Spánok má obrovský vplyv na naše zdravie. Jeho kvalitu do veľkej miery ovplyvňuje to, ako a na čom spíme – preto si pri kúpe novej postele dobre premyslite svoj výber. Čo sa oplatí vedieť pred kúpou? Na čo sa zamerať? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede nižšie.
Akú veľkosť postele si vybrať?
Veľa závisí od toho, či na nej bude spať jedna osoba alebo dve. Za najmenší štandardný matrac, na ktorom môže dospelý človek pohodlne spať, sa považuje matrac s rozmermi 80×200 cm. Samozrejme, čím je širší, tým lepšie, najmä pre osoby, ktoré počas spánku často menia polohu. Za najväčšie matrace pre jednu osobu sa považujú matrace s rozmermi 120×200 cm.
Pokiaľ ide o manželské postele, tu je najmenším štandardným rozmerom posteľ s rozmermi 140×200 cm. Nemusí však byť dostatočne pohodlná pre tých, ktorí uprednostňujú väčšiu plochu na spanie. Pre nich by bola vhodnejšia posteľ s rozmermi 160×200 cm alebo ešte lepšie: posteľ s rozmermi 180×200 cm. Modely s rozmermi 200×200 cm považujte za skutočne kráľovskú veľkosť, ktorú si môžu dovoliť majitelia veľkých spální.
Dobrý matrac – aký matrac?
Pokiaľ ide o zdravý spánok, tj. spánok, počas ktorého má vaše telo možnosť plne si oddýchnuť a zregenerovať sa, úlohu kvalitného matraca nemožno preceňovať.
„Tvrdenie, že spánok na tvrdom matraci je pre chrbticu najzdravší, je mýtus. Matrac by sa mal vždy vyberať individuálne podľa hmotnosti budúceho používateľa, jeho prípadných zdravotných ťažkostí a individuálnych preferencií. V našej predajni ponúkame široký sortiment vreckových a penových matracov práve preto, aby si každý zákazník našiel to najlepšie riešenie pre svoju chrbticu“ hovorí odborník z predajne nábytku Agata.
Prečo je správna tvrdosť matraca taká dôležitá? Je to jednoduché: príliš mäkký matrac sa pod ťažkým používateľom prehýba, a tým sa chrbtica počas spánku dostáva do neprirodzenej polohy. Chrbtica, svaly a kĺby sa nebudú môcť úplne uvoľniť, čo sa prejaví rannými bolesťami chrbta a krku a neefektívnym spánkom.
Dobrým riešením nie je ani príliš tvrdý matrac. Tvrdý matrac pod ľahkou osobou nebude pracovať a nepodľahne jej váhe. Ráno bude cítiť bolesť v bedrách, ramenách a iných častiach tela, ktoré budú silne stlačené. Výber správnej tvrdosti matraca je pre zdravý spánok veľmi dôležitý a oplatí sa mu venovať dostatok času.
Alergici, pozor na čalúnený nábytok!
Otázka zdravého spánku je ešte zložitejším pojmom, pokiaľ ide o výber nábytku pre alergikov. Odborníci im odporúčajú drevené alebo kovové postele a neodporúčajú čalúnené modely. Postele bez čalúnenia sa dajú pomerne ľahko dôkladne vyčistiť od prachu, zatiaľ čo čalúnenie poskytuje vynikajúce prostredie pre roztoče, baktérie a plesne. Ak sa aj alergik rozhodne pre čalúnenú posteľ svojich snov, nemal by zabúdať na pravidelné vysávanie – ako matraca tak aj čela postele.
Pokiaľ ide o matrac, pred jeho kúpou je vhodné uistiť sa, že má antialergické vlastnosti. Moderné matrace s výplňou z peny, kokosových vlákien a iných „priedušných“ materiálov obmedzujú rast mikroorganizmov v nich. Okrem toho sú často vybavené poťahmi, ktoré majú aj antialergické vlastnosti a možno ich prať pri vysokých teplotách.
Prečo sa neoplatí šetriť na dvojmatraci?
Existuje ešte jeden veľmi dôležitý dôvod, prečo si vybrať naozaj dobrý matrac pre modely pre dve osoby. Matrace vytvorené z moderných pien pracujú pod tlakom (podľahnú len v určitej oblasti, na rozdiel od starých pružinových matracov, pri ktorých podľahla celá plocha okolo spiaceho). Čo to znamená v praxi? Predovšetkým to, že pohyb jednej osoby na matraci sa neprenáša ďalej. Ak chce jeden z partnerov počas noci vstať z postele alebo sa jednoducho vykrúti, pohyb matraca nezobudí druhú osobu.
Je potrebné spomenúť, že peny, ktoré jemne podľahnú tlaku tela, majú antidekubitné vlastnosti. Matrac preto zostáva nadpriemerne pohodlný aj počas choroby, keď v posteli strávite veľa času.
Ako vidíte, vizuálne vlastnosti postele sú druhoradým faktorom, ktorý by sa mal zohľadniť pri kúpe postele. V prvom rade sa oplatí zamerať na jej ergonómiu: vybrať správnu veľkosť a venovať čas výberu matraca. Ak ste alergik, hľadajte model s vlastnosťami, ktoré minimalizujú rast roztočov, baktérií a plesní. Úsilie, ktoré vynaložíte pri hľadaní dokonalej postele, sa vám určite vráti v podobe zdravého spánku, po ktorom zabudnete na bolesti chrbta alebo krku.