Seriál Tajomnô: Čo je záhadné na pyramídovom trojvrší v Markušovciach?

Autor: Redakcia

Málokto vie, že za výletom k pyramídam netreba cestovať do zahraničia. Mnohí ľudia veria, že na Slovensku má k pyramíde najbližšie akurát Slovenský rozhlas v Bratislave, no aj táto pyramída je naopak. Nie je to však úplne tak. Jedno netradičné a naozaj tajomné pyramídové trojvršie sa nachádza medzi obcami Markušovce, Rudňany a Poráč v okrese Spišská Nová Ves. Hovorí sa, že na jednom z týchto trojvrší sa nachádzajú liečebné vibrácie, ktoré môžu blahodarne pôsobiť na ľudské zdravie. Sú to len ľudské výmysly alebo je to naozaj tak?

Pyramídové trojvršie

Slovenské pyramídové trojvršie je tajomný prírodný úkaz. Ide o tri vedľa seba stojace ihlany s dozadu predĺženou hranou, ktoré pripomínajú pyramídy. Tento zaujímavý úkaz zrejme vytvorila príroda pôsobením vodných tokov. V okolí trojvršia sa nachádza veľa unikátnych a vzácnych rastlín, ako napríklad črievičník papučkový alebo vzácna huba ryšavec šikmý. Trojvršie má výšku 180 metrov a je husto zalesnené najmä brezami. Dostať sa k nemu je ľahké, vedie k nemu vyšliapaný horský chodník.

pyramida-markusovce-les-kopec-stromy
Kopec pri obci Markušovce pripomína pyramídu | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala

Upresnenô

„Pyramída v architektúre je historicky monumentálna staroegyptská hrobka v tvare pravidelného kvadratického ihlana, ako aj jej podobný útvar (niekedy na iný účel) v predkolumbovskej Amerike a inde na svete; dnes veľká stavba v tvare pravidelného kvadratického ihlana.“ (Zdroj: sk.wikipedia.org)
„V tomto ponímaní v Markušovciach nejde o pyramídu, ale o prírodný trojstranný ihlan, ktorý pri pohľade zhora vytvára dojem pyramídy.“ (Zdroj: Marek Virág, starosta obce Markušovce)

Medzi miestnymi obyvateľmi sa traduje, že keď prichádza lokálna búrka, nad trojvrším sa rozdelí buď naľavo na rieku Hnilec, alebo napravo na rieku Hornád, a tak v Rudňanoch neprší. Samozrejme, neplatí to, ak prší celoplošne. Vraj za to môže teplý vzduch stúpajúci z pohoria alebo energetické pole.

Záhadný názov

Horalova pyramída, Pyramída Markušovce, Kóta Zulu 664 či Stožky? Názov tohto pyramídového trojvršia je záhadný rovnako ako samotný prírodný úkaz. Trojvršie, ktoré pripomína pyramídy, nájdete na mape pod názvom Pyramída Markušovce.

Na podnet miestneho horala sa v roku 2015 trojvršie rozhodol preskúmať český geodet. Keď sa k trojvršiu prvýkrát vydal, nazval ho Kóta 664. Neskôr sa k názvu pridalo aj Zulu a tak vznikol jeho celý názov, ktorý je známy skôr medzi bádateľmi a konšpirátormi – Kóta Zulu 664. Kopec pripomína pyramídu, preto sa s jeho názvom často skloňuje aj názov Horalova pyramída, ktorý vznikol v rámci preskúmania kopca na podnet miestneho horala.

iontovy-tunel-vchod-banicky-tunel-zakaz-vstupu
Vchod do tunela je dnes už uzavretý | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala

Názov Stožky označuje náučný chodník, ktorý sa nachádza na Muránskej planine v severozápadnej časti. Tento chodník vedie v blízkosti trojvršia.

Upresnenô

České záujmové združenie začalo využívať staré banské dielo ako turistickú atrakciu bez predchádzajúceho vyriešenia stretov záujmov s vlastníkmi nehnuteľností – pozemkov – a bez rešpektovania predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia v banských dielach. Vstupný portál štôlne, ako aj samotná štôlňa sú značne rozpukané a hrozí svojvoľné vypadávanie kusov horniny, čo môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia až fatálnu ujmu na zdraví. Kopec s miestnym názvom Stožky je propagovaný pod názvom Kóta Zulu 664 a stará banská štôlňa ako Iónový tunel s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus. Vykonané merania oprávnenými inštitúciami zo zahraničia nepotvrdili výskyt záporných iónov v tomto starom banskom diele.“ (Zdroj: Marek Virág, starosta obce Markušovce)

„Zázračná“ banská štôlňa v Markušovciach?

Prečo je toto trojvršie také obľúbené a vyhľadávané? Na jednom z kopcov trojvršia sa údajne nachádza aj takzvaný Iónový tunel. Medzi ľuďmi sa hovorí, že tento tunel má liečivé a blahodarné účinky. Na tunel narazíte po 10 minútach chôdze. Je dlhý zhruba 260 metrov a na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide iba o starý banský prieskumný tunel. Tunel dostal svoj názov vďaka tomu, že v ňom vraj bolo nameraných viac ako 2 milióny záporných iónov na cm3, ktoré majú údajne na človeka priaznivý až liečebný účinok. Na porovnanie, v byte máme okolo 900 iónov na cm3. Záporné ióny sú nazývané aj vzdušné vitamíny. Táto informácia o liečebných účinkoch tunela prilákala davy ľudí; na vchod do tunela boli ochotní čakať aj niekoľko hodín. Liečivá teória negatívnych iónov však nikdy nebola odborne potvrdená. Podľa odborníkov ide o bežnú banskú prieskumnú štôlňu, v ktorej sa ľuďom dobre dýcha a cítia sa v nej dobre.

iontovy-tunel-pyramida-banictvo-lavicky
Posedenie uprostred tunela | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala

Tunel v roku 2019 nadobro uzavreli z dôvodu vysokého nebezpečenstva, pretože sa môže kedykoľvek zrútiť. „Na náš popud, keďže ide o nebezpečné priestory, kde by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia, sme požiadali aj políciu, aby sem znemožnila vstup,“ vyjadril sa predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi.

banicky-prieskumnicky-tunel-markusovce-drevene-tramy-opora
Nebezpečné drevené trámy v tuneli | Foto: Youtube kanál Ivana Donovala

Čo sa dá ešte vidieť v okolí Markušoviec?

Sú tu nejaké draky?

V okolí trojvršia sa nachádza niekoľko ďalších zaujímavostí. Keďže vstup do Iónového tunela je od roku 2019 prísne zakázaný, no vy napriek tomu stále túžite po bádaní v podzemí, môžete sa vydať hľadať Dračí tunel. Nemusíte sa však báť, nezaútočia na vás žiadne trojhlavé draky. Jeho názov plynie z jeho polohy. Nachádza sa totiž na ľavej strane trojvršia, ktoré volajú Hora draka. Nájsť ho bude náročnejšie, pretože na jeho vchod upozorňujú iba dve žlté tabule, ktoré jasne hovoria: Vstup len na vlastné nebezpečenstvo. Okrem starých drevených trámov a netopierov tu toho veľa nenájdete. Ak sa ho aj napriek tomu vydáte hľadať, môžete si vziať i tašku a cestou pomôcť prírode tak, že ju zbavíte odpadkov, ktoré do nej nepatria.

Nečakanô

Na obrázku vidíte zaujímavý pohľad na danú lokalitu. Na pyramídovom trojvrší je vidieť neštandardné trojstenné pyramídy, ktoré sú dozadu predĺžené. Je možné, že tento úkaz vytvorila príroda? Čo si myslíte? (Zdroj mapy: Google Maps)
markusovce-pyramida-trojvrsie-kopce-les
Pyramídové trojvršie pri obci Markušovce | Foto: Google Maps

Prírodné odkalisko a slovenský Orenburg

Ak vás podzemie už omrzelo, môžete navštíviť riviéru Olšo, ktorá vyrástla pod trojvrším. Ide o súkromný odpočinkový areál s bazénom napojeným na hlbinný vrt. Môžete sa tak okúpať vo vode priamo z trojvršia. Areál ponúka počas sezóny aj iné voľnočasové aktivity. Na vstup do areálu je však potrebné mať registráciu alebo súhlas majiteľa.

Ďalšie zaujímavé rekreačné stredisko sa nachádza južne od obce Spišské Vlachy. Nazýva sa Zahura a je typické tým, že breh jazierka lemuje nápis Zahurawood, ktorý pripomína americký nápis Hollywood.

V okolí trojvršia môžeme nájsť aj „púšť“, ktorá je známa skôr ako Rudnianske rudné pole. Toto pole siaha od Sloviniek cez Poráčsku dolinu, údolie Rudnianskeho potoka, Zimné až k Bindtu. Je budované vrstvami starších a mladších prvohôr, druhohôr a mladších útvarov treťohôr a štvrtohôr. Toto rudné pole vzniklo ako odkalisko pre priľahlú továreň, v minulosti spracúvajúcu horniny siderit a baryt.

rudnianske-rudne-pole-environmentalna-zataz-les-jazero
Rudnianske rudné pole | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala
rudnianske-rudne-pole-jazero-pust-odkalisko-zataz
Rudnianske rudné pole | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala

Počuli ste už o slovenskom Orenburgu? Markušovský Orenburg, nazývaný aj slovenský Orenburg, prepája dolinu Korytné s Markušovskou dolinou. Tento tunel je vybudovaný s cieľom odkloniť Markušovský potok popod horu vzhľadom na prestavbu odkaliska. Markušovský Orenburg je ukazovateľom toho, ako zaujímavo môže vyzerať kontrast prírodnej krásy pyramídového trojvršia a environmentálnej záťaže modernej civilizácie, ktorá je neúctivá k prírode.

V okolí nájdete aj jednu z najvýznamnejších prírodných rezervácií s názvom Dreveník. Rezervácia sa nachádza medzi Spišským Podhradím a obcou Žehra. Lokalita je zapísaná i do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V rezervácii sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary ako priepasti, rokliny či situované skalné veže, ktoré pripomínajú mestečko zvané Kamenný raj.

Nečakanô

Oblasť v okolí Rudnianskeho rudného poľa bola prednedávnom využitá aj na nakrúcanie druhého pokračovania známeho slovenského filmu Perinbaba. Kulisy v podobe domov použité na nakrúcanie sú tam dodnes. (Zdroj: Facebook mesta Gelnica)
perinbaba-natacanie-kulisy-odkalisko-pust
Kulisy z natáčania filmu Perinbaba | Zdroj: Youtube kanál Ivana Donovala

Markušovská dolina

Markušovská dolina ponúka pre svojich návštevníkov široké spektrum možností na relax, turistiku, cyklistiku a objavovanie tajomnej prírody. Zaujme vás národná prírodná pamiatka Markušovské steny? Ide o chránené územie, ktorého rozloha je viac ako 13 hektárov. Nachádza sa v Hornádskej kotline na ľavom brehu rieky Hornád medzi obcami Markušovce a Matejovce nad Hornádom. Toto miesto je zaujímavé práve tým, že prírodný úkaz pripomína skutočné steny. Tie sú vytvorené strmými skalnými stenami, ktoré pochádzajú zo štvrtohôr.

V okolí nájdete aj iný chránený objekt. Ide o Markušovský skalný hríb, ktorý je vysoký viac ako 8 metrov. Tento skalný hríb leží 5 km od obce Markušovce v Hornádskej kotline. Jeho bázu tvoria zlepence, ktoré sformovali procesy riečnej a veternej erózie. Tento jav je naozaj jedinečný.

Severovýchodná oblasť Slovenského rudohoria ponúka široké spektrum prírodných či umelo vytvorených atrakcií, ktoré je možné preskúmať. Ktorú z miestnych atrakcií by ste radi navštívili? Ak by bola možnosť vstúpiť do Iónového tunela, využili by ste ju? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram