Kde sa končia povery a začína sa pravda o tribečskom štvoruholníku?

Autor: Redakcia
2818 zhliadnutí
pohorie-tribec-lesy-skaly-zapad-slnka-kopce-hory-obloha-stromy

Ak niekto v zimnom období povie, že sa chystá na turistiku do pohoria Tribeč, mnohým naskakujú zimomriavky. Od uvedenia knihy Jozefa Kariku Trhlina sa roztrhlo vrece s názormi na záhadné vrchy, kde sa udialo mnoho nevysvetliteľných zmiznutí. Miesto, ktorému sa hovorí slovenský bermudský štvoruholník. Všetky zmiznutia spája jedna oblasť. Prečo práve tam?

Tribeč je územie, ktoré sa rozprestiera v Západných Karpatoch v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske. Na území sa nachádzajú kremenné diority, kremence, vápence a dolomity. V oblasti Zlatna sa kedysi ryžovalo zlato.

Prvé záhadné zmiznutie

Na prelome 18. a 19. storočia sa popri Javorovom vrchu pri Jarmočnom kríži ôsmi predajcovia vracali domov z jarmoku v Topoľčanoch. Domov sa však nevrátili a ich telá našli až oveľa neskôr. Boli dobité a s hlbokými reznými ranami. Kosti boli polámané. O krádež nešlo, keďže všetky veci mali pri sebe.

stromy-hmla-les-tribec-pohorie-chodnik-lesna-cesta
Les pohoria tvoria prevažne listnaté stromy | Zdroj: Adela Holubčíková

Ďalšie zmiznutia v zimnom období

Prvým zmiznutým sa stal v roku 1929 horár Samšal (47),ktorý ako domáci prechádzal cez Tribeč, no ďalšie dni sa nevrátil a jeho telo sa nikdy nenašlo. V roku 1930 sa záhadným spôsobom stratila Mária Šlajzerová (18), ktorá prechádzala z obce Mankovce do Zlatna a už sa nevrátila domov. Ďalší prípad sa odohral v roku 1934, keď sa Andrej Murgaš (43) ako pracovník kameňolomu v Žiranoch taktiež nevrátil domov. Všetky tieto zmiznutia sa odohrali neďaleko od seba.

pohorie-tribec-nitra-vyhlad-obloha-stromy-lesy-kriz
Kríž v pohorí Tribeč v okolí Nitry | Zdroj: Adela Holubčíková

Prvý nájdený v dezolátnom stave

Zaujímavým prípadom sa stáva zmiznutie Waltera Fischera (46), ktorý pracoval v Partizánskom v Baťových závodoch. Svojim známym oznámil, že sa ide prejsťČiernemu hradu. Bolo to v zimnom období, keď bolo pohorie Tribeč riadne zasnežené. Rozdiel oproti predošlým prípadom je, že ho po tri a pol mesiaci našli neďaleko Zlatých Moraviec. Bol síce živý, ale vo veľmi zlom stave – takmer v bezvedomí a s popáleninami. Zo zážitku sa nedokázal spamätať a na akékoľvek podnety reagoval vydesene. Preto bol umiestnený do zariadenia pre duševne chorých v Žiline.

Ďalší prípad sa stal v roku 1954, keď našli telo neznámeho muža v pokročilom štádiu rozkladu. Príčinu smrti sa nepodarilo určiť a nikto sa ani nehlásil k jeho zmiznutiu, predpokladá sa teda, že išlo o cudzinca. V roku 1966 zmiznutia pokračujú, konkrétne ide o manželov Jána (40) a Alenu (37) Belanovičovcov.Ich auto bolo nájdené na ceste z Jelenca. Nikto ich však v okolí nenašiel, domov sa nevrátili a ani prehliadka auta nič nepreukázala. V roku 1980 sa stratil Antonín Topil (73), ktorý bol považovaný za samotára. Poštárka ho nevedela zastihnúť doma a nenašli sa po ňom žiadne stopy. V roku 1995 našli auto Jána Šala (26) medzi Skýcovom a Klátovou Novou Vsou. Vozidlo bolo otvorené, rádio zapnuté a vnútri boli doklady aj s veľkou sumou peňazí.

zobor-vysielac-pyramida-stromy-vyhlad-nitra-obloha
Pohľad z najvyššieho vrchu Tribeča – zo Zobora – na Nitru | Zdroj: Adela Holubčíková

Ďalším nešťastím bol prípad Lucie Zaťkovej (20), ktorá pochádzala zo Zlatna a často chodila na turistiku sama. Smerovala vraj na Veľký Tribeč a Javorový vrch. Na Veľkom Tribeči aj našli jej záznam v turistickej knihe, kde písala, že už sa teší domov. Na druhý deň podvečer sa ju podarilo nájsť – na rukách mala rezné rany. Tie vysvetlila údajným pokusom o samovraždu v dôsledku zlej finančnej situácie. V roku 2012 išiel dôchodca Jaroslav Buránsky (59) na hríby, no domov sa už nikdy nevrátil. V roku 2017 Marek Horváth (27) išiel na zábavu do obce Skýcov. Našli ho ležať pri rieke so zraneniami a dezorientovaného,neskôr u neho nastala klinická smrť.

Desivý záznam hlasu pri pátracej akcii

Mnohé z týchto zmiznutí si vyžiadali pátracie akcie, no po nikom zo zmiznutých sa nikdy nenašli žiadne stopy, a ak áno, stratení boli v dezolátnom stave, dezorientovaní. V novembri 2020 sa pohotovostný pátrací tím vydal na preskúmanie oblasti Tribeča, snažiac sa nájsť zdroj obáv, prípadne prísť na záhadu miznutia ľudí. Prešli celú oblasť, kde bol výskyt obetí, no počas expedície nenašli nič podozrivé. Keď si však spätne pozerali záznam, v jednej chvíli kráčali štyria za sebou a odrazu niekto úplne iným hlasom hovorí: „Štefan.“ Po chvíli sa zopakovalo: „Štefan.“ Žiadny Štefan však s nimi nebol a nebol to hlas ani jedného z prítomných chlapov, pretože bolo počuť, že ich hlasy sú iné. Toto meno nahrali dve kamery naraz. Doteraz si nevedia vysvetliť, odkiaľ sa to vzalo. Celé video je na Youtube.

Čo stojí za záhadným zmiznutím?

Počas akcie si všimli, že im GPS ukazuje rozdielne strany a každému iný smer. Člen tímu, ktorý je domáci a dobre pozná okolie, navyše vravel, že je miesto, kde stál od kamaráta vo vzdialenosti 20 metrov a nepočuli sa. Odrazu im obom zaľahlo v ušiach, a aj keď kričali, nič nepočuli. Pripisuje sa to patogénnym zónam, kde je silné magnetické pole, ktoré mohlo spôsobiť takúto reakciu. V mnohých oblastiach Tribeča sa nachádzajú kremencové skalky, neprístupné jaskyne a dutiny, prepadliská a šachty, ktoré sú v noci neprehľadné a môžu byť nebezpečné. Nachádzajú sa tu aj štôlne a bane, kde sa kedysi ťažilo zlato. Predpokladá sa, že práve tieto miesta môžu byť dôvodom zmiznutia obetí, obzvlášť v zimnom období, keď je všetko pokryté vrstvou popadaného lístia a snehu.

pohorie-tribec-svoradova-jaskyna-skala-stromy
Svoradova jaskyňa v pohorí Tribeč neďaleko Nitry

Zaujímavô

Tribeč síce vzhľadom na zmiznutia vzbudzuje v mnohých z nás rešpekt, no je krásnym miestom na návštevu. Okrem úchvatnej atmosféry listnatých lesov, skál a krásnych výhľadov sa tu nachádza množstvo zrúcanín či kostolík v Dražovciach.
zrucanina-hradu-gymes-pohorie-tribec-lesy-stromy-hradby-zapad-slnka
Jedna zo zrúcanín hradov v pohorí Tribeč – Gýmeš

Kde sa začína a kde sa končí pravda o legendárnom Tribeči, to zostáva záhadou. Domáci sa prechádzali touto oblasťou mnohokrát a nič záhadné nevideli, no zmiznutia si aj tak nikto nevie vysvetliť. Dnes je táto oblasť obľúbeným turistickým miestom. Tak čo, pôjdete sa prejsť na úpätie týchto kopcov? Čo si myslíte o záhadách Tribeča – sú len nešťastnými náhodami alebo za nimi stojí niečo nevysvetliteľné? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

4

Stanislav Janšák 2. apríla 2021 - 10:16

K týmto príbehom treba pridať záhadné tragické dopravné nehody na rovnej ceste z Nitri do Z. Moraviec ktorá má prezývku cesta smrti.

Odpovedať
Redakcia 18. mája 2021 - 11:23

Dobrý deň, pán Janšák,

je veľmi smutné, že existujú v našej krajine miesta, ktoré sa spájajú s takýmito smutnými názvami a situáciami. Každý by mal byť na cestách opatrný, či už ide o cestu do Zlatých Moraviec alebo hociktorú inú. Pretože, povedzme si pravdu, každá cesta sa vie zmeniť na „cestu smrti“, ak je šofér neostražitý.

Adela z tímu Slovander

Odpovedať
Gabriela Adamcová 6. apríla 2021 - 17:07

Prežila som v tejto oblasti veľkú časť života. Narodila som sa v Nitre a potom sme bývali v Zlatých Moravciach.
Aj keď ma tieto prípady veľmi zaujímajú, nikdy som o ničom takom nepočula. Skôr sa hovorilo o zlatomoraveckej ceste – ceste smrti. Je rovná, takmer bez problémov a zvádza k rýchlej jazde a predbiehaniu. Tam sa stávali také nehody, ktoré si mnohí nevedeli vysvetliť… akoby náhla strata pozornosti a orientácie. Nechápali, ako sa TO mohlo stať.
Ale napr. môj otec dochádal celý život do práce zo Zl. M. do NR a nikdy sa nič nestalo.
Ja som takisto tadiaľ cestovala v čase štúdia v BA a potom neskôr na návštevu rodičov… našťastie vždy v pohode.
Ale mám aj tak zvláštne zážitky iného charakteru. Mozaika sa skladá, to mi verte. Som už na dôchodku a stále ma niečo prekvapí.

Odpovedať
Redakcia 18. mája 2021 - 11:20

Dobrý deň, pani Adamcová,

sme radi, že sme vás predstavili niečo nové z vašej rodnej zeme. O to viac, keď vás táto téma zaujíma. Zlatomoravecká cesta, ktorú spomínate je skutočne plná nehôd. Aká a či vôbec sa nejaká nadprirodzená záhada ukrýva v týchto miestach, zostane tajomstvom. No nám, vodičom, zostáva byť ostražitý, predovšetkým na miestach ako je toto.

Adela z tímu Slovander

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram