Prírodné jazerá a štrkoviská na Slovensku – nielen príjemné schladenie sa

Autor: Redakcia

Kúpanie a slnenie, ale aj športové vyžitie, otužovanie a relax pri vode – Slovensko je jedinečné nielen históriou, kultúrou, prírodou či pamiatkami, ale aj jazerami a štrkoviskami, ktoré ponúkajú rozmanité možnosti osvieženia počas horúcich dní a aktivity využiteľné aj mimo hlavnej sezóny. Na území našej krajiny o „prírodné kúpaliská“ nie je núdza a v každom kraji sa nájde hneď niekoľko jazerných lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Spojte ich s výletom po okolí a skvelá rodinná dovolenka či víkend s priateľmi sú na svete.

Kúpanie v Košickom kraji

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša, ležiaca na území Slovenského raja v časti obce Mlynky, bola pôvodne vybudovaná na účely výroby elektrickej energie, no dnes sa jej význam uberá rekreačným smerom. Okrem kúpania máte možnosť člnkovať sa či vyskúšať vodné športy, napríklad dnes obľúbený paddleboarding. Pri všetkých týchto aktivitách sa vám naskytne pohľad na nádherné prírodné scenérie ako z rozprávky. V neďalekej obci Dedinka nájdete mnoho ubytovaní či chatiek na prenájom, preto ak ste turisti a chcete v kraji nejaký ten piatok pobudnúť a vychutnať si všetky jeho krásy, ubytovať sa môžete napríklad aj na tomto mieste.

TIP

V okolí vodnej nádrže nájdete mnoho turistických trás, jednou z nich je aj Stratenská píla. Skvelým tipom na výlet je návšteva Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde sa na chvíľu príjemne schladíte, alebo náučný chodník Stratenský kaňon či Stratenská tiesňava, kadiaľ vedú rebríky a mostíky.
Vodná nádrž Palcmanská Maša

Vodná nádrž Úhorná, známa aj ako Úhornianske jazero

Úhornianske jazero sa nachádza v blízkosti obcí Smolník a Úhorná a je obklopené krásnym prostredím hôr. Jeho pôvodný vznik súvisí so zásobovaním pri banskej činnosti a v minulosti pomáhalo zadržiavať vodu počas dažďových povodní. Bolo postavené z lomového kameňa a ukrýva pod sebou 35 metrov dlhú banícku štôlňu s hĺbkou zhruba 8 metrov. Možností, ako pri jazere využiť čas, je mnoho – od rybolovu cez člnkovanie až po kúpanie. K dispozícii sú aj turistické trasy a cyklotrasy v okolí.

TIP

Za výletom sa môžete vybrať do neďalekej obce Krásnohorské Podhradie a navštíviť tam hrad Krásna Hôrka, Andrášiho obrazáreň, mauzóleum Andrášiovcov, ale nevynechajte ani obec Lúčka a jej husitský kostolík postavený na vyvýšenine.

Beňatinské jazero

Beňatinské jazero sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce. Kedysi travertínový lom zaplavila spodná voda a vzniklo toto magické miesto. Rovnako ako v prípade Šútovského jazera, aj jeho absolútnou jedinečnosťou je tyrkysová voda. Ukrýva sa medzi vysokými skalami a na chvíľu sa budete cítiť ako v zahraničí. Voda je síce studená, ale úžasne číra. Kúpanie v tomto krásnom jazere však je len na vlastné riziko. Na útese nájdete veľký, asi 5 metrov dlhý útvar, ktorý predstavuje skamenený odtlačok pravekej veľryby, a nachádzajú sa tu aj skameneliny rôznych malých morských živočíchov.

Beňatinské jazero

TIP

V blízkom okolí Beňatinskej veľryby, ako miestny toto jazero nazývajú, nájdete mnoho drevených kostolíkov, ktoré počas výletu určite navštívte, napríklad drevený kostolík v Inovciach, drevený gréckokatolícky kostolík Ruská Bystrá, drevený kostolík v Šmigovici, drevený pravoslávny kostolík v Ruskom Potoku, ale nevynechajte ani jedinečnú turistickú atrakciu v Uliči – galériu modelov východoslovenských drevených kostolíkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva zapísaného v zozname UNESCO. Zastaviť sa môžete aj na Zemplínskej šírave, kde si môžete vychutnať kúpanie, ale i rôzne vodné športy.

Kúpanie v Prešovskom kraji

Veľká Domaša

Domaša je vodná nádrž so známym prívlastkom slovenské more, rozprestierajúca sa v Prešovskom kraji v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov. Jej význam bol v prvom rade vodohospodársky a v minulosti teda slúžila na zásobovanie úžitkovou vodou a aj na rekreačné účely. Dnes Domaša láka svojím krásnym prostredím, tichými zákutiami, ale aj čistou modrozelenou vodou, ktorá má samočistiacu schopnosť. Ponúka priaznivé podmienky nielen na kúpanie, ale aj na vodné športy, čiže sa môžete vyblázniť na vodných skútroch alebo paddleboarde. Pre rybárov predstavuje rôznorodosť pri love, keďže tu žije mnoho druhov rýb, ako sú kapor, šťuka či zubáč. V okolí Domaše sa nachádza päť rekreačných stredísk, a to Valkov-Tíšava, Dobrá, Poľany, Holčíkovce a Nová Kelča, pričom ponúkajú možnosti ubytovania v kempingovom stredisku, hoteloch, penziónoch. Je to ideálne miesto pre rodiny s deťmi, nájdete tu športové strediská, ihriská a upravené pláže na príjemné kúpanie, navyše Domaša patrí na Slovensku medzi priehrady s najteplejšou vodou.

Vodná nádrž Veľká Domaša

TIP

V okolí Domaše si môžete zájsť na výlet do obce Tokajík, kde sa nachádza expozícia Múzea SNP, nevynechajte návštevu hradov Čičva alebo Brekov. V neďalekom meste Stropkov môžete s deťmi navštíviť zoopark alebo kaštieľ a nenechajte si ujsť návštevu slovenského unikátu v obci Zlatá Baňa – dreveného megafónu. Ak si doň sadnete, započúvate sa do nádherného spevu vtákov, šumu stromov či zvuku lesa. Tieto zvuky nefalšovaného prírodného orchestra sú zosilnené a budú zážitkom nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Ak budete chcieť otestovať aj iné vody v Prešovskom kraji, vyskúšajte prírodné kúpaliská Delňa v Prešove alebo Makovica v obci Nižná Polianka neďaleko Bardejova.

Kúpanie v Banskobystrickom kraji

Banskoštiavnické tajchy

Ak premýšľate, kam sa ísť kúpať v Banskobystrickom kraji, jednou z volieb môžu byť banskoštiavnické tajchy, ktoré ponúkajú hneď niekoľko prírodných jazier, kde si môžete zaplávať a príjemne sa schladiť v horúcich letných dňoch. Baníci kedysi vytvorili viac ako 66 poprepájaných vodných diel, ktoré zachránili baníctvo v celom kraji, pretože slúžili na odčerpávanie spodnej vody v baniach. V súčasnosti funguje celkovo 24 tajchov, ktoré sú očarujúce tým, ako sa rozprestierajú v lone krásnej prírody, pričom niektoré z nich slúžia na rekreáciu, v letných mesiacoch na kúpanie či člnkovanie. Okúpať sa môžete napríklad v jazerách Richňava a Vindšachta v Štiavnických Baniach, v Počúvadlianskom jazere, v Klopašskom tajchu v Banskom Studenci alebo vo Veľkom vodárenskom tajchu a v Klingeri, ktoré sú ľahko dostupné pešo z centra Banskej Štiavnice.

Veľký vodárenský tajch v Banskej Štiavnici | Zdroj: Tomáš Valkovič

Priehrada Ružiná

Priehrada Ružiná je vodná nádrž nachádzajúca sa v košatom náručí lesov Lúčanskej kotliny, ležiaca medzi mestami Lučenec a Zvolen. Priehrada patrí medzi najteplejšie na Slovensku a jej súčasťou sú dve rekreačné strediská – Kotva a Divín – disponujúce ubytovaním v rodinných chatkách či ubytovaním v súkromí. Okrem kúpania sa návštevníci môžu venovať rôznym vodným športom, môžu si požičať člny, surfy, vodné bicykle, využívať volejbalové ihriská či stolnotenisové kurty. Navyše sú obe strediská prepojené a táto trasa je vhodná na bicyklovanie.

TIP

Počas návštevy banskoštiavnických tajchov si určite naplánujte výlet do jedného z najkrajších slovenských miest – do Banskej Štiavnice. Navštíviť môžete hneď dva zámky, Starý a Nový, Banské múzeum v prírode, ktoré očarí nejedno dieťa, zaľúbenci isto nevynechajú Banku lásky, v ktorej si môžu do schránky uschovať svoju lásku, a ani botanickú záhradu či nádhernú kalváriu. Ak sa budete nachádzať v okolí Lučenca, milo vás poteší očarujúca architektonická stavba – synagóga –, za turistikou sa môžete vybrať na hrad Divín a navštívte aj kaštieľ s rovnakým názvom. Pozostatky sopečnej činnosti vás okúzlia v obci Šiatorská Bukovinka v podobe kamenného vodopádu a nevynechajte ani hrad Šomoška a rozhľadňu na Mačacej v tej istej obci.
Priehrada Ružiná, ležiaca medzi mestami Lučenec a Zvolen

Kúpanie v Žilinskom kraji

Liptovská Mara

Liptovská Mara, ležiaca na ceste z Liptovského Mikuláša do Ružomberka, je vôbec najvýznamnejšie stredisko a vodná nádrž na Slovensku, ktorej súčasťou je kempingové stredisko Mara Camping, kde si môžete vychutnať spojenie všetkých faktorov – od krásnych hôr v pozadí, jedinečnej prírody cez ochladenie sa pri kúpaní, vodné športy až po rybolov. Môžete sa previezť na katamaráne alebo vodnom bicykli a zaľúbené páry určite nepohrdnú romantickou plavbou na člnku.

TIP

S deťmi sa vyberte na výlet do Liptovského Mikuláša, navštívte Zookontakt, kde si za asistencie ošetrovateľov môžu ratolesti pohladkať rôzne zvieratká, z čoho budú mať istotne veľký zážitok, galériu Ilusia, čiže fascinujúci svet optických klamov, alebo Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré je najmodernejším múzeom na Slovensku, zároveň jediné špecializované svojho druhu. Užijete si štyri podlažia, na ktoré budú deti ešte dlho spomínať. Dozvedia sa o chránenej prírode na Slovensku, skúsia vojsť do napodobeniny medvedieho brloha, prejdú cez banskú štôlňu, až sa nakoniec dostanú na rozhľadňu, z ktorej si môžu obzrieť krásy a dominanty Liptovského Mikuláša. Výlet si spravte aj k Lúčanskému vodopádu, ktorý sa nachádza v obci Lúčky neďaleko Ružomberka a je prírodnou pamiatkou územia TANAP-u. Padá z travertínovej terasy a jeho výška je 12 metrov. Zájdite aj do obce Liptovský Ján, kde sa nachádza termálny prírodný prameň Kaďa s liečivými účinkami, ktorý domáci, ale i pocestní využívajú v každom ročnom období.
Vodná nádrž Liptovská Mara

Šútovské jazero

Šútovské jazero, známe aj pod názvom Kraľovianske jazero alebo Zatopený lom Kraľovany, nájdete na strednom Slovensku asi 20 kilometrov od Martina v príjemnom prostredí pod vrcholmi Malej Fatry. Je to priam fotogenické miesto, často prirovnávané k Plitvickým jazerám, a to najmä vďaka jeho tyrkysovomodrej vode a okolitým skalám, takzvaným kameňolomom, ktorých atmosféra vás očarí. Kúpanie je v tomto prípade na vlastné riziko a vybrať si môžete z dvoch veľkých pláží. Milovníci nudapláže si tiež prídu na svoje, keďže je tu vytvorené aj takéto zákutie.

TIP

Ak si po oddychu na slniečku chcete odskočiť aj na výlet, odporúčame Šútovský vodopád, ku ktorému vás zavedie turistická trasa cez prírodnú rezerváciu, trvajúca zhruba 60 až 80 minút. Navštíviť môžete známu obec Terchová, za turistikou sa môžete vydať na Veľký Kriváň, na vrch Chleb alebo Veľký či Malý Rozsutec. Navštíviť Malú Fatru a nezdolať pri tom Jánošíkove diery by bol jednoznačne hriech a chyba, ktorú by ste neskôr ľutovali. Ak by ste okrem Šútovského jazera chceli otestovať aj iné jazerá, nevynechajte Oravskú priehradu.
Šútovské jazero, známe aj ako Zatopený lom Kraľovany

Kúpanie v Nitrianskom kraji

Vodná nádrž Lipovina

Miesto ako stvorené na to najlepšie osvieženie, navyše zasadené do krásnej prírody, to je vodná nádrž Lipovina, nachádzajúca sa v obci Bátovce. Slúži na rekreačné účely, môžete si zaplávať, člnkovať sa, užiť si vodné športy, ale aj rybolov. Keďže brehy jazera sú pokryté trávnatým a stromovitým porastom, poskytuje tento priestor vytúžený tieň a ten môžete nájsť aj v miestnom rekreačnom areáli Lipovina, kde je možné navyše aj stanovať, občerstviť sa v bufete jedlom, nápojom alebo zmrzlinou. V jazere je kúpanie možné len na vlastnú zodpovednosť, keďže pri nádrži nefunguje žiadna plavčícka služba.

TIP

Ako spestrenie programu si môžete naplánovať rôzne výlety po okolí a navštíviť napríklad turisticko-náučný chodník mesta Bátovce alebo Bohunický vodný mlyn. Nevynechajte benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorý patrí medzi najcennejšie gotické pamiatky na Slovensku.

Vodná nádrž Duchonka

Toto obľúbené miesto na letnú rekreáciu nájdete asi 4 kilometre od obce Prašice v atraktívnom prostredí brezovo-borovicových hájov. Okrem kúpania môžete nádrž využiť na člnkovanie, surfovanie, vodný bicykel a tiež rybolov. Atmosféru zahraničných dovolenkových destinácií zabezpečí piesočnatá pláž v západnej časti nádrže. O znovuzrodenie tohto krásneho miesta sa pričinilo aj združenie Nová Duchonka, ktoré prináša nielen muziku a atmosféru, ale aj chutný a moderný street food.

TIP

Počas návštevy Duchonky sa vydajte objavovať krásy tohto regiónu, navštívte Ranč pod Babicou, slovanské hradisko Valy a lukostrelecký areál v obci Bojná, rotundu Jurko a rozhľadňu na Marháte v Nitrianskej Blatnici, zoofarmu New Zealand v Modrovej či jaskyňu Čertova pec v Radošine.
Vodná nádrž Duchonka

Kúpanie v Trnavskom kraji

Vodná nádrž Sĺňava

Na Slovensku azda niet človeka, ktorý by nepoznal svetoznáme kúpele v Piešťanoch a ich najznámejšiu letnú rekreačnú oblasť vodnú nádrž Sĺňava, ktorá svoj krásny názov dostala podľa vysokého počtu slnečných dní v roku. V okolí Sĺňavy je široká možnosť ubytovania, nachádzajú sa tu dva kempingy – Pullman a Lodenica –, niekoľko penziónov či hotelov, a tak k vodnej nádrži nemusíte zavítať iba na jeden deň. Vyžije sa tu každý milovník vodných športov – vodného lyžovania, kanoistiky, veslovania, windsurfingu aj jachtárstva. Okolie ponúka aj iné vyžitie, a to v podobe športových podujatí, ako sú napríklad preteky na kajakoch, ďalej môžete absolvovať vyhliadkovú plavbu, ale aj využiť 12-kilometrovú asfaltovú trasu popri hrádzi, ktorá je ideálna ako pre peších turistov, tak aj pre cyklistov. Na nádrži sa nachádza aj umelo vytvorený Vtáčí ostrov – chránená prírodná rezervácia, ktorá je domovom vzácnych druhov vtákov, napríklad je hniezdiskom čajky sivej.

Vodná nádrž Sĺňava, známa letná rekreačná oblasť v kúpeľnom meste Piešťany

Vodná nádrž Kunov

Kunovskú priehradu, známu aj ako vodná nádrž Kunov, nájdete asi 5 kilometrov od mesta Senica na okraji senickej mestskej časti Kunov. Voda v priehrade je čistá, vhodná na kúpanie, vodné športy či rybolov. Návštevníkov potešia upravené brehy, 250 metrov dlhá piesková pláž, veľa zelene, rovnako aj reštaurácia, bufety a stánky s občerstvením. V areáli priehrady Kunov môžu návštevníci využívať ihrisko na plážový volejbal, minigolf a tenis a na zapožičanie sú im k dispozícii vodné bicykle a loďky.

TIP

Naplánujte si bohatý program a okrem kúpania sa vyberte za históriou či prírodnými krásami. V okolí Kunova môžete navštíviť zrúcaninu hradu Branč v Podbranči alebo hrad Korlátka a rozhľadňu v obci Cerová. Nevynechajte pietne miesto, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik, a to mohylu na Bradle v Brezovej pod Bradlom, rovnako ani jeho rodný dom v Košariskách. V Trnavskom kraji môžete otestovať aj iné vodné nádrže či jazerá, napríklad vodnú nádrž Buková, Suchá či Čerenec.
Vodná nádrž Kunov

Kúpanie v Trenčianskom kraji

Vodná nádrž Kanianka

Kanianka je obec v Trenčianskom kraji, ktorej jednoznačnou dominantou je priehrada s rovnomenným názvom, zasadená do očarujúceho prostredia priamo v srdci malebnej hornonitrianskej prírody. Očarí vás svojou priezračne čistou vodou a upraveným okolím, vďaka čomu sa stala vychýreným rekreačným miestom, ktoré obľubujú domáci i turisti. Okrem toho, že si tu výborne zaplávate, môžete sa vyžiť pri niekoľkých vodných športoch, oddýchnuť si na pláži alebo sa občerstviť v neďalekom bufete.

TIP

Za výletom sa jednoznačne vydajte do nášho krásneho kúpeľného mesta Bojnice, kde môžete navštíviť miestnu ZOO, Bojnický zámok, vyhliadkovú vežu, Múzeum praveku Slovenska alebo prekrásny areál kúpeľov. Na skok to budete mať aj k priehrade v Nitrianskom Rudne, ktorá je v lete veľmi obľúbená.

Zelená voda

Areál Zelená voda sa nachádza len 2 kilometre od Nového Mesta nad Váhom a bude výbornou voľbou na vašu letnú dovolenku alebo výlet. V areáli nájdu návštevníci okrem príjemného a osviežujúceho jazera zrekonštruované a novovybudované športoviská, sociálne zariadenia či bufety a ubytovať sa môžu v kempe alebo v komfortne vybavených mobilných domčekoch. Okrem kúpania môžete vyskúšať niektorý z vodných športov a užiť si aj rybolov.

TIP

Hrad Beckov, rozhľadňa Hájnica či Haluzická tiesňava, ukrývajúca neskutočné prírodné bohatstvo, sú miesta, ktoré rozhodne stoja za návštevu v okolí Zelenej vody. Nevynechajte Čachtický hrad, zrúcaninu hradu Tematín, rozhľadňu na Panskej Javorine v obci Podhradie, Minifarmu v Lubine, a ak máte chuť na turistiku a chcete si vychutnať čarovné potulky lesom, Veľký Plešivec je na to ako stvorený.
Jazero Zelená voda v Trenčianskom kraji

Kúpanie v Bratislavskom kraji

Jazero Nové Košariská

Ak hľadáte prírodné kúpalisko v blízkosti Bratislavy, no nechcete byť priamo v meste, vydajte sa za relaxom a schladením sa do blízkosti obce Rovinka, kde nájdete aj jazero Nové Košariská – štrkopieskové jazero, ktoré vzniklo pri ťažbe štrku a dnes je príjemným rekreačným prostredím. Ak sa chcete cítiť čo najviac komfortne, môžete využiť požičovňu s ležadlami a so slnečníkmi, osviežiť sa zase dá v bufetoch s občerstvením.

Slnečné jazerá

V Senci sa nachádzajú Slnečné jazerá s rozlohou takmer 120 hektárov, ktoré patria medzi najznámejšie slovenské kúpaliská. Na západnom Slovensku je to jedno z najnavštevovanejších jazier a dokonca ho obľubujú aj turisti zo zahraničia. Senec patrí k najslnečnejším mestám Slovenska, preto sa nemusíte báť, že by o teplé slnečné lúče bola núdza. Práve naopak, okrem kúpania a rôznorodých vodných športov ponúka veľký areál aj možnosti na letnú rekreáciu či už v podobe člnkovania, rybolovu, alebo mnohých športov, ako sú volejbal, minigolf či mamutí šach. Ak túžite po ideálnej rodinnej dovolenke s deťmi, Slnečné jazerá sú skvelým miestom, ktoré očarí všetky vekové skupiny.

Slnečné jazerá

TIP

Oáza sibírskeho tigra sa nachádza neďaleko Senca v obci Kostolná pri Dunaji a je miestom, ktoré založili dobrovoľníci z OZ s cieľom zachovať tento druh šelmy, keďže jeho výskyt vo voľnej prírode je skôr vzácnosťou. Deti sa rozhodne potešia návšteve tohto miesta, ktoré je však otvorené len počas víkendov a sviatkov. S ratolesťami sa vydajte objavovať aj obec Malinovo, v ktorej sa nachádza krásna a unikátna rozhľadňa Hniezdo a Bobrí hrad, kde sa budete cítiť, akoby ste boli v ozajstnom hniezde, pričom slúži na pozorovanie života vtákov a živočíchov pri vode.

Spojenie príjemného s užitočným sa vždy vypláca. Či už si zarybárčite, príjemne sa schladíte, zaveslujete si, alebo sa rozhodnete posilňovať imunitu otužovaním, naše prírodné jazerá, priehrady a štrkoviská vám ponúknu miesto na oddych aj aktívne vyžitie v podobe krásnej prírodnej scenérie. Poznáte ďalšie prírodné vodné plochy, ktoré stoja za návštevu? Budeme radi, ak náš základný prierez Slovenskom doplníte o zaujímavé tipy. Podeľte sa s nami v komentároch.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram