Wellness pobyt – poznáte jeho podstatu a význam?

Autor: Redakcia

Súčasná doba a život, ktorý žijeme, sú veľmi rýchle, uponáhľané a často i stresové. Čas nám uteká omnoho rýchlejšie ako kedysi napriek tomu, že ho máme stále rovnako. Mnoho ľudí sa naháňa za peniazmi, prácou a povinnosťami a nevie alebo nemá čas spomaliť a uvedomiť si, že život máme len jeden a treba si ho aj užiť. Ak sa človek na chvíľu nezastaví, môže sa mu stať, že veľmi rýchlo vyhorí, ostane bez energie, motivácie a chuti napredovať, plniť si svoje ciele či sny – alebo si môže privodiť aj zdravotné ťažkosti.

Na to, aby človek načerpal novú energiu, oddýchol si fyzicky, ale tiež psychicky, existuje viacero možností, napríklad záľuby, sebarozvoj, chvíle strávené s rodinou či priateľmi, turistika, dovolenka, pobyty. Ideálnou voľbou môžu byť wellness pobyty, ktoré na Slovensku ponúka mnoho hotelov, kúpeľov či iných ubytovacích zariadení. Takýto relaxačný a uzdravovací pobyt vám zaručí očistu organizmu na fyzickej, ale i mentálnej úrovni, a vaše telo i myseľ tak budú dokonale zregenerované.

Harmónia fyzického a duchovného blaha

Možno sa nazdávať, že wellness je nový pojem, ktorý priniesla moderná doba, avšak nie je to celkom pravda, aspoň čo sa jeho podstaty týka. Princípy wellness sú také staré ako ľudstvo samo, už odpradávna sa človek snažil bojovať s chorobami a udržiavať svoje fyzické i duchovné blaho. Vedomé pokusy o vytvorenie harmónie medzi fyzickým a duševným zdravím siahajú do obdobia staroveku.

Zaujímavô

Starovekí Gréci označovali pojmom kalokagathia ideál harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka. Telesná kultúra predstavovala pre antických Grékov integrálnu súčasť kultúry spoločnosti. Tento ideál však platil len pre slobodných občanov a jeho podstatou bolo to, že rozvoj duševných schopností mal byť harmonicky spojený s všestranným telesným rozvojom.

Samotné pomenovanie wellness vzniklo v 50. rokoch 20. storočia a zaviedol ho americký lekár Halbert Dunn, ktorý doň integroval slová, ako pohoda a kondícia. Ak sa naň pozrieme úplne detailne, je odvodené z dvoch anglických slov, „well-being“ a „fitness“, čo doslovne znamená cítiť sa príjemne a byť fit. Ako uvádza medzinárodný wellness inštitút, samotné wellness v sebe zahŕňa princípy, ktoré podporujú a napomáhajú k fyzickému i mentálnemu zdraviu človeka, a to v 6 základných oblastiach života:

• fyzickej,
• mentálnej,
• emocionálnej,
• duchovnej,
• sociálnej,
• životného prostredia.

Pre koho je wellness pobyt vhodný?

Ak uvažujete, či je wellness pobyt to pravé orechové pre vás, neváhajte si odpovedať, že určite áno. Ak ste aktívnejší typ človeka, vôbec to nevadí. Aj na tomto mieste môžete zažiť aktivitu alebo činnosti, pri ktorých nemusíte byť nutne pasívny. Je dôležité uvedomiť si, že každý človek si zaslúži relax a z času na čas aj procedúry, pri ktorých vypne hlava i telo. Vďaka takým procedúram, akými sú masáže, vírivé kúpele, sauny alebo plávanie v bazénoch, vonkajších či vnútorných, sa odreagujete, načerpáte nové sily a dobijete baterky.

Zdroj: Dáša Vašíčková

V rámci wellness pobytu môžete navyše zažiť skrášľovací pobyt, ktorý je ideálnym ašpirantom na relax pre dámy a môžete ho poňať ako babskú jazdu, rozlúčku so slobodou či výlet mamy a dcéry. Samozrejme sa však nevylučuje, aby takýto pobyt absolvovali aj páni. Ďalším typom sú romantické pobyty, ktoré predstavujú ideálny darček pre páry – takýto pobyt môžete darovať svojej partnerke/partnerovi, svojim rodičom, ktorí si zaslúžia trochu vypnúť a zrelaxovať, alebo si ho môžete v rámci dvojice dopriať navzájom, ako spoločný dar, ktorý aj spoločne využijete a vychutnáte si nezabudnuteľný víkend. Samotný wellness pobyt si viete krásne užiť aj s deťmi, ktoré sa vyšantia v bazénoch, tie staršie si určite vychutnajú aj vírivé bazény, môžete s nimi zájsť na výlet v danej lokalite, v ktorej sa budete nachádzať, a na tento pobyt budú spomínať ako na tú najlepšiu dovolenku. Navyše, viaceré ubytovacie zariadenia disponujú detskou zónou, preliezkami, ihriskom, nebude teda problém vymyslieť vašim deťom zaujímavý program.

Napriek tomu, že je wellness ideálnym oddychom, navyše s viacerými benefitmi, ktoré môžu byť prospešné väčšine ľudí, nájdu sa aj takí, pre ktorých úplne vhodný nie je, prípadne je veľmi vhodné konzultovať ho s lekárom. Sú to najmä ľudia so srdcovocievnymi problémami, ktorým môže teplo spôsobovať dehydratáciu organizmu.

Zdravotné benefity wellness pobytu

Liečebné a relaxačné wellness procedúry v podobe sauny, bazénu, vírivky či masáže majú mnoho benefitov a sú človeku prospešné ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Každá z týchto aktivít je jedinečná sama osebe, ale pri vzájomnom prepojení vytvorí nádherný súlad, ktorý harmonicky pôsobí na telo i dušu. K hlavným benefitom jednoznačne patrí:

• zníženie krvného tlaku,
• zlepšenie krvného obehu,
• zmiernenie bolestí a hojenie rán,
• kvalita spánku,
• redukcia stresu,
• detoxikácia,
• zmiernenie bolestí hlavy,
• mentálna rovnováha.

Zaujímavô

Wellness pobyty využívali už starí Rimania, ktorí si radi dopriali horúce a parné kúpele, masáže, alebo sa tiež snažili rozhýbať svoje telo na dobových športoviskách. Už staroveké kultúry si uvedomovali, aké majú tieto aktivity blahodarné účinky na telo, a využívali ich na uvoľnenie svalov, bolesť chrbtice či na všeobecnú fyzickú a psychickú pohodu.

Plávanie pre ľudí každého veku

Pobyt v bazéne je fantastická forma osvieženia v letných horúčavách, ale vieme ho, samozrejme, aktívne využívať aj v jesennom či dokonca zimnom období vo forme krytého bazéna. Na wellness pobyte si bazén môžete užiť do sýtosti, hotely zvyknú disponovať vonkajším bazénom so studenou vodou, ale aj vnútorným, často s teplou liečivou vodou. Plávanie je ideálnou voľbou šetrnej formy cvičenia pre ľudí akéhokoľvek veku a bez ohľadu na fyzickú zdatnosť. Vďaka plávaniu posilníte svalstvo na celom tele, spálite kalórie, zvýšite kapacitu pľúc, podporíte duševnú pohodu. Navyše, plávanie pozitívne vplýva na srdce a celý kardiovaskulárny systém.

Všeliek – sauna

Sauna má preukázateľné liečebné účinky, priaznivo pôsobí pri problémoch s dýchaním, uľavuje pri astme, alergiách a tiež zápaloch. Pravidelná návšteva sauny môže byť tiež skvelou prevenciou ochorení, navyše je pobyt v saune skvelý aj na stimuláciu svalstva, a taktiež je vhodný ako prevencia zápalov v tele. Dnes poznáme niekoľko druhov sáun, napríklad fínsku, parnú, infrasaunu, bylinkovú, mentolovú, saunu so soľnou terapiou a mnoho iných.

Zaujímavô

Prvá zmienka o saune, alebo o „kúpaní sa v pote“, pochádza z neskorej doby bronzovej, a sauna taká, ako ju poznáme dnes, sa vyvinula z bežného kúrenia v domácnosti, ktoré bolo súčasťou obydlí a nachádzalo sa v jame v strede domu, kde boli rozohriate kamene. Neskôr sa sauny stavali ako samostatné stavby, tzv. Zruby, a táto technológia sa rozšírila aj do Fínska. Postupom času sa zrubové sauny dostali do úzadia a nahradili ich miestnosti v obydliach, ktoré boli používané výhradne na saunovanie. Sauna a jej používanie sa rozšírili od Baltického mora až po Ural a po celej Európe na miesta, kde žili prvé fínske kmene a tiež Kelti. Keltské legendy hovoria, že v saunách žijú dobrí škriatkovia, ktorí sa starajú o zdravie ľudí, ktorí tieto sauny navštevujú. Práve táto krásna symbolika dokazuje, že liečivé a relaxačné účinky sauny poznali ľudia od nepamäti.

Posilnite imunitu vo vírivom bazéne

Vírivý bazén je v súčasnosti veľmi dostupná a obľúbená forma relaxu, ideálna v období, keď máte veľa stresu a potrebujete z tela dostať preč všetko napätie. Vďaka vírivke sa znižuje hladina stresových hormónov, ale jej účinky tiež sú prospešné pre uvoľnenie mysle, čo môže priaznivo vplývať napr. aj na spánok. Pobyt vo vírivke môže pomôcť takisto pri uvoľnení svalstva na celom tele, je preto veľmi vhodné ju navštíviť aj po tréningu alebo náročnejšej pohybovej aktivite. Vírivý kúpeľ má priaznivý vplyv na celkové posilnenie imunity, je vhodný ako prevencia cukrovky, taktiež blahodarne pôsobí na akúkoľvek zápalovú činnosť v tele, ako aj na hojenie rán.

Masážna terapia ako podpora zdravia

Slovo masáž v mnohých z nás evokuje relax, oddych, meditáciu, pohodu. Samozrejme, kvalitná masáž všetky tieto atribúty spĺňa a vďaka nim človek maximálne vypne hlavu a sústredí sa len na to, ako sa cíti dobre. Okrem relaxačných benefitov nám však taká masáž prináša aj úľavu na boľavom tele. Iste poznáte letnú situáciu, kedy je vonku horúco, v mnohých priestoroch sa využíva klíma a ak niekde nie je, snažia sa ľudia spraviť prievan, aby sa aspoň trošku hýbal vzduch. Následne veľmi často dochádza k nachladnutiu chrbtice, v ktorej môže človeka „seknúť“, čo je skutočne veľmi nepríjemné. Je potom prirodzené, že sa boľavé miesto snažíme rozmasírovať alebo v ideálnom prípade vyhľadáme odborníka. Masážna terapia podporuje zdravie, zmierňuje bolesti hlavy, uvoľňuje celé telo i svaly, minimalizuje bolesť chrbta a je tiež ideálnou voľbou pri nespavosti.

Každá spomenutá aktivita má svoje uzdravovacie, meditačné či skrášľovacie benefity a je ideálne zažiť ich spolu, dopriať si dovolenku či predĺžený víkend na Slovensku, využiť wellness služby ubytovacieho zariadenia a nechať sa hýčkať. Ak aj vy túžite po takomto pobyte, ale neviete sa rozhodnúť, aká lokalita by pre vás bola tá pravá, radi vám poradíme s výberom.

Grandhotel Praha****, Tatranská Lomnica

Hotel v Tatranskej Lomnici už vyše 100 rokov spája tradíciu prepychovej minulosti a súčasného životného štýlu, pripravený uspokojiť najvyššie očakávania aj tých najnáročnejších klientov. Hotel disponuje wellness zónou, v ktorej nájdete vonkajší aj vnútorný bazén, svetloliečbu, masáže, saunový svet a kúpele, a tak môžete dopriať svojmu telu regeneráciu po turistike v Tatrách. Hoteloví hostia môžu tiež využiť priestor na športovú aktivitu v rámci hotela, cez tenisové kurty, klzisko až po golfové ihrisko. Toto krásne prostredie Vysokých Tatier vám zaručí nielen maximálnu pohodu a regeneráciu, ale aj nádherné výhľady a scenérie našich krásnych veľhôr.

Zaujímavô

Grandhotel Praha ponúka flexibilné ceny ubytovania, ktoré závisia od konkrétneho dátumu pobytu a tiež od času, kedy si svoj pobyt objednáte. Neváhajte si preto ubytovanie v Tatranskej Lomnici rezervovať čím skôr, zaručí vám to najnižšie dostupné ceny.
Vysoké Tatry

Esplanade Ensana Health Spa Hotel****, Kúpele Piešťany

Hotel Esplanade Ensana Health Spa je súčasťou moderného kúpeľného komplexu a nachádza sa v príjemnom a pokojnom zelenom parku, v centrálnej časti piešťanského Kúpeľného ostrova. Počas svojho pobytu v hoteli si môžete oddýchnuť vo vodnom a saunovom svete, využiť tiež môžete skvelé zdravotné procedúry, ako inhalačné terapie, elektroliečbu, svetloliečbu, masáže, rôzne druhy vírivých bazénov, zábaly, sauny. Pre milovníkov športu je tu k dispozícii posilňovňa, squashový kurt, v exteriéri sa nachádzajú tenisové kurty a golfové ihrisko. Piešťany sú navyše krásnym kúpeľným mestom a keď sa sem vyberiete na wellness alebo kúpeľný pobyt, nezabudnite sa prejsť po Kolonádovom moste a doprajte si romantickú vyhliadkovú plavbu po rieke Váh v priehradnom jazere Sĺňava.

Wellness Hotel Patince****, Termálne kúpalisko Patince

Wellness Hotel Patince nachádzajúci na sa juhu Slovenska ponúka svojim hosťom najväčší krytý zážitkový bazén na Slovensku, ktorý je súčasťou bazénového sveta. Hostia tu nájdu aj odpočinkový bazén s termálnou minerálnou vodou pochádzajúcou z termálneho prameňa Hévíz. Wellness centrum ponúka rôznorodé procedúry, ako masáže, kúpele, zábaly, pleťové i celotelové kozmetické ošetrenia. Ide o hotel, ktorý je family friendly a ponúka krásnu dovolenku rodinám s deťmi, pre ktoré sú k dispozícii animátori a bohatý program. Ak teda neviete, kam na víkendový pobyt s deťmi, skúste Wellness Hotel Patince, budete nadšení.

Hotel SOREA SNP***, Horské stredisko Demänovská dolina/Jasná

Demänovská dolina je najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier a práve tu sa nachádza pekný Hotel SOREA SNP, ktorý svojim hosťom ponúka bazény a rôzne liečebné procedúry, ako sú masáže, sauny či rašelinový zábal. Hotel je situovaný priamo pod zjazdovkou, preto je možné spojiť pobyt s dobrou zimnou lyžovačkou, no táto lokalita je, samozrejme, vo veľkom navštevovaná po celý rok. Veď prečo by aj nie, keď ponúka toľko krás. Spomenieme Vrbické pleso, Demänovskú jaskyňu slobody, Demänovskú ľadovú jaskyňu, možnosť turistiky na Chopok či Poľanu a vybláznia sa aj deti, napríklad v jedinečnom lanovom parku Tarzania Jasná.

Demänovská jaskyňa slobody

Hotel The Grand Vígľaš****, Vígľaš

Ak hľadáte spojenie histórie a luxusu, zámocký hotel vo Vígľaši je to pravé miesto pre vás. Ponúka komfort a izby zariadené v dobovom štýle, vďaka čomu sa návštevník môže cítiť ako v rozprávke. Prostredie hotela je ideálnou voľbou pre zaľúbené dvojice každého veku, ktoré hľadajú romantické miesto či lokalitu, kde strávia krásne dni so svojou polovičkou. V rámci wellness služieb môžu hostia využiť krytý bazén, rôzne druhy masáží, napríklad klasickú, medovú, detoxikačnú, masáž nôh, tiež sauny a bankovanie.

Alexandra Wellness Hotel***, Liptovský Ján

Alexandra Wellness Hotel sa nachádza v pokojnom, tichom a krásnom prostredí Liptovského Jána a poskytuje širokú škálu voľnočasových aktivít pre rodiny s deťmi, tiež pre športové skupiny, milovníkov oddychu a relaxu. Pýchou hotela je bazén s protiprúdom, hostia tiež môžu využiť inhalačnú terapiu, masáže, zábaly, sauny, vonkajší a vnútorný priestor na športovanie, multifunkčné ihrisko alebo veľkú športovú halu priamo v hoteli. Navyše je Liptov krásna časť Slovenska, ktorá ponúka mnoho prírodných krás, výhľadov a farebných scenérií.

Farebné scenérie Liptova

Wellness Hotel Panorama****, Kúpele Trenčianske Teplice

Tento moderný hotel v Trenčianskych Tepliciach ponúka komplexné a komfortné hotelové služby a návštevník má možnosť zažiť úžasný wellness pobyt. V rámci wellnessu tu hostia môžu využiť širokú škálu relaxačných možností, napríklad bazén s teplotou cca 30 – 32 °C, fínsku a bylinkovú saunu, aerosolovú komoru, ľadové vedro, parný kúpeľ a rôzne typy masáží. Pobyt si užije dvojica, ale aj rodina s deťmi, v okolí Trenčianskych Teplíc je mnoho možností na turistiku či výlet. Samotné Trenčianske Teplice sú krásne, určite preto nevynechajte prechádzku po tomto kúpeľnom meste. Vybrať sa tiež môžete do neďalekého Trenčína, pozrieť si Trenčiansky hrad a Dom mestského kata, prejsť sa v lesoparku Brezina, či nechať deti vyšantiť v lanovom parku Tarzania.

Šport hotel***, Horské stredisko Donovaly

Wellness pobyt je ideálne spojiť aj s dobrou zimnou lyžovačkou, kedy po celodennom športovom výkone roztopíte svoje telo v teplej vode, vírivom bazéne alebo v saune, a doprajete si dokonalý oddych a regeneráciu. Na svoje si však prídete aj v iných ročných obdobiach, ktoré môžete využiť na turistiku alebo výlety. S deťmi určite navštívte rozprávkovú dedinku Habakuky, v ktorej zažijú atmosféru slovenskej ľudovej rozprávky. Šport Hotel leží v centre turistického a lyžiarskeho strediska Donovaly. Je vhodný pre rodiny s deťmi, rovnako aj pre priaznivcov turistiky a lyžovania. Nechajte sa rozmaznávať službami hotela, medzi ktoré patrí zrenovované wellness so saunovým a bazénovým svetom, masážami, fitness centrom a užite si oddych na Donovaloch.

Donovaly

Wellness pobyt je vhodný skutočne takmer pre každého, väčšina hotelov navyše disponuje športovými areálmi, oddychovými zónami, parkami a posedeniami, to znamená, že každý si tam nájde to svoje. Okrem toho, každá lokalita má niečo do seba a ponúka turistom či návštevníkom krásu slovenskej prírody alebo hôr, históriu, pamiatky a mnoho iného, preto sa isto nebudete nudiť. Ak si chcete oddýchnuť po náročnom pracovnom období, odskočiť si na chvíľu od detí, alebo naopak, užiť si pobyt aj s deťmi, vypnúť hlavu, zregenerovať, zažiť fantastický relax, užiť si romantiku vo dvojici, prípadne ste tento rok ešte neboli na dovolenke, wellness pobyt na Slovensku je tou správnou voľbou. Chystáte sa na takýto alebo iný typ pobytu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram