Rozhovor: David navštívil všetky mestá na Slovensku. Viete, koľko ich je?

Autor: Redakcia

Cestovaniu sa aktívne venuje už 10 rokov. Pochváliť sa môže tým, že jeho noha vkročila do všetkých miest na Slovensku. David Slovák cestuje po našej krajine a ako „Slovák, ktorý behá po Slovensku“ sa snaží objavovať aj úplne nové miesta. Začal mestami, pokračoval cestami.

Vlastná cesta

Nechce byť ďalším z travel blogerov, ktorí niekam prídu, urobia si selfie a majú vybavené. V každom meste hľadá niečo svojské, čo by ľudí motivovalo vycestovať tam. Snaží sa aj vyvracať stereotypy o tom, že naše mestá sú nudné a že za návštevu stoja len Bojnice a Tatry.

K lepšiemu spoznaniu Slovenska ho inšpirovali cesty po Európe s kamarátom Maťom na starej Škode Forman. Vtedy si uvedomil, že už síce vie, ako vyzerá napríklad pobrežie Albánska, ale nevie, kde sú Lipany alebo či sa niečo zaujímavé nachádza v Trebišove. A tak sa rozhodol k svojej práci, ktorá zahŕňala veľa cestovania, pridať aj chcené cestovanie.

Navštíviť všetky mestá Slovenska sa rozhodol v roku 2017. Inšpiroval ho aj zoznam miest na Wikipédii, keď zistil, že už ich navštívil okolo 100. To ho motivovalo pokračovať, aby sa mohol vydať do všetkých ostatných. Potreboval si tiež ujasniť, čo sa vlastne medzi mestá zaraďuje.

Vedeli ste, že:

Na Slovensku máme aktuálne 141 miest. Národná rada Slovenskej republiky môže vždy k 1. januáru na návrh vlády vyhlásiť za mesto obec, ktorá:
a) je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu, alebo kúpeľným miestom,
b) zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí,
c) má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami,
d) má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby,
e) má najmenej 5 000 obyvateľov.
Zdroj: Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, § 22 ods. 1

Trvalo to dva roky, aby sa jeho počet navštívených miest vyšplhal na 141. Nesvady pri Nových Zámkoch pridal ako posledné. David tvrdí, že ak by chcel niekto urobiť rýchlostný rekord, všetky slovenské mestá sa dajú „obehnúť“ za približne 8 – 10 dní.

David Slovák a jeho nadšenie pre spoznávanie Slovenska | Zdroj: David Slovák

Posun vnímania

Čo pre neho znamená, že videl všetky mestá Slovenska? Dalo mu niečo cestovanie po našej krajine alebo ho naučilo niečo nové? „Najdôležitejšie je pre mňa to objavovanie a to, že ľudia často tvrdia, že v ich meste nič nie je, poprípade že to je diera. Naučil som sa, že takmer všade sa dá objaviť dôvod, prečo ísť dané mesto alebo miesto pozrieť – hrad, zámok, kaštieľ, múzeum, pamiatka alebo aj obyčajná socha. Máme skoro 3 000 obcí a miest, tisícky kilometrov ciest a nespočetné množstvo pamiatok a prírodných krás. Bez ohľadu na to, koľko času venuješ cestovaniu, stále máš čo objavovať, a to ani nemusíš prekročiť hranice štátu.“

Vďaka spoznávaniu slovenských miest David vraj už nemusí používať navigáciu. Keďže pracuje v obchodnej sfére a cestovanie je súčasťou jeho života, v niektorých mestách sa ocitol už aj viackrát. Sú mestá, v ktorých pobudol aj dlhšie ako len deň, avšak spoznal aj také, v ktorých sa vraj „dovolenkovať“ až tak nedá.

Rozdielnosti

David má pocit, že mladá generácia už pomaličky vymazáva rozdiely medzi mestami a regiónmi Slovenska. Stále ich však vidí v pohostinnosti, komunikácii s domácimi, ale aj v tom, keď sa s ním niekto začne baviť o politike. Rozdiel vníma aj v tom, ako sa ľudia v daných regiónoch pozerajú sami na seba a či sú hrdí na to, čo majú. Podľa neho však neplatí, tak ako pre niektorých Bratislavčanov, že „koniec sveta“ je na pomyselnej čiare Prešov/Košice.

„Rozdiely sú a to je dobré, donúti to človeka byť otvorenejší.“

Pri porovnaní so zahraničím sa mu ľudia napríklad na Balkáne, v Pobaltí a na východe zdajú viac otvorení, pohostinní a menej „politicky korektní“. Toto David nevníma len pri cestovaní, ale aj v práci, kde je v kontakte s kolegami z takmer celého sveta. „Vo veľa veciach nie sme úplne jedineční, patríme skôr k takému priemeru.“

Davidove top rebríčky miest je možné nájsť v podobe videí na Youtube. Spomína v nich miesta, pri ktorých nemal žiadne očakávania a príjemne ho prekvapili, napríklad Gelnica, Svidník alebo Holíč. Nemal núdzu ani o zážitky. Vo Fiľakove mu malé deti skoro ukradli auto a v spomínanom Svidníku natrafil na staršiu dámu, ktorá oduševnene rozprávala, prečo je práve Svidník najlepšie mesto planéty.

Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku | Zdroj: David Slovák

„Jasné, že prišli aj sklamania z miest, ktoré sú podľa internetu úplné topky a v realite to bolo trochu iné, napríklad Chodník korunami stromov na mieste, kde stromy takmer nie sú. Toto miesto vyzerá dobre maximálne tak na instagramovej fotke. Alebo lom Beňatina označovaný za slovenské Plitvice, ale pravdepodobne len tými, ktorí v Plitviciach neboli. Úplne som nepochopil ani ošiaľ okolo hojdačiek na krajoch lesov a kopcov. Na druhej strane, ak to má malej obci priniesť turistov, prečo nie.“

A ako David vníma nás Slovákov a našu náturu? „Vždy mi napadne jeden príklad. Predstavte si situáciu, že by do krčmy v Gemeri prišla skupinka veselých Talianov. Domáci by sa s nimi buď chceli ísť pobiť, alebo ich pozvať na pivo a veselo vykecávať aj keď by si nerozumeli. Takže toľko k našej pohostinnosti.“

Oplatí sa podľa Davida prísť zahraničnému turistovi na Slovensko? „Rozhodne oplatí. Určite to nebude negatívna skúsenosť, skôr naopak. Problém však je napríklad to, že si často nevieme spropagovať vlastné pamiatky, ktoré stoja za to. Namiesto toho ako ‚must see‘ každému odporúčame stále tých istých päť rovnakých miest.“

Ďalšie výzvy

Na klasickej rozkladacej mape si začal okrem miest značiť aj cesty, po ktorých prešiel. V minulom roku zistil, že mu chýba prejsť už len približne 40 km ciest prvej a druhej triedy, aby bola jeho mapa Slovenska kompletne prejdená krížom-krážom. Už to bude skoro pol milióna kilometrov, čo takto precestoval, a je rád, že si drží aký-taký prehľad.

Cesty, ktoré David prešiel, si značí na mape | Zdroj: David Slovák

Za každé zaujímavé miesto, ktoré navštívi, sa mu v plánoch objavia približne dve nové, takže chuť objavovať u neho nepoľavuje. Aktuálne má na mape poznačených asi 100 rôznych miest, kam sa chystá, a každý deň vraj pribúdajú nové. Už veľmi dlho plánuje ísť aspoň na týždeň do Slovenského raja. Má aj zopár nápadov, ako po Slovensku počas neskorej jari cestovať kreatívne a zaujímavým spôsobom. O čo ide, nám zatiaľ neprezradil.

Odkaz

A čo David odkázal našincom, ako ich motivoval a kam na Slovensku by ich poslal?

Objavujte miesta, o ktorých sa nehovorí, choďte po „okreskách“ a všímajte si tabule, často tak nájdete skutočné poklady. Dajte šancu regiónom, ktoré možno nie sú až také populárne. Dovolenkujte na Slovensku, poznávajte hrady, podporujte lokálne veci. Ja viem, Bali alebo Chorvátsko možno znejú dobre, ale ako viete, či viac zaujímavých vecí nezažijete napríklad v Gemeri? Stačí len vyraziť.“

Červený Kameň | Zdroj: David Slovák

David má rád aj hrady. Hrad Červený Kameň, ktorý má na skok z Budmeríc, navštívil už viac ako desaťkrát. Miluje hrady na východe, napríklad Kapušiansky, Viniansky alebo hrad Kamenica. Veľkú výhodu vidí aj v tom, že keď sa tam človek vyberie, nájde veľa hradov hneď popri hlavných ťahoch a stihne ich teda navštíviť viac. V obľube má aj Beckov, ku ktorému vedie len 10-minútová zachádzka z diaľnice.

Máte radi hrady? Inšpirujte sa aj ostatnými článkami:

  1. Malá encyklopédia hradov a zámkov
  2. Lovci duchov na Oravskom hrade
  3. Kvíz: Poznáte legendy o slovenských hradoch?
  4. Seriál Tajomnô: Inšpiroval hrad Devín Jula Verna?
  5. Slovenské hrady na svetových filmových plátnach
  6. Tipy na netradičnú noc v našich jedinečných kaštieľoch

Slovensko je malé, ale krásne. Je inšpiratívne, že sa nájdu ľudia, ktorí ho spoznávajú originálnym štýlom. David ho prebrázdil krížom-krážom. Motivuje nás spoznávať vlastnú krajinu a aj také miesta, ktoré možno nie sú až také populárne. Práve tam sa dajú nájsť skryté hodnoty. Pridáte sa? Máte podobné skúsenosti a zážitky?

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram