Symbol radosti, hojnosti a veselosti – to sú fašiangy. Ich čas nastal po konci Vianoc príchodom Troch kráľov a končili sa pred veľkonočným obdobím. Počas fašiangov sa konali zábavy, plesy, sprievody, zabíjačky, ľudia boli uvoľnenejší, obliekali sa do masiek, vypekali.…
tradície na Slovensku
-
-
Výletnô
Tradičné hudobné, folklórne a kultúrne festivaly na Slovensku
Autor: RedakciaAutor: RedakciaAj kultúra a umenie sú tým, čím sa na Slovensku môžeme hrdo pýšiť. Okrem iného v podobe podujatí, ktoré sú v mnohých prípadoch známe až za našimi hranicami. Fanúšikovia vážnej hudby, jazzu, country, folku, rocku či alternatívy, milovníci kníh, divadelných alebo filmových predstavení,…
-
(Ne)Tradičnô
Tradičná ľudová svadba – viete, odkiaľ pochádzajú dnešné svadobné zvyky?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaČoraz viac mladých párov si ctí tradície a snaží sa pripraviť svoju svadbu podľa starých slovenských zvykov. Svadby však v minulosti nebývali také veselé ako dnes. Manželstvá sa neraz uzatvárali na základe dohôd medzi rodinami,…
-
(Ne)Tradičnô
Hody a dožinky: s akými zvykmi a tradíciami sa spájajú?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaKončí sa leto – obdobie práce na poliach, lúkach, v záhradách či vo viniciach. Zásoby na zimu sú pripravené, lúky pokosené, seno usušené a naši predkovia sa pripravujú na oslávenie svojej ťažkej práce tým najlepším…
-
Poriadne nafučaná perina a veľký vankúš kedysi patrili do každej domácnosti. Za kvalitné duchny boli považované tie, pod ktorými spiaceho takmer nebolo vidno. Nebola to však ľahká robota, pripraviť takúto parádu. Trvalo aj týždne či…