Veľkonočný pondelok je posledný deň veľkonočných sviatkov a už roky sa spája s oblievačkou či so šibačkou. Oblievanie a šibanie dievčat sa považovalo za očistné, dievčatám sa tým malo zabezpečiť na celý rok zdravie, ale i plodnosť. Šibači boli následne odmenení, a to bohatým…
slovenské zvyky a tradície
-
-
Veľkonočný týždeň, príchod leta, dokonca i zber úrody – naši predkovia si vždy vedeli nájsť príležitosť na slávnosti naprieč celým rokom. Mnohé z týchto tradícií sa zachovali až dodnes, niektoré v nezmenenej podobe, iné prispôsobené modernej dobe. No v histórii môžeme…
-
Tajomnô
Prečo naši predkovia pochovávali svojich blízkych s kosákmi, kľúčmi či so zámkami?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaŽivoty našich predkov boli pretkané mnohými rituálmi a magickými úkonmi. Mnohé z nich sa zachovali dodnes, avšak v časom zmenenej podobe, ktorá slúži už len ako pripomienka dávnej tradície. Pre Slovanov však všetko malo svoje pravidlá a dôvody. Bez nich sa nezaobišlo ani pochovávanie…
-
(Ne)Tradičnô
Tradičná ľudová svadba – viete, odkiaľ pochádzajú dnešné svadobné zvyky?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaČoraz viac mladých párov si ctí tradície a snaží sa pripraviť svoju svadbu podľa starých slovenských zvykov. Svadby však v minulosti nebývali také veselé ako dnes. Manželstvá sa neraz uzatvárali na základe dohôd medzi rodinami,…
-
(Ne)Tradičnô
Koledovanie – aká je jeho tradícia a význam v slovenskej kultúre?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaKeď sa povie „koleda“, zvyčajne si predstavíme tradičný vinš, ktorý sa spieva, hovorí či recituje v predvianočnom a vianočnom období. Týmto slovom však označujeme aj typickú obchôdzku po domoch, počas ktorej divadelníci spievajú a vinšujú.…
-
(Ne)Tradičnô
Dušičky, tenká hranica medzi svetom živých a mŕtvych – aká je ich symbolika?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaDušičky sú obdobím na prelome októbra a novembra. Sú typické sychravým počasím, keď vietor strháva zo stromov posledné lístie, a tiež uctievaním pamiatky zosnulých. Ako vznikol Sviatok všetkých svätých a s ním súvisiace Dušičky, do akého obdobia až…
-
Čary, veštby či mágia neodmysliteľne patria k slovenskej ľudovej kultúre a tvoria prirodzenú súčasť jej dedičstva. Mágia bola od nepamäti prítomná pri rodinných zvyklostiach, v ľudovom liečiteľstve, pri odhaľovaní zločincov, v láske, ale najmä v bežnom kolobehu…
-
(Ne)Tradičnô
Hody a dožinky: s akými zvykmi a tradíciami sa spájajú?
Autor: RedakciaAutor: RedakciaKončí sa leto – obdobie práce na poliach, lúkach, v záhradách či vo viniciach. Zásoby na zimu sú pripravené, lúky pokosené, seno usušené a naši predkovia sa pripravujú na oslávenie svojej ťažkej práce tým najlepším…
-
Bohatý program ponúka na záver týždňa už tradične viacero lokalít na Záhorí. Nebudú chýbať hody spojené so zábavou či prezentáciou tradičného folklóru. Na výber sú aj benefičné a kultúrne podujatia ako aj aktívny oddych.
-
Svätojánska noc je oslavovaná v deň letného slnovratu, ktorému priraďujeme dátum v rozmedzí 21. a 24. júna. Ide o najdlhší deň v roku, ktorý pre pohanov predstavoval víťazstvo nad temnými silami, oslavu boha slnka, nebezpečenstvo bosoriek a hojnú úrodu.…