Kam za skvelými zážitkami v okolí krajských miest – Nitra

Autor: Redakcia

Nitra je mesto s mimoriadnym kultúrnym významom. Leží na siedmich pahorkoch v tieni pohoria Tribeč. Prvé historické zmienky o ňom sa začali písať už v roku 828, čo z neho robí jedno z najstarších miest na Slovensku. Spája sa s pojmami, ako je Veľká Morava, knieža Pribina či Svätopluk. Ale nielen to. Unikátnosť Nitry a celého Nitrianskeho kraja neskončila zánikom prvých slovanských štátnych útvarov. Región je plný tajomných krás, nádherných prírodných kútov a neustále pribúdajúcich atrakcií. Pripravili sme si pre vás viac ako 30 tipov na skvelé zážitky s celou rodinou. Spravte si zoznam a začnite hneď od začiatku.

Farmy, zverince a mini ZOO

Detská farma Humanita v Kráľovej nad Váhom

Zvieratá na detskej farme Humanita sa nenechávajú len obdivovať. Sú dôležitou súčasťou života a liečby detí a dospelých z domovov sociálnych služieb. Farma bola založená v roku 1995 za účelom zachovania prírodných pokladov a rozvoja zdravia a vzdelávania. Viac ako 20 druhov farmárskych zvierat, ako sú prasatá, ovce, pštrosy, emu, poníky a somáre, tu žije v prirodzených podmienkach. Na jednodňových či krátkodobých pobytoch sa o ne môžu telesne či mentálne postihnutí starať a budovať si k zvieratám vzťah. Samostatné miesto tu má hipoterapia – liečba jazdou na koni. Brány farmy sú otvorené denne a zadarmo pre všetkých návštevníkov.

Zvieratá sú na farme Humanita dôležitou súčasťou života a liečby detí | Zdroj: Lenka Bardiovská

Národný žrebčín v Topoľčiankach

Národný žrebčín v Topoľčiankach nie je len miestom, kam môžete ísť s deťmi obdivovať majestátnosť koní, sledovať dostihy či prehliadky. Od roku 1921 je národným centrom šľachtenia a chovu koní s európskym aj svetovým významom. V žrebčíne sa chová súčasne až 5 plemien, medzi nimi napríklad shagya-arab či slovenský teplokrvník, čo z neho robí európskeho rekordmana. Areál s rozlohou 1000 ha je domovom stáda s 550 koňmi. Pozrite si program žrebčína počas tohto roka a okrem prehliadok koní sa zastavte aj v hipologickom múzeu.

Historická budova národného žrebčína v Topoľčiankach

Pstruhový raj

Pstruhový raj nenesie svoje meno len tak nadarmo. Je to skutočný eden pre rodiny, deti a milovníkov rybárčenia. Dva kilometre za Topoľčiankami, na hlavnej trase na Skýcov, nájdete v prírode nádherný areál s dvoma jazierkami, v ktorých si môžete uloviť vlastného pstruha. Pri vstupe vás privíta mini ZOO s kačicami, bažantmi, kozami a mnohými ďalšími zvieratami. A kým si budú deti hľadať nových priateľov na detskom ihrisku a preliezkach, vy môžete ochutnať čerstvého grilovaného, údeného či neúdeného pstruha.

Pstruhový raj | Zdroj: Radka Klemanová

Topoľčianska zubria zvernica

Chcete sa stretnúť s najväčším pôvodným európskym suchozemským živočíchom? Navštívte umelo vytvorený chránený domov zubra európskeho v obci Lovce. Areál pod správou štátnej ochrany prírody CHKO Ponitrie s rozlohou 140,16 ha vznikol za účelom ochrany tohto cicavca. Všetko sa začalo v roku 1958 dovezením dvoch zubrov z Bieloruska, ku ktorým sa neskôr pridali rodáci z Poľska aj Tatranskej Javoriny. Počas prvých 50 rokov od založenia prišlo na svet približne 150 zubrích mláďat, z ktorých vyrástli jedince s hmotnosťou 500 až 1000 kg.

Umelo vytvorený chránený domov zubra európskeho v obci Lovce pri Topoľčiankach

Zverinec na ranči pod Babicou

Na ranči pod Babicou je poriadna divočina. Okrem koní tu na vás čaká prehliadka viac ako 40 druhov lesných aj exotických zvierat, rýb, vtákov a lesnej zveri. Niektoré z nich sa narodili v Zverinci, iné tu našli svoj druhý domov po tom, čo boli zachránené z nedôstojných podmienok. Za levmi, ťavami, tigrami, makakmi, kengurami a dokonca alpakami už nemusíte cestovať do Bojníc či Bratislavy. V pokojnej prírode tu môžete obdivovať a kŕmiť zvieratká, hrať sa na ihrisku, jazdiť na koni a loviť ryby v miestnom jazierku – miestni kuchári vám ich s radosťou pripravia na grile. Stojí za to zúčastniť sa aj podujatia Babický kotlík, každoročnej súťaže vo varení guláša.

Ranč pod Babicou je domovom viac ako 40 druhov lesných aj exotických zvierat | Zdroj: Lenka Bardiovská

TIP

Ak máte záujem navštíviť ďalšie farmy či minizoo v Nitrianskom kraji, na zoznam si môžete pripísať aj MiniZoo Bobiranč v Novom Tekove, Zvieraciu škôlku v Nových Zámkoch či Zoo Farm v Komárne. Ak patríte k milovníkom koní, nájdete ich na Ranči Čakýň v Beladiciach a tiež na Ranči Nové Sedlo v Cabaj-Čápore. Vďaka jazdeckej škole si tu môžete vyskúšať tiež jazdu na koni pre malých i veľkých, začiatočníkov i pokročilých.

Hrady, zámky, zrúcaniny aj kaštiele

Zrúcanina hradu Gýmeš

Na výlete na zrúcaninu Gýmeš spojíte turistiku s kultúrou. K rozsiahlemu areálu hradu vedie niekoľko turistických trás z Jelenca alebo Kostolian pod Tribečom, odkiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady na zmiešané lesy a občasné skaliská pohoria Tribeč. Najstaršiu časť hradu tvorí trojuholníkové námestie obkolesené vysokými hradbami a vežami, na ktoré sa dostanete pomocou drevených rebríkov. Zachovalo sa niekoľko okien, no najzreteľnejšia architektúra na vás čaká v kaplnke, kde uvidíte rímsy vmurované do stien. V súčasnosti však na hrade prebieha rekonštrukcia, preto do areálu vstupujete len na vlastné riziko.

Zrúcanina hradu Gýmeš pri Nitre

Levický hrad

Levický hrad z 13. storočia je zakonzervovanou zrúcaninou, na ktorú znenazdajky natrafíte uprostred mesta Levice. Gotický hrad stojí na miernej skalnej vyvýšenine v centre areálu Tekovského múzea. Bol južnou strážou na cestách do stredoslovenských banských miest a za svojich zlatých čias si vďaka svojmu majiteľovi Matúšovi Čákovi Trenčianskemu vyslúžil prívlastok kráľovský hrad. Dnes z neho možno obdivovať zvyšky hradieb horného hradu a gotický palác. V priľahlej bašte a renesančnom kaštieli nájdete archeologické exponáty Tekovského múzea aj expozíciu lekárstva – spomienky na prvú založenú lekáreň v Leviciach už zo 17. storočia.

Zrúcaninu Levického hradu nájdete na skalnej vyvýšenine uprostred areálu Tekovského múzea

Zámok v Topoľčiankach

Pri pohľade na krásny biely zámok v Topoľčiankach by vám ani nenapadlo, že počas 13. až 16. storočia slúžil ako protiturecká pevnosť. Až neskôr bol prestavaný do dnešnej podoby, ktorá mu dáva právo na prívlastok najčistejšieho prejavu klasicizmu na Slovensku. Nie nadarmo bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Jeho múry, vnútorné nádvorie s fontánou aj priestranný zelený park si pamätajú obdobie, keď bol zámok letným sídlom prezidentov Slovenskej republiky – teplé mesiace v ňom trávili T. G. Masaryk, E. Beneš či J. Tiso. Dnes tu nájdete reštauráciu, hotel s wellness a zámocké múzeum s významnou zbierkou hodín, nábytku a porcelánu.

Národná kultúrna pamiatka – zámok v Topoľčiankach

Zrúcanina hradu Hrušov

Zrúcanina hradu Hrušov vás prekvapí svojím prostredím. Už z diaľky uvidíte zo zelenej lúky vyrastať vysoké ostré skaliská, ktorými sú v skutočnosti múry hradu z 13. storočia na kamennom vŕšku Skalka. Nájdete ho nad cestou z Topoľčianok do obce Skýcov po krátkej prechádzke strmým kopcom. Jeho posledná pieseň zaznela počas protihabsburského povstania, kedy bol dobytý a zničený. Zašlú slávu obnovilo občianske združenie Leustach, ktoré hrad rekonštruuje a prehliadku spríjemňuje drevenými chodníčkami, lavičkami, mostami aj informačnými tabuľami. No okrem fascinujúceho hradu vás zaujme aj miestna požičovňa špeciálnych terénnych kolobežiek, na ktorých môžete okúsiť terén okolitých lesných cestičiek.

Zrúcanina hradu Hrušov neďaleko Topoľčianok

Nitriansky hradný areál

Nitriansky hrad je nepochybne najväčšou dominantou Nitry. Po prechode do starého mesta bránou vedľa Nitrianskej galérie sa ruch zmení na dokonalé ticho. Prejdete sa popri soche kniežaťa Pribinu či Corgoňa držiaceho roh domu až k zelenému vŕšku, na ktorom stojí hradný areál s nádherným výhľadom na panorámu Nitry. Dominantou hradu je Katedrála sv. Emeráma, ktorá je najkrajším príkladom barokovej výzdoby v celej krajine. Súčasťou hradného komplexu sú menšie nádvoria, veža katedrály s vyhliadkou na mesto, diecézne múzeum, ale aj tzv. kazematy, úzke chodby v múroch slúžiace na obranu. Počas roka sa na hrade koná bohatý kultúrny program, v lete si zas môžete vychutnať exteriérové kino v Gotickej priekope. Najnovším prírastkom je kaviareň Vazulka s panoramatickou terasou.

Krásny historický areál Nitrianskeho hradu

TIP

Ak patrí návšteva hradov, zámkov a kaštieľov k vašim obľúbeným cestovateľským aktivitám, v Nitrianskom kraji nevynechajte ani Oponický hrad – zrúcaninu, ktorá sa nachádza nad Oponicami, pričom v tej istej obci vás môžu vaše kroky zaviesť aj do krásneho zrekonštruovaného kaštieľa Chateau Appony. Za skvostnou architektúrou (ale aj chutnou kuchyňou) sa vydajte do kaštieľa v Mojmírovciach. Zaujímavé sú tiež renesančné kaštiele v Galante a v Šali, prípadne tie, na ktorých sa podpísal zub času – napríklad Leonhardovský kaštieľ v Nitrianskej Blatnici.

Galérie a múzeá

Energoland Mochovce

Mochovce sú známe predovšetkým jadrovou elektrárňou. Málokto však vie, že tu nájde bezplatné interaktívne múzeum Energoland vybudované Slovenskými elektrárňami. Viac ako 40 exponátov vzdeláva návštevníkov o evolúcii energie od Veľkého tresku až po súčasnosť a blízku budúcnosť. Zaujme vás tepelné zrkadlo, stroj času, 3D kino aj energorace – unikátne preteky na interaktívnej podlahe. Naučíte sa čo-to o energii a fungovaní jadrových elektrární a virtuálne sa môžete prejsť aj tou v Mochovciach. Zábava pre deti aj dospelých je zaručená.

Pohľad na Mochovce zo zoborskej Pyramídy v Nitre

Prírodná galéria Tartuf v Beladiciach

Vedeli ste, že na Slovensku môžete navštíviť aj exteriérovú galériu? Je len jedna jediná a nachádza sa v parku hotela Tartuf v Beladiciach. Diela dokonale nahradili umenie, ktoré čas v priebehu dlhých desaťročí v kaštieli ničil. Galéria vznikla ako výsledok 8 ročníkov medzinárodných workshopov,ktorých sa zúčastnilo 50 umelcov a sochárov z 22 krajín sveta. Do areálu priniesli pohľad na moderné umenie a oživili okolie kaštieľa, kde dnes okrem hotela nájdete aj skvelý wellness. Galéria je voľne prístupná širokej verejnosti.

Prírodná galéria Tartuf v Beladiciach | Zdroj: @zuzro006

Diecézne múzeum na Nitrianskom hrade

Keď písmo prehovorí. Tak sa volá prvá sprístupnená expozícia prvého diecézneho múzea na Slovensku, otvorená v roku 2007. Táto časť je venovaná predovšetkým literárnym pamiatkam spojeným so začiatkami rozvoja kresťanstva na tomto území. Neskôr do múzea pribudla klenotnica, v ktorej nájdete tie najväčšie skvosty z inventára nitrianskej Katedrály sv. Emeráma. Zlaté monštrancie či starobylé kalichy stoja za videnie. Múzeum sa nachádza v ústredí nitrianskeho hradného areálu – bola by škoda vynechať aj jeho prehliadku.

Diecézne múzeum sa nachádza v hradnom areáli a nájdete v ňom aj rôzne klenoty z inventára nitrianskej Katedrály sv. Emeráma

Múzeum socializmu a studenej vojny

Aj taká malá dedinka, ako sú Alekšince, ukrýva slovenskú raritu. Je ňou Múzeum socializmu a studenej vojny nachádzajúce sa na unikátnom mieste. V podzemnom kryte proti zbraniam hromadného ničenia, ktorý pôvodne slúžil ako utajené veliteľské centrum armády Varšavskej zmluvy, sa v hĺbke 7 metrov nachádzajú historické artefakty z obdobia studenej vojny. Nielenže je kryt plne vybavený, nájdete tu aj rádiové stredisko, filtračnú aj odmorovaciu jednotku či telefónnu ústredňu. Síce je potrebné, aby ste sa do múzea telefonicky objednali, no na zhruba 40 minút trvajúci zážitok určite nezabudnete.

Archeologické nálezisko v Bojnej

Neobvyklým miestom na obdivovanie historických artefaktov je archeologické nálezisko v Bojnej, ktoré pozostáva z troch archeologických lokalít, a to Bojná I (Hradisko Valy), Bojná II (v údolí potoka Bojnianka) a Valy III (na hrebeni vrchu Žihľavník). Tieto miesta boli osídlené v 8. a 9. storočí. Najvýznamnejšie artefakty, ako je napríklad zvon, ktorý je dôkazom šírenia kresťanstva ešte pred príchodom solúnskych bratov, nájdete v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej. Priamo v archeologickej lokalite, ktorá je voľne prístupná, si môžete pozrieť rekonštrukcie obydlí aj obranného valu. Je však potrebné rešpektovať prebiehajúci výskum a na tieto miesta nevstupovať.

Archeologické nálezisko v obci Bojná

TIP

V Nitrianskej galérii nájdete výstavy regionálneho, celoslovenského aj medzinárodného charakteru, pričom sa (podľa programu) môžete zúčastniť aj rôznych kultúrnych, vzdelávacích a výchovných podujatí. V Ponitrianskom múzeu na vás čaká viac ako 84-tisíc zbierkových predmetov z oblasti prírodných a spoločenských vied. Zaujímavé zbierkové predmety si vás počkajú aj v Tekovskom múzeu v Leviciach, Podunajskom múzeu v Komárne, Mestskom múzeu v Štúrove či v Múzeu v Zlatých Moravciach. Ak sa na potulkách po Nitrianskom kraji rozhodnete navštíviť Oponice, okrem hradu a kaštieľa nevynechajte ani Apponyiho poľovnícke múzeum.

Zaujímavosti v Nitrianskom kraji

Drevený most v Kolárove

Tak sa zdá, že nitriansky región sa raritami len tak hemží. Ďalšou z nich je 86 m dlhý krytý drevený most, jeden z najdlhších celodrevených mostov cez rieku v Európe. A nielen to. Unikátom je tiež plávajúci vodný mlyn, významná technická pamiatka. Jeho súčasťou je Múzeum vodného mlynárstva. Riečny most však nie je originálom. Stojí tu od roku 1992 a je kópiou mosta, ktorý ľuďom v týchto miestach kedysi poskytoval prechod cez rieku, až kým ho nezničili kryhy plávajúce po vodnej hladine. Avšak až v roku 2000 získal svoju typickú strechu a bol rozšírený na súčasnú dĺžku z pôvodných 62 m.

86 m dlhý drevený most v Kolárove

Nitrianska poľná železnica

Do Poľnohospodárskeho múzea v Nitre vás zavezú takmer rovno pred vchod. Vo vybrané dni a počas významných udalostí vás doň z výstaviska Agrokomplex dopraví historická poľná železnica otvorená v auguste 1985. Vznikla prvotne za účelom odstavného koľajiska pre zbierku vozňov. No keďže sa zistilo, že nájsť v tomto regióne zachovanú historickú poľnohospodársku či cukrovarskú trať je skôr raritou, z koľajiska sa stala 2,6 km dlhá železnička dokumentujúca historický technický pokrok. Táto konkrétna pochádza z cukrovarskej železnice v Želiezovciach.

Zoborské jazierko v Nitre

Pôvodne žulový lom za účelom ťažby kameňa, dnes jazierko obkolesené skalami a bujnou vegetáciou v mestskej štvrti na južnom úpätí Zobora. Keď ho v roku 1860 otvorili za účelom ťažby kameňa, poslúžil okrem iného na dláždenie ulíc Nitry či Budapešti. Jeho sláva však začala upadať, keď sa v lome objavila podzemná voda a kvalitu ťažených hornín zhoršila aj tektonická porucha. Voda napokon zaliala celý priestor, čím vzniklo 10 m hlboké jazierko. Jeho breh lemujú vŕby biele, ktoré sa zachovali ako časť mohutných stromov, z ktorých niektorí odvážlivci kedysi do jazierka skákali. Aj v súčasnosti ponúka osvieženie, paradoxne skôr v zimnom období, kedy ho využívajú najmä otužilci. Počas celého roka však poskytuje miesto na príjemnú prechádzku.

Zoborské jazierko | Zdroj: Tomáš Valkovič

Kamenné obydlia v Brhlovciach

V pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v Brhlovciach na bielo omietnuté domčeky a potulujúce sa husi nenaďabíte. Nájdete tu však zaujímavý komplex do skaly (sopečných tufov a tuffitov) vytesaných obydlí z 19. storočia, ktoré miestnym slúžili ako ochrana proti Turkom. Neskôr v týchto domoch bývali chudobnejšie rodiny. Okrem iného im vyhovovala aj ich klíma – v lete v nich bolo chladno a cez zimu teplo. V roku 1992 bola v uličke s názvom Šurda sprístupnená usadlosť, ktorú si môžete prehliadnuť aj zvnútra. Na prízemí sa nachádza letná kuchyňa, na poschodí komôrka či vyhliadková terasa. Expozícia tohto svetového unikátu si vyslúžila ocenenie Europa Nostra.

Kamenné obydlia v Brhlovciach slúžili ako obydlia a tiež ako ochrana proti Turkom | Zdroj: Dáša Vašíčková

TIP

Cestovanie je typické rozmanitosťou a tá platí aj pre Nitriansky kraj. Zavítajte napríklad do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove – do programu návštevy si môžete poznačiť múzeum aj planetárium. Prejdite sa po Moste Márie Valérie, ktorý spája slovenské Štúrovo a maďarský Ostrihom. Kochajte sa špecifickou krásou Vodného mlyna v Kolárove a vo Vodnom mlyne v Bohuniciach sa preneste do dôb minulých vďaka expozícii s pôvodným vybavením a zariadením.

Turistika a návšteva v prírode

Výstup na Veľký Lysec

Pohorie Tribeč sa nemôže pýšiť pozoruhodnými nadmorskými výškami. Je z veľkej časti zalesnené, no zároveň typické svojimi skalnými výbežkami. A presne nimi je obdarovaný vrch Veľký Lysec s nadmorskou výškou 547 m. Začnite v obci Kostoľany pod Tribečom, kde sa nezabudnite zastaviť pri kostolíku sv. Juraja z 11. storočia – je považovaný za jeden z prvých na území Slovenska. Nenáročná túra má dĺžku len 2,4 km, ak teda nebudete mať dosť, môžete pokračovať cez Ploskú až na Veľký Tribeč, najvyšší vrch pohoria. Veľký Lysec je obľúbeným miestom horolezcov vďaka svojim 40 – 50 m vysokým skalným stenám. V týchto miestach môžete natrafiť aj na zvyšky keltského hradiska. Výhľad z vrcholu vás dostane. Vychutnáte si pohľad na Zobor, Žibricu aj zrúcaninu hradu Gýmeš.

Veľký Lysec s nadmorskou výškou 547 m | Zdroj: Zuzana Földeši

Hrebeňovka pohoria Tribeč

Výhodou pohoria Tribeč je množstvo turistických trás, ktoré sú zvládnuteľné pre každého návštevníka. Aj úplným začiatočníkom Tribeč umožňuje vybrať sa na krásnu hrebeňovku. Zaujímavou trasou, ktorá spája niekoľko významných zastávok, je túra z Liečebného ústavu v Nitre až na vysielač Pyramída, ktorý sa čnie nad krajským mestom. Práve tu si môžete pozrieť nedávno zrekonštruovaný pozostatok benediktínskeho kláštora z 9. storočia. Odtiaľ pokračujte podľa smerových tabúľ k Dražovskému kostolíku, miestu dokonalému na piknik s očarujúcim výhľadom. Od kostolíka postupujte po hrebeni cez Meškov vrch až na Zobor. Tam vás čaká už len krátka trasa lesom na Pyramídu s krásnym výhľadom na mesto. Naspäť k liečebnému ústavu sa vráťte okolo kríža nad Jaskyňou sv. Svorada.

Mesto pod Zoborom a jedna z jeho dominánt – vysielač Pyramída

Arborétum v Mlyňanoch

Aj v okolí Nitry môžete nájsť kúsok exotiky. Arborétum Mlyňany, ktoré leží na ploche obcí Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany, má rozlohu 67 ha. Nájdete tu dreviny a rastliny zo Slovenska aj celého sveta. Areál je rozdelený do piatich celkov, a to Ambrózyho parku, Kórejskej plochy, Východoázijskej plochy, Severoamerickej plochy a Slovenskej plochy. Dominantou je kaštieľ Štefana Ambrózyho-Migazziho, zakladateľa arboréta, ktorý je dnes sídlom vedeckého pracoviska Slovenskej akadémie vied.

Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch

Rozhľadňa na Hôrke

Aj Nitriansky kraj má svoje rozhľadne. Tá na vrchu Hôrka nad dedinkou Podhorany svojím výhľadom na pohoria Tribeč, Malé Karpaty aj Považský Inovec určite stojí za návštevu. Vedie tu z obce len 800 m dlhá a dobre značená trasa. V cieli vás očakáva zaujímavá drevená rozhľadňa vysoká 8 m so svojím charakteristickým krížom na vrchole. Krátku túru si môžete predĺžiť o opekačku v krytom prístrešku s lavičkami a ohniskom.

Rozhľadňa na Hôrke | Zdroj: Radka Klemanová

Rozhľadňa Radošinka

Ďalšou z očarujúcich rozhľadní je Radošinka, ktorá stojí na hranici katastrov dediniek Nové Sady, Čab a Šurianky už od roku 2015. 15 m vysoká rozhľadňa je presnou kópiou tej z vrchu Marhát, ktorý je súčasťou pohoria Považský Inovec. Okrem pohľadu na Malé Karpaty, Považský Inovec a Tribeč sa vám naskytne výhľad aj na mesto Nitra a počas dobrej viditeľnosti až na naše hlavné mesto.

Majestátna rozhľadňa Radošinka | Zdroj: Adrián Matušík

TIP

Vydajte sa na 617 m n. m. vysoký vrch Žibrica alebo na 901 m n. m. vysoký Veľký Inovec. V prvom prípade však očakávajte aj namáhavejšie úseky, a preto výlet s deťmi smerujte radšej na pohorie Pohronský Inovec. Ak máte záujem o ďalšie krásne výhľady, o tie nebude núdza ani na Rozhľadni Prašný vrch v Hrušove či na Rozhľadni Veľké Kosihy. Medzi obcami Uhliská a Rudno nad Hronom sa vám zase naskytne iný výhľad – na jedinečný Rudniansky vodopád. Pobyt v prírode si môžete predĺžiť i návštevou jaskyne Čertova pec v blízkosti obce Radošina alebo prechádzkou popri Vale obrov, ktorý je prezývaný aj slovenský čínsky múr a predstavuje jednu z najväčších záhad našej krajiny. Má dve vetvy a tiahne sa niekoľko kilometrov, jeho pomerne zachovalú podobu nájdete v Pečeniciach.

Šport a cyklotrasy

Cyklotrasa Nitra-Vráble

Koncom minulého roka sa končila štvrtá a posledná etapa výstavby cyklistickej trasy, ktorá spája mestá Nitra a Vráble. Trať s dĺžkou 18 km začína v mestskej časti Janíkovce, pokračuje cez Golianovo, Čechynce, Malý Cetín a Paňu a končí vo Vrábľoch, kde spája niekoľko mestských častí. Obyvatelia mestských častí Dyčka, Horný Ohaj a sídliska Lúky sa tak môžu pohodlne a priamo spred bytu napojiť na cyklotrasu až do krajského mesta. Súčasťou chodníka sú odpočívadlá, uzamykateľné prístrešky pre bicykle a tiež nádherné výhľady.

Mapa cyklistického chodníka Nitra – Vráble | Zdroj: Tomáš Valkovič

Cyklotrasa Nitra-Trnava

Počuli ste už o projekte Európske kultúrne cesty, ktorý v roku 1987 spustila Rada Európy? Úlohou konceptu je prispieť k sociálnej súdržnosti prostredníctvom kultúry a inšpiratívnych tém. Trasy majú rôznorodé zameranie a jednou z nich je aj Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Len nedávno sa k tejto trase pripojila ďalšia časť v Nitrianskej diecéze a je to cyklochodník, ktorý vedie z Nitrianskeho hradu cez Močenok až do Trnavy. Príďte aj vy vyskúšať cyklotrasu, ktorá spája kultúru a šport v jednom.

Lukostrelecký areál Bojná

Možno ste už v rukách držali luk, no 3D lukostreľbu si len tak hocikde nevyskúšate. Ide o lukostreleckú disciplínu, ktorá imituje lov zvierat. Jeden takýto areál má pod svojimi krídlami aj športový klub Lukostreľba pre radosť. Uprostred prírody strieľate na makety zvierat v životnej veľkosti, tigre, vtáctvo či lesnú zver. Do areálu je potrebná telefonická objednávka, no ide o nevšednú rodinnú aktivitu a zaujímavý zážitok.

V areáli nájdete makety zvierat v životnej veľkosti | Zdroj: lukostrelbapreradost

Lezecká stena Bouldrovka v Krškanoch

Ak milujete lezenie po skalách, lezecká stena Bouldrovka v Krškanoch vám bude po chuti. Priestor obsahuje 6 profilov vrátane kolmej a 45-stupňovej steny. Výhodou je, že vnútri budete mať absolútne súkromie. Bouldrovka totiž nie je voľne otvorené športovisko. Po objednaní vám kľúče od lezeckého kráľovstva požičajú v predajni HUDYsport v Nitre na pešej zóne.

TIP

Objavujte okolie Nitry v sedle bicykla. Nenáročná cyklotrasa Nitrianskou nivou je vedená po menej frekventovaných vedľajších cestách s asfaltovým povrchom, pričom ponúka mnohé lákadlá. Už spomínaný kaštieľ v Mojmírovciach je len jedným z nich. Oplatí sa urobiť si zastávku napríklad aj pri starom mlyne v Dolných Krškanoch či na nitrianskej kalvárii. Práve na kalvárii odporúčame trasu začať.

Historické zaujímavosti

Dražovský kostolík

Na samotnom začiatku pohoria Tribeč, na mieste, kde sa začínajú skaly ťahať zo zeme, stojí nádherný kostolík sv. Michala archanjela z 11. storočia. Kostol je skôr miestom turistickým ako bohoslužobným. Omše sa tu konajú len sporadicky, napríklad 29. septembra v deň sviatku jeho patróna. Ak vám je kostolík podľa fotografie povedomý, pravdepodobne si ho pamätáte ešte zo slovenských 50-korunových bankoviek vydaných v roku 1993. Objekt je vo veľmi dobrom stave, azda pre legendu, ktorá v Dražovciach koluje. Podľa nej sa v ňom nad oltárom miestnym zjavovala Panna Mária. Dlhý čas nevedeli, čo im chce povedať, až si raz istý pastier všimol, že je smutná a hľadí po stenách s opadnutou omietkou a prepadnutej streche. Všetkým prišlo smutného pohľadu Panny Márie ľúto, preto kostolík opravili. A div sa svete, viac sa Panna Mária nikomu nezjavila.

Malebný Dražovský kostolík | Zdroj: Dáša Vašíčková

Nitrianska kalvária

Na jednom zo siedmich pahorkov, na ktorých leží krajské mesto Nitra, stojí kalvária s očarujúcim výhľadom. Priamo pod skalnatým kopcom kalvárie leží kláštor a Misijné múzeum, ktoré obsahuje zbierku artefaktov z misií, medzi nimi napríklad vzácne motýle, masky či predmety dennej potreby z tretích krajín. Práve tu začínajú zastavenia krížovej cesty umiestnené v bielych murovaných neorománskych kaplnkách. Na samotnom vrchole atmosféru dotvárajú tri kríže a Kaplnka Božieho hrobu. Priľahlá vežička pôvodne slúžila ako vysunutá strážnica Nitrianskeho hradu.

Nitrianska kalvária, na ktorej vrchole nájdete tri kríže a Kaplnku Božieho hrobu

Kostolík nad dedinou Kovarce

Nad obcou Kovarce stojí uprostred polí kaplnka, ktorá pripomína dokonalú zmenšeninu katedrály. Kostolík sv. Anny z 19. storočia je v skutočnosti mauzóleom vybudovaným lekárom Andrejom Wagnerom z Budapešti. V rodinnej hrobke bolo 12 miest, pričom 10 z nich sa hneď zaplnilo, keď Wagner po dostavbe nechal doviezť svojich zosnulých predkov z Budapešti. Sám bol potom aj s jedným zo svojich detí v hrobke pochovaný. Z vybavenia kostolíka sa veľa nezachovalo. Hrubé kamenné múry sa dokonca neubránili ani pred zvedavými vykrádačmi hrobiek.

Kostolík nad dedinou Kovarce | Zdroj: Natália Bielichová

TIP

Záujem o históriu vo vás môžu podnietiť aj kostolíky či stavby cirkevného rázu, ktorých je v Nitrianskom kraji hneď niekoľko. Kostoľany pod Tribečom sa pýšia Kostolom sv. Juraja, ktorý v dejinách umenia zastáva prvotné miesto vďaka dobovým freskám s výjavmi zo života Panny Márie a inými kresťanskými motívmi. Rovnomenný názov nesie aj rotunda v Nitrianskej Blatnici, prezývaná tiež Jurko. V tomto prípade si viete jej návštevu spojiť aj s turistikou. Za zmienku nepochybne stoja aj Kostol Panny Márie v Bíni, rímskokatolícky Kostol Panny Márie Nanebovzatej v Diakovciach či kláštor v Hronskom Beňadiku. Čo nevynechať priamo v Nitre? Spomínanú prekrásnu Baziliku sv. Emeráma, ktorá sa nachádza na Nitrianskom hrade.

Kým prejdete všetky vytipované miesta, zaručene budete mať dlhé týždne čo robiť. Napíšte nám do komentárov o ďalších pamiatkach, atrakciách a lokalitách, ktoré v Nitrianskom kraji milujete, a podeľte sa s našimi čitateľmi o svoje tipy na výlety. Sledujte náš nový seriál článkov, z ktorých si raz-dva zostavíte bohatý program pre návštevu jednotlivých krajov a okolia ich krajských miest.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram