Slovenské stavby, ktoré zarezonovali aj vo svete

Autor: Redakcia
most-apollo-twin-city-bratislava-hlavne-mesto-dunaj-noc

Slovensko sa môže pýšiť nejednou unikátnou stavbou od Bojnického zámku až po Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Popri notoricky známych historických stavbách si v našej krajine nachádza svoje miesto aj umenie modernej architektúry, ktoré sa nepokúša len o vytvorenie „betónovej džungle“.

Moderná architektúra v Bratislave

V posledných rokoch vzniká v Bratislave čoraz viac zaujímavých architektonických projektov, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Známy Most Apollo bol dokončený v roku 2005 a jeho autorom je Ing. Miroslav Maťaščík. Most bol stavaný svetovo unikátnou metódou – išlo o zostavenie mostného telesa na plávajúcich pontónoch a jeho otočenie krížom cez rieku až po ukončení montáže oceľovej konštrukcie. Samotné otáčanie sa realizovalo pomocou žeriavov a trvalo niekoľko hodín. Na tento jedinečný stavebný proces sa prišlo pozrieť mnoho odborníkov z viacerých krajín. Vďaka unikátnej technológii výstavby bol most ocenený domácimi, ale aj svetovými organizáciami a získal nejedno prestížne ocenenie:

  • Hlavná cena a titul Stavba roka 2006,
  • Cena Slovenskej komory stavebných inžinierov 2006,
  • Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy 2006,
  • Európska cena pre oceľové konštrukcie udelená Európskym združením pre oceľové konštrukcie 2005,
  • Cena Americkej spoločnosti stavebných inžinierov OPAL Award 2006 (OCEA AWARD of Merit) 2006. (Zdroj: dopravoprojekt.sk)
most-apollo-bratislava-noc-svetla-dunaj-rieka
Nočný Most Apollo cez rieku Dunaj

Za architektonickým konceptom administratívnej budovy Twin City Tower v Bratislave stojí britské štúdio John Robertson Architects a slovenský ateliér Siebert + Talaš. Budovu začali stavať v roku 2016 a už v roku 2018 bola dokončená. Twin City Tower získala viacero významných ocenení, napr. cenu VISIO, ktorú už niekoľko rokov udeľuje časopis Eurostav za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby. Projekt sa umiestnil medzi tromi nomináciami a získal cenu verejnosti na základe online hlasovania. CIJ Awards je jedno z najväčších podujatí v oblasti real-estate, ktoré spája tých najväčších profesionálov. Administratívna budova získala na podujatí v roku 2019 cenu Najlepšia kancelárska budova. (Zdroj: hbreavis.sk)

twin-city-tower-komplex-bratislava-administrativne-budovy
Twin City Tower v Bratislave | Foto: hbreavis.com

Zaujímavô

Najvyššou budovou v Bratislave je v súčasnosti budova Nivy Tower s výškou 125 metrov, ktorá patrí do projektu Stanica Nivy, ale aj do projektu Nové Nivy. Výstavba budovy sa začala v roku 2017 a autorom je kancelária Benoy Architects v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. (Zdroj: yimba.sk) Ide o naozaj unikátnu stavbu, ktorá zaujme svojím dizajnom už na prvý pohľad. Najvyššiu budovu má vraj v budúcnosti prekonať ešte vyššia stavba. Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý plánuje postaviť spoločnosť J&T Real Estate v Bratislave, má mať výšku až 160 metrov. (Zdroj: sme.sk)
sky-park-residence-mrakodrap-veza-bratislava-kamzik
Budova SKY PARK Residence | Foto: skypark.sk

Do klubu unikátnych moderných projektov v Bratislave patrí bezpochyby aj SKY PARK Residence od uznávanej Zahy Hadid, ktorá je prvou ženou, ktorá získala Pritzkerovu cenu za architektúru, a taktiež administratívno-bytový komplex Panorama City v Bratislave, ktorý bol konštruovaný podľa Španiela Ricarda Bolffila. Ďalšou zaujímavou stavbou je obchodné centrum Bory Mall – celý koncept vypracoval známy Talian Massimiliano Fuksas.

panorama-city-bratislava-veze-budovy-hlavne-mesto
Komplex Panorama City v Bratislave | Foto: archinfo.sk

Zaujímavô

Aj na Slovensku sa každoročne udeľujú viaceré prestížne architektonické ocenenia. Medzi tie najznámejšie patria CE.ZA.AR – cena Slovenskej komory architektov, Cena Dušana Jurkoviča, Cena ARCH či Stavba roka. (Zdroj: Wikipédia)

CE·ZA·AR 2019 – kategórie a výsledky

Kategória RODINNÉ DOMY – 3.0, Bernolákovo
Kategória BYTOVÉ DOMY – Bytové domy NIDO, Bratislava
Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ STAVBY – Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava
Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY – Modulárny systém Ark-shelter
Kategória INTERIÉR – ChAta, Donovaly
Kategória EXTERIÉR – Nový park, Leopoldov

Most svetových čísel

Ktorá stavba vám príde na um, keď sa povie Bratislava? Určite Bratislavský hrad a potom „UFO“ – Most SNP. Bol dokončený v auguste 1972 ako druhý z bratislavských mostov a mal uľahčiť dopravnú situáciu. So svojou dĺžkou 430,8 metra ide o najdlhší jednopylónový most na svete (2017). Okrem tohto prvenstva je jeho meno zapísané aj v rebríčku World Federation of Great Towers, ktorý obsahuje stavby s verejnou vyhliadkovou plošinou. Slovenský most s reštauráciou vo výške 85 metrov tak stojí v zozname vedľa francúzskej Eiffelovej veže.

architektura-dunaj-most-snp-bratislavsky-hrad
Most SNP je jednou z architektonických dominánt nášho hlavného mesta

Zaujímavô

Most SNP je jedinou z bratislavských ciest ponad Dunaj, ktorá nemá v jeho vodách umiestnený žiaden pilier.

V minulosti sa na mieste súčasnej príjazdovej cesty z historického centra rozkladala židovská oblasť. Pri výstavbe bola zničená židovská synagóga, ktorá na týchto miestach stála. I keď padla za obeť jedna historická pamiatka, významným a pamätným názvom mosta si dodnes môžeme uctiť bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní.

Slovenské stavby modernej architektúry získavajú ocenenia nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí. A tak na ne môžeme byť právom hrdí. Máte vo svojom okolí nejakú zaujímavú modernú stavbu? Napíšte nám o nej do komentárov pod článkom.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram