Pranostiky sú neodmysliteľnou súčasťou našej histórie. Tie najznámejšie sa tradujú do dnešných dní. Patria do ľudovej slovesnosti a sú založené na pozorovaní a životných skúsenostiach ľudí. Tí ich tvorili po stáročia, zvyčajne mali poučný charakter a viazali sa na každé ročné obdobie. Poďme sa vzdelávať o tých jarných.
#somdoma tip
S nástupom jari sa prebúdza celá príroda. Rastie tráva, pučia stromy a slovenské lúky zakvitnú najrôznejšími kvietkami, z ktorých mnohé majú liečivé účinky. Siahnite po domácich receptoch na lieky či podporu vašej imunity. Zatiaľ čo medvedí cesnak je skvelým prírodným antibiotikom, podbeľ, mladá žihľava, baza čierna alebo pľúcnik lekársky stačí po zbere vysušiť a ich liečivé účinky si vychutnáte v podobe čaju. Nezabudnite však rastliny zbierať do textilných alebo papierových vrecúšok – v tých plastových by sa totiž zbytočne zaparili. Púpavy sú výborné na výrobu medu. Na jednu dávku vám postačí 500 hlávok, voda, cukor a 2 kusy citrónu. Púpavu a citrón pokrájaný na kolieska ponorte do vody, nechajte zovrieť a potom odstáť. Po 24 hodinách vodu preceďte a pridajte do nej cukor. Varte 1 a pol hodiny, kým zmes nezhustne. Hotový med naliaty do sklenených pohárikov môžete ozdobiť farebnými stužkami alebo hnedým prírodným špagátom.
Jar ako nový začiatok
Jar je ročné obdobie, počas ktorého sa príroda prebúdza po zimných mesiacoch. Jej priebeh predpovedá, aká bude v danom roku úroda a čo všetko ľudí čaká v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch. Začiatok jari je vo všetkých oblastiach Slovenska spájaný s vtákmi, ktoré sú súčasťou nejednej jarnej pranostiky:
• Cíbiky (blysky, pipíšky, škovránky, škorce) prileteli, už sa k jari chýli.
• Kukučka keď mnoho kuká, bocian keď mnoho klokoce, oznamujú teplú jar.
• Keď lastovičky skoro priletia, bude dlhá jar.
Rosničky na ľudovú nôtu
Jarné pranostiky sa viažu predovšetkým na predpoveď počasia a úrody. Približujú to, ako ľudia vnímali jednotlivé prírodné úkazy a čo pre nich znamenali. Majú veľkú výpovednú hodnotu, pretože okrem informácií o počasí uvádzajú aj rady pre ľudí/gazdov a to, ako majú postupovať v prípadoch rôzneho počasia:
• Na jar cent dažďa, funt blata.
• Ak je na jar mnoho komárov, možno očakávať zlú žatvu.
• Keď sa zjari na poli mokré miesta ukazujú, suché leto predpovedajú.
Pranostiky vnímali ľudia často ako akési prognózy. Dôvodom je fakt, že sa snažili predpovedať počasie, od ktorého boli do veľkej miery závislí. Preto bolo potrebné dokonale poznať jeho stav a smerovanie. Človek sa snažil získať z detailného sledovania počasia aj prírody čo najviac užitočných informácií:
• Ak je február mierny, je jarný čas potom biedny.
• Aké je počasie na Popolcovú stredu, také je po celý rok.
• Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.
Vedeli ste, že?
Paremiológia je odvetvie folkloristiky, ktoré skúma pôvod, vývin a spôsob existencie parémií, medzi ktoré patria pranostiky, ale aj príslovia, porekadlá či hádanky. (Zdroj: encyklopedia.sk)
Ako pranostiky riadia svet
Obsah jednotlivých pranostík približuje, že pozostávajú predovšetkým z troch základných tematických okruhov, ktorými sú: chápanie počasia, chápanie pôdy a človek. Ukázalo sa, že počasie vystupuje v slovenských pranostikách ako kľúčový prvok, od ktorého závisí život človeka. A podľa toho, ako koná počasie, je nútený konať aj samotný človek.
Nečakanô
V poslednom čase vzbudili pranostiky u klimatológov veľký záujem. Väčšina z nich vznikla v minulosti – v období stabilnej klímy – počas dlhodobého pozorovania. Ich neuplatňovanie v súčasnosti je indikátorom klimatických zmien a zohrievania planéty. (Zdroj: Sitárová, 2019, http://www.cbks.cz/SbornikModra2019/Sitarova.pdf)
Pranostiky môžu, ale nemusia byť bezpodmienečne pravdivé. Ako je to s vami, správate sa podľa nich? Jarných pranostík je naozaj veľa, a preto budeme radi, ak nám do komentárov napíšete tie, ktoré poznáte vy. Pokojne pripojte aj svoje skúsenosti, ak sa nimi riadite.