Seriál Tajomnô: Mesačná jaskyňa – vytvorili ju mimozemšťania?

Autor: Redakcia

Antonín T. Horák bol partizán, ktorý našiel tzv. Mesačnú jaskyňu. Ako sa o nej iní dozvedeli? Vieme, kde sa nachádza?

Záhada Mesačnej jaskyne

Začalo sa to počas Slovenského národného povstania. Ľudia sa chceli schovať pred Nemcami. Pán Horák, ktorý bol partizánom, ani len netušil, že po kolmej šachte v tvare polmesiaca sa bude pátrať ešte dlho po tom, čo ju objavil. Ako sa o nej dozvedeli iní a prečo po nej stále pátrajú?

Denník pána Horáka

Antonín T. Horák, ktorý sa považuje za jej objaviteľa, si všetko zapisoval do osobného denníka. Podľa jeho zápisov našiel jaskyňu ukrytú za balvanmi, za ktorými sa nachádzal úzky vchod. Asi po 1,5-hodinovej chôdzi sa dostal k tajnej šachte vyzdobenej kvapľami, zloženej z tajomného kovového materiálu tmavomodrej farby.

Náčrt šachty v tvare polmesiaca (naľavo) a zloženie stien jaskyne (napravo) | Zdroj: zahady.org

Svoj nález zverejnil v roku 1965 v americkom magazíne National Speleological Society News (NSS, News 3/65). Odvtedy sa už o tajomnú jaskyňu zaujímal celý svet. Príbuzní pána Horáka tvrdia, že v danej veci boli zapletené sovietske i americké tajné služby.

TIP

Pozrite si krátky dokument o hľadaní tajomnej jaskyne: https://www.youtube.com/watch?v=DEvVzl1ACZ0&feature=emb_title

Tajomstvo Mesačnej jaskyne

Mesačná jaskyňa je zahalená niekoľkými tajomstvami a o jej vzniku kolujú mnohé teórie a hypotézy. Ako teda vznikla? Samotné vyjadrenie pána Horáka, že jaskyňa podľa neho nie je výtvorom ani človeka, ani prírody, pridáva na jej mysterióznom charaktere. Mohlo by teda skutočne ísť o dielo mimozemšťanov?

Jaskyňu spomínajú viaceré pramene, ako napríklad skupina Ahnenerbe založená Heinrichom Himmlerom, ktorá skúmala archeologické a kultúrne dedičstvo árijskej rasy na našom území. Rumunskí vedci zase prišli v roku 1993 s hypotézou, že jaskyňa mohla slúžiť ako obrovská šošovka sústreďujúca svetlo. Ezoterici a záhadológovia tvrdia, že ide o bájnu ríšu Agartha, v ktorej sa môže každý pravý kresťan skryť pred anarchiou.

Vedeli ste, že?

Agartha je stratená podzemná ríša vyspelej civilizácie, ktorá sa údajne nachádza niekde pod Mongolskom či Tibetom. Práve slovenská Mesačná jaskyňa má byť jedným z vchodov do nej.

Najväčším tajomstvom a záhadou však zostáva presná poloha jaskyne. Zdroje uvádzajú oblasť Pálenice, ktorá je oproti Babej doline (Vysoké Tatry). Tá však nie je voľne prístupná, lebo je uznaná za chránenú oblasť. Pán Horák tvrdil, že sa nachádza v okolí vrchu Siminy (v Levočských vrchoch, medzi obcami Šambron a Jakubany), ale možno preto, aby oklamal ľudí a dal im falošnú predstavu o jej polohe. Dozvie sa niekedy široká verejnosť pravdu?

Nečakanô

Fenomén Mesačnej jaskyne mnohých zaujal natoľko, že na Slovensku vznikla neformálna a nezávislá pátračská skupina Klub priateľov kpt. Horáka, ktorá dodnes pátra po vchode do nej.
Speleológ Stanislav Pavlarčík ukazuje jeden z pravdepodobných vchodov do Mesačnej jaskyne v Belianskych Tatrách | Zdroj: topky.sk

Čo na to speleológ?

Z rozhovoru so Stanislavom Pavlarčíkom, speleológom a prírodovedcom, sme získali špeciálny obraz. Prvýkrát sa o Mesačnej jaskyni dozvedel od kolegu v Múzeu slovenského krasu v Liptovskom Mikuláši, kam v roku 1976 nastúpil po skončení univerzity ako geológ. Informácia o nej ho spočiatku fascinovala, ale bral to s rezervou. Dostal za úlohu hľadať ju, nájsť a vypracovať správu o jej existencii nadriadeným orgánom. Ani po dlhej snahe a viacerých informáciách ju neobjavil.

Na otázku: „Veríte tomu, že existovali alebo existujú mimozemšťania? Prečo?“ odpovedal: „Je to vec medzi nebom a zemou. Existuje veľa historických dôkazov o tom, že dávno po nebi lietali lietajúce stroje a neznáme bytosti pristáli dokonca aj na Zemi. Aj v posledných storočiach sa to len tak hemží správami o nich. Mám na mysli fenomén UFO. Je to celkom možné. Prečo by sme mali byť v obrovskom vesmíre sami?

Záverečný tip

Svetoznáma pátracia hra Geocaching má jednu zo svojich schránok ukrytú aj na mieste predpokladaného vchodu do jaskyne. Privedú vás k nej súradnice a bližšie informácie vám ponúkne zašifrovaná hádanka. Vybrali ste sa už niekedy jaskyňu hľadať alebo sa na toto dobrodružstvo chystáte? Podeľte sa v komentároch.
Načítava

Mohlo by vás zaujímať

8

Kyseľa 3. júla 2020 - 23:05

Starší občania Plavnice a Chmeľnice vedia o skutočností, že medzi týmto obcami sa ukrýval počas 2. svetovej vojny žid v lese zvanom Kamar v zemľanke. Jedna rodina z Chmeľnice sa o tohto žida starala, nosila mu jedlo. Hovorlio sa aj o Plavničanke už nebohej Marine Holodňákivej, že sa oňho tiež starala a nosila mu jedlo do lesa. Nikdy v Plavnici sa nehovorilo o mesačnej jaskyni, iba o zemľanke v ktorej sa žid ukrýval. Z tohto dôvodu si myslím, že jaskyňa je vymyslený príbeh. Skutočný bol iba strach žida o svoj holý bezbranný život.

Odpovedať
Iveta 3. septembra 2020 - 7:52

Na jednom anglickom webe som čítala, že sú dve alternatívy kde môže byť vchod do jaskyne…. medzi Plavnicou a Ľubovnianským hradom a medzi Ždiarom a Vysokými Tatrami a Ždiar leží v Belianských Tatrách….takže myslím že až také nemožné to nie je. A že mimozemské civilizácie existujú a pomáhajú nám je nesporný fakt…ináč by ľudstvo, čo sa týka technológií, nebolo za taký krátky čas tam kde je.

Odpovedať
Redakcia 18. mája 2021 - 10:55

Máte pravdu, teórií je mnoho. Keďže sa však stále nikomu nepodarilo vchod nájsť, stále medzi nami drieme tajuplná záhada, ktorá určite nejednému bádateľovi rozbúchava srdce. 🙂

Adela z tímu Slovander

Odpovedať
Peter 15. marca 2022 - 19:56

jaskyňa je vchod do podzemných tunelov, vchod je niekde v Levočských horách. Tunel je na línii Paríž – Melbourn , prechádza popod Popradskú nemocnicu v hĺbke 10km

Odpovedať
Michal 9. júla 2022 - 22:29

Priblizne v rokoch 2005 / 2006 som spolu s troma kolegami tuto jaskynu hladal. Udaje a vsetky zistenia mam este stale niekde zapisane.

Odpovedať
Ján Vicen 23. decembra 2022 - 17:44

Mám staré časopisy Krásy Slovenska v ktorých v jednom z nich sa spomína že pravdepodobne ,,Mesačná jaskyňa ,, nachádza v lokalite OHNIŠTE – 1538 m n . m . , Nízke Tatry, skalný útvar OKNO pod ktorým sa nachádza ,, Veľká ľadová priepasť ,, s hĺbkou 125m a na jej dne sa nachádza ľadový kužeľ , a práve pán Horák opisuje svoj príbeh že sa aj s bačom ocitol v takomto priestore, ktorý však on opisuje na celkom inom mieste, pravdepodobne si dobre nepamätal polohu lokality a ani miesto kde bol zosadený z lietadla počas bojov. Ak tie materiály opäť nájdem v mojom archíve turistiky tak sa pokúsim to zverejniť. Ján Vicen Banská Bystrica

Odpovedať
Ján Vicen 25. decembra 2022 - 15:37

Než sa podujmem na poskytnutie rôznych informácií o samotnej Mesačnej jaskyni v Nízkych Tatrách, ako skutočnosť uvediem že mám články z novín, časopisoch ako napríklad PLUS 7 DNI, strana (102 – 103) článok ,, Kde leží mesačná jaskyňa ? PRAVDA Utorok 5.Septembra 2000, strana 5, článok ,,Rébus Mesačnej jaskyne,,. UFOmagazín str.16 -17, článok s nadpisom MESAČNÁ ŠACHTA a nakoniec je vhodné si prečítať najčítanejší časopis obrázkový mesačník :
Krásy Slovenska , Ročník LX 1/83 – Článok pod názvom ,, V Ľadovej priepasti OHNIŠŤA,, strana (I/18 – I/19 ), kde sa dozviete kde by mohla byť možno Mesačná jaskyňa…. Ján Vicen Banská Bystrica

Odpovedať
Redakcia 3. februára 2023 - 9:55

Dobrý deň, Ján,

ďakujeme, že sa s nami delíte aj o ďalšie teórie o Mesačnej jaskyni. Slovensko je bohaté nielen na zaujímavé miesta, ale aj na tie záhadné a tajomné. Informácie, ktoré tému objasňujú alebo, naopak, vyvracajú, sú vždy vítané.

Príjemný deň,
Nina z tímu Slovander

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram