Slovenské reštaurácie s originálnym konceptom, ktoré sa oplatí navštíviť

Autor: Redakcia

Jedlo je zážitok. Nezriedka aj dôvod, prečo ľudia cestujú po krajinách Európy, Ameriky, Afriky či Ázie – aby ochutnali tie najtypickejšie chute miestnych kuchýň. Za chutným jedlom však nemusíte cestovať stovky či tisíce kilometrov, keďže aj Slovensko sa má čím pochváliť vďaka originálnym reštauráciám s jedinečným konceptom. Aby bolo každému čitateľovi po chuti, pripravili sme výber reštaurácií pre milovníkov histórie, dobrodružstva, ľudových tradícií aj extra kulinárskych zážitkov.

V Stredovekej sedliackej reštaurácii si nedávajú servítku pred ústa

V blízkosti maďarsko-slovenských hraníc sa schádzajú ľudia zo Slovenska aj zahraničia, aby si vychutnali skvelé typické sedliacke jedlo a popritom sa nechali obsluhovať drzými čašníkmi v dobovom oblečení. Na prvý dojem neúctivé správanie však má svoje opodstatnenie – reštaurácia chce aj týmto spôsobom vtiahnuť zákazníkov do špecifickej atmosféry. Stredoveká sedliacka reštaurácia v Štúrove prináša autentické stvárnenie stredovekého hostinca so všetkým, čo k nemu patrí. Pekné oblečenie radšej nechajte doma, aby ste si pri jedení rukami nezamastili rukávy (na klasický príbor môžete zabudnúť). Aj piť budete musieť len zo smaltovaných hrnčekov.

Zaujímavô

Privítanie „Čo chcete, čvarga? Nažrať sa?“ a zaujímavo poňatý jedálny lístok – „Aby som ti polichotil, z najlepších častí prasaťa chutnú misu pripravím ti, až krochkať budeš, keď to celé zožerieš“ –, to je len zlomok toho, čo ponúka tematická sedliacka reštaurácia. Jej koncept nemusí byť po chuti každému, preto podnik ponúka alternatívu – ak by na vás bolo správanie čašníkov príliš, hneď pri vstupe si môžete vybrať, či chcete byť obslúžení v dobovom štýle alebo normálne, s úctou.
Nielen interiér, ale aj exteriér reštaurácie je tematicky zariadený | Zdroj: Szabó Levente

Reštaurácia bola otvorená v roku 2008 a odvtedy plní svoje poslanie postarať sa o netradičnú atmosféru pre všetkých návštevníkov. Na jej vytváraní sa podieľa aj samotné zariadenie, ktoré vás pri konzumácii dobrôt sprevádza na ceste do minulosti. Zásluhu na tom majú najmä veľké drevené stoly s lavicami a horiacimi sviečkami, ktoré dopĺňajú kostry a poľovnícke trofeje na stenách. Medzi dobovými exponátmi, ktoré reštaurácia zbierala 12 rokov od ľudí z celého južného Slovenska, nájdete absolútne skvosty. Azda vás z mučiacich nástrojov, ako sú klietka hanby či železná stolička, neprejde chuť do jedla. Pravdepodobne to však bude presne naopak – budete mať čo robiť, aby ste si vybrali z vycibrenej ponuky stredovekých jedál plných chutného mäsa na drevených podnosoch namiesto tanierov.

Kam v okolí?

Z návštevy sedliackej reštaurácie si môžete urobiť celodenný výlet. Po dobrom obede sa zastavte okúpať na termálnom kúpalisku Vadaš. Milovníci adrenalínu si prídu na svoje v toboganovej veži, pôžitkári si vychutnajú saunový svet. Ak vás láka skôr história, prejdite sa k Dunaju, cez ktorý vedie Most Márie Valérie oddeľujúci Slovensko a Maďarsko. Po jeho zničení v roku 1944 bol dlhé desaťročia presun medzi dvomi brehmi možný len lodnou dopravou. Až v roku 2001 mestá Ostrihom a Štúrovo opäť prepojil most.
Netradičné uvítanie v podobe kostlivca umocňuje atmosféru reštaurácie už pri vstupe | Zdroj: Szabó Levente

Čo si si navaril, to si aj zješ, hovoria v reštaurácii Makery

Zatiaľ čo v Stredovekej sedliackej reštaurácii sa nedočkáte pekného slova, v bratislavskom podniku Makery sa nedočkáte ani len jedla. Na Slovensko totiž zavítala po úspechu vo Viedni a v Budapešti medzinárodná franšízová spoločnosť, ktorej koncept spočíva v tom, že si večeru v reštaurácii navaríte sami. Namiesto jedálneho lístka dostanete do ruky varechu a pred seba suroviny potrebné na prípravu jedla aj s videoreceptom na tablete. Z čašníkov sa stáva personál, ktorý vám pomôže, poradí a prinesie všetko, čo budete potrebovať. A akú výhodu to má oproti domácemu vareniu? Nuž, ako správni šéfkuchári sa o špinavý riad a neporiadok v dreze nebudete starať vy. Po tom, čo navaríte, personál reštaurácie váš stôl uprace a prestrie na večeru, aby ste mohli ochutnať svoj kulinársky skvost.

Zaujímavô

Makery je obľúbeným miestom na rande, aby páry otestovali svoju zohranosť, ale tiež priestorom na teambuilding pre väčšie aj menšie firmy. Recepty sú totiž koncipované tak, aby ich príprava zabrala 20 – 30 minút, a tak stihnete počas spoločného večera zažiť originálnu aktivitu aj rozhovor pri, veríme, skvelom jedle.
V Makery si vyskúšate povolanie kuchára na ostro | Zdroj: reštaurácia Makery

Návštevu reštaurácie môžete dokonca aj darovať, a to vo forme darčekového poukazu. Na výber máte z množstva zážitkov. Nemusí to byť len mundúr šéfkuchára, do ktorého sa oblečiete. Vyskúšajte si, aké to je, byť barmanom, a namiešajte si drinky s profesionálnym vybavením. Tak či onak, Makery obohatí nielen vaše chuťové poháriky, ale aj váš voľný čas o netradičný a zaujímavý zážitok zo spoločného varenia.

Kam v okolí?

Bratislava, obzvlášť časť Staré Mesto, kde sa nachádza reštaurácia Makery, vás jednoznačne pohltí už len svojou atmosférou a historickými uličkami. Ak však hľadáte zážitok, presuňte sa iba o pár dverí ďalej do galérie Multium, ktorá vás zavedie do abstraktného sveta nekonečna. Multium je galéria zrkadiel, ktoré v jednotlivých inštaláciách vytvárajú úžasné niekoľkodimenzionálne ilúzie.
Príjemne a zároveň zážitkovo strávený čas s priateľmi alebo kolegami | Zdroj: reštaurácia Makery

Ochutnávka toho najlepšieho v Gašperovom mlyne

Slovensko zatiaľ nemá svoju michelinskú reštauráciu. To však neznamená, že sa nemôžete najesť v podnikoch ohodnotených inými vysoko uznávanými oceneniami. K nim patrí aj La Liste, gastronomický rebríček 1 000 najlepších reštaurácií sveta, do ktorého sa dostali až dve z našich reštaurácií – bratislavské UFO a Gašperov mlyn v Batizovciach pod Tatrami.

Gašperov mlyn možno označiť za rozprávkovú reštauráciu, ktorú obdivujú návštevníci Tatier hľadajúci umelecký aj gastronomický zážitok. Za jej vznikom stoja manželia Raškovičovci, ktorí prebrali starý zrekonštruovaný mlyn od Michala Gašpera, otca majiteľky a someliérky v jednom. V reštaurácii varí šéfkuchár Jozef Breza, ktorý ako pravý umelec nikdy nepripraví dvakrát to isté jedlo. Menu sa totiž pripravuje každý deň nové a originálne, z čerstvých surovín, ktoré kulinársky tím každý deň vyberá od lokálnych dodávateľov. Návštevníci preto nikdy nevedia, aké jedlo počas svojej návštevy vyskúšajú. Namiesto jedálneho lístka vás čaká 5- až 9-chodové degustačné menu s možnosťou párovania vín.

Vkusné dobové zariadenie Gašperovho mlyna v kombinácii s chutným jedlom si zamilujete | Zdroj: Gašperov mlyn

Zaujímavô

Mlyn sa nachádza na konci obce Batizovce a cesta, na ktorej stojí, pokračuje už len do tatranských lesov. Táto prírodná atmosféra sa stala súčasťou konceptu reštaurácie. Úcta a rešpekt k prírode z nej spravili energeticky sebestačnú a ekologickú budovu, ktorá využíva elektrickú energiu z vlastného mlyna, malej vodnej elektrárne. Vodu získavajú z tatranských vrtov a zdrojom tepla je slnko. Súčasťou je dokonca privátna čistička odpadových vôd, kde čistia spotrebovanú vodu.

Tento výnimočný gastropočin sa drží filozofie zodpovednosti voči prírode aj v otázke jedla. Vďaka degustačnému menu a nutnosti rezervácie reštaurácia nezásobuje svoj sklad. Aj šéfkuchár Jozef Breza vymýšľa chody tak, aby dovezené suroviny využil na maximum. Reštaurácia preto vytvára minimálne množstvo odpadu. Čaká na vás umelecký zážitok z jedla a poctivá, zdravá a chutná kuchyňa.

Kam v okolí?

Gašperov mlyn ponúka okrem reštaurácie aj štyri hotelové izby s výhľadom na panorámu Tatier. Predĺžte si svoju návštevu reštaurácie o ubytovanie a turistiku v Tatrách. Z Batizoviec sa do pár desiatok minút dostanete na Štrbské pleso či do obce Vysoké Tatry, odkiaľ môžete vyraziť do Slavkovskej, Batizovskej či Mlynickej doliny a pokračovať na niektorý z vysokohorských štítov. Ale pozor, Gašperov mlyn je adult friendly reštaurácia, čo znamená, že deti do 15 rokov majú vstup zakázaný.
Gurmánsky aj vizuálny zážitok v jednom | Zdroj: Gašperov mlyn

Na ľudovú nôtu v Strachanovke, najväčšej liptovskej kolibe

Nie sú to len skanzeny, kde môžete na Slovensku okúsiť tradície a ľudovú kultúru na vlastnej koži. V Liptovskom Jáne, v tesnej blízkosti Vysokých Tatier, odkazuje na dobovú architektúru najväčšia liptovská koliba Strachanovka. V zrube s nádherným výhľadom na Tatry nájdete okrem wellnessu a hotelovej časti s 24 ľudovo zariadenými izbami aj reštauráciu, v ktorej vás obslúži personál v slovenských ľudových krojoch.

Zaujímavô

Koliba stojí na liptovskom pasienku od roku 2007 po tom, čo bola postavená na druhýkrát. Prvýkrát bol zrub zo 760 kubíkov smrekového dreva vybudovaný len na skúšku, a to v Liptovskom Mikuláši. Počas budovania „na ostro“ dal majiteľ Ján Strachan do rohov a pod nosné stĺpy zaliať peniaze. Sám navrhol vzhľad koliby, a to na obraz tých najkrajších slovenských a poľských zrubov.
Priestory Jánskej koliby dýchajú Slovenskom a tradíciami | Zdroj: Lenka Várošová

V menu nájdete najtradičnejšie slovenské jedlá, všetky z pravých slovenských surovín. Pečené kolená, rebrá, klobásy, bryndzové halušky či strapačky potešia každého milovníka slovenskej kuchyne. Na raňajkách či firemných eventoch sa reštauračné stoly prehýbajú pod slovenskými mäsovými výrobkami, korbáčikmi a údenými oštiepkami. Špeciálne menu, rovnako rozprávkové ako koliba, čaká aj na deti. Môžu ochutnať halušky od Maťka a Kubka alebo palacinku od Macka Uška.

Kam v okolí?

Podzemie Liptova je prevŕtané množstvom termálnych a minerálnych vôd. Jeden z mnohých prameňov, ktoré vyvierajú v Jánskej doline, je upravený a ľudia ho pomenovali Kaďa podľa umelo vytvoreného bazéna. Voľne prístupný areál termálneho prameňa tvorí trávnatá lúka a jazierko, z ktorého vystupujú skaly. Teplota vody dosahuje príjemných 20 °C. Napriek nižšej teplote vo vode poľahky vydržíte aj odporúčaných 20 minút. Plyny v podobe malých bubliniek pri dotyku s pokožkou jemne štípu a tak prehrejú celé vaše telo aj kĺby.
S jedlom podávaným v špeciálnych smaltovaných nádobách okúsite aj čaro časov minulých| Zdroj: Lenka Schwammelová

Pravidelne v rebríčku najlepších slovenských reštaurácií

Dobré jedlo chutí viac, ak si ho môžete vychutnať vo výnimočnom prostredí. Takúto možnosť ponúka reštaurácia Afrodita, ktorá je situovaná v kaštieli Čereňany. Záruku gastrozážitku podporuje autentickosť interiéru, ale aj exteriéru, ktorá dýcha históriou kaštieľa, tiahnucou sa niekoľko storočí do minulosti. Zrod reštaurácie siaha do roku 1994, keď bola pôvodne založená v meste Partizánske a až neskôr bola premiestnená do tohto krásneho areálu kaštieľa.

Zaujímavô

Šéfkuchárom reštaurácie je Marián Filo, ktorý má zároveň zásluhu aj na jej zrode. Vďaka jeho šikovným rukám a talentu mohli okúsiť chuťou špeciálne jedlá mnohé významné osobnosti, medzi nimi napríklad holandská kráľovná Beatrix, nórsky kráľ Harald V. s manželkou, Maria Teresa Luxemburská či prezidenti štátov z rôznych kútov sveta – François Hollande, László Sólyom, Nursultan Abiševič Nazarbajev, Valdas Adamkus, Stjepan Mesić a v neposlednom rade Václav Klaus či Ivan Gašparovič.
Ak si v elegantných priestoroch reštaurácie objednáte bryndzové halušky, dostanete ich spolu s partizánskym steakom a chrumkavou cibuľkou | Zdroj: Rastislav Tancár

Reštaurácia pripravuje jedlá z miestnych surovín alebo zo surovín zo susedných regiónov. Mäso, mlieko a vajcia pochádzajú z vlastnej farmy z Vtáčnika, ryby sú lovené z vlastných rybníkov. Aj to má značný podiel na výnimočnosti chutí. Výnimočnosť sa spája aj so samotným servírovaním, ktoré je obzvlášť špeciálne pri jednom z dezertov – celý kuchársky personál vám ho totiž predkladá priamo na obrus. Dezerty, ovocie a zmrzlina tak okrem iného vytvárajú zaujímavé vizuálne umenie a nevšedný zážitok. Môžete ho ešte podčiarknuť. Spojiť výborné jedlo sa oplatí s relaxom v tieni tisícročných líp a s kvalitným vínom či koňakom – kaštieľ Čereňany sa pýši aj vínnou pivnicou a koňakovým klubom, v ktorom nie je núdza ani o vzácne cigary z celého sveta.

Kam v okolí?

Obec Čereňany nájdete v Trenčianskom kraji v okrese Prievidza. V blízkosti si môžete naplánovať výlety spojené s turistikou, so zábavnými atrakciami či s kultúrou. Navštívte letohrádok Babylon v Brodzanoch, ruiny hradu Sivý Kameň či hrad Uhrovec, pozorujte hviezdy vo Hvezdárni v Partizánskom, technické skvosty v Technickom moto múzeu veteránov v Novákoch či zvieratá v neďalekej ZOO Bojnice. Počas letných mesiacov sa môžete osviežiť napríklad na termálnom kúpalisku Chalmová, na kúpalisku Dúha či v termálnych kúpeľoch Malé Bielice.
Jedlo v reštaurácii Afrodita nie len výborne chutí, ale aj vyzerá | Zdroj: Helena Kováčová

Gastroúroveň je na Slovensku čoraz vyššia, o čom svedčí množstvo kvalitných reštaurácií. Vynikajú nielen jedlom, ale aj rozmanitými konceptmi či samotným prostredím, v ktorom si jedlo vychutnávate – jednoducho, každý labužník nájde to pravé, po čom jeho hrdlo piští. Niekde vás obslúžia v krojoch a budete si pochvaľovať typické slovenské jedlá, inde zistíte, že ste lepší kuchári, než ste si mysleli, alebo že remeselný spôsob prípravy jedál im dáva úplne inú chuť.

Ak hľadáte gastronomické zážitky, navštívte niektoré z vyššie spomínaných podnikov. Ak by vás potešila nekonečná zásoba halušiek, vyberte sa do Farmer Area v Kapušanoch, slovenskej all you can eat reštaurácie. Alebo sa zasnívajte v Levočskom dome v Košiciach, v najstaršej reštaurácii na Slovensku, ktorá už od 16. storočia fungovala ako hostinec. Ktorý iný slovenský podnik vás svojím nápadom očaril a stojí za návštevu? Podeľte sa s nami v komentároch.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram