Viete, ktorými miestami Slovenska sa prechádzali dinosaury?

Autor: Redakcia
dinosaurus-kosti-vykopávka-kostra-lebka-hlina

Éra dinosaurov je dodnes veľmi zaujímavým a záhadným obdobím, ktoré stále dáva priestor na ďalšie skúmanie a nové objavy. Je fascinujúcou témou pre deti, ktoré dinosaury milujú, a zahalená rúškom tajomstva pre paleontológov, ktorí sa tejto oblasti venujú.

Ktoré dinosaury a kde presne sa prechádzali našou krajinou?

Prvé známky života dinosaurov sa datujú do obdobia pred 250 miliónmi rokov, teda do obdobia druhohôr. V tom čase boli jadrá dnešných kontinentov spojené do jedinej prapevniny Pangea. Dinosaury boli v tom čase pomerne malé, svetu dominovali dravé jaštery – archosaury. Na mieste dnešného Atlantiku vzniklo pásmo sopiek. V období pred 205 miliónmi rokov sa začalo vymieranie živočíšnych druhov. Vyprázdnené miesto po archosauroch však čoskoro obsadili dinosaury, ktoré sa stali vládcami povrchu Zeme na 150 miliónov rokov. Slovensko v tom čase ešte nebolo na takých súradniciach ako dnes. V období druhohôr pokrývala celé naše územie hladina mora nazývaného Tethys. Vápence a dolomity nachádzajúce sa na Slovensku sú darom práve z tohto praoceánu.

Počas obdobia medzi druhohorami a treťohorami však vykukli časti územia, a to vďaka horotvorným procesom. Vieme teda, že dinosaury behali aj po našich krásnych Vysokých Tatrách. Konkrétne ide o veľjaštery. Veľkosťou dosiahli približne 2 metre a žili na súši aj vo vode. Podľa historika Juraja Kucharíka ide pravdepodobne o stopy coelurosaura: „Coelurosaurus je jeden z prvých predkov dravého tyranosaura. Dosahoval dĺžku približne štyri metre a výšku okolo dvoch metrov. Patril medzi menšie veľjaštery, ale netreba zabudnúť, že bol aj veľmi rýchly. V púšti by ste ho stretnúť nechceli,“ vysvetľuje objaviteľ Jozef Michalík.

coeulosaurus-dinosaurus-druhohory-muzeum-historia
V Slovenskom národnom múzeu majú vystaveného „tatranského“ coelurosaura v životnej veľkosti | Zdroj: zahorskaves.sk

Najznámejší nález – trojstopa

Ak hovoríme o živote dinosaurov na území Slovenska, tak najznámejší objav, ktorý sa podaril geológom Milanovi Sýkorovi a Jozefovi Michalíkovi, je z roku 1975. Našli trojstopu v Tichej doline v Západných Tatrách. Vtipnou príhodou súvisiacou s týmto nálezom bola práve situácia, keď si Sýkora všimol stopy a zakričal: „Jozef, máš tu nejakú sliepku!“ Hneď im bolo jasné, aký objav učinili.

Nečakanô

Mnoho dinosaurov bolo operených. Je to fakt, ktorý je mnohokrát opomínaný. Podľa zvyčajných predstáv mali všetky dinosaury telo pokryté šupinami ako plazy. Štúdium moderných nálezov však potvrdzuje, že tieto tvory mali bližšie k dnešným vtákom než k jašterom. Boli teplokrvné, rýchle, mnohé z nich žili v skupinách a viaceré poznali starostlivosť o mláďatá. V niektorých prípadoch mali až deväť druhov peria. „Aj obrovský tyranosaurus bol operený, keď bol maličký, podobne ako mláďatá slona majú srsť,“ spomína geológ Jozef Michalík, jeden z objaviteľov trojstopy v Západných Tatrách.

Zaujímavým poznatkom je aj fakt, že veľjaštery si dlhé chvosty neťahali za sebou, ale držali v istej výške. Časť svojho života trávili brodením či plávaním v jazerách, kde im chvost nadnášala voda.

stopy-dinosaury-vysoke-tatry-skameneliny
Niektoré z nájdených stôp v Tatrách | Zdroj: sme.sk

Vôbec najstarší nájdený stavovec na Slovensku je z obdobia stredného triasu a pochádza z Demänovskej doliny. Našli ho v útrobách jaskyne, odkiaľ ho opatrne vydolovali. Ide o plaza malých rozmerov. Mal podobný štýl života ako dnešný tuleň. Našli sa jeho rebrá, zvyšky panvy a dlhé kosti končatín.

Vedeli ste, že?

Odliatok originálnej stopy tatranského druhohorného dinosaura sa nachádza v Prírodovednom múzeu SNM v Bratislave. Spolu s ním si tu môžete pozrieť aj model tohto dinosaura, a to v životnej veľkosti.

Najnovší objav pochádza z roku 2018, keď sa dvom vedeckým pracovníkom z Košíc podarilo natrafiť na ďalšie stopy dinosaurov v oblasti Vysokých Tatier. Dodnes je tak známych 20 odtlačkov týchto prehistorických jašterov z oblasti Červených vrchov v Tichej doline.

Keďže Slovensko bolo počas éry dinosaurov zaplavené druhohorným morom, nie je veľmi bohaté na nálezy kostí. Naše Tatry, ktorým sa podarilo vykuknúť spod hladiny mora, sú však naším významným pamätníkom tohto obdobia – svedčia o tom nájdené stopy dinosaurov a veľjašterov. I keď práve nálezom odtlačkov mnoho vedcov neprikladá takú dôležitosť ako kostiam, treba si uvedomiť, že je to fascinujúci objav. Nejde totiž o pozostatky mŕtvych prehistorických tvorov, ale o záznam ich života.

Len budúcnosť ukáže, aké nálezy sa ešte podarí v našej krajine objaviť. Mali ste tú česť vidieť na vlastné oči odliatky stôp či kosti dávnych zvierat? Ako na vás pôsobí táto dávna doba? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram