Za akými netradičnými atrakciami sa vydať v zime?

Autor: Redakcia

Obuť si lyžiarky alebo turistické topánky a vybrať sa v ústrety zasneženým svahom a turistickým chodníkom, to je azda najobľúbenejšia činnosť Slovákov v zimných mesiacoch. Prirodzene sa však nájdu i ľudia, ktorí si chcú krásu krajiny v tomto ročnom období vychutnávať iným spôsobom. Aké atrakcie vám ponúka zimné Slovensko?

Tatranská ľadová krása s inšpiráciou vo svetoznámych stavbách

Hrebienok je atraktívnym cieľom pre návštevu Tatier, a to počas celého roka. V zime však predstavuje extra lákadlo v podobe Tatranského ľadového dómu. Každoročne šikovné ruky majstrov premieňajú obrovské množstvo blokov ľadu na umelecké dielo, ktoré sa tematicky nesie v duchu unikátnych svetoznámych stavieb. Inšpirácií je preto nespočet a rok čo rok má návštevník možnosť vidieť inú originálnu ľadovú tvorbu.

Tvorivým impulzom pre tohtoročnú návštevu sa stalo pútnické miesto v Španielsku, respektíve Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, ktorá v najvyššom bode ľadovej stavby dosahuje až 12 metrov. Hovorí sa, že je symbolom nového začiatku. Ktovie, možno sa ním stane aj o tisícky kilometrov ďalej – v našej lokalite. Tak či onak, precízna a netradičná práca sa vám ukáže v plnej kráse a mnohým nepochybne vyrazí dych.

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách nájdete ľadovú podobu katedrály zo Santiaga de Compostela | Zdroj: Pera Jablonická

Informačnô

• K Tatranskému ľadovému dómu vás vyvezie lanovka zo stanice Starý Smokovec.
• Lístky si môžete zakúpiť v pokladnici v Starom Smokovci alebo online cez gopass.travel.
• Ľadový dóm je prístupný od 19. novembra 2021 do konca zimnej sezóny v apríli 2022, otvorený je denne od 9.00 do 18.15 hod. (čas je pozmenený počas dní, keď sú naplánované koncerty s online prenosom).

Ľadopády, prírodné unikáty

Vysoké Tatry, Slovenský raj, ale aj menej známe krasové územia sú bohaté na vodopády. Mínusové teploty ich však premieňajú na vysoké ľadové útvary, nezriedka pripomínajúce organ s píšťalami. Pastva pre oči v podobe zamrznutého vodopádu sa vám naskytne aj na Spiši medzi obcami Chrasť nad Hornádom a Matejovce. Zamrznutá voda tečúca po dlhom skalnom previse robí Šikľavú skalu jedinečným, 14 metrov vysokým a takmer 30 metrov širokým ľadopádom.

Ďalším skvostom je Závojový ľadopád v Sokolej doline. Nachádza sa v jednej z najdivokejších roklín Slovenského raja. Cencúľová formácia má päť kaskád a dosahuje celkovú výšku 75 metrov. Rebríky, stúpačky či mostíky preto budú skôr pre odvážnejších. Naopak, na nenáročnú prechádzku (aj s deťmi) sa môžete pustiť vo Vysokých Tatrách – s cieľom vidieť pôsobivé zimné divadlo v podobe ľadopádu Skok. Nachádza sa v Mlynickej doline a dosahuje výšku 25 metrov. Fascinujúco pôsobí aj samotná cesta rozprávkovou krajinou.

Ľadopád Šikľavá skala umožňuje nahliadnutie na svoje krásy z viacerých strán

Informačnô

K Šikľavej skale sa dostanete z obce Matejovce nad Hornádom, pričom navigovať vás bude informačná tabuľa. Ide o jednoduchú trasu po lúčnom chodníku s trvaním približne 20 minút.
• Turistická trasa okolo Závojového vodopádu patrí k náročným, preto je dobré vyhradiť si na výlet dostatok času a poctivo sa naň pripraviť. Prechod je možný po zelenej turistickej značke od križovatky Sokolia dolina.
• Túra na vodopád Skok je zo Štrbského Plesa schodná celoročne po žltej turistickej značke (uzávera v zimných mesiacoch platí pre chodník nad vodopádom).

Zážitková jazda na psích záprahoch

Jazda so psím záprahom a navyše v krásnej zasneženej krajine je zážitkom pre pretekára a jeho psy, ale aj pre divákov. Takzvaný mushing je šport, ktorý sa už dávno nespája iba s Aljaškou. Na Slovensku korene psích záprahov siahajú do roku 1988. Svoj rozmach zažili v 90. rokoch a dodnes si zachovávajú tradíciu. O obľúbenosti svedčí aj bronzová socha malamuta Dina, ktorá je jednou z troch sôch pretekárskych psov na svete (okrem Anchorage a New Yorku).

Preteky psích záprahov sa usporadúvajú na rôznych miestach našej krajiny. V januári a vo februári sa konajú v Oravskej Polhore, v Snow Parku Ľadová a v Zuberci. Donovaly však sú najznámejším strediskom a organizátorom. Aj vďaka tomu si môžete jazdu na psích záprahoch dopriať bez ohľadu na to, či preteky práve prebiehajú. V ponuke sú viaceré možnosti a dĺžky okruhov, pričom pasažiermi môžu byť i deti.

Jazda na psích záprahoch je prispôsobiteľná veku a požiadavkám dĺžky trate či času jej trvania

Informačnô

• Na psie záprahy sa môžete vybrať cca do 20. marca, pričom sa jazdí, iba ak je dostatočne zasnežená celá trať.
• Prevádzka je na objednávku a závisí od poveternostných podmienok (ak nastane nepriaznivé počasie, jazdu si môžete preložiť).
• Cena sa pohybuje od 4 eur až po 230 eur – závisí od veku, dĺžky okruhu alebo trvania (najvyššia cena je za celodenný výlet v trvaní štyri až päť hodín).

Výhľady na zimnú scenériu z vtáčej perspektívy

Rozhľadňa Dedovka v Snowparadise vo Veľkej Rači bola symbolickou snehovou guľou pokrstená len nedávno – v zimnej sezóne 2019. Odvtedy 16 metrov vysoká vyhliadková veža ponúka nádherné výhľady na okolité doliny a kopce. Zočíte napríklad Rozsutec, Chleb a Stoh či časť Poľska a Česka. Situovaná je priamo nad chatou Koliba, kúsok od vrcholovej stanice lanovky Dedovka.

Zaujímavosťou je, že rozhľadňa je zároveň galériou. V stavbe vybudovanej z kameňa a dreva sa totiž nachádza šesť výnimočných plastík, ktoré vzišli spod rúk Ing. Stanislava Mikovčáka. Vo výške 974 m n. m. tak máte možnosť nielen kochať sa nezameniteľnou zimnou panorámou, ale aj symbolikou spätou s históriou Kysúc. Bonusom je, že výlet môžete spojiť s lyžovaním priamo na mieste.

Rozhľadňa Dedovka ponúka krásne výhľady, zaujímavú expozíciu a priamo v lokalite lyžiarske vyžitie | Zdroj: Jana Korduliaková

Informačnô

• Rozhľadňa je prístupná počas celého roka bez platenia vstupného. Dostanete sa k nej štvorsedačkovou lanovkou dlhou 1 200 m z údolnej stanice Dedovky. Cena obojsmerného lístka je 12 eur pre dospelého (podľa sezóny).
• Druhou možnosťou je pešia túra trvajúca približne hodinu (podľa snehových podmienok). Postupujte po žltej a neskôr po zelenej značke: Oščadnica – Dedovka – Zadedová – chaty v Rači – koliba Dedovka.

Atrakcie na snehu

Jazda na snehu na raftovom člne (snowrafting), na nafukovacom kolese (snowtubing) či vo veľkej transparentnej guli (snowball) je zábava, ktorú si môžu užiť mladší i starší. Ak ste odvážnejší, nasadnite do raftového člna. Jazda zo strmého svahu vám zvýši nielen adrenalín, ale aj endorfíny. Tie sa vyplavia i deťom pri spúšťaní sa zo svahu na nafukovacích kolesách na špeciálne upravenej trati tvarovanej do snehového koryta. Vyblázniť sa však môžu celé rodiny, napríklad spoločnou jazdou. Pre rodiny s veľmi malými deťmi je totiž k dispozícii alternatíva v podobe jazdy na nafukovacích vakoch (snowbags).

Ďalšia z atrakcií poteší všetkých, ktorým sa len tak nezatočí hlava. Tzv. Zorba guľa ponúka stav vzrušenia, pretože sa v nej gúľate celých 100 metrov. Pokojnejší, ale o to viac napínavý bude tatranský curling. Športovo zábavná aktivita je modifikáciou športu, ktorý je populárny v zahraničných alpských strediskách. Aj na zamrznutej ľadovej ploche a v príjemnom prostredí našej prírody si však môžete dopriať túto netradičnú rodinnú súťaž. Vyhráva ten, kto špeciálne drevené kamene s držiakom čo najpresnejšie umiestni do vyznačeného cieľa na ľade. Všetky uvedené atrakcie môžete zažiť vo Fun Parku Štrbské Pleso (z dôvodu pandemickej situácie však momentálne nie sú otvorené).

Alternatíva klasickej sánkovačky v podobe jazdy na nafukovacom kolese, tzv. snowtubing

Hoci v zimnom období sa väčšina voľnočasových aktivít koncentruje na lyžiarske svahy, aj nenáročná zimná turistika či vzrušujúca zábava v podobe zaujímavých atrakcií sa uchádzajú o vašu priazeň. Zimné vyžitie si každý z nás predstavuje inak. Poznáte nejaké iné zimné atrakcie, ktoré vás zaujali? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram