Aké netradičné súkromné zbierky ukrývajú doma Slováci?

Autor: Redakcia
Aké netradičné súkromné zbierky ukrývajú doma Slováci

Azda každý z nás niekedy niečo zbieral či dodnes zbiera – od obalov z čokolád cez servítky až po bábiky či autíčka. V nasledujúcom článku vám predstavíme niekoľko Sloveniek a Slovákov, ktorí doma ukrývajú originálne zbierky jedinečných predmetov.

Zbierka bábik

Boli súčasťou vášho detstva bábiky? Napriek tomu, že Mária Regecová zo Spišskej Novej Vsi už dávno nie je dieťaťom, vášeň pre bábiky jej zostala dodnes a pýši sa krásnou zbierkou. Začalo sa to pritom celkom nevinne, keď dostala jednu bábiku od syna ako darček k narodeninám. Odvtedy jej bábiky pravidelne kupujú nielen deti, ale aj rodinní príslušníci a niektoré si kupuje aj sama. Rovnako ju poteší, keď sa jej ozvú cudzí ľudia, ktorí jej chcú bábiky darovať.

Zbierka predmetov a relikvií z čias socializmu

Filip Poledovič z Križovian nad Dudváhom neďaleko Trnavy založil v pivnici rodičovského domu nefalšovanú „izbu revolučných tradícií. V zbierke sa nachádzajú obrazy prezidentov bývalého Československa, Klementa Gottwalda či Gustáva Husáka, nechýbajú ani portréty najvyšších predstaviteľov Sovietskeho zväzu, busty Lenina, rôzne zástavy, medaily, bankovky, výtlačky novín, ale aj staré televízory či rádiá. Ako hovorí sám zakladateľ, ide o veľmi unikátnu a jedinečnú zbierku na Slovensku. „Zatiaľ nemám správy, že aj niekto iný má takúto zbierku predmetov z rokov 1948 až 1989. Dnes sa ťažko zháňajú, lebo mnohé sú zničené. (Zdroj: noviny.sk)

Zbierka Nokií

Zbierka Roberta Melichera s názvom New Nokia Collection je nielen slovenským, ale aj svetovým unikátom v tom, že v zbierke sú výlučne mobilné telefóny fínskeho výrobcu, ktoré sú nové, teda nikdy nepoužité. V jeho zbierke nájdete rôzne zaujímavé a drahé kúsky. Jedným z najdrahších modelov je Nokia 8800 Carbon Arte, ten ho stál viac ako tisíc eur. Jeho vášeň pre telefóny tejto značky je však taká veľká, že mu neprekáža, keď minie aj viac peňazí. Teší sa z toho, že jeho zbierka stále rastie.

mobil-nokia-sidlisko-ruka-zbierka-telefon
Mobilné telefóny značky Nokia sa začali vyvíjať v roku 1980

Vedeli ste, že?

Na Slovensku máme napríklad aj jedinečné Múzeum mobilov. Prečítajte si náš článok, v ktorom nájdete aj ďalšie múzeá, ktoré ukrývajú nejeden zaujímavý unikát.

Zbierka svadobných šiat

Jana Mládek Rajniaková zbiera svadobné šaty už niekoľko rokov a zaujímavosťou tejto zbierky je fakt, že všetky majú celkom slušný vek. Najstaršie sú až z roku 1943. Ako hovorí sama zberateľka, prvých šiat sa ujala, lebo ich našla v opustenom dome a bolo jej ľúto nechať ich tam. V súčasnosti má v zbierke desiatky svadobných šiat, samozrejme, nechýbajú ani rôzne závoje, korunky či rukavičky. „Šaty bez príbehu, bez poznania ich nositeľky, bez rozhovoru s ňou nemajú pre mňa hodnotu. Pri pohľade na ktorékoľvek šaty v zbierke presne viem, kto mi ich podaroval, kedy a kde boli ušité, okamžite si vybavím celú konverzáciu s ich pôvodnou majiteľkou a aj všetky údaje, ktoré mi k šatám poskytla, vrátane starej fotky, na ktorej je vidieť, že šaty boli naozaj oblečené a prežili si svoj veľký deň,“ vysvetľuje vášnivá zberateľka. (Zdroj: diva.aktuality.sk)

svadobne-saty-zbierka-nevesta-svadba-vesiaky-cipky

Zbierka fotoaparátov

Veľmi unikátnou súkromnou zbierkou sa môže pochváliť aj Igor Boháč zo Šale, ktorý má doma stovky fotoaparátov. Tie najstaršie pochádzajú ešte z konca 19. storočia a môže sa dokonca pochváliť aj aparátmi z tíkového dreva z roku 1904. Zberateľ priznáva, že netuší, akú má jeho zbierka hodnotu, no je pre neho srdcovou záležitosťou. Nejde totiž len o samotné predmety zbierky, ale aj o čas, ktorý svojej záľube už niekoľko rokov venuje.

Zbierka chrobákov

Jednou z najnezvyčajnejších súkromných zbierok na Slovensku sa môže pochváliť Michalovčan Rudolf Gabzdil. Entomológii sa venuje takmer 40 rokov a doma má viac ako 25-tisíc chrobákov. Medzi moje prvé chrobáky patril roháč obyčajný, ktorý je najväčším európskym chrobákom, neskôr aj fuzáč veľký, zlatohlávky a bystrušky. Zbierku som rozširoval v školských rokoch výletmi do prírody, spomína na svoje zberateľské začiatky. (Zdroj: hnonline.sk)

Zaujímavô

Chrobáky z prírody sú oveľa cennejšie ako tie umelo chované. Celosvetovo sa totiž nechránia druhy hmyzu, ale priamo lokality ich výskytu. Bez lokalitného štítka je chrobák v zbierke bezcenný. Hodnota niektorých vzácnych chrobákov presahuje hranicu 1000 eur.

Zbierka škodoviek

Jozef Mihálik je vášnivým zberateľom veteránov značky Škoda. Jeho zbierka je pravdepodobne najväčšou súkromnou zbierkou v bývalom Československu. „Vybral som si značku Škoda, pretože ide o našu domácu značku. Moja zbierka mapuje vývoj áut značky Škoda od roku 1929. Laurin & Klement však vyrábal automobily už od roku 1880. V zbierke mám širokú škálu áut z predvojnovej éry, ktoré sú ešte kočiarového typu.“ (Zdroj: myzilina.sme.sk)

Nečakanô

Láskou k retru sa môžu pochváliť aj majitelia bratislavskej kaviarne Škodovka. Dokonale premyslené priestory sú doplnené nábytkom, rádiami či knihami z čias Československa. Stredobodom je však žltá Škoda 100 umiestnená priamo pri stoloch. Môžete si tak naplno vychutnať svoju „naštartovanú šálku kávy“, ako hovoria samotní majitelia. Nezabúdajú ani na detaily a ponúknuť sa môžete typickými slovenskými pochúťkami. Nemôže chýbať treska s rožkom, ruské vajce, arašidové chrumky či trubičky. (Zdroj: refresher.sk)
auto-skoda-zbierka-veterány-historia
Zbierka veteránov značky Škoda | Zdroj: mojekysuce.sk

Poznáte vo svojom okolí niekoho, kto doma ukrýva zaujímavú súkromnú zbierku? Dajte nám o ňom vedieť v komentároch. Aj ľudia v našom okolí sa pýšia zaujímavými zbierkami predmetov, ktoré im vynárajú krásne spomienky alebo sa spájajú s ich vášňami. Opýtali sme sa vás, čo sa ukrýva vo vašich „pivniciach“:

zbierky-citatelia-knihy-pisacie-stroje-zapalkove-skatulky
Načítava

Mohlo by vás zaujímať

2

Homola Silvester 8. júna 2020 - 23:15

Zbieram kotúčové magnetofony výlučne znacku Tesla. Mám 50 ks.

Odpovedať
Redakcia 12. júna 2020 - 9:38

Vaaau, to je nádhera, naozaj hodnotná zbierka! Keby ste chceli, môžete nám poslať fotku vašich skvostov na mail info@slovander.sk. Potešíme sa 🙂

Ďakujem vám za reakciu a držím vám palce, aby sa vaša zbierka rozrastala.

Adriána z tímu slovander

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram