Pozvánka do regiónu: Ferata v Nitre je dostupná pre každého

Autor: Peter Michalík

Feraty alebo tiež zaistené cesty sa stali populárnymi najmä v poslednom období. Turisti vyhľadávajú rôzne možnosti vyžitia sa v prírode a práve feraty, ktoré sú určitým typom náročnejšej turistickej trasy vedúcej na neprístupnejšie miesta, sú jednou z možností.

S myšlienkou vybudovania feratových ciest pod vrcholom Pyramídy v Nitre prišli členovia Nitrianskeho horského spolku. Tí viac ako 10 rokov používali tamojšie skalné terény na nácvik pohybu v skalnatom prostredí. Zaujímavý skalný reliéf s piliermi, prevismi, so zákutiami a pôsobivé výhľady na mesto, Podunajskú pahorkatinu i rovinu sú mimoriadne atraktívne pre vyznávačov športových aktivít v skalnatom prostredí. Na vybudovaní tamojších ferát sa podieľala Nitrianska organizácia cestovného ruchu v Nitre, mesto Nitra – TIC Nitra a Zoborský skrášľovací spolok. Úsilie a podpora spomenutých organizácií boli zúročené vďaka finančným prostriedkom z rozpočtu krajskej organizácie cestovného ruchu. Myšlienka vzniku feraty bola v hlavách jej autorov už dlhšie, samotná príprava trvala asi rok.

Kde nájsť nitriansku feratu?

Nitrianska ferata je verejnosti prístupná od 1. 9. 2022 (sezónnu uzáveru má v zimnom období od 1. 12. do 31. 5.). Nachádza sa priamo pod Pyramídou. Cesta k nej vedie po modrej turistickej značke z vrcholu Pyramídy (cca 15 minút), z rázcestia Podhájska cesta (40 minút) alebo z parkoviska pri penzióne ARTin na Svätourbanskej 37 v Nitre (1 hodina). Z modrej turistickej značky je odbočka priamo k feratám, ktorá vedie cez kremencové pole.

Feratu v Nitre nájdete na úpätí prvého vrchu pohoria Tribeč, je teda prvým pohorím týmto smerom z juhu Slovenska. Zároveň sa nachádza priamo nad mestom a je z nej krásny výhľad na celú Nitru a okolie.

Ferata Zobor, časť dubová | Zdroj: Peter Michalík

Vedeli ste, že…?

Feraty sú podľa náročnosti rozdelené do niekoľkých kategórií. Ide o obťažnosť A – F (A sú najľahšie a F najťažšie). Stupeň náročnosti sa odvíja napríklad od toho, či je terén rovný, mierne strmý alebo strmý skalný, aké fixné istenia na ňom nájdete, akými exponovanými miestami disponuje, či vyžaduje vyššiu vytrvalosť v rukách a nohách, či sa môže absolvovať iba s celotelovým feratovým úväzom a pod.

Feraty v Nitre – trasy

V Nitre sa nachádzajú feraty s obťažnosťou B a C, pričom dostupné sú aj pre deti s výškou od 150 cm, a to kvôli bezpečnosti. Hoci obťažnosťou patrí béčková nitrianska ferata k tým jednoduchším na Slovensku, netreba ju podceniť. Pohyb po feratách je na vlastné riziko a všetci návštevníci musia dodržiavať prevádzkový poriadok ferát (prevádzkový poriadok – ViaFerraZobor.sk).

Feraty v Nitre sa skladajú zo štyroch častí: dubová, brezová, lanový most a výstupovka.

Trasa č. 1 – pilier dubová, obťažnosť B/C, dĺžka 60 m

Po nástupe vedie trasa ponad zakrpatený dub, ktorému vďačí za svoj názov. Skala má v tejto časti dostatok prírodných stupov a chytov, nenájdete tu preto kramle. Po prejdení tohto kratšieho úseku (cca 1/3 cesty) sa dostanete do sedielka, kde je možnosť oddychu pred náročnejším úsekom. Tým, ktorí si na pokračovanie netrúfnu, odporúčame zostup dolu žľabom. Náročnejší a dlhší úsek pokračuje juhozápadnou exponovanou hranou kremencového piliera. Daná časť predstavuje cca 2/3 cesty. Na tomto úseku využijete pri pohybe kramle, až na dva náročnejšie úseky, kde je potrebné využiť prírodné stupy a chyty. Prvý sa nachádza asi v strede úseku, druhý je pod výstupom na platňu, kde sa trasa zároveň končí.

Ferata Zobor, časť dubová | Zdroj: Peter Michalík

Trasa č. 2 – pilier brezová, obťažnosť B, dĺžka 60 m

Trasa nachádzajúca sa na východnej strane piliera získala pomenovanie po brezách, ktoré výstup po ferate lemujú. Najkrajšie sú v jesennom období, keď ich listy žiaria oranžovými odtieňmi. Trasa je členitejšia ako terén dubovej. Po nástupe prejdete niekoľkými lavicami v rozlámaných kremencoch. Tento úsek je vďaka dostatku prírodných chytov a stupov jednoduchší. Ďalej sa trasa stáča mierne doprava a pokračuje hore hranou piliera. Náročnejší je exponovanejší úsek v hornej časti piliera. Tam intenzívnejšie využijete i silu rúk. Po výstupe na naklonenú platňu na vrchole prídete na miesto, kde sa všetky trasy ferát stretávajú.

Ferata Zobor, časť brezová | Zdroj: Peter Michalík

Trasa č. 3 – výstupovka, obťažnosť B, dĺžka 12 m

Východiskový bod trasy sa nachádza na vrchole piliera, na mieste, kde sa končia obe hlavné trasy ferát (dubová a brezová), a je jedným z dvoch možných pokračovaní na vrchol Pyramídy. Na rozdiel od spodných dlhších trás na kremencovom pilieri vedie kratší úsek výstupovka skalou z ostrohranného zlepenca. Rozdiel pocítite na rukách – kým kremenec je na ohmat „mastný“, zlepenec je drsný. Na nenáročnej trase využijete na pohyb kramle i dostatok prírodných stupov a chytov.

Lanový most, dĺžka 15 m

Ak máte radi adrenalín a nerobí vám problém pohyb na exponovanom lane, ktoré sa pod vašimi nohami hojdá, lanový most bude vhodným pokračovaním dvoch hlavných trás ferát (dubová, brezová). Začína sa na naklonenej platni piliera (na mieste, kde sa končia už zmienené hlavné trasy). Na pohyb na danom úseku slúži zdvojené lano v spodnej časti mosta. Na istenie karabínami sú k dispozícii vodiace laná po stranách mosta v jeho hornej časti. Trasa sa končí v zlepencovej bráne s výškou 4 m, ktorá je geologickou zaujímavosťou zoborských skál.

Ferata Zobor, lanový most | Zdroj: Peter Michalík

Via ferrata a vybavenie

Keďže zdolávanie ferát sa spája aj s nebezpečnými úsekmi a veľkými výškami, je potrebné prispôsobiť tomu aj vybavenie. Ochraňuje lezcov v prípade pádu a minimalizuje riziko zranenia, ktoré by v niektorých prípadoch mohlo mať fatálne následky. Súčasťou feratovej výbavy je helma, tlmič pádu, feratový úväz a rukavice.

Poistenie na hory je nutné iba v oblastiach, kde zasahuje Horská záchranná služba. Keďže Zoborské vrchy nemajú vlastnú horskú službu, poistenie na hory nie je povinné.

TIP

Výstroj je možné zapožičať si v penzióne ARTin, Svätourbanská 37, 949 01 Nitra-Zobor, 037/35 16 101, denne v čase od 9.00 do 18.00 hod. Cena požičania je 10 € na 4 hodiny a 15 € na celý deň. Kaucia za požičanie feratových súprav je 50 €.
Na výstup je potrebná feratová výbava

Za originálnymi feratami sa na Slovensku môžete vydať aj na Skalku pri Kremnici, kde môžete zdolávať hneď niekoľko typov feratových ciest (určených pre začiatočníkov aj pre zdatných horolezcov). Na Martinské hole vedie ferata HZS, pri Ružomberku sa ponúkajú Dve veže, vo Vysokých Tatrách na vás čaká ferata na Priečnom sedle a v Slovenskom raji zasa ferata Kyseľ.

Ak máte chuť vyskúšať si takýto zážitok, nitrianska ferata vďaka menšej náročnosti môže byť prvým krokom k nevšedným horským dobrodružstvám po inak neprístupných miestach a úsekoch Slovenska.

Čo tak zažiť trochu adrenalínu na lanovom moste s odmenou v podobe krásneho výhľadu na mesto Nitra? Skúsite? Budeme radi, ak sa o svoju skúsenosť podelíte v komentároch.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články:

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

2

Miroslav 2. októbra 2022 - 9:03

je v blízkosti požičovňa ferratových setov?

Odpovedať
Redakcia 6. októbra 2022 - 7:58

Dobrý deň, Miroslav,
požičovňa feratových setov sa nachádza v penzióne ARTin – Svätourbanská 37, 949 01 Nitra-Zobor.
Telefonický kontakt ARTin: 037/35 16 101

Výstroj je možné zapožičať si denne v čase od 9.00 do 18.00 hod. Cena požičania je 10 € na 4 hodiny a 15 € na celý deň. Kaucia za požičanie feratových súprav je 50 €.

Prajeme všetko dobré.
S pozdravom, Dáša z tímu Slovander.

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram