10 výhod, ktoré prináša cestovanie osamote

Autor: Redakcia
vysoke-tatry-cestovanie-osamote-vyhlad-pleso-vychod-slnka

Cestovať osamote je dnes veľmi bežná záležitosť, pretože mnohí objavili čaro slobody, ktorú prináša možnosť vziať si batoh na chrbát a ísť. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať a môžete si zvoliť sami, kadiaľ pôjdete. Treba si však dávať pozor aj na bezpečnosť, ktorá musí byť vždy na prvom mieste.

Turistika v nádhernej prírode je to, čo robí našu krajinu výnimočnou. Sme hrdí na naše Tatry, no máme aj mnoho iných miest, ktoré naozaj stoja za pozretie a určite ich treba navštíviť. Za našimi horami a lesmi chodia aj susedia z okolitých krajín. Sú miesta, kde je panensky čistá príroda, akoby nedotknutá človekom.

10 výhod, prečo skúsiť turistiku na vlastnú päsť:

Spoľahnete sa sami na seba

Jediný, s kým budete cestovať, budete vy sami, a preto je celá zodpovednosť na vás. Vyskúšate si, ako si dokážete poradiť v krízových situáciách. Ste jediným a najdôležitejším človekom v každom momente. Musíte sa naučiť dôverovať svojej intuícii a robiť vlastné rozhodnutia. Môže vás to mnohému naučiť aj do budúcnosti, keď budete robiť dôležité životné rozhodnutia a uvedomíte si, že si sami vytvárate realitu okolo seba. Spoznáte sa dôverne – a toto je tá šanca byť v prítomnosti iba so sebou samým.

Budete počúvať iba vlastné myšlienky

Na ceste trávite čas sami so sebou a svojimi myšlienkami. Môžete tak nájsť svoje záujmy a predstavy v živote, svoj smer, ktorým sa chcete uberať. Objavíte svoje ja, to, čoho ste schopní, a môžete zostať len milo prekvapení. Cestovanie osamote vás vystaví novým zážitkom a prebudí vo vás dieťa, ktoré sa teší z maličkostí prostredníctvom skúmania nových miest.

poloniny-nocna-obloha-mliecna-draha-stromy-noc

Dostanete sa z komfortnej zóny

Prídu chvíle, keď zatúžite po teple domova, po svojej posteli a maličkostiach, na ktoré ste zvyknutí. Ale práve možnosť vyjsť z komfortnej zóny vás otestuje vo vašej trpezlivosti a v spôsoboch, ako dokážete reagovať na okolité podnety. Iba mimo zóny pohodlia spoznáte nové zaujímavé miesta a môžete rásť ako jednotlivec.

Ušetríte

Ak cestujete sami, určite vás to vyjde lacnejšie. Ľahšie si rozrátate svoj rozpočet a zadelíte ho na ďalšie dni. Iba vy rozhodujete, ktoré atrakcie chcete navštíviť, čo chcete vidieť, kde budete spať a čo budete jesť. Peniaze si teda podelíte podľa vlastného uváženia.

Spoznáte nových ľudí

Na cestách s niekým sa vždy bavíte zväčša s danou spoločnosťou. Ale pri sólo cestovaní ste bližšie k tomu začať komunikáciu s cudzími ľuďmi a to je možnosť, ako nadviazať nové priateľstvá alebo sa spoznať s domácimi a vypočuť si mnohé životné príbehy a skúsenosti. Miestni budú taktiež ústretovejší a je väčšia pravdepodobnosť, že vám pomôžu a budú otvorenejší.

novi-priatelia-vystup-turistika-turisti-batoh-pevna-obuv

Naplánujete si trasu

Sami si zvolíte, kadiaľ chcete cestovať a čo chcete vidieť, nemusíte sa podriaďovať kompromisom. Objavíte nové miesta a zídete zo zvolenej trasy, kam sa vám bude chcieť. Naplánujete si cestu tak, aby vám vyhovovala a nikto vás neobmedzoval v tempe. Nikto vám nebude ťukať na hodinky, že zmeškáte niečo iné. Keď príde západ slnka, zostanete nemo pozerať. Môžete len zhlboka dýchať a vychutnávať si ten jedinečný moment plnými dúškami – tak ako to dokážete precítiť len sami. Nemusíte podstupovať kompromisy a prispôsobovať sa.

Prečítate knihy, ktoré na vás čakali, alebo vymyslíte nový projekt

Určite je mnoho kníh, ktoré ste mali v pláne prečítať, a teraz je tá vhodná chvíľa zastaviť sa, kedy chcete, a pustiť sa do nich. Ak ste plánovali nejaký nový projekt alebo nápad, máte možnosť nad ním nerušene premýšľať, či už ide o písanie poézie, fotografovanie, alebo čokoľvek iné. Môžete nabrať inšpiráciu a rozvíjať tieto túžby.

Fotíte, koľko chcete, a vychutnávate si, čo chcete

Ak chcete fotiť, môžete v pohode stráviť pri fotke aj pol dňa. Aj keď chcete zostať na určitom mieste dlhšie, pokojne môžete. Nikto za vami nebude nervózne prešľapovať, takže si zachytíte moment (či už do foťáka, alebo do pamäti) tak, ako potrebujete a ako si ho chcete zapamätať.

Zvýšite si sebadôveru

Získate nové zručnosti a zmení vás to na sebaistú osobu. Cestovanie osamote bude výzvou pre vaše obmedzenia a preverí vašu schopnosť čeliť prekážkam, čo vás uistí vo vlastných schopnostiach. Urobí to z vás silnejšieho človeka a pomôže vám to rásť.

Oddýchnete si

Naozaj nájdete pokoj v duši, pretože cestovanie nás robí šťastnými a spokojnejšími. Môže to pomôcť zmierniť stres, upokojíte svoje telo aj myseľ a objavíte to najdôležitejšie – súznenie s prírodou, ktorá je okolo nás. Pocítite naplno, aké úžasné je byť súčasťou krásneho miesta na zemi.

hojdacia-siet-samota-ciapka-zena-jazero-kniha

Turistické trasy bezpečné pre samocestovateľa

Špeciálna je cesta Route 66, ktorá nesie názov po americkej ceste. Nemusíte však preto letieť za hranice, máme ju totiž aj u nás doma. Prechádza od maďarských hraníc až po poľské, konkrétne cez osem slovenských miest, a to Šahy, Dudince, Krupinu, Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno, Poprad a Kežmarok, čiže presne stredom krajiny. Pri jej prechádzaní vás budú míňať jedinečné pohľady na rozličné meniace sa miesta od nížin až po veľhory. Môžete ju prejsť za necelé štyri hodiny, ale prečo, keď určite stojí za to pristaviť sa a popozerať si ju poriadne.

route-66-vylet-roadtrip-vyznamne-mesta-slovensko

Povinná jazda turistickými trasami sa dá deliť podľa regiónov, ktoré máte blízko, ale aj podľa tých, ktoré sú ďalej, a môžete tak objaviť nové miesta. Jánošíkove diery či Slovenský raj sú známe svojimi rebríkovými trasami, na iných sa prejdete po kopcoch s panorámou a hustými lesmi.

Považie

Môžete ísť okolo Vršatca na tzv. Vršatecké bradlá, kde vás cesta prevedie okolo Bielych Karpát. Uvidíte hrad Vršatec, výhľady, prales aj nádherné lúky. Ďalšou zaujímavou trasou je Považský hrad z Považského Podhradia. Taktiež na Veľký Javorník a Stratenec z Kasární, kde si v letnom období po ceste nazbierate mnoho čučoriedok.

Spoznajte Súľovské a Strážovské vrchy. Výstup na Strážov sa začína v čarovných Čičmanoch a pokračuje do výšky 1213 m n. m. Súľov je krásne miesto na lezenie po skalách, ktorých je naozaj mnoho, a čaká vás zastávka aj na Súľovskom hrade.

goticka-brana-sulovske-skaly-vrch-pohorie-turistika
Gotická brána sa nachádza mimo hlavnej trasy Súľovskými skalami | Zdroj: Adela Holubčíková
sulovske-skaly-sulovsky-hrad-kopce-pohorie-skaly-stromy
Zo Súľovského hradu zostalo na vrcholoch len pár kamenných stien | Zdroj: Adela Holučíková

Kysuce

V oblasti Kysúc sa môžete vydať na vrchol Veľká Rača. Cez jeho vrch prechádza štátna hranica medzi Slovenskom a Poľskom a nachádza sa tu aj vyhliadková veža s pohľadom na Malú Fatru. Cesta na Veľký Vreteň ponúka pekný výhľad na Kysucké Nové Mesto, putujúc lesíkom, ktorý vás očarí práve zelenými stromami, no menej výhľadmi.

Malá a Veľká Fatra

Malá Fatra poskytuje veľa trás, ktoré stoja za preskúmanie, ako napríklad Chata pod Chlebom pri Veľkom Kriváni. Cesta sa začína v Šútovskej doline a odokryje vám krásne výhľady na Stoh a Rozsutec, kde vás na konci čakajú bryndzové halušky. Celoročne sem chodí mnoho turistov, takže nikdy nebudete sami. Zo Štefanovej si môžete vybrať viac túr – či už na Stoh, alebo Veľký Rozsutec. Obe trasy stoja za to. Zaberú vám iba pár hodín, ale ten výhľad je okúzľujúci. Hrebeň Krivánskej Malej Fatry vás zavedie na cestu po vrcholoch kopcov, kam sa vyveziete lanovkou a pokocháte výhľadom na Chleb, Steny, Poludňový grúň, Rozsutce, Stoh, Kriváň a tiež Pekelník, sedlo Bublen, Malý Fatranský Kriváň, Stratenec, Biele skaly či Suchý. Túra na Veľký či Malý Rozsutec vám dá zabrať, no výhľad naozaj oceníte a razom zabudnete na únavu z výstupu.

maly-rozsutec-janosikove-diery-mala-fatra-turistika-skaly
Malý Rozsutec | Zdroj: Adela Holubčíková
maly-rozsutec-mala-fatra-les-stromy-pohorie
Výhľad z Malého Rozsutca | Zdroj: Adela Holubčíková

Vedeli ste, že?

Národná prírodná rezervácia Rozsutec je okrem iného miestom s bohatou horskou flórou a s veľkým počtom ohrozených a aj zákonom chránených rastlín. (Zdroj: spoznaj.eu)

Veľká Fatra a výstup na Hrdošnú skalu vás obohatia o krásne úkazy rovnako ako cesta z Vlkolínca, kde je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, vedúca ďalej na Sidorovo. Aj výlet na Katovu skalu s výhľadom na Veľkú Fatru patrí medzi tie krásne.

Malé Karpaty

Malé Karpaty vás zavedú na Čachtický hrad alebo zo Zochovej chaty na rozhľadňu Veľká Homola. Umožnia vám aj výhľad z vrchu Vysoká. Ohnište je jeden z najväčších vrchov územia Nízkych Tatier, kde sú krásne geomorfologické výtvory, krasový systém a pralesovitý charakter. Môžete si spraviť fotku pri 10-metrovom Jánošíkovom okne.

Orava

Na Orave sa nachádza vrch Babia hora, ktorý je najvyšším vrcholom pohoria Oravské Beskydy. Leží na slovensko-poľskej hranici. V Hviezdoslavovej hájovni je umiestnená expozícia súvisiaca s jeho dielom Hájnikova žena. V blízkosti sa nachádza aj pamätný dom Mila Urbana.

babia-hora-mala-babia-hora-vystup-hrebenovka-hranice
Cesta po hrebeni z Babej hory na Malú Babiu horu | Zdroj: Adela Holubčíková
babia-hora-turistika-oravske-beskydy-zapadne-tatry
Z vrcholu Babej hory vidieť Oravskú priehradu aj Západné Tatry | Zdroj: Adela Holubčíková

Výstup na Veľký Choč bol inšpiráciou aj pre P. O. Hviezdoslava, rodáka z Vyšného Kubína. Nádherná trasa v Pieninách sa týči pri Troch Korunách a Sokolici, kde je výhľad na Dunajec, ktorého splav na raftoch je veľmi obľúbený.

Vysoké Tatry

Vytýčiť jednu trasu vo Vysokých Tatrách je nemožné, pretože ponúkajú veľa možností na turistiku, takže naozaj stačí ísť akýmkoľvek smerom. Závisí od toho, akú náročnosť očakávate. Jednou z ľahko zvládnuteľných trás je vyviezť sa lanovkou pod Lomnický štít k Skalnatému plesu a odtiaľ po vlastných dolu za zvukov šumiacich vodopádov Studeného potoka.

skalnate-pleso-observatorium-lomnicky-stit-lanovka-tatry
Skalnaté pleso pod Lomnickým štítom | Zdroj: Adela Holubčíková

Štrbské pleso poskytuje turistom hneď dve jednoduché trasy vhodné pre samocestovateľov začiatočníkov. Môžete sa vybrať k Popradskému plesu jednou trasou alebo k vodopádu Skok cez Mlynickú dolinu druhou. Obe sú príjemnými prechádzkami.

strbske-pleso-vysoke-tatry-stromy-lesy-vrchy
Štrbské pleso | Zdroj: Adela Holubčíková
pliesko-pod-skokom-vodopad-pleso-kosodrevina-vysoke-tatry
Pliesko pod Skokom | Zdroj: Adela Holubčíková
vodopad-skok-mlynick-dolina-vysoke-tatry
Mlynickou dolinou k vodopádu Skok v pozadí | Zdroj: Adela Holubčíková
vysoke-tatry-pleso-nad-skokom-turistika-obloha-vrchy
Pleso nad Skokom | Zdroj: Adela Holubčíková

Nebojte sa vybočiť na vedľajšie chodníky

Skúsení turisti hovoria, že sa netreba báť zísť zo známej trasy, pretože môžete objaviť nové, očarujúce miesta, ktoré nepozná mnoho ľudí. Takýmto miestom je jaskyňa Deravá skala neďaleko Plaveckého Mikuláša, ktorá dýcha históriou.

Nečakanô

Deravá skala predstavuje významné archeologické nálezisko, v dobe kamennej ju totiž obývali pravekí lovci a zberači. O ich prítomnosti svedčí množstvo nálezov – kostené hroty, pazúrikové a jaspisové nožíky, hrot z mamutieho kla, kamenné sekery či hrob s detskou kostrou. (Zdroj: vypadni.sk)

Vždy však treba premýšľať nad trasou, dávať si pozor pod nohy, nechodiť zbytočne na nebezpečné miesta či strmé úseky a uvážiť čas, aby ste nezostali po tme na mieste, odkiaľ je ťažké sa vrátiť. Naše ľúbeznô Slovensko má jednu veľkú výhodu v cestovaní osamote: je pomerne pokojnou a bezpečnou krajinou. Dá sa povedať, že na samostatnej turistike vás môžu prekvapiť iba medvede či diviaky, aj to sa však môže skončiť úchvatným zážitkom, ak si dáte pozor. Neobmedzuje vás jazyková bariéra, viete sa zbaliť rýchlo a pohodlne a cestovanie nie je komplikované. Dokonca vás to ani nebude veľa stáť.

rysy-tatry-vrch-pohorie-cestovanie-osamote-vystup
Rysy | Zdroj: Stano Szilagyi

Pri cestovaní treba byť obozretný

Čo najhoršie sa môže stať pri turistike, je, že vás otlačia topánky, že zmoknete alebo sa niekde zamotáte a nestihnete prísť na miesto, kde ste chceli prespať. A tak je potrebné improvizovať. Občas sa stane, že narazíte na skupinku mierne podgurážených turistov, ale tomu sa dá pekne vyhnúť. Môže sa vám vybiť telefón v nesprávnej chvíli, môžete sa stratiť alebo zmiasť v lese, môže sa vám stať úraz či prísť nevoľno. Toto je riziko, ktoré si treba dobre premyslieť, zvážiť si, ako je možné tomu predísť, zbaliť si čo najviac praktických vecí a zistiť si dopredu trasu, ktorú chcete preskúmať. Je dobré mať baterku, nožík, zapaľovač a pršiplášť, ak príde nevhodné počasie. Treba mať pevnú obuv, pretože ak sa necítite pohodlne, zničí vám to pocit z výletu. Nezabudnite na teplé oblečenie, dostatok vody, niečo malé na zahryznutie, externú nabíjačku a mapu.

batoh-balenie-mapa-kompas-fotoaparat-bunda-topanky

Dobre padne aj hudba, ale tú stačí počúvať večer pri ohni, pretože vnímať zvuky prírody je nádherné. Naozaj si užiť turistiku sa dá vtedy, keď ste sami alebo s človekom, ktorého dobre poznáte. Keď viete kráčať bez toho, aby ste sa rozprávali a kontrolovali, kde ten druhý je a či je v poriadku. Keď sa dokážete aj rozdeliť a opäť spojiť svoje cesty. V lese je dôležité spoliehať sa sám na seba a vedieť si zachovať chladnú hlavu v akejkoľvek situácii – či už ide o silný dážď, poštípanie hmyzom, porezanie, alebo čokoľvek horšie. Hlavné je zachovať pokoj a vyhodnotiť možné riešenie. Stravu si treba premyslieť aj v závislosti od toho, na koľko dní idete.

Byť v lese sám znamená mať čas nad všetkým premýšľať. Ale prídu aj dni, keď nie je potrebné mať hlavu plnú myšlienok – stačí iba vypnúť a ísť, užívať si prírodu a pokoj. Ak je človek na túre sám, vníma všetko inak, bez rozptýlenia. A keď prídu tie najkrajšie momenty – prekrásne výhľady, stretnutie so srnkou, východ slnka, spev vtákov –, vtedy si uvedomíte, že to sú tie dôvody, pre ktoré to naozaj stojí za to. A čo vy? Prekonali ste svoju komfortnú zónu a vybrali ste sa niekedy na turistiku na vlastnú päsť? Čo vás naučila a čo vám priniesla? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram