Pozvánka do regiónu: Slovenské múzeum máp sprístupní nové vzácne exponáty

Autor: Múzeum máp

Jediné múzeum máp svojho druhu sa teší čoraz väčšej obľube. V súčasnosti ho navštevujú žiaci zo základných škôl z celého Slovenska. Dozvedieť sa niečo viac o geografii, či nazrieť do tajov kartografie môžete aj v sobotu 22.10.2022, kedy bude Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici otvorené. Pre návštevníkov sú pripravené novinky ako aj nové vzácne exponáty.

Geografia môže byť aj zábavná

Na geografiu či kartografiu sa dá pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Expozícia Slovenského múzea máp, nachádzajúca sa pri Banskej Bystrici, predstavuje toto odvetvie veľmi zaujímavou a atraktívnou formou. Podľa slov kurátorky múzea, Andrey Farkašovej, približuje expozícia múzea máp minulosť či súčasnosť tvorby máp, vývoj mapových diel a ďalšie zaujímavé témy interaktívnym a veľmi pútavým spôsobom všetkým návštevníkom bez rozdielu na vek.

Využívaním najmodernejších technológií či interaktívnych modelov dokáže múzeum máp upútať a presvedčiť o tom, že geografia môže byť zábavná, i tých najmenších. Múzeum máp je miestom, kde so svojimi deťmi strávite aj tri hodiny bez toho, aby sa nudili.

Kartografické pomôcky 20. storočia | Zdroj: archív Múzea máp

Jedinečná novinka a vzácne exponáty

V zbierkovom fonde múzea máp sa nachádzajú rozličné tematické mapové diela. Či už originály z Rakúsko-Uhorska, alebo repliky z čias vojenského mapovania. „Návštevníci budú môcť obdivovať aj nové exponáty, ako geodetické a meračské prístroje, vojenské mapy z 19. až 20. storočia v rôznych mierkach, ale aj netradičné, v súčasnosti už nevyužívané, pomôcky pre vysvetľovanie učiva v školách,“ hovorí Andrea Farkašová, kurátorka múzea. Výnimočnosť expozície dopĺňajú výdobytky špičkových technológií a interaktívnych didaktických pomôcok pre vzdelávanie.

Nadšenci lietania sa môžu tešiť na moderný letecký simulátor, v ktorom zažijú pocit, akoby skutočne sedeli v kokpite lietadla. Táto jedinečná novinka, ktorá sa stala súčasťou múzea, bude pre návštevníkov sprístupnená od štvrtka 27. októbra.

Geodetické meračské prístroje | Zdroj: archív Múzea máp

Sobota strávená vo svete kartografov

Múzejné zariadenie je aj napriek svojim menším priestorovým rozmerom popularizačno-vzdelávacou a kultúrno-technickou atrakciou s nadregionálnym významom. Obľubujú ho najmä základné školy, ale aj nadšenci kartografie či turisti. „Srdečne vás pozývame na prehliadku expozície Slovenského múzea máp, ktorá návštevníkovi priblíži prácu kartografov pracujúcich priamo v obci, kde sídli aj naše múzeum. Tým mladším ukážeme, ako môžu vlastnými rukami prenášať hory a rieky v pieskovom virtuálnom modeli. Súčasťou múzea je aj podniková predajňa, v ktorej návštevníci nájdu aktuálne turistické mapy, ale aj knižný výpredaj,“ uzatvára Farkašová.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram