Jedinečné miesta Slovenska, kde vznikajú unikátne fotografie a selfie

Autor: Redakcia

Slovensko je plné miest, ktoré si zaslúžia zvečnenie v podobe záberu, pričom nejde len o prírodné unikáty. Slováci sa totiž čoraz viac pričiňujú o vznik zaujímavých stavieb a atrakcií, ktoré sú ako stvorené na vytvorenie selfie či štylizovanej fotografie. Na ktoré fotogenické miesta sa vybrať, ak svoj fotoarchív chcete obohatiť o originálne snímky

Ako na pieskovej pláži 

Slovenská Sahara v okrese Malacky na Záhorí nesie oficiálny názov Šranecké piesky. Čakať na vás bude veľa piesku, ale tiež biotopy, ako sú ponticko-panónske dubové lesy, borovicové lesy, vzácne živočíchy, ako napríklad jašterica zelená, dudok chochlatý, lelek európsky, včelárik zlatý, rôzne druhy motýľov, chrobákov či netopierov. Celkovo sa tu nachádza 19 biotopov európskeho významu a 6 biotopov národného významu (zaradené medzi tzv. habitat directive). 

Piesočnatá oblasť na Záhorí je najväčšou plochou odhalených viatych pieskov v strednej Európe (niečo podobné v Európe máte možnosť vidieť v Holandsku, Belgicku či vo Francúzsku). Jej vznik siaha až do obdobia striedania ľadových a medziľadových dôb, keď vraj piesok na slovenskú púšť privial vietor z rieky Moravy. Šranecké piesky sú zaujímavé, fotogenické (nielen tým, že ich obkolesujú bohato zasadené stromy) a navyše ponúkajú úchvatné výhľady na Malé Karpaty a Plavecký hrad

Na Šraneckých pieskoch nie je núdza ani o faunu a flóru

TIP

Ako sa dostanete k Šraneckým pieskom?
Popri ceste z Plaveckého Mikuláša smerom na Lakšársku Novú Ves sa približne v polovici úseku nachádza na ľavej strane malé parkovisko. Priestor je v správe Štátnej ochrany prírody Záhorie a prebiehajú tam vojenské výcviky – pred tým, ako sa rozhodnete zvečniť toto miesto v podobe fotografie alebo si zadovážiť jedinečnú púštnu selfie, ubezpečte sa, či vami vybraný termín korešponduje s oficiálnymi termínmi možných návštev.

Ako v krajine obrov  

Lavička „stavaná pre obrov“ s názvom Gardeon sa nachádza v obci Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Je zhotovená z veľkých drevených hranolov – váži viac ako 3 000 kilogramov, dlhá je viac ako 5 metrov a má výšku 3 metre. Tento masívny skvost ponúka krásny výhľad jednak na okolitú prírodu a jednak na zrúcaninu hradu Zniev. Podobné výhľady si môžete užiť aj na kopci o kúsok vyššie, a to z hojdačky označovanej vzhľadom na jej lokalitu aj ako hôrdačka. 

Zaujímavô

Nápad na neprehliadnuteľnú lavičku sa zrodil v hlavách bratov Martina a Mareka Cholevovcov. Martin ako malý chodieval so svojím otcom na miesto, kde sa teraz lavička nachádza. Keďže zdravotné problémy otca už takéto prechádzky neumožňujú, lavička má byť symbolickou spomienkou na tieto pekné chvíle, ale aj miestom na relax a kochanie sa výhľadmi. A prečo tie veľkolepé rozmery? Bratia Cholevovci, ktorých firma projekt zrealizovala, v tom majú jasno – na veľký kopec sa vraj hodí veľká lavička.
Výhľady z Bačovho stolca si môžete vychutnávať aj pri hojdaní sa

TIP

Ako sa dostať k lavičke a hojdačke?
Zaparkovať môžete priamo pod kopcom na malej lúke, pričom lavičku uvidíte už z diaľky. Cesta do mierneho kopca k nej trvá približne 5 minút a zvládnu ju aj deti. Od lavičky k hojdačke na kopci je to potom ešte 10 minút.

Ak sa vám zdá „veľké sedenie“ v podobe lavičkovej atrakcie zaujímavé, vedzte, že na Slovensku si s nohami vo vzduchu môžete posedieť na viacerých miestach. Navštívte napríklad Oravskú Polhoru, Pohanské, Sásovú, Patu, Dolný Hričov, Poluvsie, Korňu či Ďurčinú, ktorá je zároveň „oknom“ do Rajeckej doliny. Vďaka týmto miestam sa budete môcť pochváliť fotografiou na obrej lavičke.

A čo obria stolička? Rozhľadňu v tomto tvare nájdete v obci Osádka na Orave. Bačov stolec svojpomocne zhotovili ľudia z okolitých dedín. Je zaujímavý výhľadmi, ale aj svojou konštrukciou – v hornej časti sa nachádza vyhliadkový priestor, ku ktorému vyjdete po rebríku, pričom priamo z neho visí hojdačka. Pokochať sa okolím tak môžete rôznymi spôsobmi na jednom mieste. Nádherný výhľad na Veľký Choč sa vám vryje do pamäti.   

Výhľady z Bačovho stolca si môžete vychutnávať aj pri hojdaní sa | Zdroj: Alena Mikušová

TIP

Ako sa dostanete k Bačovmu stolcu?
Obec Osádka sa nachádza iba pár kilometrov od Dolného Kubína. K rozhľadni sa dostanete po cyklochodníku, pričom zaparkovať môžete buď v obci (napr. pri kolibe Pajtisko), alebo v susednej obci Pokryváč. V oboch prípadoch vám pešia trasa bude trvať približne trištvrte hodiny.

Ako na ceste do neba 

Ak ste zatúžili ísť do oblakov, navštívte lúky za obcou Dúbravica. Nájdete tam rebrík do neba. Tak na vás bude pôsobiť drevená atrakcia dlhá, respektíve vysoká o trochu viac ako 4 metre. Voľne stojaci rebrík je dielom vizuálneho umelca Mateja Rosmányho. Láka nielen tým, že nie je o nič opretý, ale aj panoramatickými výhľadmi na krásny stredoslovenský kraj. 

TIP

Ako sa dostanete k rebríku do neba?
Drevená skratka do neba je od Banskej Bystrice vzdialená cca 20 kilometrov. Odporúčame vychutnať si pešiu trasu od Kostola sv. Žofie z obce Dúbravka. Trvať bude približne polhodinu a zvládnu ju aj deti (pre detský kočík však terén nie je najvhodnejší).
Máme pre vás aj tip na rebrík do neba neďaleko Nitry, s okolitými výhľadmi na Tribeč. Ideálne bude, ak jeho návštevu spojíte s výletom do arboréta v Tesárskych Mlyňanoch. Práve z tejto obce totiž odbočíte na Malé Vozokany a už po pár minútach jazdy autom zočíte týčiacu sa atrakciu.
Rebrík je v zemi dostatočne ukotvený, a tak smelo do fotografovania | Zdroj: Radka Klemanová

Devínska Kobyla je relatívne nová atrakcia nachádzajúca sa na priesečníku medzi Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou. Jedinečná je už samotným vzhľadom, atypickou konštrukciou vyhliadkovej veže pripomínajúcou schody do oblakov. Jej tvar však zároveň symbolizuje bojový postoj modlivky. Tri vyhliadkové plošiny boli navrhnuté tak, aby každá z nich ponúkala výhľad na inú časť okolitého prostredia. Jednoducho skvelá príležitosť na unikátne fotografie

TIP

Ako sa dostanete k Devínskej Kobyle?
Trasa vedie okolo hradu Devín, pričom je dobre značená, doplnená informačnými tabuľami. Možností však je viacero (z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a Devínskej Novej Vsi). Turistická cesta z Dúbravky je vhodná aj pre detský kočík. Ak sa na vyhliadku vyberiete autom, pri Dúbravskej Hlavici je možnosť provizórneho parkovania. Odtiaľ vám zostáva cca polhodina chôdze do cieľa.
Zavítať sa oplatí aj do neďalekej prírodnej rezervácie Sandberg, kde nájdete zaujímavý piesočný úsek so skalami obkolesený prírodou. Nevynechajte ani labyrint Waitov lom, zapôsobí na vás.
Zaujímavá rozhľadňa na zaujímavé fotografie | Zdroj: Milan Minár

Ako na dlani 

Na Slovensku nájdete pomerne veľké množstvo rozhľadní, pričom na niektorých z nich sa budete naozaj cítiť, akoby ste mali našu krásnu krajinu na dlani. Skvelým príkladom je aj Terchovské srdce. Táto 30 metrov vysoká pyramídová rozhľadňa na vrchu Oblaz je zakončením náučného chodníka zameraného na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra. Jej autorom je známy umelec Alojz Mucha, ktorý sa inšpiroval rekvizitou šibenice (bola na tom istom mieste v roku 1935 pri natáčaní Jánošíka s hercom Paľom Bielikom). Samotný názov rozhľadne sa spája s textom terchovskej piesne: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…“  

TIP

Ako sa dostanete k Terchovskému srdcu?
Ide o rýchlo prístupné miesto pre turistov. K rozhľadni vedie cca 1 kilometer dlhá nenáročná turistická trasa so začiatkom v Terchovej. Ak sa rozhodnete pre auto, môžete ho zaparkovať iba pár metrov od „pyramídy“. V zime tak odporúčame urobiť skôr v uliciach obce a dopriať si malú prechádzku.
Rozhľadňa Veľká Homola ponúka jedinečné výhľady v každom ročnom období

Rozhľadňa Zbojská sa nachádza na území Národného parku Muránska planina a je súčasťou Náučného chodníka zbojníka Jakuba Surovca. Nielenže láka turistov svojím nádherným architektonickým vzhľadom a krásnymi výhľadmi na okolie, ale slúži aj na mapovanie chránených živočíchov. O dokonalú atmosféru sa postarajú všadeprítomné lesy a tiež veža postavená Štátnou ochranou prírody SR v tradičnom duchu. Súčasťou rozhľadne je aj malá Kaplnka sv. Juraja a naozaj unikátny interiér. Keď sa po prejdení jednotlivých poschodí s rôznymi prehliadkami dostanete na vrchol, zazvoňte na zvon Hronca a užívajte si rozprávkové výhľady na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, Fabovu hoľu či vrch Kučalach. Ak si ich zvečníte do podoby fotografie, pripomenúť si ich môžete aj vtedy, keď práve nebudete v prírode. 

TIP

Ako sa dostanete k rozhľadni Zbojská?
Východiskový bod 5-kilometrového náučného chodníka sa začína pri informačnom centre na Zbojníckom dvore. Ak však chcete toto jedinečné miesto navštíviť autom, zaparkovať môžete neďaleko – pri salaši Zbojská.
Rozhľadňa Zbojská je unikátna aj samotnou atmosférou miesta, na ktorom sa nachádza

Jedna z nádherných rozhľadní Veľká Homola sa nachádza na úpätí Malých Karpát. Dostanete sa k nej napríklad zo Zochovej chaty pri Modre (možností je viacero). Ide o nenáročnú túru aj pre deti, ktorú zvládnete zhruba za hodinu. Ponúka naozaj krásne výhľady a na vrchole vyhliadky aj zaujímavé informačné značenie – kam až váš zrak môže dovidieť a ako ďaleko je od vás vybrané miesto vzdialené.

Aj Nová Baňa ponúka krásnu rozhľadňu Háj, odkiaľ je úchvatný výhľad na celé okolie. Nachádza sa v prostredí bývalého kameňolomu a poteší svojou pokojnou atmosférou. Je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Špecifická je i vyhliadka Hniezdo, ktorá, ako názov napovedá, má tvar hniezda – zaujímavé miesto nielen v súvislosti s fotografiou. Nájdete ju v obci Malinovo.  

Rozhľadňa Veľká Homola ponúka jedinečné výhľady v každom ročnom období

Obľúbené hojdačky  

Hojdačky sú vďačnou atrakciou pri tvorbe fotografie, o to viac, ak sú na úchvatnom pozadí našich hôr. Napríklad hojdačka Strelenka v Lysej pod Makytou sa nachádza na kopci medzi časťami Holcove a Ondričkovci. Pri hojdaní sa môžete kochať výhľadom na Javorníky. Ak chcete zažiť jedinečný výhľad na Veľký Rozsutec, zamierte k hojdačke Zázrivá v lesoch v časti Havrania. Nad vodou sa môžete pohojdať v Lietavskej Svinnej. V prírodnom prostredí Doliny do Patúcha nájdete uprostred lesa hojdačku nad jazerom – toto miesto vás chytí za srdce.

Ak vás neodradia povesti o pohorí Tribeč, môžete si vyskúšať hojdačku na úpätí vrchu Žibrica s výhľadom na Zoborské vrchy. Ak chcete vidieť Chočské vrchy, musíte sa vybrať do Valaskej Dubovej – aj tam nájdete jednu zo slovenských hojdačiek. V posledných rokoch sa s nimi akoby vrece roztrhlo, a tak máte možnosť vybrať si z viac ako 80 rôznych lokalít, respektíve miest na hojdanie v prírode. Väčšina z nich je dobre prístupná a nenáročná na turistiku. Populárnymi sa však stávajú aj hojdačky, ktoré sú „ukryté v lese“ a ich hľadanie je teda zároveň dobrodružnou aktivitou

V Zázrivej s hojdaním nebudete chcieť prestať

Vodný mlyn aj vodné mólo 

Medzi zážitkové výlety patria vodné mlyny Oblazy, ktoré si prešli rekonštrukciou a vy si tak aj vďaka tomu môžete pozrieť, ako fungovali pred pár desiatkami rokov v čase ich najväčšej slávy. Dolný mlyn je v prevádzke a prístupný verejnosti. Zaujímavosťou je, že vodné koleso dolného mlyna sa krúti od rána do noci a vyrába elektrinu, ktorá dokáže rozhýbať viac ako 100 rokov starú pílu. Je to úchvatné prostredie – obzvlášť na fotografovanie –, kde sa ocitnete o pár desaťročí späť.  

TIP

Ako sa dostanete k mlynom Oblazy?
Nachádzajú sa na Liptove v Kvačianskej doline. Prístup je možný z niekoľkých smerov, napríklad od obce Huty či Veľké Borové, najviac vyhľadávanou trasou je tá od obce Kvačany. Ani jedna z nich by nemala presiahnuť hodinové trvanie, pričom v prvých dvoch prípadoch by ste to mali zvládnuť do pol hodiny. Mimochodom, aj tu nájdete obľúbenú „prírodnú hojdačku“.
Mlyny Oblazy ponúkajú viacero zákutí na jedinečné fotografie

Keď už budete na Liptove, po zaujímavú fotografiu si môžete zájsť aj na Liptovskú Maru, konkrétne na novopostavené mólo Dechtáre. Keďže sa týči aj do výšky, vytvára pomyselný drevený rám okna do nádhernej prírody – už samotný pohľad je ako pohľadnica, ktorú by ste radi dostali od svojich blízkych. Tentoraz ju však môžete poslať vy aj s vašou maličkosťou a môžete sa podeliť napríklad aj o zážitky z plavby na vyhliadkovej lodi.  

Ak hľadáte ďalšie miesta na špeciálnu fotografiu, inšpiráciou vám môžu byť aj tzv. fotosrdiečka, ktoré nájdete napríklad v Oravskom Podzámku na brehu rieky Oravy alebo v blízkosti už zmienenej terchovskej rozhľadne.  

Fotosrdiečka na Slovensku stále pribúdajú a podieľajú sa na vytváraní spomienkových fotografií

Slovensko je plné osobitých miest, ktoré sa oplatí navštíviť – či už kvôli jedinečnej fotografii, alebo len v súvislosti s vychutnávaním si rozmanitých krás, ktoré naša krajina ponúka. Svedčia o tom aj rôzne zaujímavé atrakcie, ktoré vzišli spod rúk šikovných Slovákov a Sloveniek, ale, samozrejme, aj naša krásna príroda a jej scenérie. Podarilo sa vám urobiť naozaj unikátnu selfie na jedinečnom mieste, ktorú si radi opätovne prezeráte? Podeľte sa s nami v komentároch.  

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram