Na bicykli po Slovensku: tipy na jedinečné cyklotrasy

Autor: Redakcia

Cyklistika je životný štýl a na Slovensku sa v ostatnom čase stáva bicyklovanie dôležitým fenoménom trávenia voľného času a športu. Vďaka tomu pribúda viac a viac nových cyklistických ciest, chodníkov a značkovaných cyklotrás. Cykloturistika nie je o naháňaní kilometrov v teréne, ale práve naopak, je to pohodové bicyklovanie, v rámci ktorého môžeme spoznávať krásy toho-ktorého regiónu či lokality. A veru je čo spoznávať.  

Cyklisti podnikajú výlety nielen v bezprostrednom okolí svojho bydliska, ale často radi objavujú aj iné, vzdialenejšie končiny. Mnohí aktívni cyklisti vyrážajú za športovým výkonom a vyhľadávajú náročnejšie trasy, iní sa vydávajú za poznávaním krás a jednotlivých kútov našej krajiny a potom sú tu rodiny s deťmi, ktoré preferujú nenáročné trasy, v rámci ktorých sa jednak športovo vyžijú, jednak uvidia zaujímavé lokality.  

Vedeli ste, že…?

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo výsledky prieskumu z roku 2021, podľa ktorého je najobľúbenejším športom Slovákov cyklistika, ktorú vykonávajú takmer identicky muži aj ženy. Navyše cyklistika patrí spolu s plaveckými športmi a futbalom k športovým aktivitám, ktoré sú najviac odporúčané pre deti.

Slovensko je ideálnym priestorom na výlety na bicykli a každý cyklista, či už cestuje na cestnom, trekingovom, horskom bicykli, alebo na elektrobicykli, si tu nájde to svoje. Naša krajina ponúka z hľadiska cyklistiky takmer všetko, či už ide o jazdu na hrádzach riek a v lužných lesoch, o rovinaté a nížinné cestylesné cesty a hrebeňovky, alebo o adrenalín v podobe horských trailov. Vybrali sme pre vás niekoľko krásnych a unikátnych trás naprieč Slovenskom, ktoré uchvátia každého milovníka cyklistiky, rekreačného či náročného cyklistu. 

Nenáročné cyklotrasy a cyklookruhy vhodné pre rodiny s deťmi

Malodunajské mlyny 

Trasa k malodunajským mlynom má viaceré lákadlá a je ideálnou voľbou pre rekreačných cyklistov či rodiny s deťmi, ktoré obľubujú malebné prírodné zákutia a tiež históriu či ľudovú architektúru. Trasa vedie zo srdca Žitného ostrova, ktorým je Dunajská Streda, k Malému Dunaju, je nenáročná, neobsahuje takmer žiadne prevýšenia a vy sa tak po rovine, väčšinou po asfaltových cestách, dostanete až k vodným mlynom Malého Dunaja. Trasu je vhodné absolvovať na trekingovom alebo cestnom bicykli. 

Trasa: Dunajská Streda – Dunajský Klátov, mlyn – Tomášikovo, mlyn – Topoľníky – Dunajská Streda (57 km)

Vodný mlyn v Tomášikove | Zdroj: Kulkovský Pavol

Nádhernô

Počas tohto cyklovýletu môžete navštíviť až tri vodné mlyny, ktoré sú súčasťou trasy. Pre Malý Dunaj sú charakteristické tzv. pobrežné kolové mlyny; kolové sa nazývajú preto, že stáli na drevených koloch na brehu rieky. Prvým je mlyn Jána Maticzu v Tomášikove, postavený v roku 1895, zachovaný v pôvodnom stave, ktorý v súčasnosti slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Druhým je mlyn v Dunajskom Klátove, postavený na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Spolu s mlynom v Tomášikove je prístupný verejnosti. Posledným mlynom, ktorý však prístupný verejnosti nie je, a tak návštevníci môžu obdivovať iba jeho exteriér, je kolový mlyn v Jahodnej.

Nitrianskou nivou 

Starobylé mesto Nitra, ale i jeho blízke či vzdialenejšie okolie ponúkajú viaceré zaujímavé miesta, ktoré možno navštíviť aj v sedle bicykla. Trasa nitrianskou nivou je nenáročná, nemá veľké prevýšenie – až na jeden úsek za obcou Branč. Takmer celá trasa je vedená po menej frekventovaných vedľajších cestách s asfaltovým povrchom a ideálnou voľbou na jej absolvovanie je cestný alebo trekingový bicykel. Lákadlom tejto trasy je krásna nitrianska kalvária, starý mlyn v Dolných Krškanoch či kaštieľ v Mojmírovciach. Trasu môžete začať pod nitrianskou kalváriou a pokračovať budete po asfaltovom cyklistickom chodníku na pravom brehu rieky Nitry, ktorý vedie až do Horných Krškán. 

Starý mlyn v Dolných Krškanoch | Zdroj: Dáša Vašíčková

Zaujímavô

Počas cyklovýletu určite neobíďte krásny kaštieľ v Mojmírovciach, ktorý dali v roku 1721 postaviť Huňadyovci. Ku kaštieľu vybudovali aj nádherný park, ktorý bol považovaný za jeden z najkrajších v Uhorsku. V tomto parku sa nachádza koniareň, ktorá poukazuje na veľkú lásku Huňadyovcov k týmto krásnym zvieratám. Okrem chovu koní sa táto šľachtická rodina pričinila aj o to, že Mojmírovce stáli pri zrode dostihového športu a už v roku 1814 usporiadali prvé konské dostihy.

Trasa: Nitra – Dolné Krškany – Branč – Poľný Kesov – Mojmírovce – Nitra (45 km)

Asfaltový cyklistický chodník popri brehu rieky Nitry | Zdroj: Dáša Vašíčková

Novolesniansky okruh vo Vysokých Tatrách 

Ak chcete krásy našich veľhôr spoznávať zo sedla bicykla, Novolesniansky okruh je ideálnou voľbou. Trasu môžete poňať ako rodinný výlet s deťmi a ukázať im pekné výhľady na Vysoké Tatry. Nenáročný cyklovýlet absolvujete po kvalitnom povrchu s miernym stúpaním, ale aj po poľných cestách s nespevneným povrchom so začiatkom v Tatranskej Lomnici, pričom odporúčame použiť horské bicykle. 

Zaujímavô

Vďaka tomuto okruhu sa môžete vydať aj po stopách astronómie v Tatrách, pretože sa tu nachádza Astronomický ústav SAV, v ktorom si môžete pozrieť aj krátky náučný chodník. Deti, ale aj dospelí sa tak môžu dozvedieť mnohé zaujímavosti o vesmíre a tatranských vedeckých pracoviskách, ktoré sa nachádzajú na Lomnickom štíte, ale aj pri Skalnatom plese.

Trasa: Tatranská Lomnica – Dolný Smokovec – Nová Lesná – Stará Lesná – Tatranská Lomnica (18 km)

Okruh Vysokými Tatrami s krásnymi scenériami

Okolím Banskej Štiavnice 

Banská Štiavnica, ležiaca v srdci Štiavnických vrchov, sa radí k najkrajším mestám Slovenska, navyše patrí k mestským pamiatkovým rezerváciám a je aj súčasťou zoznamu UNESCO spolu s technickými pamiatkami v jej okolí. Trasa okolo tohto mesta je nenáročná a umožní vám navštíviť niektoré z týchto pamiatok. Treba však rátať s tým, že aj keď ide o nenáročnú trasu, čaká vás na nej niekoľko stúpaní a klesaní a aj povrch bude rôznorodý – od asfaltovej cesty až po spevnené či nespevnené lúčne, poľné alebo kamienkové cesty –, preto ideálnou voľbou na tento cyklovýlet je horský bicykel. 

Okruh okolo Banskej Štiavnice vás prevedie centrom mesta, kde výlet môžete začať, konkrétne pri Trojičnom stĺpe, odkiaľ budete stúpať hore Námestím Svätej Trojice. Dostanete sa na Vodárenskú, odkiaľ môžete obdivovať mesto nachádzajúce sa pod vami, a následne sa vydajte po zelenej cyklistickej značke k staromestským schodom, odtiaľ pokračujte modrou cyklistickou značkou cez les, okolo štôlne Michal až na Hájik, kde prejdete cez štátnu cestu a po zelenej značke sa dostanete až k banskoštiavnickej kalvárii. Z  kalvárie budete pokračovať po cyklistických značkách lúkami a lesmi až do Banskej Belej a ďalej do obce Kysihýbel.  

Trasa: Banská Štiavnica – Pod kalváriou – Banská Belá – Kysihýbel – Banská Štiavnica (16 km)

Výhľad z kalvárie na Banskú Štiavnicu | Zdroj: Dáša Vašíčková

Stredne náročné cyklotrasy a cyklookruhy vhodné pre aktívnych cyklistov

Bachledova dolina 

Cyklovýlet v Bachledovej doline ponúka krásne výhľady nielen zo sedla bicykla, ale aj z vyhliadkovej veže, ku ktorej vás trasa zavedie, kľukatými a zaujímavými poľnými a lesnými cestami. Na cyklotúru je veľmi vhodný horský bicykel, a to preto, že pôjdete nielen cez kvalitné štátne, lesné či poľné cesty, ale aj cez horšie cesty s nespevneným a blatovým povrchom. Výlet začnite v Tatranskej Lomnici, z ktorej pôjdete smerom na Lendak. Po ceste máte možnosť vidieť typické ždiarske domčeky, ktoré vás uchvátia svojou malebnosťou. 

Nádhernô

V roku 2011 bola nad lyžiarskym strediskom Bachledova dolina vybudovaná drevená vyhliadková veža s ďalekohľadom v nadmorskej výške 1 109 m. Návštevníci môžu z veže obdivovať – samozrejme, pri jasnom počasí – napríklad Tri koruny v Pieninách, Belianske Tatry, vrcholy vysokotatranského Kežmarského a Lomnického štítu a tiež vrchol Giewont s krížom, ktorý sa vypína nad poľským mestom Zakopané.

Trasa: Tatranská Lomnica – Lendak – Bachledova dolina – Tatranská Kotlina – Tatranská Lomnica (41 km)

Drevená vyhliadková veža s ďalekohľadom v Bachledovej doline

Piešťanské okruhy – k Čachtickému hradu 

Mesto Piešťany je najznámejšie azda vďaka svojim kúpeľom a kúpeľným procedúram, je však i bohaté na cyklistické výlety, ktoré môžete pokojne spojiť s pobytom v tomto krásnom kúpeľnom meste. Nie je nič lepšie ako zakončiť náročný aktívny deň v termálnej vode, saune či absolvovať masáž, vďaka čomu dokonale zregenerujete svoje telo. 

Cyklotrasa vás zavedie až k Čachtickému hradu a bude vhodná najmä pre cestné a trekingové bicykle. Trasu zvládnu i menej zdatní cyklisti, avšak treba rátať aj s niekoľkými stúpaniami, pričom však nejde o veľké prevýšenia. Výlet začnite pri známom symbole Piešťan, pri soche barlolámača, na príjemnom cyklochodníku. Ďalej bude nasledovať tzv. Bátoryčkin cyklookruh, ktorým pôjdete smerom na Korytnianske kopanice, až sa ocitnete na najvyššom bode stúpania – v lokalite Ošmek. Pokračujte smerom na obec Višňové, pred ktorou sa naskytne krásny pohľad na Čachtický hrad, ideálne miesto na menšiu prestávku a fotografiu majestátneho hradu. Prestávka padne vhod aj preto, že vás čaká strmý výstup k povesťami opradenému hradu

Trasa: Piešťany – Ošmek – Višňové – Čachtický hrad – Piešťany (60 km)

Čachtický hrad

Dolná Orava – na Kubínsku hoľu 

Pre cyklistov je veľkým zážitkom nielen samotná cyklistika, ale aj to, keď sa počas svojich výletov môžu kochať prírodnými krásami daného územia, malebnými dedinkami či rôznymi unikátnymi ľudskými dielami. Dolná Orava či konkrétne Kubínska hoľa sú ako stvorené na takýto typ cyklovýletu. Trasa je vcelku náročná a preverí vašu fyzickú kondíciu pri pomerne veľkom stúpaní na viacerých miestach. Trasa povedie lesom i dedinkami dolnej Oravy, no na konci trasy sa nevyhnete úseku z Vyšného Kubína do Dolného Kubína po frekventovanej ceste, na ktorej treba byť obozretný. Na tento výlet použite horský alebo trekingový bicykel. 

Pyšnô

Počas cyklovýletu na Kubínsku hoľu určite nevynechajte návštevu dreveného artikulárneho kostola, ktorý je najvýznamnejšou kultúrnohistorickou pamiatkou obce Leštiny a širokého okolia, zapísaný do zoznamu UNESCO. Kostol bol postavený v roku 1688 a bol v ňom pokrstený aj jeden z najvýznamnejších slovenských spisovateľov Pavol Országh Hviezdoslav. Pri návšteve kostola môžete obdivovať jeho drevenú zvonicu, nádherný interiér, a to najmä hlavný oltár, lavice s erbmi či renesančnú krstiteľnicu.

Trasa: Dolný Kubín – Pucov – Leštiny – Vyšný Kubín – Dolný Kubín (27 km)

Cesta na Kubínsku hoľu | Zdroj: Gabriela Kurjaková

Zemplín – tokajská oblasť 

Juhovýchod Slovenska si zamilujete nielen vzhľadom na tokajskú vinohradnícku oblasť, ležiacu v povodí rieky Bodrog, ale aj vďaka krásnym malebným scenériám či pohľadu na Zemplínske vrchy. Cyklovýlet môžete spojiť s návštevou viacerých tunajších vinární, a ak sa chcete na tento krásny tokajský región pozrieť z výšky, navštívte unikátnu rozhľadňu v tvare vínneho suda, nachádzajúcu sa za obcou Malá Tŕňa. 

Pyšnô

Tokajské víno je unikát, ktorý učaroval mnohým vrátane francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., známeho ako kráľ Slnko, ktorý toto víno označil „kráľ vín, víno kráľov“. Historické vínne pivnice, ktoré v súčasnosti na slovenskej strane existujú (oblasť Tokaj sa okrem juhovýchodu Slovenska rozprestiera aj na severovýchode Maďarska), sú zaradené medzi národné kultúrne pamiatky.
Tokajská vinohradnícka oblasť

Trasa nepatrí k náročným, avšak je vcelku dlhá, väčšinou rovinatá, s menšími stúpaniami, preto je pre ňu ideálny trekingový bicykel. Vyrážať môžete zo železničnej stanice v Borši a po ceste budete mať možnosť vidieť rôzne zaujímavosti. Už len v Borši sa nachádzajú tri kostoly, každý iného vierovyznania, ocitnete sa aj na tzv. dne Slovenska a tiež môžete navštíviť Rákociho vodný hrad zo 16. storočia s krásnym okolitým parkom.  

Trasa: Borša – Sárospatak – Michaľany – Malá Tŕňa – Borša (87 km)

Zaujímavô

Ak sa počas cyklovýletu ocitnete v obci Klin nad Bodrogom, konkrétne na západnom konci tejto dedinky, na peknej lúčke v oblasti lužných lesov, spozorujete žulový stĺpik s údajom 94,3 m. Ide o tzv. dno Slovenska alebo najnižšie položené miesto na Slovensku. Hneď v blízkosti sa nachádza kostolík z 13. storočia, slúžiaci ako miestne pútnické miesto.

Náročné cyklotrasy a cyklookruhy vhodné pre cyklistov vyrážajúcich za športovým výkonom

Z Dolného Harmanca do Španej Doliny 

Trasa, ktorá preverí každého cyklistu, ponúkajúca to najnáročnejšie z horskej cyklistiky, preto je na absolvovanie najvhodnejším práve horský bicykel. Túru začnite v Dolnom Harmanci a pokračujte do Bystrickej doliny, kde vás tabule upozornia, že sa nachádzate v  Národnom parku Veľká Fatra. Postupne sa ocitnete pri horskom hoteli Kráľova studňa, kde si môžete odpočinúť. Všetci cyklisti iste ocenia občerstvenie, ktoré hotel ponúka, a majitelia elektrobicyklov navyše aj nabíjaciu stanicu, ktorá tu funguje ako prvá na Slovensku.  

Po oddychu sa vydajte na vrchol Krížnej, pokračujte do Horného Jelenca, až do osady Rybô, ktorú v roku 1924 zasypala lavína. V Dolnom Jelenci sa napojte na žltú cykloznačku a ocitnete sa v  Starohorských vrchoch odkiaľ budete  smerovať k druhému vrcholu nášho putovania, ktorým sú Šachtičky. Odtiaľ sa už iste budete ponáhľať do neďalekej nádhernej baníckej obce Špania Dolina, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry

Trasa: Dolný Harmanec – Kráľova studňa – Krížna – Šachtičky – Špania Dolina – Dolný Harmanec (50 km)

Špania dolina

K plesám 

Vysoké Tatry sú krásne, a ak sadnete na bicykel a vydáte sa akoukoľvek trasou, určite budete mať čo obdivovať. Klasickou zastávkou turistov sú plesá, skúste sa k nim však vydať na bicykli. K Popradskému i Štrbskému vedú asfaltové a lesné cesty vhodné na cykloturistiku. Trasa nepatrí k najnáročnejším, avšak treba počítať so stúpaniami, zvoľte preto horský alebo trekingový bicykel. Výlet začnite v  Tatranskej Štrbe a vydajte sa smerom na Štrbské pleso, kde vás čaká takmer 10 kilometrov stúpania. Pri Štrbskom plese sa môžete zastaviť a občerstviť, samozrejme, aj pokochať sa nádhernými scenériami. Pokračovať môžete k Popradskému plesu, kde vás opäť čaká stúpanie. Ďalej sa vydajte do Štôle a odtiaľ naspäť do Tatranskej Štrby. 

Trasa: Tatranská Štrba – Štrbské pleso – Popradské pleso – Štôla – Tatranská Štrba (35 km)

Štrbské pleso | Zdroj: Dáša Vašíčková

Malokarpatské krásy 

Malé Karpaty ponúkajú mnohé krásne miesta a pohľady, táto cyklotrasa vás zavedie k dvom z nich – k hradu Ostrý Kameň a k hradu Korlátka, nachádzajúcim sa v oblasti Smoleníc, kde sa trasa začína. Ide o náročnejší cyklovýlet vedúci po málo frekventovaných cestných komunikáciách, lesných, poškodených a rozbitých cestách. Dĺžkou sa síce trasa radí ku kratším, avšak s prevýšeniami a so stúpaniami treba počítať, keďže sa vydávate k hradom.  

Zo Smoleníc sa vyberte smerom k obci Plavecký Peter, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Za obcou odbočte doprava a smerujte k obci Buková, nad ktorou sa týči váš cieľ – zrúcanina hradu Ostrý Kameň. Po návšteve hradu pokračujte k obci Rozbehy, pri ktorej sa nachádza dominanta tohto okolia, a to veterná elektráreň so štyrmi stožiarmi aj turistická rozhľadňa. Neďaleko rozhľadne je váš ďalší cieľ, ktorým je zrúcanina hradu Korlátka.  

Nádhernô

Vedeli ste, že Smolenice sa môžu pochváliť siedmimi divmi? Počas cyklovýletu k dvom hradom ich určite nevynechajte a spestrite si tak svoj výlet. Prvým divom je renesančný rímskokatolícky Kostol narodenia Panny Márie, druhým a tretím je Smolenický zámok a jeho krásny anglický park, štvrtým je najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Ďalej je to divoká tiesňava Hlboča s jediným vodopádom v Malých Karpatoch, archeologická lokalita Molpír a posledným je jaskyňa Driny v Smolenickom krase.

Trasa: Smolenice – Plavecký Peter – Buková – Rozbehy – Smolenice (39 km)

Divoká tiesňava Hlboča | Zdroj: Dáša Vašíčková

Štefánikovým krajom 

Na cyklovýlete sa môžete vydať aj po stopách Milana Rastislava Štefánika. Trasa preverí vašu fyzickú kondíciu, čakajú vás totiž mnohé stúpania a klesania. Ideálne je, ak použijete cestný bicykel. Pohľady, ktoré ponúka malebná krajina brezovských a myjavských kopaníc, však určite stoja za to. Trasa sa začína na námestí v  Brezovej pod Bradlom, odkiaľ pôjdete smerom na Košariská značkovanou cyklotrasou a cyklistickým chodníkom vedúcim priamo do obce. Košariská sú rodiskom Štefánika; nachádza sa tu Múzeum M. R. Štefánika, ktorého návštevu určite nevynechajte.  

Pokračujte do Podkylavy a následne do obce Jablonka malebnými myjavskými kopanicami, až sa dostanete do osady Sychrov, kde vás čaká vyhliadka, z ktorej vidieť napríklad masív Čachtických Karpát s dominantným Veľkým Plešivcom. Pokračujte do kopaničiarskej obce Priepasné, potom bude vašim cieľom Brezová pod Bradlom, kde vystúpite k dominante širokého okolia – k Bradlu.

Trasa: Brezová pod Bradlom – Podkylava – Jablonka – Priepasné – Brezová pod Bradlom (43 km)

Brezová pod Bradlom, Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Zaujímavosti na záver

Najdlhší cyklotunel na Slovensku – Slavošovský tunel 

Slavošovský tunel je súčasťou Gemerských spojok (projekt pozostávajúci zo štyroch železničných úsekov, ktoré mali prepojením železníc vytvoriť dopravnú sieť v Gemeri) a svojou dĺžkou 2 401 m a zaujímavým tvarom do písmena S prepája Magnezitovce so Slavošovcami. Staval sa v rokoch 1941 – 1944 a záverečné práce na ňom prebiehali v roku 1949. Tunel je plne prístupný a prechádza ním oficiálna cyklotrasa. To z neho robí najdlhší tunel nielen na Slovensku, ale i v Európe a dokonca je tretím najdlhším cyklotunelom na svete

Medzinárodná cyklotrasa – Eurovelo 

Eurovelo je sieť 14 diaľkových cykloturistických trás vedúcich naprieč Európou, ktorú využívajú ako cykloturisti, tak aj miestni cyklisti na každodenné jazdenie za rekreáciou či prácou. Slovenskom prechádzajú celkovo tri trasy s dĺžkou niekoľkých stoviek kilometrov a jednou z nich je aj trasa Eurovelo 13 Cesta železnej opony. Trasa je atraktívna i vďaka zaujímavostiam a lokalitám, ktoré cyklista počas svojho výletu môže navštíviť, napríklad hrad Devínpaleontologická lokalita Sandberg, taktiež malebné dedinky Záhoria, ale aj sústava bunkrov z druhej svetovej vojny. Cesta vedie po samostatných cestách bez automobilovej dopravy alebo po cestách s veľmi malou dopravou, s výnimkou niekoľkých kilometrov medzi Devínom a  Bratislavou. Trasa je plochá, nie sú na nej takmer žiadne prevýšenia a je vedená po asfaltovom povrchu. Označená je ako červená cyklotrasa.

Paleontologická lokalita Sandberg

Slovensko je nádherné a spoznávať ho môžete nielen ako peší turisti, ale aj zo sedla svojho bicykla. Spojiť príjemné s užitočným sa vždy oplatí, a tak sa v rámci športovej aktivity môžete kochať zaujímavosťami a krásami, ktorými naša krajina disponuje. Slovenské cyklotrasy a cyklookruhy sú vhodné pre každého cyklistu, či už rekreačného, aktívneho alebo takého, ktorý chce podať dobrý športový výkon, prípadne pre rodiny s deťmi. Stačí si len vybrať lokalitu a váš cyklovýlet sa môže začať.  

Bicyklujete? Využívate pri tom klasicky silu nôh alebo už aj elektrobicykel? Ako vnímate rozdiely? A aké sú vaše obľúbené lokality na bicyklovanie? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram