Kúpele Korytnica – ako sa z vychýrených kúpeľov stalo miesto duchov

Autor: Redakcia

Bývalé kúpele Korytnica sa nachádzajú na trase medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom. V minulosti boli okrem iného jedinečné aj tým, že ich súčasťou bola plnička sklených fliaš a voda z Korytnice bola distribuovaná do celej rakúskej monarchie. Svojho času mali byť slovenskou obdobou slávnych Karlových Varov, to sa však nikdy nestalo. Kúpele boli opustené skôr, ako naplno využili výnimočný potenciál. Dnes je z nich miesto duchov. Aký je ich príbeh?

Kúpele Korytnica boli najvyššie položené a na prelome 19. a 20. storočia aj jedny z najvýznamnejších kúpeľov v celom Rakúsko-Uhorsku. Liečili sa v nich dokonca aj významné osobnosti, ako napríklad Ľudovít Štúr či cisár František Jozef. Ich sláva a dôležitosť nestratili na úrovni ani počas oboch svetových vojen. Všetko sa však začalo dlhé roky predtým.

Kde bolo, tam bolo

Dolina pod vrchom Prašivá, ktorá sa rozprestierala za dedinkou Osada a oddeľovala vtedajšiu Liptovskú stolicu od Zvolenskej, nebola hocijakou kotlinou. Miestni ju nazývali medokýšskou vzhľadom na tri pramene, ľudovo medokýšom, s liečivou vodou, ktoré v týchto hlbokých lesoch vyvierali.

Zaujímavô

Uhorskí historici tvrdili, že Korytnica nesie meno podľa korytnačiek, ktoré vraj toto miesto v minulosti obývali. Prvé zmienky o Korytnici však pochádzajú z roku 1233 z darovacej listiny kráľa Ondreja II. Názov Korytnica pochádza pravdepodobne z ľudovej terminológie – z pomenovania tvaru doliny, čiže koryta.
Kúpele Korytnica boli obľúbené aj pre liečivé účinky svojich prameňov | Zdroj: Radka Klemanová

Zázračné účinky korytnických prameňov boli známe dlhé stáročia pred otvorením kúpeľov. S nádejou k nim chodili domáci, ale aj ľudia z veľkej diaľky. Prefekt likavsko-hrádockého panstva podal návrh kráľovskej korune, aby liečivú vodu týchto prameňov odborne preskúmali. Po čase pribudol pri prameňoch aj lesný dozorca s dreveným domčekom. Ochraňoval a udržiaval pramene aj hosťovský dom a vyberal poplatok dva denáre za vstup do kúpeľnej jamy.

Začiatkom 19. storočia sa z Korytnice stalo rekreačné miesto pre vyššie postavených funkcionárov a úradníkov. Začínalo sa podobať kúpeľom, aké poznáme dnes. Stáli tam štyri budovy: riaditeľská, ktorej súčasťou bola aj kuchyňa, budova jedálne nazývaná Speisesaal, Sollusovský dom a jeden kúpeľný dom.

TIP

Ak túžite po rekreácii, načerpaní energie a zážitkoch, navštívte Donovaly. Na tomto mieste si príde na svoje doslova každý. Deti budú nadšené z netradičnej dedinky Habakuky, kde sa ocitnú uprostred magickej atmosféry slovenských rozprávok. Milovníci športu si užijú skvelú turistiku napríklad na Kozí chrbát, ktorý je dominantou hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a ponúka nenáročnú turistiku, vhodnú aj pre rodiny s deťmi, alebo na vrch Prašivá, na ktorý sú jedným z najlepších prístupových bodov práve kúpele Korytnica – ide o najkratší výstup na tento kopec.
Krásne prostredie obkolesené prírodou a lesmi lákalo v minulosti množstvo pacientov, ale i turistov

Sľubné nové kúpele

Novovybudovaný areál kúpeľov sprístupnený v roku 1859 sľuboval veľa. Hovorilo sa, že kúpele Korytnica sa každým rokom rozvíjajú a ich rozvoj im sľubuje stať sa v rakúskom mocnárstve kúpeľmi, ako sú svetoznáme karlovarské v Česku. Od prvého otvorenia pribudli dva kúpeľné domy, hostinec a 12 ďalších budov so 41 vkusnými izbami. Nemohla chýbať ani stajňa pre kone a vozy. Nezabúdalo sa ani na estetický dojem z celého areálu. Žriedla prekryli prístreškami, aby mohli kúpeľní hostia odpočívať pri prameňoch aj cez daždivé dni. Kvetinové záhony, skleníky a štyri fontány urobili z Korytnice odpočinkový raj.

Pyšnô

V spomínanom roku sa stala súčasťou areálu aj plnička sklenených fliaš. Od toho momentu voda z Korytnice obletela svet. Predávala sa po celom Rakúsko-Uhorsku a typické sedemdecové zelené fľaše poznali aj v Amerike.

V tom istom roku sa stala ešte jedna významná udalosť – posvätenie malého dreveného Kostolíka sv. Ondreja. Jeho kaplnka bola vybudovaná pre kúpeľných hostí. Vďaka nemu mali odchádzať z kúpeľov úplne zdraví telom aj dušou. V auguste 1859 prebehlo slávnostné posvätenie. „Na následnej hostine, na ktorej hrala slovenské pesničky slovenská cigánska hudba Piťova zo Svätého Mikuláša, mali poprední hostia príhovory po nemecky, maďarsky, ale kňaz, profesor slovenského cisársko-kráľovského gymnázia z Banskej Bystrice Juraj Slota, predniesol svoj nádherný príhovor po slovensky,“ spomína sa v historických prameňoch. Kostolík je krásnou spomienkou na minulosť. Tak ako ho tam architekt v časoch najväčšieho rozmachu kúpeľov postavil, tak tam stojí dodnes bez jediného zásahu.

Drevený skvost – Kostolík sv. Ondreja, vybudovaný pre kúpeľných hostí | Zdroj: Patrik Vavrovič

TIP

Návštevu kúpeľov Korytnica môžete spojiť s výletom do krásnej slovenskej baníckej obce Špania Dolina. Môžete sa prejsť Banským náučným chodníkom, ktorý je verejnosti prístupný buď formou individuálnej turistiky, alebo so sprievodcom. Na námestí môžete obdivovať unikátny hrajúci orloj, ktorý je akýmsi zmenšeným modelom špaňodolinskej bane. A nevynechajte ani Múzeum medi, kde nájdete rôzne historické artefakty, ktoré súvisia s ťažbou medi v regióne.

Železnicou cez rozprávkovú prírodu

Príchod do kúpeľov bol veľkolepý. Na začiatku doliny stála veľká brána s rakúskymi zástavami, s orlom a nápisom Chorým spásu. Na opačnej strane, v smere von z liečebného areálu, sa Korytnica lúčila s hosťami pozdravom Zdravým útechu.

Do kúpeľov viedli najskôr len rôzne kľukaté cestičky, až neskôr pribudla upravená asfaltová cesta, vysádzaná jedľami a topoľmi, napájajúca sa na trnavsko-krakovskú cestu vedúcu od Banskej Bystrice cez velebný vrch Šturec na Liptov. Aby sa však do kúpeľov dostala širšia verejnosť, vznikla nová úzkorozchodná železnica, ktorá premávala od roku 1908. „Z Ružomberka sa do kúpeľov dostaneme vláčikom malebným údolím,“ uvádza archívna tlačová správa.

TIP

Dnes železnička už nefunguje, no po jej stopách si môžete urobiť výlet. Na tomto úseku je v súčasnosti vybudovaná náučná trasa pre turistov aj cyklistov s názvom Cyklokorytnička. Pripravte sa však na 23 kilometrov cesty so 400-metrovým prevýšením.

Keď sa dobré na zlé a potom zase na dobré obrátilo

V priebehu 19. storočia sa dostali kúpele do súkromných rúk a kúpeľné mestečko sa začalo rozrastať raketovým tempom. Boli vybudované nové ubytovacie aj liečebné pavilóny. Hostia sa mohli ubytovať až v 400 izbách, liečiť v 30 liečebných kabínach a pribudol aj jeden zrkadlový kúpeľ.

Jedno z ubytovacích zariadení – Vila Štefánia

Počas ďalších rokov sa kúpele dedili z vlastníka na vlastníka a napokon sa dostali do rúk tých, ktorí ich hodnotu nevedeli oceniť. Začali preto upadať. Osud to však zariadil inak – dvoma veľkými požiarmi v rokoch 1911 a 1921, ktoré zničili väčšinu drevených budov. Majitelia nedokázali opravy kúpeľov finančne utiahnuť, a tak boli nútení areál predať na dražbe. Aj vtedy sa však na významnú kúpeľnú osadu usmialo šťastie. Dostala sa do rúk Liptovskej sporiteľne, ktorá celý areál postavila na nohy, budovy boli obnovené, a tak už o pár rokov neskôr dokázala poskytnúť ubytovanie pre 250 hostí. Nasledujúce roky ich spravovala jedna poisťovňa za druhou. Napokon boli zapísané aj do Správy kúpeľov, sanatórií a zotavovní Revolučného odborového hnutia.

TIP

Dolný Harmanec je obec ležiaca neďaleko Španej Doliny. Ak vás fascinujú jaskyne, v tejto obci ich nájdete dokonca až dve. Prvou je Harmanecká jaskyňa, ktorej podzemné siene a chodby sú tvorené snehobielou vápencovou kvapľovou výzdobou a obýva ju až desať druhov netopierov. Dekrétová jaskyňa je zatiaľ málo prebádaná, avšak turistom voľne prístupná. Je tvorená jednou chodbou, pričom na niektorých miestach môžu návštevníci pozorovať sintrovú výzdobu.

Prírodné liečivo z prameňov

V Korytnici sa na povrch dostali štyri pramene: Jozef, Anton, Vojtech a Žofia. Ich minerálna voda je zložením veľmi podobná svetoznámym francúzskym žriedlam Vichy. Má vysoký obsah železa, preto je skvelým doplnkom pri jeho nedostatku alebo pri problémoch s trávením.

Pyšnô

Voda z Korytnice mala úspech nielen pri liečbe chorôb, ale aj pri vyhrávaní prestížnych cien. Na svetových výstavách vo Viedni aj v St. Louis v USA si vyslúžila niekoľko ocenení.
Pramene z Korytnice sú unikátne pre svoje liečebné účinky, navyše vyhrali mnoho prestížnych ocenení | Zdroj: Patrik Vavrovič

Každý z prameňov má inú chuť, teplotu aj zloženie. Vojtech je dobrým liekom pre cukrovkárov a pomáha po operácii žalúdka. Zároveň je so svojou teplotou 5,4 stupňa najchladnejšou minerálnou vodou na Slovensku. Jozef lieči problémy s pečeňou, tenkým a hrubým črevom. Žofia má o niečo jemnejšiu chuť ako ostatné pramene a odporúča sa pri črevných kataroch. A posledný prameň, Anton, padne vhod pri nedostatku železa, častom darovaní krvi, v období dojčenia a tehotenstva.

Ale šťastne až do smrti nežili

Napriek tomu, čo všetko sa podarilo kúpeľom Korytnica prežiť, krátko po revolúcii prišiel ich úpadok. Obdobie privatizácie ich pripravilo o peniaze a slávu a v roku 2002 skončili v konkurze. V roku 2013 odkúpil časť kúpeľov podnikateľ Zlatko Banovic z Francúzska. Zrekonštruoval liečivé pramene a vybudoval nad nimi prístrešky, a tak si môžete podobne ako kedysi načapovať vodu i za nepriaznivého počasia. Zlatko sa rozhodol využiť aj bývalú budovu pošty a kaviarne.

Interiér opusteného domu v kúpeľoch Korytnica

TIP

V kúpeľoch Korytnica si dnes už relaxačný a uzdravovací pobyt neužijete, môžete si ho však dopriať v iných fungujúcich slovenských kúpeľoch. Navštívte Bojnice a okrem liečebného pobytu si užite aj romantickú atmosféru tohto mesta. Piešťany sú zase jedny z najznámejších a najvýznamnejších slovenských kúpeľov, ktoré sa pýšia liečivou geotermálnou vodou. Skvelý pobyt si užijete aj v Rajeckých Tepliciach, Dudinciach alebo Trenčianskych Tepliciach.

Dnes areál pripomína ukrajinské mesto duchov Pripiať. Nájdete tam smerové tabule, stoličky, vybavenie izieb, plyšové medvedíky aj barové stoličky, akoby miesto stále čakalo, kým sa jeho hostia prebudia z dlhého spánku. Toto miesto má skutočne zvláštnu atmosféru. Aj dnes sa môžete prejsť celým areálom. K prameňom sa dostanete popri spustnutej budove, kde sa v minulosti poskytovali uhličité kúpele, popri bývalom kúpeľnom dome a tiež prázdnej starej plničke. Spomínať na zašlú slávu môžete pri liečebných domoch Hygea a Oľga, ale aj pred slávnou kaviarňou Espresso. Pozrite sa cez okná a rozpadnuté steny na vnútorné zariadenie, pozostatky vykachličkovaných miestností, zvyšky zrkadiel, vaní a kožených ležadiel určených na relaxovanie pacientov, no do interiéru objektov je vstup zakázaný z dôvodu nebezpečenstva.

Smutný pohľad na spustnuté kúpeľné priestory a budovy | Zdroj: Adela Holubčíková

Napriek tomu, že kúpele Korytnica dnes už nefungujú, toto miesto je stále zaujímavé atmosférou a príbehom. Oplatí sa ho preto navštíviť. Príďte aj vy ochutnať vodu z liečivých korytnických prameňov. Každý z nich je výnimočný svojou teplotou, chuťou aj zložením. Zadarmo si môžete načapovať toľko vody, koľko unesiete. No nezabudnite sa pri vstupe do areálu zastaviť pri medveďovi a podporiť toto miesto, aby mohlo dýchať naďalej. Navštívili ste už kúpele Korytnica alebo sa v blízkej budúcnosti chystáte? Podeľte sa s nami v komentároch.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

4

Peter Huba 12. januára 2023 - 20:45

Bolo to krásne zariadenie,krásna príroda.Romantická jazda na parnom vláčiku z Ružomberka cez Bieli Potok,nasledovali Jazierce,po nich Podcuchá,predposledná stanička bola Liptovská Osada a posledná Koritnica.Cesta trvala niečo cez hodinu.Bola to krásna cesta.Teraz oči pre plač.Vskriesenie už asi nenastane hoci nad Koritnicou bdie velikán Prašivá.

Odpovedať
Andy 20. januára 2023 - 10:22

Ešte štastie že k nám přišla po roku 1989 demokracia a s ňou rozvoj,prosperita a sloboda.

Odpovedať
Tina 4. marca 2023 - 20:52

Ano a este stastie, ze sme narod plny hrdosti a milujuci svoju zem s jej krasami!

Odpovedať
Jiří Fuka 16. júla 2023 - 20:28

velmi smutné..byl jsem tady asi před 35lety snad se nemilim.vse krásně fungovalo.lazně. restaurace kde se tancovalo.slušné pokoje a i bufet kde byla krásná prodavačka z dědiny pod kopcem.jen jsem ji zamával na rozloučenou s autobusu 😟

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram