Lovci duchov na Oravskom hrade: potvrdili paranormálne javy?

Autor: Redakcia
oravsky-hrad-historia-architektura-obloha-stromy-lesy

Vedeli ste o tom, že na Oravskom hrade straší? Táto povera o hrade koluje už pár desaťročí. Návštevníci, ale aj pracovníci hradu často rozprávajú svoje strašidelné historky o Oravskom hrade. Oravský hrad láka návštevníkov nielen vzhľadom na svoju históriu, ale aj v súvislosti so svojou netypickou a tajomnou atmosférou. V poslednom období sú populárne nočné prehliadky hradu, ktoré sú spestrené strašidelnými divadelnými predstaveniami. Vyskytujú sa na hrade skutočne duchovia, tak ako sa povráva? Alebo je to celé iba vymyslená historka?

História Oravského hradu

Oravský hrad je jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Môžeme hrdo povedať, že je aj jeden z najkrajších. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín.Oravský hrad je významnou a dominantnou pamiatkou oravského regiónu.Exteriér, ale aj interiér hradu má črty slohov z rôznych historických období – nesie románske, gotické, renesančné, barokové, ale aj moderné prvky.

Vedeli ste, že?

Najvyššia časť Oravského hradu sa týči do výšky 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Túto časť tvorí citadela, ktorá je zároveň najstaršou časťou hradu a pochádza z 13. storočia. Táto časť hradu slúžila ako kasárne pre vojsko, sklad núdzových zásob pre prípad obliehania a tiež ako obytný priestor.  

Prvé zmienky o tajomnom Oravskom hrade pochádzajú už z roku 1267. Na hrade sa vystriedalo množstvo panovníkov, no najznámejším panovníkom, ktorý na hrade žil, bol Juraj Turzo.Po vymretí rodu Turzovcov hrad nemal stálych majiteľov, ktorí by sa oň dobre starali. O pár storočí neskôr Oravský hrad postihlo veľké nešťastie. V roku 1880 vyhorel a zostala v ňom typická pochmúrna atmosféra, ktorá sa stala lákadlom pre rôznych režisérov a filmárov. Na hrade sa nakrúcali známe rozprávky, ako napríklad Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš alebo Princezná a žobrák.

Nečakanô

Keď si vyšliapete hore-dolu celý Oravský hrad, budete mať za sebou 754 schodov. Hrad tvorí 155 miestností, no nie všetky sú sprístupnené verejnosti.

Oravský hrad je spájaný s hororovým dianím už takmer 100 rokov

Zaujímavé je, že v roku 1922 sa na hrade natáčal nemecký film Upír Nosferatu. Tento horor o upírskom grófovi bol natočený na motívy románu Brama Stokera Dracula.Hororovým filmom sa hrad len začal stávať slávnym. Historky a svedectvá ľudí o duchoch žijúcich na Oravskom hrade sa veľmi rýchlo rozšírili do sveta. Oravský hrad sa stal lákadlom pre zahraničných výskumníkov. Povery o ňom zaujali skupinu amerických lovcov duchov natoľko, že sa rozhodli Oravský hrad preskúmať na vlastnú päsť a natočiť o svojich zážitkoch na hrade dokument.

herci-oravske-muzeum-upir-nosferatu-film-horor-hrad
Herecká skupina Oravského múzea z nočnej prehliadky Upír Nosferatu | Zdroj: Juraj Bednárik/archív Oravského múzea

V roku 2008 uskutočnilo šesť špecialistov na Oravskom hrade výskum, ktorý mal potvrdiť prítomnosť paranormálnych javov na hrade. Pomocou tepelných prístrojov skúmali paranormálnu aktivitu a zaznamenávali aj zvuk. Lovci duchov mali pri svojom pobyte na hrade počas výskumu neustále pocit, že sa okolo nich pohybuje niečo neopísateľné a neživé. Vnímali rôzne tiene a počuli zvuky, ako napríklad nevysvetliteľné otváranie dverí a vŕzganie. Jedna výskumníčka tvrdila, že pred jej tvárou sa akoby niečo objavilo a chcelo ju zastaviť. Iní vedci na základe tepelnej energie potvrdili, že sa niečo okolo nich v priestore prechádza. Tento výskum potvrdil na Oravskom hrade paranormálne javy. Výskum si môžete pozrieť v dokumentárnom seriáli Ghost Hunters International v epizóde Headless Haunting alebo na stránke mojevideo.sk (stačí zadať do vyhľadávania: GHI Orava, Slovensko).

Aj pracovníci a návštevníci Oravského hradu majú na hrade zmiešané pocity

Okrem amerických výskumníkov majú s paranormálnymi javmi na hrade skúsenosti aj zamestnanci a návštevníci hradu. Pracovníci múzea sa radi delia o príbeh o pohybujúcom sa svetle. Jedného dňa jeden zo zamestnancov počas nočnej služby zazrel v okne hradu pohybujúce sa svetlo. To, čo videl, mu pripomínalo pohybujúcu sa postavu, ktorá nesie rozsvietenú sviečku. No jeho druhý kolega, ktorý s ním mal službu, v tú noc nič zvláštne nepostrehol. Tento zvláštny jav sa objavil v najstaršej časti hradu. Práve táto časť je známa tým, že návštevníci v nej často majú ťaživý a zvláštny pocit.V tejto časti hradusa dokonca stávalo, že nábytok bol rôzne nevysvetliteľne premiestnený, akoby tam niekto býval a usporadúval si priestor podľa seba.

herecka-noc-strach-nocna-prehliadka-hrad-duchovia
Nočná prehliadka hradu Bojíte sa tmy? | Zdroj: Juraj Bednárik/archív Oravského múzea

Okrem zamestnancov aj mnoho návštevníkov cíti na hrade zvláštne vibrácie.Neraz majú v rôznych častiach hradu zmiešané pocity. Okrem toho, že na sebe vnímajú časté striedanie teploty,veľakrát sa stane, že počujú aj rôzne nevysvetliteľné zvuky.Tieto čudné pocity bežne sprevádzajú návštevníkov hradu počas exkurzie.

Duchovia na hrade majú aj identitu

Pracovníci a návštevníci veria, že na hrade strašia duchovia osôb, ktoré tam v minulosti žili. Týmto duchom po čase priradili aj identity. Najznámejším „duchom“, ktorý na hrade žil, bola Biela pani. Biela pani bola manželkou rytiera Donča. Rytier Donč jej odsekol na Dušičky ruku – a preto Biela pani žila iba do Kvetnej nedele. Povráva sa, že to práve ona sa na hrade neustále prechádza a čaká na svoju pomstu. 

Vedeli ste, že?

Jedno z každoročne organizovaných podujatí na Oravskom hrade nesie názov Povesti a legendy Oravského hradu. Tradičná prehliadka je obohatená o krátke vystúpenia hercov Oravského múzea. Na hrané povesti o Bielej panej či hradnej studni sa chodia pozerať deti z celého Slovenska. 

Okrem Bielej panej sa na hrade vyskytovala aj Čierna pani. Čierna pani bola manželkou známeho panovníka Juraja Turza. Táto pani vraj prebýva na hrade v tzv. čiernej kuchyni, ktorá je pomenovaná podľa nej. Kuchyňa je však verejnosti, bohužiaľ, neprístupná. O Čiernej panej kolujú aj historky, že sa dodnes prechádza po hrade s lampášom v ruke a kontroluje svoje majetky. Bola to práve Čierna pani, ktorú pracovník počas nočnej služby zazrel s lampášom v ruke?

biela-pani-povesti-legendy-herecka-hrad-kostlivec-pavuciny
Biela pani na podujatí Bojíte sa tmy? | Zdroj: Juraj Bednárik/archív Oravského múzea

Ďalším strašidelným miestom nachádzajúcim sa na hrade je stredné nádvorie, ktorého súčasťou je aj hradná studňa. Studňu dal vyhĺbiť František Turzo už v polovici 16. storočia. Toto nádvorie a studňa sú tajomným miestom. Keď na nádvorí pobudnete dlhší čas v tichu, môžete započuť plač a náreky.Komu tieto náreky patria, je ťažké odhadnúť. Čo sa ešte na hrade stalo, o čom široká verejnosť zatiaľ stále nevie? Stali sa na hrade strašné veci, ktoré sa dodnes taja?

Výskum amerických lovcov duchov a svedectvá pracovníkov potvrdili to, čoho sa mnohí obávali. Na Oravskom hrade sa nachádza naozaj niečo paranormálne a tajomné. Ak ste na hrade už boli, podeľte sa s nami v komentároch, či sa vám podarilo zachytiť niečo atypické a strašidelné. Sme zvedaví.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram