Otvoriť oči, vidieť okolo seba prírodu zaplavenú ranným slnkom, cítiť vôňu čerstvej rosy a počuť štebot vtákov. Nocovanie v prírode má svoje zákonné obmedzenia. Napokon, prírodu si musíme chrániť. Aj keď sa môže zdať, že jej nijak neubližujeme, neznamená to, že nenarúšame jej panenskosť. Hľadáte inšpiráciu na miesta, kde by ste takúto skúsenosť mohli zažiť? Pozrite sa s nami na krásne prírodné miesta, vysokohorské chaty a útulne, ktoré prespanie umožňujú.
Bivakovanie verzus táborenie
Nie je prespanie ako prespanie. Pod bivakovaním rozumieme nocovanie výhradne v spacáku. O táborení hovoríme, keď si postavíte aj stan a založíte oheň. Ak zostávate nocovať na rovnakom mieste viac ako jednu noc, automaticky ide o táborenie.
Najjednoduchšie pravidlo hovorí, že mimo národných parkov môžete spať viac-menej kdekoľvek. Výnimkou sú, samozrejme, chránené územia a rezervácie so IV. alebo V. stupňom ochrany. Je tu však ešte zákon o ochrane lesov, z ktorého vyplýva zákaz táborenia mimo miest na to vyhradených. A tu sa dostávame k rozdielu medzi táborením a bivakovaním.
Ak sa teda plánujete vybrať na niekoľkodňovú túru, určite si dobre overte, či miesto, kde chcete prespať, v tomto smere neobmedzuje niektorý zo zákonov.
Pod holým nebom v národných parkoch
Prespanie pod holým nebom je aj v niektorých národných parkoch za určitých podmienok povolené. Malá pomôcka:
- Tatranský národný park: Úplný zákaz prespávania mimo horských chát. Výnimkou sú Západné Tatry, kde môžete núdzovo prespať v kolibách alebo na salašoch.
- Národný park Nízke Tatry: Predné sedlo, sedlo Priehyba, Hiadeľské sedlo, sedlo Andrejcová v blízkosti útulne, sedlo Ramža v blízkosti útulne, sedlo Čertovica v blízkosti chaty horskej služby alebo motorestu, v blízkosti útulne Ďurková, v blízkosti turistickej chaty na Panskej lúke, ak má naplnené kapacity. Pre všetky spomínané miesta platí obmedzenie na jednu noc.
- Národný park Veľká Fatra: V okolí do 50 m od útulní, salašov a turistických chát umiestnených pri pamätníku SNP pri Kráľovej studni, v sedle Kýšky, v lokalite Rakytový grúň a pod Suchým vrchom, v blízkosti salašov na Močidle a na Prednom.
- Národný park Malá Fatra: V okolí do 100 m od horských chát.
- Národný park Muránska planina: V okolí do 100 m od značených chodníkov. Výnimkou sú územia pod IV. a V. stupňom ochrany.
- Národný park Slovenský raj: V nezastavaných častiach obcí alebo v kempoch Podlesok, Čingov a Dedinky.
- Národný park Slovenský kras: V lokalite Bikarét a v blízkosti Zádielskej chaty a chaty Ďulová, pri chatách na Rakati alebo pri kolibe na Soroške.
- Národný park Poloniny: Výhradne v Ruskom sedle a v Sedle pod Čierťažou.
- Národný park Pieniny: Výhradne v autokempe Červený Kláštor a v areáli Goralského dvora v obci Haligovce.
10 tipov na horské chaty
Ak si chcete byť istí, že vás ráno okrem spevu vtákov nezobudí aj štátna ochrana lesov, využite veľké množstvo útulní a horských chát, ktoré máme na Slovensku postavené uprostred nádhernej prírody.
1. Majláthova chata (Vysoké Tatry)
Prvá chata, ktorá vyrástla pri Popradskom plese, niesla rovnaké meno. Do prevádzky bola uvedená v roku 1879, no rok nato vyhorela – vraj rukami bylinkárov, ktorí chceli takto vyhnať turistov z tatranskej prírody. Podobný osud postihol aj druhú, aj tretiu chatu. Chata pri Popradskom plese je dnes už štvrtá v poradí.
V jej blízkosti vyrástla v roku 2011 nová turistická ubytovňa, úrovňou vybavenosti pripomínajúca skôr hotel. Ide o spomínanú Majláthovu chatu. Jej majiteľom je horolezec Pavol Lazár. Nachádza sa vo výške 1 494 m n. m. v bezprostrednej blízkosti Popradského plesa a Chaty pri Popradskom plese. Dostanete sa tam jednoducho po asfaltovej ceste početnými turistickými trasami zo Sliezskeho domu či Štrbského plesa.
2. Chata pri Zelenom plese (Vysoké Tatry)
Chata pri Zelenom plese je pravá horská turistická chata. Má veľké izby spoločné pre desiatky turistov. Jej kapacita je 57 miest, prevádzka celoročná a okrem nocľahu máte zabezpečené raňajky aj večeru. Z chaty sa môžete vybrať na niekoľko čarovných túr, napríklad na Malý Kežmarský štít, pod ktorým leží. Je to však náročná horolezecká trasa.
Samotná chata je známa aj pod názvom Brnčalka. Pár rokov to bol jej oficiálny názov na počesť horolezeckého inštruktora Alberta Brnčalu, ktorý zahynul pod Jastrabím sedlom vo Vysokých Tatrách. Chata stojí pri Zelenom plese vo výške 1 550 m n. m. a dostanete sa k nej po žltej značke z rázcestia Biela voda alebo po červenej zo Skalnatého plesa či z Veľkého Bieleho plesa.
3. Chata pod Borišovom (Veľká Fatra)
Nepatrí síce medzi najznámejšie, ale zato je skvelým štartovacím miestom na niekoľko nenáročných turistických výstupov. Nachádza sa vo výške 1 300 m n. m. vo Veľkej Fatre. Ubytovať sa tam môže 20 nocľažníkov v štyroch izbách, no po naplnení kapacít môžete núdzovo prespať vo vlastnom spacáku či na karimatke aj na dlážke v jedálni.
Z chaty sa dostanete napríklad na vrch Borišov v nadmorskej výške 1 510 m po žltej značke alebo po hrebeni na Ploskú či Krížnu. Je skutočným únikom od reality. Nie je tam totiž žiadny signál.
4. Chata pod Soliskom (Vysoké Tatry)
Aj Chata pod Soliskom bola kedysi útočiskom pre turistov a zjazdárov. Bola postavená spoločne s lanovkou na Predné Solisko zo Štrbského plesa a dostavaná v roku 1946. Návštevníci tam našli veľkú nocľaháreň a možnosť občerstvenia. Pre jej zlý technický stav sa hovorilo o zbúraní, no tatranskí horolezci spojili sily a zrekonštruovali ju.
Dnešná chata tam stojí od roku 2003 a skôr má charakter hotelového zariadenia. Ubytovať sa môžete priamo v chate, kde je dostupná izba Solisko s čarovným výhľadom na Kriváň, alebo v budove s názvom Bivac, kde nájdete päť izieb. Nachádza sa vo výške 1 840 m n. m. len pár metrov od hornej stanice spomínanej lanovky. Z tohto miesta si môžete urobiť jednoduchú túru na Predné Solisko, ktorá vám zaberie asi 40 minút jedným smerom, alebo sa pustite do čosi náročnejšej túry k Wahlenbergovým plesám.
5. Chata pod Rysmi (Vysoké Tatry)
Naša najvyššie položená horská chata leží vo výške 2 250 m n. m. V letnej sezóne od 15. júna do 31. októbra poskytuje ubytovanie pre 30 ľudí, v prípade núdze aj pre väčší počet. K dispozícii sú bufetové raňajky. Disponovala aj najexponovanejším a zároveň najvyššie položeným suchým WC, no minulý rok ho zničila víchrica.
Zaujímavô
Nech to znie akokoľvek, WC bolo vyhľadávanou atrakciou. Zničenú ikonickú drevenú latrínu s výhľadom sa chystajú obnoviť, resp. nahradiť ekologickou toaletou. O výstavbu sa postarajú aktivisti z Hikemates, o vyriešenie dlhotrvajúceho problému s neželaným (nielen) hygienickým odpadom v okolí turistických chodníkov zase víťazný projekt architektonickej súťaže, ktorá vznikla na tento účel.
Stavba chaty bola náročná – prvá výstavba trvala 93 dní a robotníkov pracujúcich vo víchrici mohla stáť život. V priebehu rokov bola niekoľkokrát zničená lavínami, až sa zvažovalo vybudovanie novej chaty na inom mieste. Plány však neboli zrealizované a chata bola zrekonštruovaná tak, aby bola čo najodolnejšia. Dostanete sa k nej po červenej značke z rázcestia nad Žabím potokom zo slovenskej strany alebo od plesa Morské oko z poľskej strany. Tam sa však pripravte na prechod samotným vrcholom Rysy.
Zaujímavô
Chata pod Rysmi je jednou zo štyroch vysokohorských chát, ktoré sú zásobované nosičmi. Bežne nesú na chrbte okolo 60 – 90 kg. S touto váhou musia prekonať prevýšenie 750 m na trase dlhej 4,5 km. Rekord vo váhe drží súčasný chatár Viktor Beránek, ktorý tam vyniesol 122,5 kg nákladu.
6. Kamenná Chata pod Chopkom (Nízke Tatry)
Kamienka, ako je táto chata známa, bola pôvodne ubytovňou pre robotníkov pracujúcich na stavbe lanovky. Dnes poskytuje ubytovanie pre 25 ľudí vo veľkej spoločnej nocľahárni. Nachádza sa len pár metrov pod vrcholom Chopku, a to vo výške 2 000 m n. m. To z nej robí tretiu najvyššie položenú horskú chatu na Slovensku.
Prístup k nej je jednoduchý, keďže sa nachádza len pár metrov od výstupnej stanice lanovky. Ak si to však chcete vyšliapať, skúste žltú trasu z Táľov alebo modrú z Lukovej. Kamenná chata je obľúbená hlavne vďaka tomu, že leží priamo na Ceste hrdinov SNP. Pre menej náročných turistov je skvelým východiskovým bodom na výstup na Chopok, Ďumbier alebo Dereše.
7. Chata pod Kráľovou hoľou (Nízke Tatry)
V prípade tejto chaty bol pôvodný účel budovania iný. Slúžila ako garáž pre ratrak, ktorým udržiavali cestu na vrchol Kráľovej hole, resp. bola určená na obsluhu vysielača na Kráľovej holi. Po rokoch pustnutia sa vďaka nadšencom prebudila k životu a získala tradično-moderný šat.
Dnes ponúka občerstvenie a núdzové ubytovanie pre 6 – 8 turistov. Je otvorená celoročne a nachádza sa vo výške 1 451 m n. m. Dostanete sa k nej po modrej značke z obce Šumiac a pokračovať môžete až na Kráľovu hoľu. Cez leto sa k nej môžete vydať aj po cyklotrase, cez zimu si výlet užijete na bežkách.
8. Téryho chata (Vysoké Tatry)
Ak hľadáte nocľah s exkluzívnym výhľadom po prebudení, Téryho chata bude to pravé. Počas celého roka – k dispozícii je 24 postelí v troch izbách – vám poskytne výhľad z výšky 2 015 m n. m. na Kotlinu Piatich spišských plies, na Ľadový štít, Prostredný, Snehový, Spišský, Pyšný aj Lomnický štít, Širokú vežu a mnohé ďalšie okolité kopce.
Už od svojho otvorenia v roku 1924 nesie meno po svojom zakladateľovi a predstaviteľovi Maďarského turistického spolku Edmundovi Térym. K chate vás dovedie zelená turistická trasa zo Zamkovského chaty alebo žltá od Zbojníckej chaty.
9. Chata generála Milana Rastislava Štefánika (Nízke Tatry)
Ak sa chcete vybrať na Ďumbier, Chopok alebo vrch Dereše, zastavte sa v Chate generála Milana Rastislava Štefánika. Nachádza sa na krásnom mieste – vypína sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier v sedle pod vrchom Ďumbier. Je tam až šesť 8-posteľových izieb, v prevádzke je aj jedáleň a počas letnej sezóny terasa s bufetom.
Chata leží na dôležitej križovatke turistických trás vo výške 1 740 m n. m. Vďaka tomu sa k nej dostanete veľkým množstvom turistických trás – Cestou hrdinov SNP z Čertovice alebo Chopku, zo sedla Trangoška, z Mýta pod Ďumbierom, z Vyšnej Boce alebo z Liptovského Jána. Okrem spomínaných vrchov sa môžete vybrať aj do Jaskyne mŕtvych netopierov, jedinej sprístupnenej vysokohorskej jaskyne.
10. Ťatliakova chata (Západné Tatry)
Ťatliakova chata je rozkošná drevená budova na brehu Ťatliakovho jazera pod končiarmi Západných Tatier. Ak sa vyberiete na túru okolo Roháčskych plies a Roháčskeho vodopádu či na niektorú z dvojtisícoviek, alebo na hrebeňovku Západných Tatier, neobídete ju.
Nachádza sa v Roháčskej doline v nadmorskej výške 1 393 m len niekoľko kilometrov pešo po asfaltovej ceste od parkoviska pri lyžiarskom stredisku Roháče-Spálená. V minulosti tam stála iba malá útulňa, ktorá bola na podnet Jána Ťatliaka prestavaná na zrub pre turistov. Dnes sa v novej chate ubytuje 25 turistov, k dispozícii sú raňajky aj večere. Je však otvorená len počas letnej sezóny od 15. júna do 30. októbra.
10 tipov na útulne a zruby
1. Útulňa Andrejcová (Nízke Tatry)
Vďaka niekoľkým dobrovoľníkom je jednou z najobľúbenejších horských útulní. Ešte pred pár rokmi bola totiž vo veľmi zlom stave. Vďaka rekonštrukcii tam dnes môže nájsť útočisko množstvo turistov, a to na posteliach aj na zemi. Nachádza sa nad obcou Pohorelá vo výške 1 410 m n. m. Je otvorená celoročne a poskytuje nocľah hlavne turistom prechádzajúcim hrebeňom Nízkych Tatier. Na rozdiel od podobných útulní má spoplatnený vstup a musíte sa vopred objednať.
2. Útulňa Líška (Nízke Tatry)
Roztomilá útulňa Líška vás ohromí hlavne cez zimu, keď je čerstvo napadaný sneh a okolité stromy sú pokryté bohatou nádielkou. Nachádza sa vo výške 1 415 m n. m. v oblasti Kráľovohoľských Tatier na zelenej trase pod Beňuškou. Zariadená je skromne lavicami a ohniskom.
3. Útulňa Ramža (Nízke Tatry)
Útulňa Ramža je dokonalým miestom na samote. Práve preto ju len tak ľahko nenájdete. Musíte zísť z hlavného chodníka vedúceho po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, konkrétne po ich východnej časti. Práve tam sa uprostred hustého lesa pri vychodenom chodníčku krčí táto drevená nádhera. Vyspať sa môžete na drevených pričniach alebo pri ohnisku v okolí útulne. Tristo metrov od nej nájdete dokonca aj prameň, kde si môžete načerpať vodu. Dostanete sa tam z Čertovice po červenej alebo z Vyšnej Boce najskôr po červenej a potom po modrej.
4. Koliba pod Pustým (Západné Tatry)
Na poschodových drevených posteliach v kolibe sa vyspí naraz až 14 ľudí. Vďaka jednoduchému sporáku si tam dokonca môžete pripraviť teplú večeru. Nachádza sa v Jamnickej doline, a to len necelé 2 hodiny chôdze z Račkovej doliny. Je skvelým miestom na prenocovanie uprostred prírody pred túrou na hrebene Západných Tatier.
5. Útulňa Jozefa Maka (Malé Karpaty)
Nie je to ani rok, čo bola v Malých Karpatoch vybudovaná a otvorená drevená útulňa priamo v srdci hustého lesa. Je situovaná v lokalite Mihalinová pri dedinke Dobrá Voda. Útulňa vznikla vďaka občianskemu združeniu Hikemates. Nachádza sa v tesnej blízkosti Cesty hrdinov SNP a Štefánikovej magistrály. Útulňa má dve poschodia. Podkrovie je určené na prenocovanie 4 – 6 turistov a dolné poschodie slúži ako priestor na stretávanie. V prípade nutnosti môže poskytnúť miesto ďalším nocľažníkom.
6. Útulňa Sláviček (Muránska planina)
Útulňa Sláviček na Muránskej planine, konkrétne v prírodnej rezervácii Tŕstie, je ďalšou dizajnovou chatkou z dielne občianskeho združenia Hikemates. Stojí na obľúbenej turistickej trase z Tisovca (po žltej) alebo z Rimavskej Píly (po zelenej). Útočisko dokáže poskytnúť celoročne až šiestim ľuďom aj vďaka vstavanej peci. V blízkom okolí sa nachádza obľúbená syslia lúka či Telgártsky viadukt.
7. Útulňa na Čiernej hore (Nízke Beskydy)
Útulňa sa nachádza len vo výške 667 m n. m. v pohorí Nízke Beskydy, konkrétne v časti Ondavská vrchovina. Vyspí sa v nej aj šesť ľudí. Prekvapí vás krásnym prostredím – okrem samotnej útulne sa totiž na malej lúke nachádza vysoká drevená rozhľadňa s murovanou pecou a kruhovým výhľadom na Nízke Beskydy. Pred samotnou útulňou nájdete upravené ohnisko. Keďže stojí priamo na vrchu Čierna hora, nie je problém nájsť ju. Zo Svidníka nasledujte červenú značku.
8. Včelín na Mikulášskom vrchu (Veporské vrchy)
Veporské vrchy sa svojou atraktivitou nedajú porovnávať s našimi veľhorami, no noc vo včelíne na Mikulášskom vrchu pravdepodobne zaradíte medzi zaujímavé zážitky. Starý opustený včelín môže na prvý pohľad vyzerať desivo, no vnútri objavíte presne to, čo potrebujete, a umožní vám nocovať uprostred nádhernej divočiny. Nájdete ho v sedle medzi Mikulášskym vrchom a Skalkou. Dostanete sa k nemu z Bratkoviec pri Brezne po modrej značke.
9. Útulňa Gálová (Slovenské rudohorie)
V Slovenskom rudohorí, na mieste kde sa pred rokmi prehnala víchrica a vzala so sebou krásny les, vyrástla moderná zrubová útulňa s krásnym výhľadom na Kráľovu hoľu a Vysoké Tatry. Je skvele vybavená. Nájdete tam poschodové prične, na ktorých sa vyspí 8 – 10 ľudí, stôl, lavice, kachľovú pec a dokonca aj hrniec či čajník. Nahliadnuť do nej môžete, ak sa vyberiete na Cestu hrdinov SNP alebo na vrch Predná Gálová. Nájdete ju, keď sa vyberiete z obce Vlachov po žltej značke alebo v prípade Cesty hrdinov SNP zo sedla Súľová po červenej značke.
10. Partizánsky bunker (Vihorlat)
V slovenských lesoch sú desiatky partizánskych bunkrov, no taký, v ktorom môžete prespať, sa nachádza pod vrchom Kyjov na vyznačenej trase vedúcej hrebeňom Vihorlatských vrchov. Nečakajte žiaden luxus. V bunkri nie je nič, dokonca ani podlaha, takže spánok na tomto mieste nebude práve pohodlný. Keďže partizánsky bunker sa nachádza vo vojenskom obvode, pred plánovanou návštevou sa informujte, či v oblasti nevykonávajú vojenské cvičenia.
Noc v stane alebo v útulni, či v horskej chate si vyžaduje tak trochu vystúpenie z komfortnej zóny. To však znamená, že môžete očakávať vzrušujúce veci, spoznávať nepoznané miesta, stretávať ľudí, ktorí milujú to, čo vy, alebo hľadajú to, čo vy – samého seba alebo jednoducho prírodu, ktorá svojou krásou dokáže na pár minút vyraziť dych. Kedy a v akej lokalite sa vám to stalo naposledy?
V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články
- Kam by ste zobrali svoju návštevu zo zahraničia?
- Sauny ukryté v lone slovenskej prírody. Kde ich nájdete?
- Najzaujímavejšie hojdačky na Slovensku. Kde ich nájdete?
- Malebné slovenské ostrovy – čím sú jedinečné a ako vznikli?
- Na výlet s deťmi: Najkrajšie botanické záhrady, parky a arboréta na Slovensku