Rozhovor: Slovenský lovec hradov

Autor: Redakcia

Hrady sú našimi najvýznamnejšími kultúrno-historickými pamiatkami. Medzi najstaršie z nich patrí Devín, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza z roku 868. Najväčším hradom, podľa archeológov zo SAV, ktorí brali do úvahy pôvodnú rozlohu v čase, keď prosperovali, je možno prekvapivo Nitriansky hrad, nasledovaný Bratislavským hradom, Devínom, Košickým hradom Pustým hradom a Spišským hradom. Podľa súčasnej rozlohy patrí Spišský hrad medzi najväčšie stredoveké hrady, dokonca, aj v strednej Európe.

Názory na počet hradov na Slovensku sa rôznia aj podľa toho, čo sa pod pojem hrad zahrnie. Okrem hradov máme totiž na Slovensku aj iné hradné objekty typu hrádok, alebo aj kaštiele a opevnené kláštory, ktoré plnili aj obrannú funkciu ako hrady. V tejto skupine sa nachádza až 272 hradov a hradných objektov (Ján Lacika, 2016).

Lovec hradov

Trenčiansky hrad hrdo sa čnejúci nad mestom ako majestátny odkaz histórie, nadchol a inšpiroval trenčianskeho rodáka Lukáša Malečka natoľko, že sa hrady stali jeho vášňou. Navštívil už 280 hradov, hrádkov a hradísk, z toho 109 na Slovensku.

Vedeli, ste že?

Hrady rozlišujeme aj podľa polohy v teréne. Výšinné hrady, ktoré majú u nás jasnú prevahu, sú postavené na skalných výbežkoch alebo na vrcholoch kopcov. Ako napríklad Beckovský hrad, Trenčiansky alebo Oravský hrad. Nížinné hrady postavené na rovine zvyknú chrániť vodné priekopy, ako je to napríklad pri nížinnom vodnom hrade Parič, ktorý je aj jediným hradom z tehál na našom území.

Aktuálne má Lukáš v pláne vidieť naše hrady na východe Slovenska a jeho veľkým snom je vidieť aj hrady vo Francúzsku. Keď v roku 2020 navštívil svoj prvý zahraničný hrad, konkrétne v Rakúsku, veľmi ho to motivovalo, aby si ich pozrel čo najviac. Stihol ich až tridsať za mesiac. Ak by si mal vybrať, žil by radšej na zámku ako na hrade. Na hrade vraj ešte neprespal, ale je možné, že sme ho touto otázkou motivovali.

Majestátny Trenčiansky hrad nad námestím | Zdroj: Lovec hradov

Vášeň a motivácia

Jeden z najkrajších slovenských hradov som mal stále na očiach. Fascinovalo ma prechádzať sa po Trenčianskom hrade a predstavovať si, ako sa tam asi žilo. Už ako malý chlapec som tam veľmi rád chodil. Rodičia nás brávali aj na ostatné hrady, a tak môj záujem o ne rástol. To mi zostalo a teší ma, že vďaka tejto mojej záľube vediem aktívny život ja a celá moja rodina.

Motivuje ma navštíviť čo najviac hradov. Tiež to ukázať ostatným, aké známe aj neznáme hrady a historické miesta na Slovensku máme. Rád by som ich inšpiroval k objavovaniu našej histórie a možno vďaka tomu uprednostnia zaujímavý výlet na historické miesta po krásnej prírode, pred „výletom“ do nákupného centra.

Lovec hradov so synom objavuje Čachtický hrad | Zdroj: Lovec hradov

Obľúbené miesta a vďačnosť

Všetky hrady sú pre mňa výnimočné a každý je svojím spôsobom nádherný a iný. Veľmi rád navštevujem zrúcaniny a zaniknuté hrady. Je zaujímavé si predstavovať, ako asi mohli vyzerať v časoch ich najväčšej slávy. A mám rád, keď si to musím k nim pekne odšliapať a nie sa vyviesť autom. Na každom jednom zdolanom a navštívenom hrade mám dobré pocity. Ak by som však spomenul konkrétne obľúbené hrady, boli by to asi všetky tie, o ktoré sa starajú dobrovoľníci a združenia. Veľmi im fandím a ďakujem za to, čo robia. Jeden z takýchto hradov je aj hrad Uhrovec, na ktorý chodím veľmi rád.

Vedeli ste, že?

Hrádok bol sídlom drobnej šľachty v podobe drobného opevnenia situovaný na vyvýšeninách (prírodných, alebo umelo navýšených) v centrách hospodárskych území. Hrádky mali väčšinou jednu centrálnu stavbu a vznikali v 12.-15. storočí. Ich význam spočíval v správe území ale aj v obrane. Z väčšiny z nich sa dajú nájsť len zvyšky múrov.

Prípravy, cestovanie a komunita

Na každú svoju hradnú výpravu sa poctivo pripravujem. Už len samotný výber hradu dá zabrať. Som rád, ak sa mi podarí trasu k nemu naplánovať tak, že stihnem navštíviť aj ďalšie. Väčšinu hradov som navštívil sám, pre mňa má aj takéto cestovanie svoje čaro. Najradšej však spoznávam hrady so svojou rodinou a priateľmi.

Cestovanie po hradoch môj život určite ovplyvnilo. Vystúpil som zo svojej komfortnej zóny a venujem mu väčšinu voľného času. Stretol som a stretávam veľa úžasných ľudí, s ktorými rád komunikujem. Aby sme sa mohli deliť o tieto informácie s ostatnými, snažím sa byť aktívny. Či už na svojej stránke www.lovechradov.sk, kde sa dajú nájsť všetky hrady ktoré som navštívil, tiež rôzne tipy a rady, ale aj vo Facebook skupine „Hrady zrúcaniny a zaniknuté hrady„, ktorú som založil. Teší ma, že komunita okolo hradov je aktívna, nakoľko to okrem nadšenia podporuje aj záujem o naše pamiatky.

Hrad Liptovský hrádok | Zdroj: Lovec hradov

Vnímanie našich hradov

Hrady sú z môjho pohľadu výnimočné stavby, ktoré nám ukazujú, čo všetko naši predkovia dokázali, ale aj ako sa tu žilo. Zaujmú asi každého, či už svojou veľkosťou alebo miestom, kde sú postavené. Všimol som si, že u nás na Slovensku je obrovský záujem tieto stavby zachraňovať. Tým mám na mysli predovšetkým tých úžasných ľudí, ktorí sa v rámci svojho voľna, dobrovoľne a zadarmo o tieto naše hrady starajú a zachraňujú ich. Napríklad v Rakúsku som takéto niečo prakticky nevidel. Majú tam krásne opravené hrady, no ešte viacej zrúcanín, o ktoré sa nikto nestará.

Rady ako začať

Netreba veľa, hlavne chcieť, nebáť sa a začať. Je fajn sa na túru pripraviť, či už zvolením trasy, alebo oboznámením sa s históriou a významom hradu – dodá to návšteve hĺbku. Dobré je nastaviť si rutinu, vyhradiť si napríklad jeden deň v týždni/mesiaci a cestovať. Slovensko je síce malá krajina, ale za to úžasná. Máme tu veľa veľkých hradov, no ešte viac menších a menej známych, ktoré čakajú na svojich objaviteľov.

Slovensko je plné príležitostí na krásne výlety, aj na tie podfarbené históriou. Návšteva hradov je nielen prenesením sa do minulosti, ale aj relaxom, či pohybom na čerstvom vzduchu. Poznáte nejaké historické pamiatky, ktoré možno nie sú až tak známe a odporúčali by ste ich navštíviť? Uhádnete, ktorému hradu patrí titulná fotografia? Napovieme vám, že sa nachádza v časti Slovenska, ktorá je rodiskom dvoch známych osobností slovenskej histórie.

Prečítajte si aj naše ostatné články o hradoch:

  1. Malá encyklopédia hradov a zámkov
  2. Lovci duchov na Oravskom hrade
  3. Kvíz: Poznáte legendy o slovenských hradoch?
  4. Seriál Tajomnô: Inšpiroval hrad Devín Jula Verna?
  5. Slovenské hrady na svetových filmových plátnach
  6. Tipy na netradičnú noc v našich jedinečných kaštieľoch
Načítava

Mohlo by vás zaujímať

4

Juraj Dorot O9O5331633 15. apríla 2022 - 21:16

Mám 74 rokov a okrem dvoch hradov,zámkov,hrádkov,hradísk a všetkých zaniknutých na Slovensku som prešiel všetky.Patria do toho aj poniektoré kaštiele ktoré boli predtým hrady resp.zámky. Pán Malečka rád sa s vami podelím o svoje poznatky,podobne s každým kto zdieľa podobné záujmy.V súčasnosti navštevujem mestské hradby,pretože už nemám kde chodiť. Je ešte dosť zaniknutých hradov,hrádkov a hradísk,kde už nič nie je,maximálne priekopy a valy.Budem povďačný ak dáte informácie.

Odpovedať
Redakcia 3. mája 2022 - 10:56

Dobrý deň, pán Juraj,
tak to je naozaj obdivuhodné! Prajeme Vám všetko dobré a ďakujeme, že ste sa s nami podelili.

Dáša z tímu Slovander.

Odpovedať
Juraj Dorot O9O5331633 15. apríla 2022 - 21:17

Titulný hrad je Uhrovec.

Odpovedať
Milan Čižmárik 16. apríla 2022 - 9:21

Výborne ! Nahrádzate pomalých hradológov- profesionálov. Mám podobné kritéria pri poznávaní hradov. Možno sa viac zameriavam na fortifikačnú stránku. A tiež mám na lokalite pocit „génius loci“. Toto hobby ma drží už viac ako 75 rokov – takže teraz už som skoro mimo terénu – v minulosti som pôdorysy zameriaval. Na stránke SH komentujem pod heslom HRADAR, alebo MILAN. Mimochodom- Čachtice máte zrkadlový obraz. Pozdravujem HRADAR

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram