Na výlet s deťmi: originálne mini farmy, mini zoo a zveroparky na Slovensku

Autor: Redakcia

Zveroparky, mini zoo alebo mini farmy sú miesta, kde radosťou zaplesá nielen detské srdce, ale aj srdce každého milovníka zvierat. Či už chcete svojim deťom dopriať zážitok z návštevy tradičných gazdovských dvorov, alebo sa chcete pokochať menej tradičnými zvieratami, ktoré len tak bežne nestretnete, tieto miesta vám na to ponúkajú ideálnu príležitosť. Na niektorých z nich môžete zažiť aj kontakt s vybranými zvieratkami na vlastnej koži, vyskúšať si kŕmenie alebo sa dokonca ocitnúť v ohrádke či príbytku zvieraťa. Tak či onak, z každého z týchto čarovných miest si odnesiete krásne spomienky, dozviete sa zaujímavé informácie o živote zvierat a isto sa aj niečo nové naučíte.

Kam za gazdovskými zvieratami?

MiniFARMA – rodinná farma uprostred krásnej prírody

MiniFARMA sa nachádza v obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom a jej majitelia ju vybudovali sami, keď sa presťahovali na lubinské kopanice z okolia Pezinka a Bratislavy, odkiaľ pochádzajú. Na tejto nádhernej farme nájdete zvieratká, pri ktorých sa budete cítiť ako slávny Guliver v zemi liliputánov. Majitelia farmy sa totiž zaoberajú chovom miniatúrnych foriem hospodárskych zvierat, pričom tešiť sa môžete na ovečky, kozičky, prasiatka, oslíka, kravičky, kone, sliepky, drobné kačky a králiky. V areáli, na priestore presahujúcom jeden hektár, žije celoročne viac ako 100 zvierat – okrem tých mini sa tu nachádzajú aj maxi zvieratá ako sliepky, kozy, králiky a tiež rôzne lesné a domáce zvieratká.

Zdroj: MiniFARMA

Farma je špecifická tým, že vďaka nej zažijete nielen vizuálne dobrodružstvo, ale aj fyzický kontakt priamo vnútri v ohrade, kde si môžete užívať neobmedzený čas medzi krotkými zvieratami. Postarajú sa o vás animátori, ktorí vám vysvetlia, ako k zvieratám pristupovať, zodpovedia vám všetky otázky a vy si tak môžete tieto krásne živé tvory pozrieť zblízka, pohladkať ich, nakŕmiť alebo len tak pozorovať, ako sa správajú vo svojom prirodzenom prostredí. Po prehliadke zvierat si navyše môžete užiť hojdacie siete, sedacie vaky v oddychových častiach a deti iste ocenia aktivity rôzneho druhu na vodnom ihrisku, lesnom ihrisku, slamenom ihrisku, v rozprávkových domčekoch alebo pri vystúpení zvieratiek, ktoré sa veľmi rady pochvália svojou šikovnosťou.

Zdroj: MiniFARMA

Zaujímavô

MiniFARMA je jedinečná v tom, že detičky majú možnosť kŕmiť teliatka a osirelé jahniatka z fľašky a je to zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnú a budú naň isto ešte dlho spomínať. Veľkým zážitkom býva aj jazda na koníkoch, ktoré deti poznajú dokonca po mene. Návšteva tejto krásnej farmy tak bude pre vaše deti veľkým zážitkom.

Madonan – Farm Park Bojničky – zábava pre vaše detičky

Farm Park v Bojničkách ponúka deťom pohľad na typické slovenské gazdovské zvieratká a navyše aj kontakt s nimi, možnosť kŕmenia zvierat aj rôzne detské atrakcie. Farma je ideálnym miestom na oddych a relax pre rodičov, deti sa tu môžu vyšantiť na ihrisku, ktoré je situované priamo pod barom, aby ich dospelé očko malo pod dohľadom, tiež na maxi trampolíne alebo si môžu vyskúšať jazdu na koni či lukostreľbu. Pre deti, ktoré už v mladom veku túžia po dávke adrenalínu, je tu tubingová dráha a trampolíny. Rodiny si na tomto krásnom mieste môžu užiť dokonalú a bezstarostnú opekačku, avšak miesto na opekanie je potrebné objednať si deň vopred.

Zdroj: Madonan Farm Park Bojničky

Zaujímavô

Pomerne unikátnymi atrakciami na farme v Bojničkách sú simulátory – simulátor dojenia kráv a simulátor bagrovania. Vďaka nim si deti môžu vyskúšať napríklad to, ako sa v skutočnosti doja kravičky, a to za pomoci umelej kravy v životnej veľkosti, ktorá deťom hravou formou priblíži farmársky život, alebo sa môžu na malú chvíľu stať bagristom bagrujúcim piesok.

Farma ponúka skutočne zaujímavý program pre školy, škôlky a individuálne skupiny. Prostredníctvom neho sa deti naučia napríklad vnímať hmyz ako užitočného spoločníka prírody, ktorý má na našej zemi nezastupiteľné miesto, môžu absolvovať čarovnú prechádzku v neďalekom lese spojenú s edukatívnymi aktivitami alebo sa dozvedia, ako a prečo recyklovať a že zmena sa začína u každého doma.

Mini zoo – gazdovský zverinec, tradícia s nádychom učenia

Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch ponúka výbehy s typickými zvieratami, ktoré bývali bežnou súčasťou na každom poriadnom gazdovskom dvore. Každý obyvateľ v ohrádke má vlastnú tabuľu, aby veľkí aj malí návštevníci vedeli, čím sa živí, čo je zač a aká bola jeho úloha na sedliackom dvore. Krásnymi a hlavne pestrými pánmi dvora sú pávy, ale tešiť sa môžete aj na prasiatka, poníka, kozy, ovce, kravičky, zajace a hydinu. Čo by to však bolo za poriadne gazdovstvo, ak by sa tu nenachádzali kone, a tak sa na krásu tohto tradičného panstva môžete pozrieť, ako inak, aj z ich chrbta. Deti môžu využiť aj tunajšie detské ihrisko s preliezkami, hojdačkami a trampolínou alebo si napríklad aj s rodičmi zahrať stolný tenis, bedminton či dokonca petang a, samozrejme, celá rodinka sa môže osviežiť alebo naobedovať v reštaurácii, ktorá je súčasťou dvora.

Zdroj: Gazdovský dvor Turčianske Kľačany

Nádhernô

Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch ponúka školám exkurzie či školy v prírode, vďaka ktorým sa deti zoznámia so základnými prvkami environmentálnej výchovy a uvidia, ako prebiehal bežný chod života na tradičnom gazdovskom dvore. Jeho súčasťou je ekologický salaš produkujúci ovčie mlieko, kde si žiaci môžu pozrieť postup výroby tradičných mliečnych výrobkov a pochopiť celý proces výroby týchto zdraviu prospešných slovenských potravín.

Vidiecky dvor – najkrajšia mini zoo v Prešove

Aj na východnom Slovensku sa pýšia krásnou mini zoo, kde sa nachádza veľa druhov zvieratiek z radov domácich aj lesných zvierat. Zoznámiť sa môžete s množstvom druhov vtákov a nechýbajú tu ani pávy, perličky a bažanty. Stretnete sa však aj s danielom škvrnitým a muflónom lesným. Ako inak, chýbať nemôžu ani mäkučké ovečky, veselé kozičky, zajačiky a domáca hydina. Samozrejmosťou sú aj zóny, kde sa môžu ratolesti do sýtosti vyšantiť. Návštevu krásneho vidieckeho dvora na okraji Prešova rozhodne neoľutujete.

Zdroj: Vidiecky dvor Prešov | Mini Zoo

Mini farma Donovalkovo – prvý krok pre malých farmárov

Poznáte hlavné mesto detí? Práve tak si hovorí rozprávkové Donovalkovo, detské mestečko, ktoré vyrástlo v krásnej prírode Nízkych Tatier. Okrem mnohých aktivít, ktoré tento detský raj ponúka, sa tu nachádza aj mini farma plná zvieratiek. Avšak nie sú to zvieratká, ktoré len tak bežne stretnete na potulkách dedinou – mini farma je domovom mini zvieratiek. Mini ovečky, mini kozičky, mini poník, mini oslica, mini kobyla a ďalšie drobné zvieratká tu čakajú na pohladenie vašich detí. Na mini farme v Donovalkove sa deti navyše o zvieratkách učia rôzne zaujímavosti a po získaní farmárskeho preukazu ich môžu aj kŕmiť. V súlade s filozofiou mesta detí, kde sa učia rôznym zručnostiam, aj na tunajšej mini farme ide o to, aby zábavným spôsobom privoňali k farmárčine.

Farma Zemanský dvor – oddych uprostred zelene

Farmu, ktorá sa nachádza vo veľkom areáli plnom zelene, nájdete aj v Šúrovciach. Farma je zostavená tak, aby tu deti nenašli len oddych a zábavu, ale aj poznanie. V areáli vás privíta Vili, zvedavá lama, ktorá rada nakúka na všetkých návštevníkov. Cestu nielen okolo tradičných domácich a hospodárskych zvierat lemujú aj informačné tabule, kde si vy aj vaše detičky môžete doplniť informácie, otázky vám však radi zodpovedia aj tunajší animátori.

Zvedavá lama Vili | Zdroj: Dominika Nádaská

Niektoré výbehy sú prispôsobené na priamy kontakt so zvieratkami, a tak si môžete vybrané zvieratá aj pohladkať alebo si s nimi spraviť fotografiu. V zadnej časti farmy nájdete aj jeleňa, srnky a muflóny. Medzi jednotlivými ohrádkami sa nachádzajú aj drevené preliezky, ktoré si nenechá ujsť ani jedno aktívne dieťa.

Zdroj: Dominika Nádaská

Zaujímavô

Veľkým lákadlom je pre návštevníkov bylinkovo-zeleninová záhradka, kde sa ovocie a zelenina nepestujú len kvôli využitiu v kuchyni, ale záhradka má aj edukatívny charakter, a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V jednej jej časti sa nachádza kúsok tradičnej kláštornej záhrady, v druhej časti sú vysadené bylinky, ktoré sa využívajú v kuchyni Zemanského dvora, a posledná časť záhrady je ovocno-zeleninová.
Zdroj: Dominika Nádaská

Zveropark – rozprávkové miesto v prekrásnej prírode

Na to, aby ste videli losa, diviaka, kozorožca, rôzne domáce aj divé zvieratá, by ste bežne potrebovali viac ako jeden deň, no ak navštívite nádherný zveropark neďaleko Žarnovice – v Revištskom Podzámčí –, nájdete na tomto mieste nielen zvieratá, ale i prírodu a pokoj. Okrem pôvabných zvierat (viac ako 30 druhov) sa tu nachádza aj lúka, miesta na detské hry, vodopád či jazero s rybami, kde je možné vyskúšať si rybolov a ulovenú rybku z jazera si aj ugrilovať. Deti si môžu vyskúšať rôzne zaujímavé aktivity; jednou z nich je aj streľba z praku na plechovky. Hra a zábava sú samozrejmosťou, ktorá vás bude sprevádzať celým zveroparkom, a keď sa pokocháte majestátnymi zvieratami, môžete vyskúšať aj „hladkací kútik“, kde sa môžete vy aj vaše deti zvieratiek dotknúť a pritúliť sa k ich hebkým kožúškom.

Zaujímavô

Zveropark je ideálnym miestom, ak hľadáte program na celý deň. Okrem zvierat a rôznych aktivít ponúka toto miesto aj rozprávkový okruh, kde si na svoje príde každé dieťa, ale aj viacerí dospelí, ktorí si zaspomínajú na detské časy. Stretnete sa tu s gumkáčmi, s vajcom, ktoré išlo na vandrovku, s Ferdom mravcom, krtkom, Pinocchiom, s Mášou a medveďom a s mnohými inými postavičkami, ktoré neodmysliteľne patria do sveta detí. Navyše vás popri prechádzke rozprávkovým okruhom čakajú všakovaké aktivity vo forme hádaniek, hier a informácií.
Zdroj: Dáša Vašíčková

Kam za exotickými zvieratami?

Zookontakt – výlet na celý deň, zážitok na celý život

Zookontakt nie je obyčajná zoo alebo zábavný park. Ak ste však fanúšikom miest, kde sa môžete zvieratiek dotýkať, bude tento park v Liptovskom Mikuláši tým pravým miestom pre vás. Samozrejme, s nebezpečenstvom počítať nemusíte, pri zvieratkách, ku ktorým sa vzhľadom na bezpečnosť priblížiť nedá, vám kontakt sprostredkujú ošetrovatelia, a to aj s pútavým výkladom. Krásne zvieratká nie sú jedinou zaujímavosťou, ktorú budú vaše deti na Zookontakte milovať. Nachádzajú sa tu totiž rôzne atrakcie, ako napríklad plavba na loďke, skákanie na trampolíne, možnosť využiť obrovské pieskovisko alebo si užiť bohatý program v podobe koncertov či diskusných večerov.

V kontaktnom parku sa nachádzajú zvieratá, ktoré z rôznych dôvodov nevedia prežiť vo voľnej prírode, preto sú odkázané na pomoc človeka – a v Zookontakte im je poskytovaná nepretržitá starostlivosť a ochrana. So zvieratkami pracujú skúsení ľudia, ktorí sa starajú aj o to, aby bol kontakt s nimi bezpečný a aby zvieratá ľuďom dôverovali. Napriek tomu, že tento proces budovania dôvery je náročný, ošetrovateľov baví zo všetkého najviac.

Zdroj: Martina Drdoľová

Ranč pod Babicou – úchvatné miesto pri dedinke Bojná

Trochu iná zoo – tak by sme mohli označiť toto úchvatné miesto pri dedinke Bojná neďaleko Topoľčian. Nájdete tu viac ako 40 druhov zvierat – zástupcov 6 kontinentov. Okrem hospodárskych zvierat, lesnej zveri a vtákov sa tu nachádzajú aj exotické zvieratá, ako jaguár, lev, tiger, ťava, klokany, surikaty či makaky. Z tunajších lesných majestátnych obyvateľov vás určite nadchnú jelene, medveď, rys, jazvec a ďalšie, aj drobnejšie zvieratá. Za poplatok ich môžete nakŕmiť, užiť si rybačku, z ktorej úlovok môžete napokon zjesť, a na vaše deti čakajú mnohé atrakcie. Výlet s deťmi je preto dobré naplánovať si na celý deň, určite sa tu totiž nebudete nudiť.

Zaujímavô

Ak ste odporcom zoo a máte pocit, že zvieratá v nich nemajú dobrý život, ľudia z Ranča pod Babicou vás presvedčia, že v prípade ich mini zoo to neplatí. Hoci si väčšinu zvierat odchovali sami, vo výbehoch nájdete aj také, ktoré sem boli privezené z nedôstojných podmienok z celej Európy, aby tu mohli v pokoji dožiť v peknom prostredí.
Zdroj: Dáša Vašíčková

Raj zvierat – malá farma v srdci Slovenska

Počuli ste už o mačkovitých šelmách na Horehroní? Môžete ich navštíviť v obci Jasenie na farme Raj zvierat, ktorá je akousi súkromnou mini zoo. Zakladateľom je pán Jozef, ktorý svoj zvierací mini raj vybudoval vlastnými rukami a o svoju zver sa stará s patričnou láskou. Zvieratá si môžete pozrieť naozaj zblízka a umožnené je aj ich kŕmenie. Okrem veľkých mačiek tu stretnete aj opice, vtáctvo, ale tiež domáce hospodárske zvieratá. Za naozaj nízke vstupné tak môžete získať úžasný zážitok, stráviť príjemný čas s rodinou, potešiť deti a zároveň prispejete na krmivo pre zvieratká.

Malkia park – výnimočné útočisko pre zvieratá

Malkia park v Orechovej Potôni je naozaj unikátnym miestom, kde našli svoje útočisko viaceré zvieratá. Park vznikol vďaka občianskemu združeniu a zaoberá sa hlavne záchranou mačkovitých šeliem. Svoj domov a tiež pomoc tu našli zvieratá, ktoré boli predtým umiestnené v zlých podmienkach, boli týrané alebo nechcené; napríklad z cirkusov alebo zo zlých súkromných chovov. Park zvieratá zo zásady nevykupuje, aby nepodporoval ich pôvodných majiteľov. Nejde teda o väzňov, ale hlavne o zvieracích zverencov, ktorí so sebou nesú silné príbehy, často nešťastné, ale ktoré sa vďaka Malkia parku končia happyendom.

Leopard škvrnitý Leoš | Zdroj: Alena Somogyiová

Zaujímavosťou je, že na stránke Malkia parku si môžete pozrieť kalendár, kde nájdete informácie o tom, ktoré zvieratá majú v daný mesiac narodeniny. Starostlivosť o zvieratá je finančne náročná, a keďže ide o projekt založený občianskym združením, je možné podporiť ho nielen návštevou a zaplatením vstupného, ale napríklad aj 2 % z daní, príspevkom na konkrétne zviera alebo jeho adopciou.

Nádhernô

Park dostal svoj zaujímavý názov Malkia po prvej zachránenej levici Malkii. Vo swahilčine to znamená kráľovná. Keďže práve lev je kráľom zvierat, Malkia park sa vo voľnom preklade môže nazývať aj kráľovským parkom.
Biele tigrice bengálske Mautzi a Carmen | Zdroj: Alena Somogyiová

V Malkia parku si môžete pozrieť zástupcov mnohých rodov mačkovitých šeliem – levy, tigre, leopardy, jaguáre, rysy, pumy či gepardy –, pričom unikátom je samička leoparda snežného menom Hima, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Obzrieť si môžete aj gibony, malpy a lemury, papagáje, surikaty, ale i korytnačky. Vybrané zvieratká môžete i pohladiť či nakŕmiť. Prevažne ide o kopytníky ako zebra, somárik, ovca, lama, ale aj o vodnú hydinu, napríklad kačku či labuť.

Nádherné mini farmy, mini zoo či zveroparky môžete nájsť doslova v každom kúte Slovenska. Sú to miesta, na ktorých nielenže uvidíte mnohé typické aj menej typické zvieratká, ale zažijete aj dobrodružstvo, zábavu a relax, dozviete sa mnoho nových informácií a veľa sa i naučíte, keďže ide o miesta, ktoré si zakladajú aj na edukácii. Ktoré z týchto miest sa najbližšie chystáte navštíviť? Dajte nám vedieť v komentári.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram