(A)typické galérie do zoznamu prianí

Autor: Redakcia
danubiana-cunovo-galeria-obrazy-umenie

Tento obraz poznáme všetci z filmov. Naškrobení filantropi v oblekoch ušitých na mieru v sprievode dám vo večerných róbach so šampanským v ruke, premávajúci sa priestormi tradičných galérií. Je to tak aj v súčasnosti? Aké galérie sú k dispozícii dnes? Na Slovensku nájdeme viac ako 26 tradičných galérií. Kde sú však tie menej klasické, ktoré ponúkajú viac ako len strohé sochy a deťom často nič nehovoriace maľby z dávnych storočí? Pozrime sa spolu na netradičné galérie, ktoré zaujmú aj veľmi náročného návštevníka.

#somdoma tip

Aj v situáciách, ktoré nám bránia opustiť domov, môžeme vziať svojich blízkych v jedno nedeľné popoludnie za kultúrnym zážitkom. Mnohé kultúrne centrá totiž využili možnosť virtuálnych prehliadok pre každého z nás. Patrí medzi ne napríklad Slovenská národná galéria alebo Galéria mesta Bratislavy. Viaceré svetové múzeá poskytujú dokonca virtuálne prehliadky pre okuliare s virtuálnou realitou. Ich zjednodušenú, ale rovnako účinnú verziu si môžete vyrobiť aj doma – len za pomoci kartónu a sklíčok z lupy.

Danubiana Meulensteen Art Museum

Táto galéria moderného umenia sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Čunovo. Od iných galérií sa líši najmä svojou architektúrou a vonkajšími priestormi. Cieľom Danubiany je podporovať stredoeurópske moderné umenie. Od jej otvorenia sa v nej vystriedali výstavy známych slovenských, ale aj zahraničných umelcov výtvarnej scény. Zo zahraničných autorov sú to mená ako Joan Miró, Karel Appel, Robert Doisneau, Hermann Nitsch a Sam Francis. Zo slovenských umelcov v Danubiane vystavovali napríklad Peter Pollág, Ivan Pavle, Milan Lukáč a mnohí ďalší.

danubiana-dunaj-polostrov-cunovo-park-umenie-galeria
Danubiana vás svojou izoláciou uprostred Dunaja uzavrie do sveta umenia | Zdroj: danubiana.sk

V Danubiane sa výstavy menia každé 3 – 4 mesiace, čo prináša návštevníkom naozaj pestrý výber výstav. V galérii máte možnosť vychutnať si kvalitnú kávu a popri pití budete obklopení tými najzaujímavejšími výtvarnými dielami a výhľadom na tok rieky Dunaj. Táto galéria je jedinečná aj tým, že tu nájdete prepojenie umenia, architektúry, ale i prírody. Túto galériu možno navštíviť aj loďou, ktorá sa tam plaví každú sobotu počas lodnej sezóny.

Galéria Multium

Galéria sa nachádza v centre Bratislavy na Zámockej ulici. Svojim návštevníkom ponúka šesť unikátnych miestností so zrkadlami, pričom každá z nich vytvára inú ilúziu a efekty. Cieľom galérie je ukázať návštevníkovi fascinujúcu skutočnosť, ako vyzerá nekonečno. Vďaka spojeniu umenia a fyziky si každý návštevník odnesie jedinečný zážitok a pocit. V každej miestnosti vás bude sprevádzať hudba, ktorá vám pobyt v galérii spríjemní a efekty zrkadiel ešte viac zosilní.

zrkadla-iluzia-nekonecna-galeria-tunel-moderne-umenie
Moderné umenie ukazuje, že zrkadlá neslúžia len na pomoc pri rannom česaní | Zdroj: multium.sk

Tricklandia

Jednou z najzaujímavejších zábavných galérií na Slovensku je aj Tricklandia, ktorá sa nachádza v Starom Smokovci. Je to jedinečné a špeciálne miesto umenia trick-artu, ktoré vás prevedie netypickými optickými ilúziami. V galérii sa nachádza celkovo 24 atrakcií a v jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí a rozprávok. Okrem iného tu nájdete aj reálie obcí a zámkov na Slovensku – napríklad Bojnický zámok alebo Vlkolínec.

iluzia-zabava-interaktivna-galeria-umenie-deti-radost
Samotná Tricklandia upozorňuje, aby ste si pri návšteve nezabudli vziať aj fotoaparát | Zdroj: tricklandia.sk

Umenie trick-artu je typické tým, že vytvára vizuálne ilúzie predmetov, ktoré v skutočnosti neexistujú, no návštevníkovi sa zdá, ako keby existovali. V skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby. Cieľom galérie je návštevníka čo najviac „oklamať“ a prinútiť používať všetky zmysly.

Vedeli ste, že?

Tricklandia sa rozprestiera na ploche 500 m2 a na jej výstavbe sa pracovalo presne rok. Na obrazy v Tricklandii sa spotrebovalo 2000 sprejov a na exponáty sa minulo 9600 skrutiek.

Kvantarium

Táto nezabudnuteľná interaktívna galéria svetla vám ukáže veci, s ktorými sa bežne v živote nestretnete. Tak ako Tricklandia, aj Kvantarium sa nachádza v Starom Smokovci, v oblasti Vysokých Tatier. Galéria ponúka multimediálne predstavenia, napríklad laserovú šou, kreslenie svetlom alebo aj hru na laserovej harfe. Návštevník má možnosť zažiť nielen rôzne fyzikálne záhady, ale aj vidieť zaujímavé objekty, o ktorých sa dozvie, ako v skutočnosti fungujú. Okrem vizuálneho zážitku si z galérie odnesiete aj množstvo poznatkov a vedomostí. Galéria je určená prevažne pre dospelých, no jej čaro ocenia aj mladší návštevníci, ktorí v nej nájdu rozprávkové prvky.

laserova-sou-umenie-galeria-luce-hudba-interaktivita
Umenie pre seba neustále hľadá nové cesty | Zdroj: dromedar.sk

Galéria ILUSIA

Galéria sa nachádza v Liptovskom Mikuláši a ponúka jedinečný svet optických klamov trick-artu, hry zrkadiel a optických ilúzií. Návštevník si môže prečítať noviny na vrchole mrakodrapu, prejsť sa krajinou lega alebo aj pohladkať slona. Umenie trick-artu a optických ilúzií zaujme každú vekovú kategóriu, takže na svoje si príde naozaj každý návštevník.

macka-3d-umenie-kresba-malba-galeria-deti
V galérii nájdete množstvo 3D malieb | Zdroj: slovenskycestovatel.sk

LaborARTorium – galéria experimentov

Novootvorená zážitková galéria sa nachádza v Spišskej Novej Vsi a je vhodná pre deti i dospelých, ktorí sa radi zabavia a vyskúšajú niečo nové. Galéria ponúka množstvo vizuálnych zážitkov, ako napríklad zmenšenie sa do akvária ku škrečkovi, k chameleónovi alebo mravcovi.

dieta-galeria-skrecok-syr-zmensenie-iluzia-akvarium
V LaborARToriu sa môžete zmenšiť na veľkosť škrečka | Zdroj: laborartorium.com

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

V našom zozname spomenieme aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré sa nachádza v Medzilaborciach. Je to prvé múzeum na svete, ktoré bolo vytvorené na počesť Andyho Warhola, prezývaného aj kráľ pop-artu. Expozičná časť múzea je rozdelená na tri časti. V jednej môžete nájsť autentické materiály o pôvode Andyho Warhola – napríklad dôkazy o jeho rusínskom pôvode alebo predmety, ktoré Andy vlastnil. V samostatnej stálej expozícii potešíte svoje oči približne 200 vystavenými dielami, ktoré Andy za svoj život nakreslil.

Nečakanô

Andy Warhol si za obrazy, ktoré maľoval na počkanie, účtoval až 25 000 dolárov. Okrem ilustrovania sa venoval aj tvorbe filmov. Vo svojom najznámejšom filme zachytáva svojho priateľa, ako 6 hodín spí.

Okrem nami spomenutých galérií sa v mestách na Slovensku každoročne konajú svetelné noci a výstavy, počas ktorých návštevník môže zažiť mesto z úplne inej perspektívy.

Vedeli ste, že?

Jednou z udalostí, ktoré sa každoročne konajú v Bratislave a Košiciach, je projekt Biela noc. Biela noc je umelecký projekt, ktorého cieľom je priblížiť súčasné netradičné formy umenia širokej verejnosti. Biela noc vznikla v Paríži a každoročne sa koná aj v Amsterdame, New Yorku, Toronte alebo Ríme.

Umenie patrí k dôležitým aspektom života človeka. Je to prejav kreatívnej schopnosti, pomocou ktorej si človek osvojuje svet. Každému z nás je bližšia iná jeho forma. Podeľte sa s nami v komentároch, aké dojmy vo vás vzbudzuje návšteva galérie. Navštívili ste niektoré zo spomínaných?

Stále existuje spôsob, ako sa umeniu venovať aj mimo galérie. Skúste s deťmi (alebo aj sami!) vytvoriť či namaľovať niečo, čo vám robí v živote radosť. Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram