Moderná vizáž na ľudovú nôtu

Autor: Redakcia

Hoci sa niekedy nevyhneme lacným napodobeninám, je viac než isté, že pôvodné ľudové motívy našich predkov sú dedičstvom s veľkou estetickou hodnotou. Pestrosť a symbolika krojov, prvkov, ornamentov, aké sa v minulosti používali v tradičnom slovenskom odeve, je v Európe nevídaná. Nejde však len o variácie krojov. Originálne boli napríklad aj účesy, pričom mnohé z nich by sme, paradoxne, v modernej dobe považovali za jemne extravagantné.

Účes prezradil aj to, či je žena slobodná

Klasickým účesom dievčat a slobodných žien v kroji bol zapletený vrkoč ozdobený stuhou. Na slávnostné príležitosti nosili nevydaté dievčatá bohato zdobenú partu. Vydaté ženy si vlasy rozdelili cestičkou, zapletené ich upevnili na temene hlavy a prekryli čepcom. Tie sa líšili v každom regióne, napríklad z Čičmian sú známe nevšedné „rožky“, ktoré vznikli ovíjaním vlasov okolo textilných gúľ, na ktoré sa nasadil čepiec. Rozdiely medzi účesmi slobodných a vydatých žien boli jasne definované, a tak rozoznať ženu bez záväzkov nebol žiadny problém.

tanec-folklorne-slavnosti-zeny-spev-kroje-stuhy

Youtube praje folklóru

V dnešnej dobe slobodnej voľby účesov sa inšpirujeme tradičným ľudovým účesom veľmi radi. Zapletený vrkoč je nielen praktický, ale aj veľmi efektný. Pôsobí žensky, jemne, učesať sa dá jednoducho a na viacero spôsobov. Účesy s nádychom folklóru nájdete aj na sociálnych sieťach. Videonávody na Youtube sú prehľadné a pomocou nich účes zvládne aj úplný účesový začiatočník.

Pramene vlasov zapletené do vrkočov, do ktorých vpletiete pestrofarebné šatky, sa perfektne hodia na letný festival. Stuha jemnejšej farby vpletená do ležérneho vrkoča na boku hlavy zase pôsobí romanticky. Ak už máte dosť rozpustených vlasov, oživiť ich môžete dvomi jemnými zapletenými vrkôčikmi spojenými vzadu mašľou zo stuhy. V lete určite vyskúšajte stuhu s folklórnym motívom omotať okolo letného klobúka.

Ak sa vám podarí zohnať partu, symbol slobodnej ženy, a budete mať odvahu pripnúť si ju do vlasov, stanete sa neprehliadnuteľnou, kamkoľvek vkročíte. Muži môžu takisto vzdať hold tradíciám bez strachu, že budú vyzerať staromódne. V minulosti si väčšinou nechávali narásť dlhé vlasy a štyri zapletené vrkoče, tzv. kečky, boli v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia u mužov celkom bežné a hlavne praktické.

Vedeli ste, že?

Autentické ukážky dobových účesov môžete na vlastné oči preskúmať v Etnografickom múzeu v Martine. Súčasťou expozície je i veľké množstvo pôvodných krojov, ale aj meštianskeho odevu z rôznych regiónov Slovenska. Nechýbajú ani šperky. 

Nadčasovosť ľudových motívov láka dizajnérov

Slovenský folklór je bohatý na úžasné vzory a motívy, ktoré sa vyznačujú nielen kvalitným estetickým spracovaním, ale aj svojou symbolikou. Pre detviansku výšivku sú typické štylizované ornamenty s vlastnými pomenovaniami, napríklad bosorka, slimák, tulipán či zvonček. Na prvý pohľad rozpoznateľnými čičmianskymi ornamentmi sa doteraz radi inšpirujú dizajnéri a módni návrhári. Tradičné čičmianske vzory ako baranie rošky, kohúty, kuracie ritky, sŕcka, divé kľučkyvykrútky zdobili už mikiny, čiapky aj dresy slovenských športovcov na medzinárodných podujatiach. Čičmiansky vzor sa objavil napríklad v kolekcii módnej návrhárky Lenky Sršňovej. Nadčasovou podobou čičmianskych ornamentov sa nechala viesť značka Puojd. Osobitnou kapitolou je inšpirácia tohto silného dizajnu v tetovaní – čičmiansky vzor na zápästí hrdo nosí aj známy slovenský bloger Milan Bez Mapy.

sperky-petra-toth-nausnice-mileva-zena-neha
Náušnice z kolekcie Mileva slovenskej šperkárky Petry Toth | Zdroj: petratoth.sk

Slovenskú dizajnérku a šperkárku Petru Toth od detstva fascinovala prepracovanosť výšiviek na ľudových krojoch. Dnes jej kolekciu okrem šperkov tvoria kabelky či šaty inšpirované krásou slovenského folklóru. Ručne maľovanými vzormi zdobí kabelky, drevené výrobky či dokonca šaty módnej návrhárky Lýdie Eckhardt aj slovenská dizajnérka prezentujúca sa pod menom Šopa Dizajn.

Nečakanô

Jedným z často vyšívaných vzorov bol štvorlístok tvorený štyrmi srdiečkami, ktorý mal značiť rodinné šťastie. Najčastejšie používaným symbolom, ktorý ľudia vyrezávali do dverí či truhlíc, bol Perúnov kvet, ktorý mal ochraňovať rodinu. (Zdroj: petratoth.sk)

Modro-biela kombinácia je už na zozname Unesca

Veľký návrat zažíva aj štýlová modrotlač. Vedeli ste, že svoj prapôvod má až v Indii a do Európy prenikla v 18. storočí? Na našom území sa stala takou populárnou, že svoju modrotlačiarenskú dielňu malo takmer každé malé slovenské mesto. Modrotlač je od roku 2018 zapísaná v Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Nehovoriac o jej aktuálnom využití v módnom priemysle, modrotlač je dostupná dokonca aj na tetovačkách. A milovníčky vizáže s nádychom folklóru môžu typickú modro-bielu kombináciu použiť aj pri zdobení svojich nechtov.

Folklór je náš poklad. Strážme si ho

To, že tradičné motívy slovenskej ľudovej kultúry zažívajú slávu v modernom období, svedčí o ich kvalitnom a estetickom vyhotovení. Zaslúžia si preto, aby sa k nim pristupovalo komplexne a s rešpektom. Ozajstným a hlbokým záujmom o tradície z minulosti odkryjete mnohé fantastické súvislosti a pocítite úprimnú hrdosť na svojich predkov. Strojová výšivka napodobňujúca ručnú prácu, nerešpektovanie symboliky, prehnaná snaha obliecť sa alebo učesať s nádychom folklóru na podujatie či príležitosť, kde to tak celkom „nesedí“, môže byť krokom vedľa. V prípade folklóru platí v súčasnosti viac než inokedy – jemne a s citom.  

A čo vy a ľudové vzory? Napíšte nám do komentárov, aký k nim máte vzťah, či radi nosíte folklórne doplnky alebo čo netradičné ľudové ste si všimli. 

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram