Zážitkové netradičné ubytovania na Slovensku

Autor: Redakcia

Na našich cestách, počas ktorých sa vydávame spoznávať slovenské krásy, často využívame ubytovacie zariadenia, hotely, penzióny, chaty, turistické ubytovne či kempingy. Ale spali ste už niekedy na strome, na vrchole Lomnického štítu alebo vo včelíne? Trendom posledných rokov sa stávajú netradičné ubytovania, ktoré vyhľadáva viac a viac ľudí. Dôvod je prostý – zážitkom z vášho výletu či dovolenky môže byť samotné ubytovanie. V rýchlej a digitálnej dobe ľudia často vyhľadávajú pokoj, samotu a ticho, ktoré lieči. A netradičné slovenské ubytovania toto všetko ponúkajú, ba čo viac, dokážu byť balzamom na dušu i telo, ponúkajú výhľady, ktoré stoja za to, a dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudnete.

Treehouse – návrat k prírode

Spomínate si na svoje detstvo, dobrodružné výpravy, lozenie po stromoch, bunkre, naháňačky a skrývačky v lese či poznávanie zvierat a rastlín so starými rodičmi? Tieto bezstarostné časy bez mobilných telefónov, počítačov a stresu by vrátil nejeden z nás. Ale i dnes môžete spomaliť a vypnúť nielen mobilný telefón, ale aj svoju myseľ, zastaviť sa a užívať si prítomný okamih.

Zakladatelia projektu Treehouse vytvorili svoje drevené domčeky na strome v zmysle hesla návrat k prírode. Je to viac než trefné, keďže domčeky sa nachádzajú v lese v  Bojniciach a  v Trenčianskych Tepliciach. Ak hľadáte výnimočný zážitok, oddych, chcete dobiť baterky či piť rannú kávu na terase stromu, počúvať spev vtákov alebo pozorovať srnky, treehouse je pre vás to pravé miesto.

Treehouse, domček na strome | Zdroj: Dáša Vašíčková

Toto dobrodružstvo môžete poňať ako rodinný výlet s deťmi a tiež ako romantický výlet vo dvojici. Toto kúzelné miesto bolo vytvorené s úctou k stromom, pričom jeho výstavba sa prispôsobila práve stromom, nie nám ľuďom. Ukotvenie domčekov k stromom bolo maximálne šetrné. Ide o stromy stabilné, zdravé a vitálne, ktoré tak boli označené dendrológom – odborníkom na stromy.

Návrat k prírode znamená aj to, že v domčeku nie je elektrina. Tú vám vynahradia baterky, svetielka a sviečky v lucerničkách, ktoré navodia tú správnu atmosféru. Ak sa na dobrodružnú výpravu chystáte v zimných mesiacoch, nezúfajte, termoperiny, deky a petrolejový ohrievač pre vás budú taktiež pripravené. Súčasťou domčeka je aj samostatné sociálne zariadenie so suchým WC, smaltovaným lavórom a s džbánom s vodou na umývanie rúk a základnú hygienu.

Zaujímavô

Súčasťou ubytovania v domčeku na strome sú aj chutné raňajky, ktoré si môžete vychutnať na terase. Raňajky sú jedným z najkrajších momentov počas pobytu. Dostanete ich v krásnom raňajkovom košíku, ktorý si lanom vytiahnete hore na terasu. Nájdete v ňom čerstvé pečivo a bohaté prílohy, ktoré si môžete dopriať na sladko alebo na slano, pričom chuť vám zintenzívni pocit, že sú od regionálnych dodávateľov.
Interiér treehousu | Zdroj: Dáša Vašíčková

Apiterapia – noc vo včelíne v srdci Štiavnických vrchov

Netradičné ubytovania nám okrem zážitku, dobrodružstva či dobitia energie poskytujú tiež rôzne zdravotné benefity. Takýto benefit prináša apidomček neďaleko Banskej Štiavnice, v malebnej obci Uhliská. Na tomto mieste zažijete apiterapiu – liečbu človeka pomocou včelích produktov, ako sú propolis, peľ, med, vosk, ale tiež inhaláciou vzduchu priamo z včelieho úľa. Počas pobytu máte možnosť spať priamo na úľoch, čo je prastarý spôsob oddychu a relaxu.

Pobyt vo včelíne je pre ľudí prospešný z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že prchavé čiastočky medu a peľu priaznivo vplývajú na sliznicu priedušiek, propolis v kombinácii s výparmi z včelieho jedu má zase protizápalový, antibakteriálny efekt a dezinfikuje dýchacie cesty. Vo včelíne človek dýcha pomalšie a pokojnejšie, znižuje sa mu krvný tlak a zlepšuje sa zloženie krvi.

Interiér apidomčeka so včielkami priamo pod lôžkami | Zdroj: Instagram/natalyiyiyi

Včelín bol vyrobený jeho majiteľom Dušanom, ktorý miluje prácu s drevom a venuje sa rezbárstvu, a pozostáva z veľkej časti z prírodných materiálov, ktoré sú ošetrené ľanovým olejom. Vo včelíne vám bude robiť spoločnosť 20-tisíc až 200-tisíc včiel (v závislosti od ročného obdobia), ale strach, že sa niektorá dostane až k vám, mať nemusíte. Napriek tomu, že od nich budete vzdialení len na dotyk, k priamemu kontaktu nepríde. Pobyt sa neodporúča ľuďom alergickým na včelie produkty, onkologickým pacientom, ľuďom trpiacim na silné infekčné choroby a ani tehotným a dojčiacim ženám.

Zaujímavô

Pobyt vo včelíne je vhodný pre dve osoby, pričom si sami môžete zvoliť, či pôjde len o párhodinový zážitok alebo vo včelíne aj prespíte. Majitelia včelieho domčeka vás zasvätia do náuky o včelárení a do apiterapie, máte možnosť vytvoriť si vlastnú sviečku alebo zažiť kreatívne dielne, v rámci ktorých si s Anitou namaľujete osobnú mandalu a s Dušanom sa naučíte vyrezávať do dreva tradičnou rezbárskou technikou.
Apidomček, obec Uhliská | Zdroj: Instagram/natalyiyiyi

Noc na Lomnickom štíte – mieste, kde sa vrcholy tatranských štítov dotýkajú neba

Viete si predstaviť, že by ste na našom druhom najvyššom vrchu, na Lomnickom štíte, boli úplne sami? To je zážitok, ktorý jednoznačne stojí za to. A nestačí o ňom len počuť, treba ho zažiť. V cene pobytu máte okrem iného obojsmerný lístok na lanovku, ktorá vás na Lomnický štít vyvezie, vy sa pokocháte nádhernými scenériami a odsledujete, ako lanovka zvezie dole aj posledných turistov.

Z pohodlia krásnej izby, ktorá je najvyššie položenou izbou v strednej Európe, si potom môžete vychutnať ticho a čarovnú atmosféru našich veľhôr, sledovať západ slnka či nekonečné a magické výhľady z výšky 2 634 m n. m. Ubytovanie disponuje dvomi izbami, pričom jedna z nich dýcha priamo horskou atmosférou a je ideálna pre páry hľadajúce súkromie a romantiku, druhá izba je väčšia a je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi či skupiny do 5 osôb.

Z izby na Lomnickom štíte je krásny výhľad na hory | Zdroj: Ľubomíra Trnková

Legendárnô

O Lomnickom štíte sa povrávalo, že je nedobytný. Dobyť ho, to bývala najsmelšia vidina mládencov z jeho okolia. Bolo to ešte v období, keď tento krásny štít nemal žiadne meno. To dostal až v roku 1770, keď ešte neexistovala Tatranská Lomnica a rodina Fabryovcov z Kežmarku ho nazvala Dedo v domnení, že je to najvyšší štít Tatier. Či to tak bolo naozaj, nevieme, no vieme, že aj vy môžete legendárneho Deda dobyť, a to počas krásnej a zážitkovej noci na Lomnickom štíte.

Ubytovanie v skale – liečivá noc v jaskyni

Vínne pivnice Mačkáš v Dudinciach slúžili podľa historických prameňov pravdepodobne ako úkryty pred tureckými vpádmi, dnes sa využívajú na uskladnenie vína. Ak patríte medzi odvážlivcov, ktorí sa neboja tmy, tento unikátny zážitok by ste si nemali nechať ujsť. Ubytovaní budete v tufovej ručne tesanej skale, ktorá je zároveň soľnou jaskyňou obsahujúcou himalájsku soľ.

Keďže ide o prírodné spanie, nerátajte s mobilným signálom, len s tmou a úplným tichom. Jaskyňa a jej prostredie majú veľmi pozitívny vplyv na liečbu širokého spektra chorôb, a to vďaka tomu, že vzduch v jaskyni je nasýtený iónmi jódu, vápnika, horčíka, sodíka, brómu, selénu a ďalšími stopovými prvkami.

Vínne pivnice a ubytovanie v skale | Zdroj: Instagram/winemackas

Noc strávená v tejto zaujímavej lokalite je doslova liečivá. Spanie v tichu a tme je prospešné najmä pre duševné zdravie. Zrazu počujete len seba a svoje telo, máte príležitosť premýšľať bez akýchkoľvek rušivých elementov. Samozrejme, takýto typ pobytu má aj iné zdravotné benefity. Ticho lieči nielen dušu, ale i telo, znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu, zlepšuje spánok, vďaka čomu budete mať viac energie. Terapia tmou je liečba, ktorú ľudia využívali už v stredoveku.

Zaujímavô

Pobyt v tufovej skale je vhodný pre dve osoby, môžete ho preto poňať ako netradičný romantický výlet, ktorý sa dá spojiť s ochutnávkou vín v krásnom prostredí vsadenom do prírodnej scenérie skál a divej prírody. Môžete ochutnať víno z kalicha, tak ako sa v minulosti pilo na hradoch, obzrieť si približne 25 pivníc, z ktorých každá má inú atmosféru (napríklad pivnica s netopiermi), dozvedieť sa niečo z histórie alebo to, ako sa v pivniciach žilo pred 350 rokmi.
Ubytovanie v soľnej jaskyni | Zdroj: Instagram/winemackas

Folklórna chyža ako stvorená pre milovníkov slovenských tradícií

Folklórne chyže sa nachádzajú v srdci Bojníc, v areáli Bojnického dvora, ktorý je slovenským návštevníkom a turistom dobre známy, pretože sa tu nachádza reštaurácia, kaviareň, ale tiež obchodíky s tradičnými slovenskými výrobkami. Chyže majú skvelú polohu aj preto, že sa nachádzajú doslova len niekoľko krokov od Bojnického zámku a zoologickej záhrady. Sú malebné a útulné a ich interiér i exteriér krásne zrkadlia naše dedičstvo v podobe tradícií a folklóru. Sú preto ideálnou voľbou pre každého hrdého Slováka, ktorý miluje svoju rodnú zem i všetko s ňou spojené.

Modrá folklórna chyža | Zdroj: Instagram/folklornachyza

Hostia majú možnosť ubytovať sa v dvoch chyžiach a jednom retro apartmáne podľa toho, čo preferujú. Ak chcete byť priamo v centre diania, v malom domčeku v uličke Bojnického dvora, zvoľte jednoznačne modrú chyžu, ktorej súčasťou je malá teraska, na ktorej si môžete dopriať niečo pod zub, pohár dobrého vínka a vychutnávať si magický pohľad na jedno z najromantickejších miest na Slovensku – na Bojnický zámok.

Červená folklórna chyža | Zdroj: Instagram/folklornachyza

Ak preferujete viac súkromia a chcete terasu, na ktorej vás nevyruší žiaden iný turista, zvoľte červenú chyžu, izbu s tradičnými slovenskými ornamentmi, z ktorej okna budete mať výhľad priamo na zámok. Súčasťou ubytovania je priestranná terasa, ktorá je súkromná a hostia si tak na nej vychutnajú ticho a samotu. Retro apartmán sa nachádza v Prievidzi. Ide o plne vybavený byt, ktorý dýcha pravou slovenskou retro atmosférou.

ForRest Glamping – kempovanie v moderných stanoch v kraji zaslúženého odpočinku

Ak potrebujete oddych, zresetovanie hlavy a spánok dlhý ako zimný večer, zažite noc alebo noci pod hviezdami v krásnych a moderných stanoch s charakterom luxusného hotela. Svoj pobyt môžete zažiť s celou rodinou alebo vo dvojici, vychutnajte si príjemné večery pri ohni či vo vírivke a deň môžete naplno využiť na aktivity v areáli či spoznávanie krás okolia Banskej Štiavnice, v ktorej sa tieto unikátne stany nachádzajú.

Dopriať si môžete cyklistiku v prírode, paddleboarding na jazere, posedenie v indiánskych teepee, je možné okúpať sa v tyrkysových vodách banskoštiavnických tajchov, vyraziť na túru na legendami opradené Sitno alebo sa len tak potulovať historickými uličkami Banskej Štiavnice.

Atmosféra ForRest Glampingu | Zdroj: Instagram/forrestglamping

ForRest Glamping je oázou pokoja, v ktorej čas plynie akosi pomalšie. Na tomto krásnom mieste máte možnosť spomaliť a uvedomiť si, že máte celý deň len a len pre seba a nikto vás do ničoho nenaháňa. Ak máte chuť ostať v perinách do obeda, môžete. V Glampingu, v kraji zaslúženého odpočinku, totiž neplánujete, ale vychutnávate. Môžete nerušene sledovať východ či západ slnka, pozorovať nočnú oblohu, ponoriť sa do vlastných myšlienok a vychutnávať si život, ktorý sa tu na chvíľu zastavil.

ForRest Glamping pri Počúvadlianskom jazere | Zdroj: Instagram/forrestglamping

Slovensko je krásna krajina a okrem historických, prírodných či kultúrnych krás ponúka aj mnoho iných zaujímavostí a unikátov. Jednými z nich sú jednoznačne ubytovania, ktoré vyrážajú dych nielen svojím tematickým exteriérom, ale mnohé aj príbehom a myšlienkou svojho vzniku.

Jedinečných ubytovacích zariadení máme v našej krásnej krajine niekoľko. My sme vám predstavili tie, ktoré sme sami navštívili alebo nás zaujali svojou jedinečnosťou. Navštívili ste niektoré zo spomínaných? Poznáte iné netradičné ubytovania na Slovensku? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram