Dračie príbehy z Demänovskej doliny

Autor: Redakcia
chopok-drak-demian-demanovska-dolina-socha-vrchol

Draky – rozprávkové bytosti či skutočné tvory, ktoré sa pohybovali po zemi alebo vo vzduchu? Na túto otázku márne hľadá odpoveď každý, koho bájne bytosti zaujímajú. Dôležitý je však fakt, že draky sa vyskytovali v textoch a príbehoch v rôznych podobách vo viacerých kultúrach. A neobišli ani tú našu slovenskú. Zmienky o drakoch nájdeme nielen v rozprávkach, mýtoch, legendách či ľudových povestiach, v 17. a 18. storočí sa spomínajú aj v textoch vážených vedcov. Ťažko povedať, či sa na oblohe kedysi vznášali bytosti, ktorým ľudia pripisovali ďalšie schopnosti, alebo išlo len o interpretáciu nálezov kostí dávno vyhynutých zvierat nachádzaných v jaskyniach.

Skutočnú existenciu draka nikto nikdy nepotvrdil. Jeho hlavnou úlohou je dodnes symbolika, ktorá sa tiež rôzni. Napríklad v Ázii má drak pozitívny význam, ale na našom území sa spája so strachom a s pripisovaním negatívnych vlastností. Drak v slovenských rozprávkach aj povestiach stojí na strane zla, ale my vám v tomto článku okrem zaujímavých príbehov ukážeme aj to, ako sa v Demänovskej doline podarilo premeniť draka na deťmi aj dospelými milovanú atrakciu.

Drak Demián – jeden zo symbolov Demänovskej doliny

O drakovi v Demänovskej doline sa hovorilo dlho. Podľa povier, ktoré sa šírili medzi ľuďmi, išlo dokonca o šesťhlavú príšeru, o ktorej môžete nájsť hneď viacero príbehov. Hoci sa trochu líšia, každý sa viaže s drakom Demiánom, po ktorom údajne dolina dostala svoje meno. Pozrime sa spolu na tri legendy zo stredného Slovenska, v ktorých sa tajomné bytosti spomínajú.

Láska až srdce praská

Čo by to bolo za legendu, keby sa v nej neobjavila skutočne veľká láska a trocha mágie. Láska taká, akú si dokázali odovzdať aj Hanka a Demián, ktorým chamtivý Hankin otec neprial. Dcéru chcel totiž vydať za bohatého kupca – starca, ktorému sa Hanka zapáčila. Mladej deve sa však starec protivil a otca úpenlivo prosila, aby svoje rozhodnutie zmenil. On však, zaslepený vidinou majetku, uprednostnil peniaze pred šťastím vlastnej dcéry a neustúpil. Hanka preto ušla do doliny na miesto pri bielej skale, kde sa s Demiánom potajomky schádzali. Tu sa dievčina pustila do takého plaču, že slzy, ktoré stekali dole bielou skalou, vytvorili pleso. Jej slzy ho napĺňali a hladina stúpala, až pokým nepohltila aj ju samu. Demián zo skaly videl, ako jeho milá zmizla pod hladinou vlastných sĺz. Z veľkej bolesti v srdci zareval do doliny tak, že sa razom premenil na obludu – hrozivého draka – a vzápätí skamenel.

Zaujímavô

Keď už je reč o plese v Demänovskej doline, musíme spomenúť to Vrbické – ľadovcové pleso, ktoré je zároveň najväčším prirodzeným jazerom v Nízkych Tatrách. Tak ako draci, aj toto pleso by bez zásahu ochranárov mohlo upadnúť do zabudnutia. Za posledné desaťročia sa rapídne zmenšilo a aj v súčasnosti sa robia kroky na záchranu tejto národnej prírodnej pamiatky.
vrbicke-pleso-tatry-priroda-stromy-jazero-obloha
Vrbické pleso

Udatný Demián a drak, ktorý strážil nevídaný poklad

Desivý drak sa usadil na mieste, ktoré dnes poznáme pod názvom Demänovská dolina, a  údajne strážil obrovský poklad. Ľudia sa obludy báli až tak, že do dlhočiznej doliny, kde sa skaly svojimi vrcholmi dotýkajú neba, nevkročila zo strachu ani noha. Ľudia sa desili pevniny aj podzemných chodieb, o ktorých hovorili so strachom. Ani len poklad, ktorý sa vraj v týchto chodbách nachádzal, ich vydesených predstavou šesťhlavého strážcu nezlákal. Tak to bolo až do chvíle, kým sa medzi miestnych nezatúlal mladý odvážny silák menom Demián. Ten sa tiež dozvedel o ozrutnom tvorovi prebývajúcom v horách. Jeho zvedavosť narastala, a tak začal aj sám vyzvedať, ako draka zabiť. Najlepšie mu poradil pastier, ktorý mu povedal o tom, ako drak každé piatkové ráno vychádza von z jaskyne a sužovaný smädom vypije celé jazierko až do dna. Demián získal aj ďalšiu cennú radu: ak chce draka skoliť, musí začať tou najstrašnejšou treťou hlavou.

A tak sa udatný mládenec vybral na prieskum do doliny, kde si dobre poobzeral diery, v ktorých by drak mohol prebývať. A veru ho aj zočil. No aj obrovský šesťhlavý netvor, vypúšťajúc z nozdier a tlamy oblaky pary, upriamil svoje zmysly Demiánovým smerom. Mladík, hoci statočný, pochopil, že takto nemá proti oblude žiadnu šancu, a na druhýkrát sa už veru lepšie pripravil. Na skale nad jazierkom, kam sa v iný piatok znova vyškriabal, našiel uvoľnený balvan, ktorý v správny čas spustil drakovi pijúcemu vodu z plesa na tretiu hlavu. Kým sa drak stihol spamätať, Demián mu s budzogáňom rozbil i ostatné hlavy. Nielen silou, ale hlavne šikovnosťou draka napokon porazil. Po víťaznom boji sa pobral do jaskyne, kde drak prebýval, nájsť to, čo tam strážil. A veruže našiel bohatstvo, aké ľudské oči ešte nevideli. Rozhodol sa však, že nedovolí z neho brať, aby sa z krásy, ktorá sa ukrývala pod zemou, mohli tešiť všetci. A tak sa vrátil medzi ľudí a porozprával svoj príbeh o boji s drakom a o poklade. Demián sa na tomto mieste aj oženil a zostal tu žiť až do smrti, po ktorej sa zrodila ďalšia dračia legenda. Po smrti sa totiž údajne premenil na draka, aby mohol naďalej ochraňovať dolinu, ktorú z vďačnosti pomenovali ako Demiánovu – Demänovú.

Krásnô

Po Demiánovi vraj bola pomenovaná aj Demänovská ľadová jaskyňa. Ktovie, či práve ona nie je tou jaskyňou s bohatstvom, ktorú Demián objavil po boji s drakom. Pôvodne sa dokonca nazývala aj Dračia jaskyňa. Je totiž známym náleziskom kostí, ktoré kedysi ľudia považovali za dračie. Dnes už vieme, že patria medveďovi jaskynnému. Tak či onak, nádherná ľadová výplň je skutočným bohatstvom, ktoré poteší oko každého návštevníka tak, ako to chcel podľa povesti Demián.
lad-skaly-demanovska-ladova-jaskyna-naskynny-system
Demänovská ľadová jaskyňa

Socha draka Demiána alebo ako drak na Chopku stráži dolinu dodnes

Demiánova dračia pamiatka neostala zabudnutou, práve naopak. Od roku 2014 je drak jednou z najobľúbenejších atrakcií na Chopku. Tesne pod vrcholom sa nachádza 3-metrová socha draka Demiána. Toto 1,5-tonové kovové monštrum je dielom umeleckého kováča a skladá sa z troch častí prikovaných k sebe. Tri kovové krky zdobia tajomné hlavy, ktoré svoju „mágiu“ odhaľujú návštevníkom počas letných akcií na Chopku. Oči zdobené polodrahokamami hrajú hnedou, zelenou i ružovou farbou. Jeho telo pokrýva 800 ručne kovaných šupín. Práce na drakovi trvali podľa oficiálnych stránok 4 týždne (1 350 hodín). Autorom je košický kováč Vlado Eperješi, ktorý sa neskôr postaral o ďalších, menších dráčikov, ktoré lemujú tzv. Dračiu cestu na Chopok. Drak Demián zažil v roku 2014 svoj prvý a veríme, že aj posledný let. Na vrchol Chopku (terasa reštaurácie Rotunda) ho premiestňovali helikoptérou.

socha-drak-demian-chopok-hory-obloha
Drak Demián na Chopku | Zdroj: jasna.sk

Zaujímavô

Drak síce nemá šesť hláv, ako hovoria legendy, no tie jeho tri sú výnimočné. V jednej z nich sa nachádza medený zvonček, na ktorý turisti radi zvonia pre šťastie, a z ďalších dvoch hláv vychádza para a šľahajú plamene. Skutočne originálny nápad je niečím, čo sa počas letného večera na Chopku rozhodne oplatí vidieť, samozrejme, okrem nádherného výhľadu, ktorý vám drak Demián určite ukáže.

Dračia nevesta na Chopku

Ďalšia povesť z Demänovskej doliny je o čosi viac rozprávková. Hovorí o láske dvoch drakov – draka Demiána a dračice Alice, ktorá sa zatúlala pri prelete nad Demänovskou dolinou. Demián sa ponúkol, že jej Demänovskú dolinu ukáže, aby našla cestu. Nie div, že mladej a krásnej dračici sa začala pozdávať nielen nádherná príroda, ale aj samotný Demián. Problém spočíval v tom, že Alica už bola prisľúbená inému – sedemhlavému drakovi Maximiliánovi. Dračí milenci sa však rozhodli tomuto osudu vzoprieť a sami si naplánovali svadobný deň, ktorý sa im stal osudným. Silná búrka, ktorú spôsobil pomstychtivý Maximilián, sprevádzaná silnými ohnivými bleskami usmrtila dračicu. Po zásahu bleskom skamenela a Demián sa premenil na kov. Dračia nevesta dodnes leží pod Chopkom, kde bude jej kliatba trvať celých sto rokov, sto dní, sto hodín a sto minút.

Skutočne neskutočnô

Dračia nevesta je podľa všetkého rozprávková, tento názov však nesie skala, ktorá sa nachádza na severnej strane pod vrcholom Chopku. Pohľad na Dračiu nevestu sa vám naskytne, ak sa vydáte z vrcholu pešo dole zjazdovkou k dreveným zábranám na pravej strane (cca 50 m). Odtiaľ stačí už len sledovať a nájsť tú pravú skalu pripomínajúcu ležiaceho draka (hlavou smerom dole).
chopok-hory-trava-skaly-dracia-nevesta-legenda-drak
Dračia nevesta na Chopku | Zdroj: jasna.sk

Drak na Chopku dnes baví deti aj dospelých. Objavte Dračiu cestu

Počuli ste už o tzv. Dračej ceste? Na Chopku ju môžete zažiť, niečo sa naučiť a hlavne sa dobre zabaviť. Demián tu vystupuje ako dobrý drak, ktorý vás prevedie cestou a ukáže vám rôzne krásy. A bonus? Vaše deti budú takúto turistiku milovať. Za päť splnených úloh ich totiž odmena neminie.

  1. Zrodenie dráčika (1 117 m n. m.) – pri jazierku na Bielej Púti
  2. Skúška odvahy (1 117 m n. m.) – nástupná stanica lanovky B3 (pri preliezke na Bielej Púti)
  3. Dračia energia (1 117 m n. m.) – pri hoteli Pošta
  4. Vtáčia perspektíva (1 113 m n. m.) – pri Vrbickom plese
  5. Večný smäd (1 226 m n. m.) – pri nástupnej stanici lanovky TWINLINER
  6. Preliezka (1 342 m n. m.) – pri FUNIBARE (Priehyba)
  7. Návrat draka (2 004 m n. m.) – na Rotunde (fotopoint)
  8. Dračica Alica (2 004 m n. m.) – Dračia nevesta
  9. Počasie na horách (1 488 m n. m.) – pri reštaurácii Kosodrevina (Chopok juh)
  10. Prvá pomoc (1 084 m n. m.) – na Krupovej (Chopok juh)

Či už draky v skutočnosti žili, alebo nežili, príbehy, v ktorých sa vyskytujú, sú naozaj krásne. A povedzme si pravdu, takéto pekné príbehy chytia za srdce aj nás dospelých a prenesú nás do detstva a čias, keď sme verili v obrovskú nadprirodzenosť. Poznáte aj vy príbehy s drakmi? Ktorý je váš najobľúbenejší? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram