Aj kultúra a umenie sú tým, čím sa na Slovensku môžeme hrdo pýšiť. Okrem iného v podobe podujatí, ktoré sú v mnohých prípadoch známe až za našimi hranicami. Fanúšikovia vážnej hudby, jazzu, country, folku, rocku či alternatívy, milovníci kníh, divadelných alebo filmových predstavení, výstav, diskusií, remeselných výrobkov a dobrého jedla si prídu na svoje, obklopení zaujímavými ľuďmi a osobnosťami. Ktoré festivaly ponúkajú jedinečnú atmosféru a zároveň tradíciu? Pozrite si náš výber.
Festivaly modernej hudby
Festival Pohoda, Letisko Trenčín
Festival Pohoda započal dlhoročnú tradíciu v roku 1997 a dnes patrí medzi najväčšie festivaly v strednej Európe. A aj medzi oceňované – môže sa pochváliť poprednými i víťaznými priečkami v European Festival Awards. Aj keď na pódiách vystúpili počas jeho existencie veľké mená, Pohoda je charakteristická tým, že nesiaha po komerčných „ťahákoch“, ale po zaujímavých interpretoch rôznych žánrov. Ide o „umelecký festival, na ktorom sa alternatíva, indie, elektronika, world music a punk stretávajú s klasikou“.
Pohoda nie je len o hudbe. Výnimočnou ju robí aj „iná kultúra“ – literatúra, tanec, vizuálne umenie, film, divadlo, ale i program pre deti. Zúčastniť sa môžete na rôznych diskusiách, workshopoch, dokonca sa môžete porozprávať s odborníkmi o svojom duševnom zdraví. Spleť rôznorodých koncertov, rozmanitých aktivít, projektov a ľudí všetkých generácií vytvára presne to, čo Pohode pridáva prívlastok jedinečná. Stal sa z nej hudobný, ale i kultúrny fenomén medzi festivalmi. Multižánrovosť a multikultúrnosť si môžete užiť na trenčianskom letisku vždy druhý júlový víkend.
Festival Atmosféra, Hontianske Nemce
Aj keď kapacitne patrí festival Atmosféra skôr k menším, jeho názov dokonale vystihuje to, prečo sa ho oplatí navštíviť. Aj v tomto prípade je zaujímavý jeho samotný začiatok. V roku 2012 ho totiž založila iba 17-ročná študentka Gretka Pavlovová, navyše na takmer „neznámom“ mieste – na lúke neďaleko Hontianskych Nemiec.
Slovenská príroda má veľký podiel na atmosfére počas festivalu. Lúky a prostredie miestnych vinohradov jej dodávajú akýsi pokoj, hoci o zábavu a kultúrne vyžitie je postarané – popri alternatívnej, prevažne slovenskej hudobnej scéne sú sprievodným programom festivalu aj diskusie, čítanie a poézia, detské divadlá, knižnica, pohybové workshopy. Handmade výrobky a ekológia taktiež predstavujú charakteristickú črtu tohto „rodinného“ festivalu, na ktorý sa môžete tešiť vždy začiatkom augusta. Bonusom je, že ide o dog friendly festival, čiže naň môžete vyraziť aj so svojím psíkom. Podmienkou však je, že musí byť na vôdzke.
Festival Lodenica na Zelenej vode
Na konci augusta môžete zažiť festival Lodenica, ktorý bol spočiatku vychýrený najmä pre hudobný žáner country, no počas vyše 20 ročníkov sa rozšíril aj o folk, blue grass a trampskú muziku. Bratia Nedvědovci, Lenka Filipová, Jarek Nohavica, Čechomor a mnohé iné mená doposiaľ prilákali do areálu lodenice v Piešťanoch tisícky ľudí a aj naďalej sú lákadlom na pohodový letný víkend. Aj keď sa miesto konania v posledných rokoch zmenilo, poslanie a význam festivalu zostali rovnaké – budovať životný štýl založený na spájaní ľudí prostredníctvom hudby a kamarátstva. Ak si chcete užiť country a folkovú hudbu v roku 2023, zavítajte do areálu Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom – pokojne i s deťmi, pretože aj na ne čaká výborný program, napríklad indiánske scénky z divokého západu či jazdy na koňoch a pod.
Topfest, Zelená voda
Rockový festival Topfest, kedysi známy pod názvom Topvar Rock Fest, odštartoval v roku 2003 a počas svojho pôsobenia niekoľkokrát menil lokalitu. Čomu však zostal verný, je rocková hudba. Stálicou hudobného festivalu je česká skupina Kabát, no pochváliť sa môže aj účasťou mnohých veľkých zahraničných mien, ako sú Guns N’ Roses, Iron Maiden, Megadeth, Sum41, Slayer, Europe, 30 Seconds to Mars, Rag’n’Bone Man, Status Quo, Nightwish, Helloween a pod. V roku 2023 sa vracia na miesto svojho vzniku – do areálu Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom –, a keďže ide o jubilejný 20. ročník, vraj sa je opäť na čo tešiť. Rockovej hudbe každoročne patrí prvý júlový víkend.
TIP na výlet
Počas letných dní sa môžete schladiť aj v areáli niektorých festivalov. Príkladom je jazero Zelená voda. Ak si chcete predĺžiť festivalový víkend, v Trenčíne sa môžete vybrať na hrad, odfotiť sa pri Fontáne vodníka Valentína, poprechádzať sa v lesoparku Brezina či zobrať deti na adrenalínovú atrakciu do Tarzanie. Aj v blízkosti Nového Mesta nad Váhom na vašu návštevu čaká hrad, teda hneď dva – Čachtický hrad a Beckov. Ak budete mať dostatok energie, môžete ju využiť na turistiku v Haluzickej tiesňave či na cestu ku krásnym výhľadom z rozhľadne Hájnica v Haluziciach. V okolí Hontianskych Nemiec sa zase nachádzajú viaceré prírodné unikáty, ako Krupinské bralce v Žibritove, Štrample v Krupine, skalné obydlia v Lišove či tesárske dúpence v Hontianskych Tesároch.
Festivaly ľudovej hudby, tanca, folklóru a tradícií
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej
Slávnosti Jánošíkových dní si vychutnávame už od roku 1963, keď vznikli pri príležitosti 250. výročia smrti Juraja Jánošíka. Bohatý program, v ktorom sa hralo, spievalo, tancovalo i recitovalo, sa sprvoti konal vo Vrátnej, no postupom času festival prešiel dramaturgickými, programovými aj organizačnými zmenami a „presťahoval sa“ do Terchovej. Od roku 1991 majú Jánošíkove dni charakter medzinárodného folklórneho festivalu, a tak na podujatí môžete obdivovať kultúru a tradície súborov z mnohých krajín sveta.
Bohatý folklórny program je prepojený aj s ďalšími hudobnými žánrami, so sprievodnými akciami v podobe výstav ľudových umelcov, výtvarníkov, zberateľov, vo forme ukážok ľudových remesiel, prezentácií knižných publikácií, divadelných predstavení či konského vozového sprievodu s krojovanými furmanmi a muzikantmi. Na festivale, ktorý sa koná vždy koncom júla alebo začiatkom augusta, si môžete vypočuť i tradičné slovenské hudobné nástroje, napríklad bezdierkovú píšťalku zvanú koncovka, trúbu z rohu zvierat, husle, basičku (violončelo), v novšej ére aj akordeón, heligónku, fujaru trombitu, drumbľu či ústnu harmoniku.
Medzinárodný folklórny festival Myjava
Aj folklórny festival v Myjave sa pýši titulom medzinárodný. Za 1. ročník folklórnych slávností sa považuje rok 1956, keď sa konali v amfiteátri dnes už pustnúceho hotela Slovan v Piešťanoch. Ich historickým medzníkom však je rok 1976. Vtedy sa začali kvalitatívne rozrastať na novom mieste – v amfiteátri Trnovce v Myjave. Tam si bohatý program môžete vychutnať aj v súčasnosti, a to vždy v priebehu júna. A veru je si čo vychutnávať – o vysokej programovej úrovni festivalu svedčí fakt, že získal status CIOFF International Festival (je členom Medzinárodnej rady organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia).
TIP na výlet
Naladení na ľudovú nôtu si v Terchovej môžete pozrieť aj expozíciu Jánošík a Terchová alebo vyskúšať atrakciu escape room s tematikou Jánošíkovho príbehu – musíte riešiť rôzne hlavolamy, prostredníctvom ktorých spoznáte príbeh zbojníka. Keď budete v Myjave a počasie vám bude priať, môžete sa osviežiť na letnom kúpalisku v meste alebo vo vodnej nádrži Stará Myjava. Oplatí sa i výlet na Štefánikovu mohylu na Bradle a na Bradle aj na vyhliadku Hrombaba.
Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve
Druhý júlový víkend pravidelne patrí Folklórnym slávnostiam pod Poľanou. V Detve, v areáli prírodného amfiteátra, sa vtedy zídu tisícky milovníkov ľudovej hudby, tanca, zvykoslovia a tradícií. Tento „sviatok tradičnej kultúry“ so sebou nesie celý rad ďalších podujatí, ako jarmok tradičných ľudových remesiel, výrobcov ľudových hudobných nástrojov, drevených vyrezávaných krížov, projekt orientovaný na oživenie výroby ľudových hudobných nástrojov, regionálne produkty z Podpoľania, čo-to z tradičnej kuchyne, ale aj školu tanca a mnohé aktivity pre deti. Súčasťou festivalu sa stala nedeľná svätá omša za nositeľov tradícií, pokoj na zemi a zdravie pre všetkých.
Festival Východná
Festival Východná je od roku 1953 oslavou folklóru, ľudových tradícií a remesiel. Jeho zrod sa spája s členmi východnianskej národopisnej družiny Kriváň, ktorá uspela na slávnostiach v českej Strážnici a rozhodla sa pre vytvorenie podobného podujatia aj u nás. A podarilo sa jej to výborne – rázovitá obec Východná v krásnom prostredí neďaleko Vysokých a Nízkych Tatier sa každoročne koncom júna, začiatkom júla mení na centrum slovenskej kultúry. Okrem umeleckého programu, vystúpení súborov, ľudovej hudby, sólistov, muzikantov a tanečníkov sa môžete tešiť aj na interaktívne a zážitkové programy spojené s tradíciami a folklórom.
Festival Gajdovačka – medzinárodný gajdošský festival v Oravskej Polhore
Neštandardný a skôr ojedinelý, tak možno charakterizovať festival gajdošskej kultúry v Oravskej Polhore. Usporadúva sa od roku 2000, keď odprezentoval gajdošov a členov ľudových hudieb z celého sveta. Gajdovačka však má nielen kultúrny, ale aj edukatívny charakter a orientuje sa i na mladých ľudí či deti – na začínajúcich gajdošov. Tí si môžu okrem iného zmerať svoje sily, resp. hlasy v súťaži O Zboroňovu nôtu. Gajdovačka sa koná vždy v septembri a patrí k reprezentatívnym podujatiam Slovenska, ktoré o nás šíria dobré zvesti aj ďaleko za hranicami našich gajdošských tradícií.
TIP na výlet
Z festivalu Východná si to môžete namieriť do Hybickej tiesňavy alebo Važeckej jaskyne. Vo Važci sa zastavte v Múzeu ľudových tradícií a zostaňte tak tematicky naladení z festivalu. Aj v Detve si môžete tematickosť predĺžiť, a to návštevou Podpolianskeho múzea. Ak vám zostane čas, vydajte sa k Melichovej skale, ku ktorej vedie krátky a nenáročný výstup. Po festivale na Orave navštívte rozhľadňu Trchovnica či nezvyčajnú atrakciu – prírodné inhalatórium.
Festivaly klasickej a jazzovej hudby
Bratislavské hudobné slávnosti
Záver prvej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie v roku 1950 bol zároveň úvodom tradície súčasného festivalu Bratislavských hudobných slávností, v minulosti známych aj pod názvom Bratislavská jar. Už prvé festivalové ročníky ukázali životaschopnosť a príťažlivosť festivalu a v súčasnosti ho môžeme označiť za prestížny festival klasickej hudby. Hlavným miestom diania je historická budova Reduta, pričom komornejšie súbory vystupujú v Moyzesovej sieni. Tieto vystúpenia spolu s významnými orchestrami, so zborovými telesami, s operným a baletným súborom SND či so spevoherným a muzikálovým divadlom dopĺňa sprievodný program v podobe „tribúny mladých interpretov“ New Talent a medzinárodnej muzikologickej konferencie. Hudobnú klasiku si môžete vychutnať vždy na prelome septembra a októbra.
Košická hudobná jar
Zo „skromného“ festivalu, ktorý vznikol v roku 1956, sa Košická hudobná jar vyvinula na medzinárodné koncertné a umelecké podujatie. Koná sa vždy v apríli niekoľko dní (až do mája) v Opere Štátneho divadla v Košiciach a v Dome umenia, kde k obohateniu festivalu prispievajú inštalované výstavy výtvarného umenia. Na svoje si prídu nielen milovníci symfonických a komorných koncertov, ale aj jazzu. Tešiť sa môžete na domácich i zahraničných sólistov, na komorné súbory, orchestre klasickej hudby, inštrumentálnej i vokálnej. K sprievodnému programu patria výstavy a literárno-hudobné večery.
Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza, Bratislava
Festival nesie názov podľa bratislavského rodáka, gitaristu a skladateľa Johanna Kaspara Mertza a patrí k najstarším gitarovým festivalom v Európe. Koná sa v Bratislave od roku 1976 a v súčasnosti sa tradične spája so začiatkom každoročného Bratislavského kultúrneho leta. V druhej polovici júna sa v záhrade Domu Albrechtovcov, v Koncertnej sieni Klarisky a v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca môžete tešiť na gitarových umelcov, ale aj na nové nádejné gitarové talenty či majstrovské kurzy, prednášky, semináre a diskusie.
Festival Bratislavské jazzové dni
Keď v roku 1975 skupinka jazzových nadšencov amatérsky zorganizovala 1. ročník Bratislavských jazzových dní, netušila, že sa z nich stane festival európskej úrovne. Spočiatku na ňom vystupovali hudobníci z Československa a okolitých socialistických krajín, no to sa zmenilo už na 3. ročníku jazzového podujatia. Zvučné mená medzinárodného formátu si môžete prísť vypočuť aj v súčasnosti, a to do bratislavského Parku kultúry a oddychu v októbri. Možno vás zaujme i tzv. jam session v závere večera. Vytvorí sa jeden ansámbel z ktorýchkoľvek hudobníkov – účastníkov festivalu –, ktorí bez prípravy prídu na pódium zaimprovizovať na známu jazzovú tému.
TIP na výlet
Klasická hudba má bohatú históriu, rovnako aj Apponyiho palác v podobe Múzea historických interiérov, ktoré nájdete v časti Staré Mesto v Bratislave. Ak však chcete zostať hudobne naladení, zavítajte napríklad do Múzea Johanna Nepomuka Hummela alebo do Hudobného múzea SNM, ktoré tvorí až 120 000 zbierkových predmetov. Umelecky naladení môžete zostať aj v Košiciach v Múzeu Vojtecha Löfflera, v Pamätnej izbe Sándora Máraia či vo Východoslovenskom múzeu.
Kultúrne festivaly
Divadelná Nitra
Tento medzinárodný festival sa koná každoročne koncom septembra, a to už od roku 1992 v Nitre. Tri dekády poprední umelci z celého sveta umením reagujú na to, čo sa deje okolo nás, prezentujú európske scénické umenie, ale aj rozvoj kritického myslenia. Hlavným programom festivalu je činohra spolu s tanečným, operným a bábkovým divadlom. Sprievodný program tvoria inscenácie hier zahraničných divadiel, diskusie, workshopy, pouličné aktivity, výstavy, prednášky aj filmové projekcie. Divadelná Nitra dáva priestor a podporu i začínajúcim umelcom. Jedinečná je okrem iného tým, že sa prostredníctvom nej stretávame s témami hľadania identity, vyrovnávania sa s minulosťou, s víziami budúcnosti, s problémami imigrácie, integrácie, chudoby, ochrany životného prostredia či celkovo s otázkou devalvácie hodnôt – pestuje rozmanitosť druhov umenia, ako aj toleranciu k inakosti.
Letné shakespearovské slávnosti, Bratislava
Rovnomenný festival sa už niekoľko desaťročí koná v Prahe. Nápad na náš divadelný festival pod holým nebom sa pozdával Mariánovi Zednikovičovi, keď hosťoval v československej inscenácii Skrotenie zlej ženy v roku 2000 v Prahe. O rok neskôr sa stal riaditeľom Letných shakespearovských slávností na Slovensku. Predstavenia tohto podujatia sa konali na rôznych miestach Slovenska, od Bratislavy cez Zvolen až po Košice. V roku 2023 sa môžete na program opäť tešiť v hlavnom meste, a to v priebehu júla a augusta. Aj keď je určený výhradne dospelým, deti sa zase môžu zúčastniť na projekte Shakespeare s deťmi.
Kremnické gagy
V krásnom meste Kremnica sa každoročne koncom augusta, začiatkom septembra konajú dni humoru a satiry. Už v roku 1981, keď vznikli na podnet Kremnického divadla, zažili neopakovateľnú atmosféru dobrej nálady za prítomnosti významných slovenských osobností, literátov, karikaturistov, humoristov, divadelníkov a hudobných skupín. Aj dnes vás čaká bohatá multižánrová zábava s domácou i zahraničnou tvorbou, výstavy či stánky s umeleckými výrobkami. Festival dokonca získal Zlatého gunára, ocenenie Akadémie humoru. Súčasťou festivalu je aj Múzeum gýča a Ulička slávnych nosov, kde sú vystavené reliéfy známych umelcov.
ART Film Fest, Košice
Ide o tradičný filmový festival a podujatie, ktoré poskytuje priestor na prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, vzdeláva a vychováva filmových obdivovateľov. Jeho história siaha do roku 1993, a aj keď menil miesto svojho pôsobenia, posledné roky nadchýna divákov filmového umenia v Košiciach vždy v júni. Počas festivalu sa udeľujú viaceré ocenenia, a to pre hraný film, za réžiu, herecké výkony, ale aj za prínos do oblasti kinematografie. Zažiť môžete aj príjemné večerné koncerty, workshopy, vernisáže a diskusie.
BRaK – Bratislavský knižný festival
Nielen vydavateľstvá a kníhkupectvá sa pravidelne v júni schádzajú na knižnom festivale v Bratislave. Stretnúť tam môžete i ilustrátorov, autorov, grafikov, typografov, milovníkov kníh a nadšencov literatúry. Potešia vás rozhovory so známymi spisovateľmi, diskusie, prednášky, tvorivé dielne aj koncerty. Festival vznikol v roku 2013 s myšlienkou dať priestor nezávislým knižným tvorcom a vytvárať pozitívny obraz o dianí v knižnom svete. To sa mu darí dodnes, o čom sa môžete prísť presvedčiť do Novej Cvernovky.
Žilinský literárny festival
Sedem dní v roku na jeseň žije mesto Žilina literárnym umením. Ponúka nevšedné stretnutia so známymi umelcami a spisovateľmi, divadelné a koncertné predstavenia či besedy. Festival je cestou do sveta myšlienok a obrazov, podujatím, na ktorom sa čítanie stáva fascinujúcim dobrodružstvom a ktoré spája milovníkov kníh a tvorcov literárneho umenia. Svet literatúry vás však zastihne aj v miestnej doprave – počas festivalu sú totiž básne vystavené aj v žilinských autobusoch a trolejbusoch, takže naladiť na atmosféru festivalu sa môžete už počas toho, ako naň budete cestovať.
TIP na výlet
V Nitre môžete umenie vystriedať s výstupom na Zobor či s návštevou Svoradovej jaskyne, alebo o pár kilometrov ďalej Dražovského kostolíka, či rozhľadne na Hôrke, príp. Radošinke. S dobrou náladou z festivalu v Kremnici sa vydajte po náučnom chodníku Zelená cesta, Ortútske jazierko alebo Badínsky prales, kde si po hodinách smiechu a hudby užijete ticho prírody. V Žiline môžete umenie v podobe literatúry vystriedať s galériami. Obdivovať môžete napríklad umelecké diela v Považskej galérii umenia, expozíciu Ikony v Žiline s duchovným posolstvom či výstavu moderného vizuálneho umenia v Galérii ± 0,0.
Festivaly na Slovensku dokazujú, že umenie je hlboko zakorenené v tradíciách a kultúre slovenského národa. Multižánrové a multikultúrne podujatia sú prezentáciou hodnôt klenotnice našej kultúry, talentovaných a šikovných ľudí, ktorí v nás dokážu vyvolať radosť už „len“ tým, že máme možnosť stretnúť ich, vypočuť si ich a zočiť ich nadanie. Oživujú v nás históriu, prebúdzajú zabudnuté city, vyvolávajú spleť rozmanitých emócií a budujú proces umeleckého vyzrievania Slovenska aj pre nadchádzajúce generácie.
Máte svoje obľúbené festivaly, na ktorých sa pravidelne zúčastňujete? Poznáte iné slovenské festivaly s tradíciou?
V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články
- Najznámejšie jarmoky a trhy a ich tradícia
- Slovenské reštaurácie s originálnym konceptom, ktoré sa oplatí navštíviť
- Ľudový odev a kroj ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva
- Heligónku určite poznáte. Viete však, čo je drumbľa či koncovka?
- Slovenské kroje ako umelecké dielo plné tajomstiev