. Každá z izieb je originálna a predstavuje samostatný umelecký smer. K dispozícii máte spálňu, obývačku, kúpeľňu a súkromný vstup do záhrady. Divná pani Luxury Gallery Rooms je u nás jediným hotelom typu galerijného konceptu ubytovania.
Budova, v ktorej kaviareň sídli, je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a okrem kaviarne je jej súčasťou aj koncept galerijného ubytovania, ktorý naozaj vyráža dych | Zdroj: Divná pani

Pre tých, ktorí milujú kávu i mačky

Celkom iný koncept, na aký ste v kaviarňach zvyknutí, ponúka Ragdoll cafe v Banskej Bystrici. Predstavu o netradičnej kaviarni dokonale spĺňa po dizajnovej stránke, ale nadchne aj milovníkov mačiek. Debaty pri dobrej káve tak majú stálych poslucháčov, ktorí však nikdy nevyzradia tajomstvo. O jedinečnú atmosféru sa nestarajú iba domáci maznáčikovia. Skvelá káva a interiér zladený do posledného detailu vo vás zanechajú nezabudnuteľný dojem.

Ak patríte medzi milovníkov mačiek, na svoje si jednoznačne prídete v kaviarni Ragdoll v Banskej Bystrici | Zdroj: Ragdoll cafe

Zaujímavô

Zariaďovanie kaviarne nepadlo iba do rúk dizajnérov, ale aj módnej návrhárky. Aj preto je v nej štýl glamour taký citeľný. Dôvod výberu tmavších odtieňov zelenej a modrej však nebol vyslovene estetický. Farby predurčila prítomnosť bielych mačiek v interiéri, a to preto, aby vynikla srsť mačiek plemena ragdoll potulujúcich sa po kaviarni.
Jedinečná glamour kaviareň, v ktorej nikdy nebudete sami | Zdroj: Ragdoll cafe

Ta to perša kavjareň pre vychodňare

Hoci na Slovensku máme množstvo nárečí, niektoré z nich v ušiach obzvlášť rezonujú. Ukážkovým príkladom je kaviareň Republika Východu, ktorú nájdete v Košiciach. Pri výbere kávy však musíte počítať s tým, že dialektu sa priučíte i vy. Podobne ako Štúr Café, aj táto kaviareň má svoj originálny jazyk komunikácie. Nápojový (a jedálny) „ľistek“ je písaný v nefalšovanej východniarčine.

Kaviareň Republika Východu má svoj originálny jazyk komunikácie v nefalšovanej východniarčine | Zdroj: Alexandra Gaďová

Zaujímavô

Republika Východu má vlastnú hymnu, vlajku aj ústavu. Miesto dýcha kultúrou východu, humorom a vôňami, ktoré vás donútia dať si viac ako kávu. Možno sa nakoniec budete chcieť stať občanom podniku: „Republika Vychodu barz ľubi svojo ľudze. Každi opčan može vifasovac bumažku, co mu dožiči hojnosci. Naťukaj pišmenka tvojoho mena a samo še ci nabije dzešec euróvskich korunoch. Tote peňeži na bumažke bizovňe prepiješ ti i tvojo kamaraci. A to ňe šicko, bo tota bumažka je zazráčna. Dzešec percentoch ci pribudňe na šicko smačne jedzeňe a pijatiku.“ (Zdroj: republikavychodu.sk)
Republika Východu je skutočne jedinečná kaviareň, ktorá okrem svojho vlastného jazyka prináša i chutnú kávu a krásne výhľady na pešiu zónu Košíc | Zdroj: Alexandra Gaďová

Pre nadšencov vycibrených kávových chutí, ale aj pre tých, ktorí si radi spríjemnia voľné chvíle konverzáciou v unikátnom prostredí, máme na Slovensku jedinečné kaviarne lákajúce na opätovnú návštevu. Mnohé sú známe nielen lokálne. Napokon, sú dôkazom, že láska ku káve môže prerásť do podoby, ktorú budú zbožňovať tisíce ľudí.

Máte svoju obľúbenú kaviareň, do ktorej sa radi vraciate? Šálku výbornej kávy si vychutnávate radšej sami, napríklad relaxom pri čítaní knihy, alebo si ju neviete predstaviť bez spoločnosti? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

3

Henrieta Rojkova 1. apríla 2022 - 18:25

Stary Biskupsky hostinec Nitra

Odpovedať
Anna 1. apríla 2022 - 23:04

V Martine odporúčam Kocúr káva&bistro v centre. Krásny hipster-like interiér a výberová káva 👌

Odpovedať
Ľubomír 3. apríla 2022 - 13:54

True Brew coffee bar Trenčín

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram