Rozhovor: Z rodinného cestovateľského denníka až k blogu Cestuj za menej

Autor: Redakcia

Cestovanie je najlepší spôsob, ako investovať svoj čas a peniaze. Tento názor zastávajú Daniel a Majka, partneri v cestovateľskom i osobnom živote, autori blogu Cestuj za menej. Prostredníctvom neho oživujú spomienky, ktoré sa spájajú so spoznávaním Slovenska či rôznych krajín, a tiež inšpirujú k návšteve zaujímavých a aj menej známych miest. Čo všetko sa skrýva za praktickými a motivačnými cestopismi tejto originálnej dvojice?

Vieme, kto má v réžii cestovateľský blog Cestuj za menej, ale nevieme, ako ste zladení v procesoch jeho fungovania. Môžete nám ich predstaviť, a to vrátane seba?

Moje meno je Daniel a pochádzam zo Žiliny, kde spoločne s priateľkou Majkou a našou malou princeznou Milicou žijeme. Za blogom stojíme od začiatku obaja a jednotlivé úlohy pri jeho tvorbe máme pekne rozdelené. Ja mám na starosti obsahovú a technickú stránku, aby to všetko pekne fungovalo, a Majka ako skúsená grafička má na starosti vzhľad a dizajn blogu, vizuál sociálnych sietí a všetkých materiálov, ktoré vypúšťame do sveta.

Aby bol cestovateľský blog unikátny, vyžaduje si viac ako len opisovanie vybraných lokalít s fotopríspevkami. Mali ste vytvorenú nejakú stratégiu? Ako vznikol váš blog?

Náš blog interne volám denníček. Odkladáme si na ňom zážitky a fotky z miest, ktoré sme spoločne navštívili. Píšeme ho tak kuchynsky, tak ako je. Sem prídeš, tu sa dá parádne zaparkovať a takto sa dá na dané miesto najlepšie dostať. Nazval by som ho praktický sprievodca na plánovanie výletov doma aj v zahraničí. Možno práve túto jednoduchosť a praktickosť naši čitatelia tak oceňujú.

A kedy sa to celé začalo? Prvú ideu založiť blog sme dostali niekedy v roku 2015. Impulzom bol fakt, že sa nám po každom výlete nechcelo opakovať tie isté zážitky a ukazovať stále tie isté fotky. Tak sme sa rozhodli dať to, ako sa povie, na papier a založili sme si blog. V úvode to bol skôr taký denníček pre rodinu a známych, kde si mohli pozrieť fotky z výletov a prečítať si naše zážitky (aj preto ho ešte stále tak nazývam). Viac-menej to pri tomto koncepte aj ostalo, len ho číta „trošku“ viac ľudí.

Daniel a Majka spoločne so svojou dcérou na výlete v Zázrivej | Zdroj: cestujzamenej.sk

Typická otázka pre cestovateľov, ale zaujíma aj nás. Koľko krajín sveta ste už navštívili? Pamätáte si ešte, ktorá z nich bola tá prvá?

Aktuálne je to niečo vyše 40 krajín, čo na prvý pohľad vôbec nie je mnoho. Ale je to spôsobené aj tým, že my vyslovene „nezbierame krajiny“. Skôr sa zameriavame na zážitky a často sa vraciame na tie isté miesta, ktoré nás v minulosti očarili. A ktorá bola prvá? No prvá spoločná väčšia dovolenka bola autobusom v Grécku ešte na „výške“. Ale ak sa bavíme o nejakých výletoch, tak to bolo asi niečo v Česku, Poľsku alebo Rakúsku. Ale kde presne, to naozaj neviem. Tieto výlety po okolí sme odjakživa brali nejako automaticky, že sa len proste niekam šlo.

Odjakživa si plánujete výlety sami alebo ste cestovali aj cez cestovnú kanceláriu?

Cez cestovku sme cestovali len raz. Bolo to práve to spomínané Grécko. Inak si všetky výlety plánujeme samostatne. Mňa práve tá časť plánovania a vymýšľania programu baví najviac, takže je to aj prirodzené, že sa cestovným kanceláriám vyhýbame. Ale nie je to cielené. Ak by som našiel dobrú ponuku, tak prečo nie.

Na vašich stránkach máte k dispozícii cestopisy a itineráre z rozmanitých zahraničných destinácií. Čo vás motivovalo k tomu, že začnete spoznávať aj Slovensko?

My sme Slovensko spoznávali vždy. Už odmalička sme obaja milovali výlety s rodičmi po krásach domoviny. A aj keď sme sa spoznali, tak sme väčšinu výletov trávili niekde doma na Slovensku, len to nebolo príliš vidieť, keďže sme o týchto miestach veľmi nepísali. Zameriavali sme sa hlavne na výlety v zahraničí. Ale s príchodom pandémie bolo treba niečo urobiť, aby nám blog úplne nepadol. Tak sme začali pridávať aj potulky po Slovensku a stretlo sa to naozaj s veľkým záujmom.

Spomínal si, že za našimi hranicami sú miesta, na ktoré sa s Majkou radi vraciate. Sú také aj na Slovensku? Ktoré z nich patria k vašim obľúbeným?

Slovensko je naozaj krásna krajina. Máme tu množstvo nádherných miest. Veľmi sa mi páči okolie môjho rodiska Žiliny – Rajecká dolina, Terchová, Súľov. A potom, samozrejme, hrady a zámky. Tie mám naozaj rád. Okrem toho som si posledné dva roky našiel zábavku – hľadám hojdačky a lavičky v prírode. Už som ich „našiel“ viac ako 40 a na zozname ich mám viac ako 100, takže mám čo robiť.

Majka je na tom podobne. Ona miluje hlavne hrady, zámky a doliny. Keď navrhnem ako cieľ výletu niečo z tejto trojice, vôbec ju nemusím prehovárať.

Na aký výlet na Slovensku smerovali vaše posledné kroky?

Fúha, posledný? My to berieme tak vo veľkom. Takmer každý víkend sme niekde. Ale povedzme to tak, že to, čo vidíte online na blogu alebo na sociálnych sieťach, sa stalo pred pár dňami až týždňami. Väčšinou nejdeme online a zverejňujeme výlety a fotky s časovým odstupom. Ale naše posledné výlety smerovali na kukuričné bludiská a nejaká tá lavička a hojdačka v prírode by sa tiež našli. 😊

Hojdačka v Krpeľanoch | Zdroj: cestujzamenej.sk

Cestovanie sa spája aj so zážitkami, ktoré sú vtipné, ale i nejakým spôsobom nepríjemné. Pamätáte si na také aj pri potulkách po Slovensku?

Ale samozrejme. Väčšinou sú to tie vtipné. Keďže sa fotíme odzadu, veľa ľudí nás nepozná. A z toho pramenia práve tie vtipné situácie. Hlavne keď sa nájde niekto, kto nás aj napriek tomu odhalí. 😊 Raz sa nám dokonca stalo, že sme niečo fotili a v zábere nám celý čas prekážala jedna slečna. Už sme jej aj chceli niečo povedať, ale nakoniec vysvitlo, že čakala, kým dofotíme, lebo nás spoznala a chcela nás pozdraviť. Bolo to naozaj milé. Ale väčšinou sme skôr inkognito a je to aj dobre. Už neraz sa nám stal nejaký trapas – roztrhnuté nohavice pri páde, stratený batoh s foťákom, dronom vo vlaku a podobne.

Dáte našim čitateľom tip na výlet v jednotlivých krajoch Slovenska?

Keďže sme obaja zo severu, väčšinu tipov máme práve na náš Žilinský kraj. Deväťdesiat percent článkov zo Slovenska u nás na blogu je práve odtiaľ. Asi najradšej máme Rajeckú dolinu, kam chodíme naozaj často, a Turiec. Sú to dve nádherné časti Slovenska, kam sa oplatí ísť. V Rajeckej doline určite nemôžete vynechať Stratený budzogáň pri Zbyňove. A v Turci zase Gaderskú a Blatnickú dolinu. Sú ideálne aj na prechádzku s deťmi.

V Trenčianskom kraji by som určite odporučil okolie Lysej pod Makytou, kde sa nachádzajú dve nádherné hojdačky v prírode. Jedna je v obci Záriečie a v samotnej obci Lysá pod Makytou nájdete azda najpopulárnejšiu hojdačku Strelenka.

V Banskobystrickom kraji by som dal tipov viac. Kto má rád dobrodružstvo, nech sa vyberie obzrieť Barlangy kúsok od Banskej Štiavnice. Je to naozaj pecka, vbehnúť do tmavej jaskyne len s čelovkou na hlave. A potom Horehronie. To je mega. Viadukt, Muráň a sysle, sedlo Zbojská, skanzen a železnička v Čiernom Balogu. Treba ísť aspoň na týždeň.

Čo ešte? Skrytú perlu Slovenska Gemer. Gotické kostolíky, jaskyne, kopa technických pamiatok. To všetko sa tam dá nájsť.

Čo sa týka východu, v Košickom kraji neviem poradiť nič. Hanba nám, ale tam sme v podstate ešte poriadne neboli. Ale čo sa týka Prešovského kraja, určite odporúčam všetkými desiatimi skanzen v Bardejove. Za mňa jeden z najkrajších na Slovensku. A zabudnúť nesmiem na nádherné mestečká Levoču a Kežmarok. Kto zbožňuje prírodu, bude zbožňovať Pieniny. To je taký nepoznaný kút, kam ešte masy ľudí nedorazili.

Nitriansky kraj je tiež celkom zaujímavý. Ak by som mal vybrať jedno miesto, bolo by to Kolárovo pre jeho zaujímavý drevený most a vodný lodný mlyn.

V Trnavskom kraji by som odporúčal mlyny na Malom Dunaji a jazdu na motokárach na Slovakia Ringu. Je to naozaj sranda. 😊 Turistika na kopaniciach v okolí Myjavy a Starej Turej je tiež skvelou voľbou.

A v Bratislavskom kraji by som vás poslal na víno. 😊 Ja ani Majka síce alkohol veľmi nepijeme, ale vraj to tam vedia.

Skanzen v Bardejove sa podľa Daniela oplatí navštíviť | Zdroj: cestujzamenej.sk

Už tušíme, ktorý región na Slovensku je váš obľúbený. Je na to viac dôvodov?

Áno, ako som naznačil už vyššie, práve Žilinský kraj je nášmu srdcu najbližší a trávime tam väčšinu času – od Kysúc cez Turiec, Oravu, Liptov až k nám na Považie. Máme tam nádhernú prírodu, hrady, zámky, skanzeny, kopu hojdačiek. Čo viac si môžeme priať?

Ak by ste mali zahraničného alebo domáceho turistu poslať na jedno jediné miesto na Slovensku, kam by to bolo?

Tu si naozaj neviem vybrať. Ja by som ho zobral na tour de Slovensko, od Bratislavy až po Košice. Myslím si, že Slovensko je naozaj nádherná krajina, ktorá má čo ponúknuť, a bola by škoda viazať ho len na jedno vybrané miesto. 😊

Radi by sme vedeli viac nielen o krajinách, ale aj o ľuďoch, ktorí v nich žijú. Akí sú podľa vašich skúseností zahraniční obyvatelia v porovnaní so Slovákmi?

Toto je ťažká otázka. Je naozaj náročné to porovnať. V každej krajine sa dajú nájsť pozitívne aj negatívne príklady. My sa snažíme všade, kde prídeme – či už je to doma, alebo v zahraničí –, hľadať práve to pozitívne. A viac-menej sa nám to darí. Ešte sme nemali vyslovene negatívnu skúsenosť a väčšinou stretávame len dobrých ľudí, s ktorými je sranda a máme si čo povedať.

Aká je vaša skúsenosť s pohostinnosťou Slovákov v porovnaní s obyvateľmi zahraničia?

Čo sa týka pohostinnosti, v oboch prípadoch máme len dobré skúsenosti – či už to bolo doma, alebo v zahraničí. Zatiaľ sme nemali zlé skúsenosti. Ale ak by som mal vybrať miesto, kde to bolo najsrdečnejšie, tak najväčší dojem na nás urobili Gruzínci. V malom mestečku Chiatura aj napriek jazykovej bariére sa pri nás mnoho ľudí pristavilo a chcelo prehodiť pár slov či pomôcť.

A ešte jeden pekný zážitok máme z Dubaja, kde nás odviezol miestny pán autobusár po službe zadarmo k Burdž chalífe.

A na Slovensku hlavne pri spoznávaní hojdačiek a podobne sa mnoho domácich úprimne zaujíma a chce nám pomôcť s ich hľadaním. Párkrát išli časť cesty s nami, čo je naozaj super. 😊 Keď sa človek správa normálne, nájde si kamarátov všade.

Máte nejaký slovenský cestovateľský nesplnený sen?

Hm, slovenský asi ani nie. Keď nám niečo padne do oka, tak tam proste ideme. Nie vždy je to hneď, ale vždy sa tam nakoniec dostaneme. 😊

Na instagramovom profile Cestuj za menej nájdeme aj originálne príspevky v podobe kreatívnych „cestovateľských raňajok“. Kto prišiel s touto myšlienkou?

Cez pandémiu ich vymyslela Majka. Keďže cestovať sa veľmi nedalo a boli sme hlavne doma, jednoducho nebolo čo robiť ani kam ísť. Tak si našla práve túto zábavku. Raňajky tvorí hlavne ona a predlohou jej je zvyčajne nejaká fotka z ciest. Robievame ich cez víkendy a príprava trvá od dvoch do cca piatich hodín, podľa náročnosti. Keď sa k nim niečo varí, vyrezáva a podobne, trvá to dlhšie. Samozrejme, niekedy sa nepodaria. Pár ich už skončilo len na našom tanieri a nik ich nevidel. A keďže to trvá tak dlho, tento rok išli na vedľajšiu koľaj. Predsa len, toho času máme teraz menej, keďže sa venujeme našej malej princeznej Mili.

Kalvária v Banskej Štiavnici na tanieri | Zdroj: cestujzamenej.sk

Leto je v plnom prúde. Kam sa v týchto mesiacoch ešte chystáte?

Určite by sme sa chceli pozrieť do Banskej Štiavnice a okolia. A pôjdeme aj do Prahy. Tá proste musí byť, aj keby fúriky padali. Je pravda, že ešte máme nejaké naplánované tripy pred sebou, ale zatiaľ si ich necháme pre seba. 😊

Záverečná otázka je tradične venovaná priamo našim čitateľom – čo by ste im odkázali?

Hurá na výlet! Nemusí to byť niekde ďaleko. Stačí vybehnúť aj u vás doma na kopec alebo do lesa. Aj v blízkosti vášho domova môžete zažiť parádne dobrodružstvo, na ktoré budete s radosťou spomínať. Stačí malé odhodlanie a výsledkom sú veľké a príjemné spomienky.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram