Tri slovenské vynálezy a užitočné ekologické inšpirácie

Autor: Redakcia

Svet sa rúti do zániku. Podobné vyhlásenia poukazujúce na ekologický stav Zeme nás bombardujú každý deň. Ekológia na Slovensku je však v rukách šikovných ľudí, ktorí to nechcú dopustiť.

Ekológia na Slovensku ožíva 

Slovensko žije od stredy na ekologický dlh.“ Takéto titulky obleteli náš mediálny priestor 22. mája 2019. Dôležitým faktom však je, že oproti vlaňajšku prišiel „Overshoot Day“ o päť dní skôr. Paradox je v tom, že ekológia na Slovensku má stúpajúci charakter. Recyklácia komunálneho odpadu na Slovensku sa totiž medzi rokmi 2017 a 2018 zvýšila z 30 na 36 percent a podiel skládkovania sa znížil zo 61 na 55 percent. Okrem toho nás môže tešiť aj iniciatíva našich rodákov, ktorí majú na svojom konte mnoho vychytávok prospešných pre našu matku zem. Zachránia ju slovenské objavy?

statistiky-odpad-triedenie-recyklacia-ekologia-slovensko

Večný včelobal 

Medzi ekologicky najuznávanejšie slovenské vynálezy patrí určite včelobal. Ak hľadáte 100 % prírodné obaly na potraviny, nič predsa nemôže prekonať voskové obrúsky! Táto alternatíva potravinovej fólie či alobalu sa ručne vyrába na Slovensku v Marianke z vosku miestnych včelárov, zo 100 % bavlny, z jojobového oleja a zo živice. Včelobal neuvoľňuje žiadne škodlivé chemikálie, je kompostovateľný a vhodný na opakované použitie. 

Vedeli ste, že?

Včelobal je možné používať donekonečna. Spoločnosť vo svojom e-shope ponúka aj tzv. včelopravár. V balíčku nájdete tuhú zmes, pomocou ktorej navrátite svojmu ekologickému obrúsku pôvodný vzhľad a funkčnosť. Zmes stačí vychladiť, nastrúhať a cez papier na pečenie jednoducho zažehliť do látky. (Zdroj: vcelobal.sk) 
chlieb-vcelobal-ekologicka-vychytavka-slovensko-priroda-vosk
Včelobal, slovenská vychytávka, ktorá nahrádza plastové obaly | Zdroj: vcelobal.sk 

Plast má ekonáhradu?  

Nemenej prelomovým vynálezom od slovenských vynálezcov je bioplast. Tím pod vedením Pavla Alexyho vyvinutím tohto materiálu, ktorý je dizajnovo veľmi podobný klasickému umelému, sa tiež snaží o revolúciu v ochrane životného prostredia. Ich bioigelitky sa dokážu v prírode rozložiť, sú pevnejšie ako bežné tašky a po šiestich mesiacoch z nich na kompostovisku neostane ani spomienka. Na rozdiel od klasického plastu, vyrábaného zväčša z ropy, bioplast je založený na škrobe. 

Nečakanô

Bioplast môže v budúcnosti zastávať významné miesto aj v medicíne. Je ním možné nahradiť titán v prípade skrutiek využívaných na držanie komplikovaných zlomenín. Bioplast sa v tele človeka po čase rozloží, vďaka čomu sa pacient dokáže vyhnúť ďalšej operácii. (Zdroj: soda.o2.sk) 

Nečakanô

Vírus, ktorý zasiahol celý svet, si vyžadoval maximálnu ochranu nášho zdravia, a to prostredníctvom rukavíc a rúšok, ktoré sú v mnohých prípadoch jednorazové. Použité rúška tak neraz skončili na uliciach, lúkach či plážach, kde ich vyplavilo more a teraz nepekne dekorujú našu planétu. Ekologická vychytávka z dielne Slovákov, bioplast, sa ale ukázala ako veľmi rozumný spôsob ochrany nás i prírody. Tím odborníkov z Chemickej fakulty VUT v Brne vyvinul z tohto unikátneho materiálu jednoduchý respirátor, ktorý sa dokáže rozložiť do dvoch mesiacov bez zvyškových mikroplastov (Zdroj: startitup.sk)

Zubné kefky, ktoré chránia zuby aj prírodu 

Roman Kovács, zakladateľ značky Ecoheart, vyrába zubné kefky z materiálu, ktorý nezaťažuje prírodu a je tak dlhodobo udržateľný. Bambus vo svojom prirodzenom prostredí rastie extrémne rýchlo, preto je veľká časť výroby orientovaná na Čínu. Tvar kefky vám padne do ruky a kvalitné nylonové vlákna sa postarajú o vaše zuby. Navyše, kúpou kefky Ecoheart podporíte niektorý z neziskových projektov, ktorý skutočne pomáha k zlepšeniu sveta okolo nás.

zubna-kefka-bambus-bahniatko-ekologia
Ekokefky sú dizajnovým skvostom | Zdroj: lufa.sk 

Nečakanô 

Švajčiarska značka Curaprox sa tiež pokúša o ekologickejšie alternatívy svojich výrobkov. Plast v tele zubných kefiek nahradil materiál ohľaduplný k životnému prostrediu. A čo vás môže chytiť za srdce ešte viac? Ide o bioplast, materiál zo slovenskej dielne. (Zdroj: science.hnonline.sk) 

O tom, ako žiť bez plytvania 

Čo si myslíte, čo by pomohlo planéte? Poctivejšie triedenie? To je určite pre každého z nás najvhodnejší bod začiatku zodpovedného žitia. No netreba tu aj skončiť. Je potrebné myslieť na to, že recyklácia síce šetrí prírodné zdroje a zmierňuje kopy odpadu na skládkach, no prináša aj svoje obete. Je veľmi energeticky náročná. Papier a sklo je možné skutočne recyklovať a opäť z nich vyrábať to isté, teda papier a sklo. Ale čo sa týka plastu, pre potreby ďalšej výroby sa doň primiešavajú iné materiály a to zabraňuje opätovnej recyklácii.

Je potrebné riešiť problém v jeho koreňoch, nie vtedy, keď nám už jeho následok klope na dvere. Jediným dlhodobo udržateľným spôsobom je redukcia vznikajúceho odpadu, vďaka ktorej predídeme nutnosti recyklácie, spaľovania či skladovania. O tomto životnom štýle hovorí práve filozofia Zero Waste. Stačí sa riadiť piatimi jednoduchými pravidlamiRefuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot. 

filozofia-zero-waste-recyklovat-kompostovat-opravit-zredukovat

Nádej je v mladých

Nami spomenuté slovenské objavy určite nie sú jedinými, ktorými sa môžeme pochváliť. Svoj priestor vo svetovej ekológii si určite získali aj prebaľovacie fľaše, ekologické školské tašky či opaľovacie krémy, ktoré našli ohlas aj na rôznych medzinárodných fórach a súťažiach. Je skvelé, že čoraz viac mladých ľudí dostáva pozvánky na najznámejšie ekologické konferencie. Bude sa vďaka nim aj Slovensko podieľať na záchrane sveta pred definitívnym znečistením? Skúsme pre to spraviť niečo všetci. Ako prispievate k udržaniu zdravého životného prostredia pre ďalšie generácie vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram