Čarovné túry s nocľahom v stane

Autor: Redakcia
stan-vysoke-tatry-rano-pohorie-camp-turistika-skaly

Na Slovensku máme veľké množstvo turistických trás, chodníčkov či hrebeňoviek. Nájdu sa menej náročné trasy, ale i také, ktoré dajú zabrať aj tým najskúsenejším turistom. Pripravili sme si článok s tipmi na viacdňové túry naprieč Slovenskom, ktoré môžete uskutočniť s prespávaním v stane či priamo pod holým nebom.

Ako si naplánovať viacdňovú túru?

Väčšina skúsených turistov tvrdí, že poctivé plánovanie je to, čo predurčuje výlet a turistiku na úspech. Pred viacdňovou túrou je dobré myslieť na niekoľko aspektov, ktoré by ste mali zohľadniť a ktoré vám pomôžu, aby ste ju zvládli bez akýchkoľvek komplikácií.

Prvým krokom je výber trasy. Najmä pred dlhšou túrou je múdre urobiť si pár kratších výletov, aby ste zhodnotili svoje skúsenosti s celodennými pochodmi, svoju kondíciu, turistické topánky, výstroj (pršiplášť, spací vak, podložku a podobne) či svojich partnerov. Ak nepatríte k zdatným turistom, je dobré, keď sa pripojíte k tým zdatnejším, ktorí vás „potiahnu“ v momentoch, keď už nebudete vládať, a určia postup v prípade nečakaných situácií. Myslite aj na to, po akom teréne sa budete pohybovať. Je potrebné a doslova nevyhnutné prispôsobiť tomu aj vybavenie v podobe kvalitnej turistickej obuvi či oblečenia. Pri balení je dobré mať so sebou oblečenie na každý typ počasia. Majte na pamäti, že všetko, čo si zbalíte, budete nosiť na chrbte, preto si urobte zoznam vecí, ktoré chcete mať so sebou, a dobre si premyslite, čo si do batoha reálne vezmete. Po desiatkach prejdených kilometrov môže byť pre vás každý zbytočný gram v batohu problémom.

Čo sa týka jedla, určite aj v tomto prípade platí, že chutné a ľahké jedlo prispieva k šťastnej turistike. Dodržiavanie pitného režimu by ste počas túry tiež nemali zanedbávať. Výhodou našej prírody je aj to, že na mnohých miestach nájdete studničky či rôzne horské pramene, kde si môžete bez problémov nabrať vodu. Pri viacdňovej turistike patria ku kľúčovým aj možnosti prespávania. Po celej našej krajine nájdete viaceré voľne prístupné útulne a horské chaty, v ktorých môžete prespať a nabrať tak sily na ďalší deň. Azda najznámejšou a aj najvyššie položenou horskou chatou je Chata pod Rysmi v závere Mengusovskej doliny, ktorá sa nachádza vo výške 2250 m n. m. Na rozdiel od podobných chát sú útulne voľne prístupné a poskytnú vám strechu nad hlavou v obmedzených podmienkach komfortu. Napriek tomu však majú svoje čaro, pretože veľakrát ide o drobné chaty uprostred lesov, staré partizánske bunkre alebo maringotky.

Zaujímavô

Vo Veporských vrchoch prichyľuje nocľažníkov bývalý včelín. Umiestnený je v sedle medzi Mikulášskym vrchom a Skalkou. Na prvý pohľad môže odstrašiť svojím zovňajškom, interiér však poskytuje všetko, čo turista potrebuje.
vcelin-utulna-auto-turistika-dolina-nocovanie-priroda
Útulňa v bývalom včelíne vo Veporských vrchoch | Zdroj: hiking.sk

Ak vám nerobí problém spanie v stane, tak práve pre vás sme si pripravili niekoľko tipov na viacdňové túry naprieč Slovenskom, ktoré môžete uskutočniť aj s prespávaním v stane či priamo pod holým nebom.

Západné Slovensko – hrebeňovka Malých Karpát

Začíname na západe Slovenska. Náš prvý tip je hrebeňovka Malých Karpát. Trasa je ohraničená Devínskou Kobylou na západnej strane a z východu ju ohraničujú Salašky. Najvyšším vrchom Malých Karpát je vrch Záruby – má 768 metrov n. m., čo sa môže zdať ako nízke číslo, no počas túry vás čakajú aj 500-metrové prevýšenia. Celú trasu je možné prejsť za tri dni. Počas cesty sa vám naskytnú nielen krásne výhľady, ale vašu túru okorenia aj zrúcaniny hradov, napríklad Dobrá voda, alebo malé jaskyne.

devinska-kobyla-vyhlad-rano-hmla-bratislava-hlavne-mesto
Pohľad z Devínskej Kobyly na hlavné mesto v hmle

V prípade, že sa zameriate len na prechod po červenej značke, ide približne o stokilometrovú trasu, ktorá je súčasťou Cesty hrdinov SNP. Výhodou tejto trasy sú viaceré útulne a nocľahárne, v ktorých je možné zadarmo prespať.

Stupeň náročnosti: stredne náročná trasa

cesta-hrdinov-slovenske-narodne-povstanie-trasa

Zaujímavô

Cesta hrdinov SNP mapuje väčšinu významných oblastí Slovenska spájaných so Slovenským národným povstaním a s oslobodzovaním krajiny v rokoch 1944 – 1945. Celá trasa je značená červenou turistickou značkou a prejsť sa dá za približne 30 dní.

Stredné Slovensko – hrebeňovka Nízkych Tatier

Hrebeňovka Nízkych Tatier patrí medzi tie najznámejšie v rámci viacdňovej turistiky v našej krajine. Hlavný hrebeň sa začína v Telgárte, končí sa na Donovaloch a rozprestiera sa na stokilometrovej dĺžke. Trasa sa dá zvládnuť priemerným tempom za päť dní a je o čosi náročnejšia ako tá v Malých Karpatoch. Najvyššie časti pohoria v oblasti Chopku a Ďumbiera dosahujú 2000 metrov n. m. a počas jej prechodu je potrebné zvládnuť vyše 700-metrové prevýšenie. Prespať môžete v útulniach, vo vysokohorských chatách alebo priamo v stane.

Stupeň náročnosti: náročná a dlhá vysokohorská túra

dumbier-chopok-nizke-tatry-vyhlad-hrebenovka
Ďumbier, najvyšší vrch Nízkych Tatier

Zaujímavô

Barborská cesta spája banské pamiatky a iné zaujímavosti v oblasti stredného Slovenska. Trasa tejto pútnickej cesty je dlhá 186,2 kilometra, začína sa aj končí v Banskej Bystrici a dá sa prejsť za deväť dní. (Zdroj: barborskacesta.sk)
polana-krizne-sedlo-turistika-nizke-tatry-hrebenovka
Schádzanie z Poľany na Krížske sedlo | Zdroj: cestujposvete.sk

Východné Slovensko – hrebeňovka Bukovských vrchov

Naším tipom na viacdňovú turistiku v rámci východného Slovenska je hrebeňovka Bukovských vrchov. Napriek tomu, že táto trasa nie je možno až taká známa a medzi ľuďmi vyhľadávaná, určite sa ju oplatí prejsť. Východiskovým bodom na prechod hlavného hrebeňa v tejto časti krajiny je obec Osadné. Najvyšším bodom v rámci tejto hrebeňovky je Kremenec – 1211 metrov n. m. Vrch sa nachádza v oblasti, ktorá je považovaná za najtmavšiu oblasť v krajine. Vznikol tam prvý park tmavej oblohy na Slovensku pod názvom Park tmavej oblohy Poloniny. Hrebeňovku je možné prejsť za dva až tri dni s prespávaním v stane.

Stupeň náročnosti: stredne náročná

poloniny-narodny-park-nocna-obloha-mliecna-draha-hviezdy
Hviezdna obloha v Poloninách

Ako sa správať počas túry?

Na záver by sme radi upriamili pozornosť aj na to, ako sa správať počas túry, nech už sa vyberiete kamkoľvek:

  • V prírode nechávajte všetko v pôvodnom stave.
  • Odpadky po sebe nenechávajte len tak pohodené. Ideálne je, ak pozbierate odpadky aj po iných, nezodpovedných ľuďoch.
  • Oheň zakladajte len na miestach, kde je to povolené.
  • Nebuďte hluční.

A pridávame vám ešte malú pomôcku, ktorú si môžete stiahnuť a vytlačiť, keď sa budete baliť na výlet:

zoznam-turistika-batoh-oblecenie-nocovanie-strava-pomocky
Stiahnuť zoznam

Turistika – či už jednodňová, alebo viacdňová – so sebou často prinesie nielen krásne zážitky, ale aj nečakané situácie či menšie problémy. Je dobré, ak ste na ne pripravení, aby vás nezaskočili. Pri turistike je dôležitá nielen fyzická kondícia, ale aj psychická pohoda a vyrovnanosť. Slovensko je poprepletané stovkami kilometrov turistických trás. Je už len na vás, ktorú z nich si vyberiete. Do komentárov nám môžete napísať svoje tipy na jedinečné túry, ktoré ste absolvovali. Budeme sa tešiť.

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram