Slovenské kalvárie, ktorých atmosféra vás jednoducho pohltí

Autor: Redakcia

Kalvárie sú vyobrazením krížovej cesty a miestom smrti ukrižovaného Ježiša v Jeruzaleme. Väčšinou sú tvorené štrnástimi zastaveniami a zakončené kaplnkou či kostolom. Pre veľa ľudí predstavujú symbol viery, iní v nich zase vidia komplexné umelecké dielo.

Nitrianska kalvária | Zdroj: Peter Kováčik

Kalvárie na Slovensku patria k nášmu najväčšiemu bohatstvu

Prvé kalvárie na našom území začali vznikať už v 17. storočí. Nájdeme ich v areáloch kostolov, nad obcami a mestami či na odľahlých miestach v prírode. Ich význam je naozaj nespochybniteľný. Je dobré byť pokorný voči miestu, ktoré predstavovalo symbol viery a formovalo charakter generácií pred nami. Byť úctivý k predkom, ktorí dokázali vybudovať často jedinečné umelecké dielo, a byť vďačný, že tieto artefakty je možné ešte aj dnes navštíviť, obdivovať a rozjímať v ich priestoroch.

Nečakanô

V súčasnosti je na Slovensku vyše 200 kalvárií, čo je viac ako v ktorejkoľvek susednej krajine. Iniciátormi výstavieb kalvárií sú poväčšine veriaci ľudia, ktorí ich budujú na dobrovoľníckej báze. (Zdroj: TASR)

Najzaujímavejšie kalvárie na Slovensku

Každá z kalvárií má svoje čaro a jedinečnú atmosféru, o tom niet pochýb. Popri duchovnom rozmere veľa z nich zaujme aj svojím súborom architektonických prvkov, skulptúr a výtvarných diel s hlbokým symbolickým obsahom. Jednou z najkrajších, najväčších a najhodnotnejších slovenských kalvárií je banskoštiavnická kalvária na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), ktorá je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Barokové dielo jezuitského pátra Františka Pergera z polovice 18. storočia je tvorené súborom 23 stavieb, ktoré prešli v posledných mesiacoch výraznou rekonštrukciou.

Banská Štiavnica sa prebúdza do nového rána | Zdroj: Ľuboš Čerešňák

Medzi významné a pozoruhodné kalvárie patrí aj Spišský Jeruzalem, pravdepodobne najstaršia kalvária na Slovensku, ktorá je replikou jeruzalemskej krížovej cesty. Najvyššie položenou kalváriou v strednej Európe je kalvária nad Starým Smokovcom. Jej zastavenia sú vyjadrené rôznymi formami, sú vyrobené z dreva a pútnika priam nútia zamyslieť sa nad vyobrazenou skutočnosťou.

Nečakanô

Kalvária nad Starým Smokovcom vznikla pod projektom Umelci Tatrám. Je skutočným dôkazom, že kvôli obohacovaniu sveta umením opadávajú všetky ľudské predsudky. Nie je totiž výsledkom práce výlučne kresťanov. Podieľalo sa na nej 14 umelcov rôznych vierovyznaní i ateistov zo Slovenska a z Poľska. (Zdroj: aktuality.sk)

Kalvária na Slanickom ostrove je zase jedinečná tým, že návštevník sa na ňu môže dostať iba loďou. Bývalá obec Slanica a rovnako aj tri zastavenia krížovej cesty sú totiž zatopené Oravskou priehradou.

Slanický ostrov s kalváriou uprostred Oravskej priehrady | Zdroj: Instagram/naoravedobre

Prešovská kalvária bola v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska a u nás dodnes patrí k tým najpozoruhodnejším a najnavštevovanejším. Hodnotnou kalváriou na Slovensku je aj kalvária v Dechticiach, ktorá je známa zjaveniami Panny Márie, „kráľovnej pomoci“, v rokoch 1994 až 1995.

More hviezd nad prešovskou kalváriou | Zdroj: severovychod.sk

Nečakanô

Ohromná architektúra prešovskej kalvárie vnukla slovenskému cestovateľovi Miroslavovi Lisinovičovi myšlienku rozsiahleho fotoprojektu. Od roku 2008 navštívil 208 slovenských kalvárií. O fotografie a zážitky sa delí na svojom blogu. (Zdroj: lisinovic.blog.sme.sk)

Kalvárie sú oázou pokoja, ktorá vám môže pomôcť usporiadať si myšlienky. Vyberte sa osamote na jednu z nich a urobte si očistný rituál, vďaka ktorému sa vrátite plní energie a motivácie do života. Vyskúšajte zostať v úplnom tichu a zamyslieť sa nad svojím životom. Zažili ste pri návšteve podobného miesta nevysvetliteľné pocity? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram