Pestrá paleta poznania a zážitkov v Topoľčiankach

Autor: visitnitra.eu

Obec Topoľčianky sa z roka na rok stáva čoraz vyhľadávanejším cestovateľským cieľom, a to najmä vďaka bohatej turistickej ponuke. Pýchou obce je nepochybne kaštieľ Topoľčianky, ktorý bol sídlom vnučky cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Sisi Augusty Habsburgovej a jej rodiny. Kaštieľ pravidelne navštevoval aj prvý prezident ČSR T. G. Masaryk.

Kaštieľ Topoľčianky

Nech sa už ubytujete v ktoromkoľvek ubytovacom zariadení, tento monumentálny klasicistický kaštieľ obklopený rozsiahlym anglickým parkom nemôžete minúť. Patrí medzi naše národné kultúrne pamiatky. Okrem podmanivého exteriéru môžete navštíviť aj múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku a bytových doplnkov. Zimný okruh muzeálnou expozíciou je rozšírený o prehliadku historických apartmánov a zámockej kaplnky.

Navštíviť ho môžete od utorka do nedele a cez sviatky. Počas víkendov v mesiacoch január a február sú vstupy do múzea možné len na objednávku. Podmienkou je minimálne 5 osôb a objednanie sa aspoň 2 dni vopred.

Kaštieľ Topoľčianky | Zdroj: visitnitra.eu

Park pri kaštieli

Park obklopujúci kaštieľ je taktiež národnou kultúrnou pamiatkou a patrí k najvýznamnejším prírodno-krajinárskym parkom na Slovensku. Je vybudovaný v anglickom štýle, ktorého základnou požiadavkou je priblížiť sa čo najviac k voľnej prírode. Je tvorený voľnými priestranstvami, ktoré sú doplnené skupinami stromov, vodnými plochami, drobnou architektúrou, pričom v konečnej fáze prirodzene prechádza do voľnej prírody.

Národný žrebčín

Špecializované zariadenie na chov koní je svojou architektúrou, urbanistickým riešením a citlivým zakomponovaním vzácnych historických budov do okolitej prírody známkou výnimočného talentu a vysokej odbornosti vtedajších projektantov a staviteľov. Patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a právom ho možno zaradiť ku kultúrnemu dedičstvu národa. Navštíviť ho môžete od utorka do piatka o 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 hod. Počas víkendu a dní pracovného voľna od 14.00 do 16.30 hod.

Národný žrebčín v Topoľčiankach | Zdroj: visitnitra.eu

TIP

Priamo v obci je možné zapožičať si kolobežku alebo e-bike. Môžete sa vydať napríklad 9-kilometrovou trasou z hradu Hrušov do Topoľčianok. Vedie lesom, lúkami s pasúcimi sa koňmi, ale aj vinicami a parkom. Alebo si môžete vybrať ktorúkoľvek z cyklotrás v okolí, napríklad k zubrej zvernici.

Zubria zvernica

Zvernica v obci Lovce, ktorá je 10 km od Topoľčianok, bola vybudovaná v roku 1958. Celý objekt bol vyhlásený za chránenú študijnú plochu zameranú na ochranu a najmä zachovanie zubra. Zubria zvernica ponúka návštevníkom zážitok najmä počas kŕmenia týchto majestátnych zvierat – zubor európsky je najväčší suchozemský cicavec Európy.  

V zubrej zvernici máte možnosť vidieť zubra európskeho | Zdroj: visitnitra.eu

Vinárstvo Château Topoľčianky

Neodmysliteľnou súčasťou Topoľčianok je už dlhé roky aj známe vinárstvo. Ponúka degustácie, ktoré si môžete spestriť párovaním jedla a vína. V ponuke sú špeciality slovenskej kuchyne a vynikajúce jedlá z diviny z okolitých lesov.Vína si môžete zakúpiť priamo vo vinárstve alebo v predajni regionálneho vína Vínodom na námestí. Vinárstvo ponúka aj možnosť ubytovania v štýlových apartmánoch Stará škola v bezprostrednej blízkosti vinárstva.

Pstruhový raj Topoľčianky

Za obcou Topoľčianky smerom na obec Skýcov objavíte Pstruhový raj. Chuťové bunky potešíte priamo na mieste pečeno-údeným alebo grilovaným pstruhom, pričom pstruhy si môžete aj uloviť a pripraviť doma podľa obľúbeného receptu. Pre návštevníkov sú vytvorené posedenia v altánkoch, atrakcie pre deti, farmársky minidvor a najmä pohodová atmosféra. Otvorené je v utorok, v stredu a vo štvrtok od 12.00 do 19.00 hod. a v piatok a cez víkendy od 11.00 do 19.00 hod.

Obria lavička a rozhľadňa

Lavičku určite neprehliadnete. Nachádza sa vedľa hlavnej cesty za obcou Skýcov v areáli bývalých vápeníc. Autom odbočíte z cesty rovno na parkovisko, ktoré sa nachádza len pár metrov od samotnej atrakcie. Lavička vás prekvapí svojou mohutnosťou. Zážitkom je aj samotné „lezenie“ na lavičku, ktoré je pre mnohých najzábavnejšou časťou výletu.

Výlet môžete spojiť s prechádzkou na neďalekú rozhľadňu na Vápennom vrchu. Z lavičky stačí prejsť na druhú stranu cesty. Náučný chodník je označený smerovníkom.

Lesnou cestičkou sa zakrátko dostanete k rozhľadni. Z 18-metrovej výšky si môžete vychutnať výhľad na obec Skýcov a široké okolie. Trasa k rozhľadni nie je dlhá a stúpanie je veľmi mierne. Rovnakou cestou sa vrátite na parkovisko.

Obria lavička neďaleko obce Skýcov | Zdroj: Radka Klemanová

Hrad Hrušov

Nenáročnú pešiu turistiku ponúka aj výstup k zrúcanine hradu Hrušov z 13. storočia. Význam hradu vzrástol najmä v 14. storočí, keď sa po nadobudnutí kráľom stal strediskom panstva s výnosnými zlatonosnými potokmi. V roku 1708 bol Hrušov vyrabovaný cisárskymi vojskami, odvtedy bol opustený. Od roku 2004 sa o jeho záchranu usiluje občianske združenie Leustach z Nitry.

Zrúcanina hradu Hrušov | Zdroj: visitnitra.eu

Topoľčianky ponúkajú program plný histórie, tradícií aj prírodných krás a zážitkov, a to aj na celý víkend.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram