Krása Slovenska je nekonečná a nech zájdete do ktoréhokoľvek jeho kúta, vždy objavíte niečo nové, jedinečné a zaujímavé. Nemusíte cestovať ďaleko, ak sa chcete pokochať výhľadmi a scenériami, ktoré často vyrážajú dych, ak chcete spoznať históriu, ktorá presahuje hranice Slovenska, obzrieť si architektonické skvosty či pochutnať si na lokálnych produktoch, ktoré majú unikátny príbeh. V našej krásnej krajine nájdete dokonca také lokality, ktoré svojím zjavom či atmosférou pripomínajú rôzne zahraničné miesta. Kam sa za niektorými z nich vydať?
Tokajská oblasť – na skok do Toskánska
Tokaj je región ležiaci v juhovýchodnej časti Slovenska v povodí rieky Bodrog a severne je ohraničený Zemplínskymi vrchmi, pričom vinohradnícka oblasť Tokaj je jeho historickou a teritoriálnou súčasťou. Rozprestiera sa na území dvoch štátov – Slovenska a Maďarska. Lokalita sa stala miestom zrodu kráľovského moku a je charakterizovaná tvrdou a svedomitou prácou pestovateľov, výrobcov vín a miestnych obyvateľov. Jedinečnú atmosféru dotvárajú historické tufové pivnice, sudy plné vína, malebné dedinky s bohatou históriou, vinohrady, okolitá príroda či tradičné lokálne pokrmy. Dôkazom unikátnosti vinohradníckej oblasti Tokaj je aj fakt, že sa uchádza o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rozprávkové scenérie tohto miesta vám vyrazia dych a je možné, že si pomyslíte, či sa nenachádzate v slnkom zaliatom Toskánsku.
O miestnych viniciach sa písalo už v dobových listinách z 13. storočia. Sú unikátne zložením pôdy sopečného pôvodu, v ktorej sa nachádzajú rôzne vulkanické horniny, napríklad tufy, majúce rozhodujúci vplyv na vývoj hrozna a chuť vína. To potom zreje v dubových sudoch, ktoré sú súčasťou miestnych tufových pivníc. Pôvodný účel pivníc však nebol taký ako dnes. Vznikli v období, keď miestni obyvatelia trpeli nájazdmi Tatárov. Z tohto dôvodu si začali ako úkryty budovať sieť podzemných chodieb, ktoré sa v tufovej pôde kopali pomerne ľahko. Až po obliehaní zistili, že ich skrýše sú ideálnym miestom na kvasenie a uskladňovanie vína. A tak postupom času vznikli v tokajskej oblasti kilometre podzemných pivníc, v ktorých sa dnes nachádzajú napríklad aj reštaurácie či degustačné miestnosti.
TIP na výlet
Ak sa ocitnete v tokajskej oblasti, verte, že nebudete vedieť, kam skôr skočiť, toľko krásnych miest ponúka. Okrem obhliadok tufových pivníc nevynechajte dominantu vinohradníckej oblasti, a to 12 metrov vysokú vyhliadkovú vežu, ktorá má tvar dreveného suda a nájdete ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Navštíviť môžete aj najnižšie položené miesto na Slovensku v obci Klin nad Bodrogom, Dom tradícií v obci Čerhov, kde sa môžete pokochať zbierkou ľudových tradícií, expozíciou tradičného bývania a remesiel, či hradný renesančný kaštieľ s parkom v Borši.
Barokové záhrady na Bratislavskom hrade – akoby ste sa ocitli v záhradách zámku Schönbrunn
Barokové záhrady na Bratislavskom hrade boli verejnosti sprístupnené v roku 2016 a ich súčasná podoba vychádza z historických podkladov a nákresov záhradného architekta, ktorý túto lokalitu projektoval pre Máriu Teréziu. Pôvodná dvojterasová okrasná záhrada bola vybudovaná v roku 1743 a jej súčasťou bol záhradný pavilón postavený na južnom okraji, ktorý mal pravdepodobne tri miestnosti – stredný salón a dve bočné miestnosti. Záhrada bola vybudovaná na miernom svahu do obdĺžnika, členená do dvoch terás a ukončená polkruhom. Mária Terézia hrad navštevovala pomerne často a veľkú pozornosť venovala hradným priestorom. Po vzore veľkolepých záhrad zdobiacich rakúske a francúzske (ale aj iné európske) aristokratické sídla dala vybudovať aj tie na Bratislavskom hrade, ktoré slúžili ešte aj jej dcére Márii Kristíne a jej manželovi. Nasledujúce desaťročia bol hrad sídlom vojenskej posádky, v roku 1809 bol ostreľovaný v rámci napoleonských vojen a v roku 1811 utrpel veľké škody pri požiari, ktorý zničil okrem iného aj vegetatívnu zložku záhrady.
Súčasná podoba záhrad dôsledne rešpektuje vzhľad ich historického predchodcu, pričom sa rozprestierajú na štyroch terasách. Návštevníci záhrad môžu obdivovať 122 vysadených strieborných líp, približne 6 000 krušpánov v živých plotoch, cca 1 500 letničiek, architektonické a sochárske prvky či fontánu, ktorá môže v letnom období slúžiť ako príjemné osvieženie. Súčasťou záhrad sú i oddychové lavičky, z ktorých môžete nasávať atmosféru, obdivovať krásnu okolitú zeleň a predstavovať si, ako sa po záhradách kedysi prechádzali šľachtici.
Rozprávkové hobitie domčeky v Liptovskej Tepličke pripomínajúce Nový Zéland
Milovníkov fantasy trilógie Pán prsteňov, ale i obdivovateľov unikátnych miest isto očaria pivnice v obci Liptovská Teplička v podhorí Vysokých Tatier, známe aj pod názvom Hobbit town. Kedysi tam stála pôvodná obec, pričom prvá zmienka o nej pochádza z roku 1634. V nej si obyvatelia vybudovali pivnice, ktoré mali slúžiť na uskladnenie zemiakov a zeleniny. Zachovalo sa ich 419 a svoj účel plnia dodnes. Sú vyhĺbené až 3 metre kolmo do vápencovo-ílovitej pôdy, majú hruškovitý tvar a držia si stabilnú teplotu 2 až 6 stupňov Celzia, vďaka čomu má uskladnená zelenina dobrú kvalitu po celý rok. Pivničky majú svojich majiteľov a dedia sa z generácie na generáciu – na Slovensku sa teda môžeme takýmto európskym, ba až svetovým unikátom pýšiť vďaka miestnym občanom, ktorí udržujú túto krásnu tradíciu.
Do obce sa dostanete autom, ale výlet k hobitím pivničkám môžete poňať aj ako športovú aktivitu a dopraviť sa tam na sedadle bicykla. Možnosťou je napríklad trasa vedúca z Popradu cez obec Lučivná až do Liptovskej Tepličky, vďaka čomu uvidíte krásnu prírodu, potôčiky či pasúce sa zvieratá. V Liptovskej Tepličke si okrem pivníc poobzerajte zrubové domy, ľudovú architektúru alebo zájdite k prameňu Škverkovec.
TIP na výlet
Ak sa vám bude máliť a budete si chcieť obzrieť ďalšie skvosty v okolí, vydajte sa do neďalekej obce Šumiac na miesto opradené legendami a príbehmi – na Kráľovu hoľu. Doprajte si turistiku, pokochajte sa jedinečnou krásou a pestrosťou prírody. Najjednoduchšia trasa vám zaberie približne 2,5 hodiny – po zelenom turistickom chodníku dlhom cca 6 kilometrov sa z obce dostanete až na vrchol, no absolvovať ju môžete aj na bicykli. Navštíviť môžete aj Važeckú jaskyňu v obci Važec alebo Chmarošský viadukt a prameň Hrona v Telgárte.
Zádielska tiesňava – slovenský Grand Canyon
Zádielska tiesňava je monumentálny krasový kaňon ukrytý v Slovenskom krase, najhlbšia tiesňava na Slovensku, ktorú tvoria vysoké ostré skaly a útesy s kolmými stenami, bralá, strmé svahy a hustý les. Jej dĺžka je 3 300 metrov a nájdete ju za malebnou obcou Zádiel, približne pol hodinky cesty autom od Košíc. Tiesňavu vytvoril Chotárny potok, známy aj pod názvom Blatný potok či Blatnica, v mohutných vápencových vrstvách – potok tam vytvára malé vodopády a kaskády. Najväčším a najdlhším vodopádom je veľká zádielska kaskáda. V roku 1954 bola tiesňava pre svoju unikátnosť vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Zároveň platí v lokalite 5. stupeň ochrany, čo znamená, že okrem iného je tam zakázané pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka.
Tiesňava je známa už od obdobia praveku, keď ňou prechádzala dôležitá komunikácia, ktorá spájala Rožňavskú a Košickú kotlinu. V jej útrobách nájdete približne 120 jaskýň, z ktorých niektoré sú voľne prístupné verejnosti. K najznámejším patria Kostrová, Kráľovská, Kozia a iné. Zaujme vás aj unikátny kamenný útvar s názvom Cukrová homoľa, ktorý je opradený legendami.
Náučný chodník vedúci tiesňavou vás spočiatku povedie po lesnej ceste s miernym stúpaním, na jej konci narazíte na závoru, pred ktorou treba odbočiť ostro vpravo, a práve tam sa začína prudký, približne kilometrový výstup. Ak ho zdoláte, odmenou vám bude výhľad na celú Zádielsku tiesňavu – pri dobrom počasí dovidíte až do Maďarska. Veľkú časť chodníka môžete absolvovať aj s deťmi a kočíkom, až záverečný výstup od spomínanej závory je náročnejší. Turistika v tiesňave je vhodná v každom ročnom období.
Slovenský Island – nájdete ho pri termálnom prameni v obci Kalameny
Obec Kalameny leží v severovýchodnej časti Liptovskej kotliny pod Chočskými vrchmi a je vzdialená len pár kilometrov od mesta Ružomberok. Za ňou, na začiatku kalamenianskej doliny, sa nachádza termálny prameň s jazierkom, ktorý návštevníkom ponúka teplú minerálnu vodu, kde sa môžu zadarmo okúpať, zrelaxovať a užiť si atmosféru, ktorá pripomína tú na Islande.
Jazierko vzniklo umelým vrtom v rokoch 1991 – 1992. Má približne 20 × 10 metrov, hlboké je asi pol metra a dosahuje príjemnú teplotu 33 stupňov Celzia, čo umožňuje komfortné kúpanie v každom ročnom období. Liečivá voda v jazierku je silne mineralizovaná, má oranžové sfarbenie a sírny zápach. Jeho súčasťou je malá fontánka, ktorú vytvára výver vody. Tlakový prúd je ako stvorený na masírovanie, preto sa k nemu môžete posadiť a liečiť si boľavé miesta. Navyše termálna voda veľmi priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo. V okolí jazierka nájdete aj miesto na oddych v podobe niekoľkých lavičiek či ohniska s posedením.
TIP na výlet
Ak ste sa v termálnej vode dostatočne zrelaxovali a máte chuť na pešiu turistiku, vydajte sa na Liptovský hrad, najvyššie položený hrad na Slovensku, ku ktorému vás navedie turistický smerovník nachádzajúci sa priamo v areáli jazierka v Kalamenoch. Navštívte neďaleký Lúčanský vodopád v obci Lúčky alebo aj Lúčanské travertíny. A ak ste relaxu nemali dosť, vydajte sa do kúpeľov a wellnesscentra v Lúčkach, ktoré okrem vonkajších bazénov ponúkajú aj rôzne typy sáun, turbosprchu, Kneippov kúpeľ či rímsky kúpeľ s prírodnými inhalačnými esenciami. Ďalšou možnosťou je termálny prameň v Liptovskom Jáne (kaďa), v ktorom sa môžete okúpať bezplatne, a v letnom období nevynechajte Liptovskú Maru a všetky atrakcie, ktoré ponúka.
Nádvorie Európy v Komárne – prechádzka po Európe za jediný deň
Ak túžite vidieť farebnú a rozmanitú paletu architektonických skvostov viacerých krajín a regiónov, navštívte južné končiny našej krajiny, konkrétne mesto Komárno. Jeho Nádvorie Európy je skutočný skvost, ktorý sa len tak nevidí. Nádvorie sa rozprestiera na ploche veľkej 6 500 štvorcových metrov, bolo vybudované na konci 20. storočia a radí sa k moderným pamiatkam v Podunajsku. Jeho základná idea poukazuje na spoločné korene európskej kultúry a jednotlivé budovy na námestí prezentujú architektonické znaky staviteľstva viacerých krajín a regiónov. Obdivovať môžete napríklad estónske, fínske, holandské, nórske, dánske, španielske, turecké, portugalské, maďarské, anglické, írske či škótske domy.
Napriek tomu, že samotné námestie nie je veľké, okrem rozmanitej architektúry ponúka aj iné skvosty, ktoré dotvárajú jeho kolorit. Návštevníci môžu obdivovať napríklad sochy a podobizne Mateja Korvína, Márie Terézie či kráľa Žigmunda Luxemburského, ale i funkčnú kópiu pôvodnej studne, ktorá stála na námestí pred radnicou do roku 1878.
Za unikátnymi historickými, kultúrnymi či prírodnými pamiatkami nemusíte cestovať ďaleko. Slovensko je plné krás a lokalít, kde sa budete cítiť, akoby ste boli v zahraničí. Všetky majú jedinečný príbeh, ktorý často dotvára ich atmosféru. Môžete tak zažiť príjemný výlet, naučiť sa niečo nové a na uchované zážitky si spomenúť aj vďaka jedinečným fotografiám, ktoré si tam môžete urobiť. V ktorej slovenskej lokalite ste sa naposledy cítili ako v zahraničí?
Navštívte aj iné slovenské lokality, kde sa budete cítiť ako v zahraničí:
- Val obrov – slovenský Čínsky múr
- Slovenské Rio de Janeiro – Rio de Klin
- Veterný mlyn holandského typu v Holíči
- Slovenský Stonehenge v Holíči
- Šranecké piesky – slovenská Sahara
2
Cestujeme po Slovensku, vlakom , každý týždeň niekde. Zajtra Plavecký Peter, Buková.
Dobrý deň, pani Kolodziejová,
ďakujeme pekne, že ste sa s nami podelili a prajeme Vám mnoho zážitkov spojených s cestovaním a objavovaním našej krásnej krajiny 🙂
S pozdravom,
Dáša z tímu Slovander.