Zlákajú vás netradičné slovenské múzeá a ich unikáty?

Autor: Redakcia
muzeum-prirody-jaskyniarstva-vitriny-podzemie-pivnice-atmosfera

Popri desiatkach tradičných múzeí plných našej histórie sa na Slovensku nachádzajú aj viaceré jedinečné múzeá, ktoré sú jedinými svojho druhu nielen v našej krajine, ale niektoré z nich dokonca aj v rámci Európy či sveta. O týchto netradičných slovenských múzeách ste už počuli?

Múzeum Oravakafe

Orava je známa krásnou prírodou a viacerými zaujímavými miestami. Jedným takýmto miestom je bezpochyby aj múzeum Oravakafe, ktoré sa nachádza v obci Krušetnica. Súčasťou zbierky múzea sú staré mlynčeky, kávovary či hrnčeky. Rovnako sú zaujímavé aj steny celého dolného poschodia, ktoré tvorí mozaika z kávových zŕn – s rozlohou 107 m2 je najväčšou na svete. Čo si myslíte, koľko káv by sa z týchto zŕn dalo urobiť? Odpoveď nielen na túto otázku sa dozviete počas prehliadky. Ak patríte k milovníkom kávy, toto múzeum určite nevynechajte.

muzeum-kavy-kava-mozaika-vona-vyroba-mletie-prazenie
Rozsiahlu mozaiku tvoria približne 4 milióny kávových zŕn | Zdroj: vedelisteze.sk

Múzeum gýča

Múzeum gýča v Kremnici je jediným múzeom tohto druhu v Európskej únii. Založené bolo skupinkou penzistov a v júli 2018 tam bolo vystavených takmer 1500 kusov „gýča“. Aj keď je dobré poznamenať, že dodnes nie je známa presná definícia toho, kedy je vec považovaná za gýč. Máte doma aj vy nejaký predmet, ktorý je podľa vás určite gýčom? Doneste ho do múzea a získate zaň vstup zadarmo. V múzeách sa často stáva, že návštevníci si jednotlivé expozície a exponáty nemôžu fotiť, v tomto múzeu však fotografovanie zakázané nie je, práve naopak, ľudia tam majú príkaz fotiť.

Nečakanô

Súčasťou múzea je aj Ulička slávnych nosov, kde môžete vidieť nosy tých najznámejších slovenských humoristov,  ktorí prispeli k tomu, aby humor a satira prinášali ľuďom smiech, radosť a nie plač. Rovnako je Kremnica známa aj najstarším festivalom humoru na SlovenskuKremnické gagy, ktorý sa koná každý rok počas posledného augustového víkendu. (Zdroj: visitkremnica.com)

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň patrí do skupiny múzeí Slovenského národného múzea. Múzeum sa venuje dokumentovaniu histórie a súčasnosti bábkového divadla či historického vývoja detských hračiek. Ak vás svet bábok a hračiek fascinuje, určite nevynechajte niektoré z podujatí, ktoré múzeum počas roka organizuje. Jedným z najznámejších je Bábkarský festival Modrý Kameň, na ktorom sa koná prehliadka bábkarských súborov zo Slovenska a zahraničia. Jeho súčasťou sú aj tvorivé dielne a výstava prác zhotovených deťmi.

divadlo-babky-scena-hracky-deti
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek sa nachádza v najmenšom meste na Slovensku | Zdroj: vase.sk

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Liptovský Mikuláš je známy tým, že sa v ňom nachádza hneď viacero zaujímavých múzeí – či už Múzeum Janka Kráľa, v ktorého priestoroch bol kedysi odsúdený aj známy slovenský zbojník Juraj Jánošík, alebo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Toto múzeum je jediným celoslovenským špecializovaným múzeom svojho druhu na Slovensku. Tvorené je až štyrmi poschodiami, takže človek tam môže stráviť aj celý deň a vždy má čo obdivovať. Okrem množstva zaujímavých informácií zo sveta prírody či jaskýň každý návštevník určite ocení aj veľké množstvo interaktívnych prvkov, ktoré umocňujú celú atmosféru múzea.

muzeum-jaskyniarstva-ochrana-prirody-slovensko-nerasty-podzemie-vitriny
Múzeum patrí vďaka svojim interaktívnym exponátom medzi najmodernejšie na Slovensku | Zdroj: sdetmi.com

Múzeum praveku

Bojnice sú známe predovšetkým krásnym Bojnickým zámkom, ktorý by mal navštíviť každý správny Slovák aspoň raz za život. Vedeli ste však, že v meste sa nachádza aj unikátne Múzeum praveku? Ak vás toto dejinné obdobie zaujíma, navštívte múzeum, v ktorom uvidíte pravekého nosorožca či vstúpite do jaskyne, kde reálne žili neandertálci. Počas letných mesiacov (a za priaznivého počasia) je dokonca možnosť absolvovať nočné prehliadky s fakľami.

Nečakanô

Počas každoročnej akcie Noc múzeí a galérií otvárajú mnohé múzeá svoje brány do hlbokej noci. Okrem toho však odkrývajú tajomstvá a exponáty, ktoré sú bežne pred zrakmi návštevníkov ukryté, alebo vás zavedú na miesta, kam verejnosť nevkročí. V roku 2020 sa na Noc múzeí a galérií môžete tešiť v sobotu 16. mája. (Zdroj: museum.sk)

Múzeum gitár

Múzeum gitár je považované za slovenský unikát a nachádza sa v Sobranciach. Súčasťou zbierky tohto múzea je viac ako 1000 exponátov, pričom pre návštevníkov je sprístupnených 200 gitár a ďalších hudobných nástrojov. Múzeum mapuje kompletný vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Radi by sme vás však upozornili, že z dôvodu rozširovania expozície je múzeum dočasne zatvorené. Plánovaný termín jeho slávnostného otvorenia je v máji 2020.

gitary-zbierka-dary-elektro-muzeum-hudba-hudobnici
Mnoho hudobníkov, medzi nimi napríklad Petr Janda, darovalo z pocty k múzeu aj svoju gitaru | Zdroj: slovakia.travel

Múzeum mobilov

Pamätáte si ešte na život bez mobilných telefónov? V obci Dobšiná sa nachádza Múzeum mobilov, ktoré vzniklo zo súkromnej zbierky viac ako 1500 kusov telefónov. Jeho cieľom je snaha o zachovanie jednotlivých kusov technickej histórie, pretože ich vývoj niekedy naozaj berie dych. Múzeum a zbierka sú dostupné, samozrejme, aj pre verejnosť, no je potrebné dohodnúť si obhliadku vopred.

Nečakanô

Medzi exponátmi môžete natrafiť aj na 20 rokov starý model Siemens S4, ktorý stál v čase príchodu na trh viac než dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy Slováka – 23 000 slovenských korún. (Zdroj: domov.sme.sk)

Slovenské múzeum máp

Medzi tie najnetradičnejšie múzeá u nás patrí aj Slovenské múzeum máp v obci Kynceľová. Múzeum približuje minulosť a výnimočnú súčasnosť kartografie na Slovensku, tradičné i moderné postupy a technológie, ktorými mapy vznikajú. Môžete si v ňom vyskúšať prácu kartografa či pochopiť vrstevnice a farebnú škálu zobrazenia krajiny. Najväčšou atrakciou múzea je pieskový model krajiny s rozšírenou realitou, ktorý je prvým svojho druhu na Slovensku. 

Hasičské múzeum

Dobrovoľný hasičský zbor v martinskej mestskej časti Priekopa zozbieral exponáty s hasičskou tematikou nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta. Výsledkom je jedinečná zbierka hasičských uniforiem, vozidiel, techniky a všetkého, čo s hasičstvom súvisí. Bonusom je areál, v ktorom sa Hasičské múzeum nachádza. Okrem hasičskej techniky tam nájdete aj jedinečný oddychový a športový areál, preliezačky, dopravné ihrisko, motokáry a rovnako aj miesta na grilovačku či opekanie. Ideálne miesto na čas strávený s rodinou či priateľmi, čo poviete?

hasicske-auta-stare-modely-veterany-haly-hasicske-muzeum
V troch budovách múzea sa nachádza vyše sto vzácnych exponátov | Zdroj: priekopa.sk

Vedeli ste, že?

Každú prvú nedeľu v mesiaci môžete celkom zadarmo navštíviť až 37 expozícií v rámci vybraných slovenských múzeí a galérií. Ktoré z nich to sú? Nech sa páči, tu je ich zoznam. (Zdroj: Ministerstvo kultúry SR)

Každé z múzeí, ktoré na Slovensku máme, je svojím spôsobom jedinečné a unikátne a na všetky môžeme byť právom hrdí. Ktoré slovenské múzeum naposledy prekvapilo vás? Podeľte sa so svojimi tipmi v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram