V múzeu máp je možné zistiť viac informácií o tvorbe máp podzemných priestorov a ich tajomstvách. Momentálne sa koná výstava s dôrazom na jaskyniarstvo a baníctvo, ktorá bude prístupná pre verejnosť do konca júna.
Múzeum máp, ktoré sa nachádza v obci Kynceľová blízko Banskej Bystrice, je známe svojou interaktivitou a zážitkovou expozíciou, ktorá je vhodná aj pre deti. „Zo vzduchu sa tentokrát presunieme do podzemia. V marci sme ukončili výstavu zameranú na letecké mapy a od 11. apríla sme pre návštevníkov sprístupnili zaujímavé kartografické diela podzemných priestorov a mnoho zaujímavých predmetov týkajúcich sa baníctva a jaskyniarstva,“ hovorí kurátorka múzea, Andrea Farkašová.
Pri tvorbe rôznych tematických máp sa často hovorí o povrchových mapách, ktoré v súčasnosti vznikajú jednoducho s pomocou technológie. No keď sa presunieme do podzemia, práca jaskyniarov a baníkov patrí medzi najnebezpečnejšie povolania. Tvorba mapy podzemných priestorov je vo viacerých smeroch nebezpečná. Podzemie môže ohroziť samotného človeka, či už ide o nebezpečenstvo zatopenia úzkeho priestoru alebo sifónu, alebo nedostatok kyslíka, ktorý spôsobuje udusenie. Preto musí mať speleológ správne vybavenie a skúsenosti, aby dokázal konať v život ohrozujúcich situáciách. Speleológ zo Správy slovenských jaskýň uviedol, že tvorba mapy jaskýň je zložitý proces. V múzeu sa návštevníci dozvedia aj o tom, ako sa jaskyne mapovali v minulosti a akým spôsobom sa mapujú jaskyne v súčasnosti.
Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť do tajov baníctva. Na výstave budú vystavené vzácne mapy, ktoré ukazujú bohatstvo nerastov v našej krajine. Bohužiaľ, toto bohatstvo nie je využívané tak efektívne, ako by mohlo byť. Okrem toho sa na výstave objavia aj banícke predmety a príslušenstvo, ktoré boli nevyhnutné pre ťažbu nerastov a ktoré boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou baníckej kultúry. „Múzeum máp má obľubu u školských exkurzií, ale aj u individuálnych návštevníkoch. Typické je najmä pre svoju interaktivitu a možnosť zábavným spôsobom pochopiť kartografiu a geografiu. Preto sme aj počas práve prebiehajúcej tematickej výstavy ponechali interaktívnosť, kedy si návštevníci môžu rôzne vystavené predmety aj vyskúšať či chytiť do ruky. Ozvláštnením výstavy je aj malá zbierka hornín a minerálov pochádzajúcich najmä zo stredného Slovenska. Síce v malom priestore, avšak s mnohými novými informáciami a zaujímavosťami môžete odísť aj vy, ak nás prídete navštíviť. Výstava trvá do 30. júna,“ uzatvára kurátorka múzea.
Ak vás zaujíma, čo sa nachádza pod vašimi nohami a chcete sa dozvedieť nové veci, nevynechajte túto zaujímavú výstavu. Navštívte Slovenské múzeum máp tento mesiac a využite jedinečnú príležitosť.