Zdravie na dosah: voľne prístupné kúpele a pramene

Autor: Redakcia
siva-brada-spisske-podhradie-gejzir-kostol

Aj vy ste už zástancom vety „načo chodiť k moru“? Na Slovensku je predsa vody dosť – aj tej na kúpanie a dokonca s výrazne liečivými účinkami, často aj prospešnejšími, než má morská voda. Leto bez plaviek by sme si ťažko vedeli čo i len predstaviť. Ale vedeli ste, že nemusíte byť ľadový medveď, aby ste sa okúpali aj v zime? Predstavte si kúpanie v teplej vode, ktorá je v objatí prírody. Tieto miesta u nás ešte stále existujú a tešia sa čoraz väčšej obľube návštevníkov, a to celoročne.

Liptov – prírodný kráter v Liptovskom Jáne

Prírodná termálna kaďa sa nachádza na konci obce v pekne udržiavanom okolí. Ide o liečivý minerálny prameň s teplotou asi 20 °C. Odporúčaná dĺžka pobytu v tejto vode je 20 minút a vďaka petícii, ktorú podpisovali obyvatelia proti odkúpeniu kade súkromným investorom, sa v nej môžete okúpať zadarmo.

liptovsky-jan-kada-termalna-voda-jazierko-skaly-priroda
Liptovský Ján, kaďa | Zdroj: redakcia

Liečivô

Voda má liečivé účinky na kožné ochorenia, ochorenia ženských orgánov, reumatické choroby či choroby pohybového ústrojenstva. (Zdroj: visitliptov.sk)

Prírodné kúpalisko Kalameny

Horúci prameň, ktorý vyviera v strede jazierka pri obci Kalameny, vyhrieva vodu až na 33 °C. V posledných rokoch je veľmi obľúbený a navštevovaný nielen Slovákmi, ale aj zahraničnými turistami. Ak si však chcete vychutnať jeho potenciál naplno, neváhajte sem zájsť aj v zime – voda je rovnako teplá.

kalameny-termalne-jazierko-prirodne-kupanie-zima-para
Kalameny | Zdroj: redakcia

Liečivô

Slabo mineralizovanú vodu vyhľadávajú najmä ľudia s ochoreniami pohybového aparátu a pacientky trpiace ženskými chorobami. (Zdroj: nasavoda.sk)

Neďaleko Kalamenov sa nachádza ešte jeden prameň – v obci Lúčky. Na rozdiel od vyššie spomínaného sa v priamo lúčanskom neokúpete. Napája totiž miestne kúpele. Voľne prístupný je však liečivý prameň s vysokým obsahom zinku, horčíka či vápnika a tiež nádherný vodopád.

Istá legenda hovorí, že zázračnú silu vody z prameňa kdesi na tomto mieste objavila sučka Chlpaňa, ktorá bola neplodná. Valach Jano, ktorý bol jej majiteľom, sa podgurážený pochytil s tromi Kalamenčanmi, ktorí sa o jej neplodnosti, tak ako všetci v okolí, tiež dopočuli. Vraj tou neplodnosťou aj stádo nakazí, a tak ju s mysľou zahmlenou pálenkou hodil do teplej vody, kde ženy zvykli plákať bielizeň. Až doma si uvedomil, ako mu (aj rodine) milované zviera chýba. Prešiel nejaký ten čas trápenia a žiaľu, kým sa sučka vrátila domov a zanedlho mala aj šteniatka. Vodu začali skúšať aj neplodné ženy a chýr o jej účinkoch sa niesol krajom až k panstvu. Takto vraj podľa legendy vznikli kúpele Lúčky.

lucky-kupele-vodopad-travertin-les-slnko
Lúčanský vodopád | Zdroj: fotky.sme.sk/Laura

Termálny prameň Lukavica – horúca voda ukrytá v lese

Prameň bol objavený počas hydrogeologického prieskumu, ktorému dnes ľudia najmä z okolia Žarnovice vďačia za vodný poklad, ku ktorému vďaka objatiu lesov stále nezablúdi priveľa ľudí. Voda s teplotou 35 °C príjemne zahreje aj v zimných mesiacoch. Okolie prameňa však nie je úplne upravené a turisti sa tu často sťažujú aj na neporiadok a odpadky. Voda je teplá, hovorí sa o jej liečivých účinkoch, no nie je minerálna. Kúpanie v prameni je zatiaľ zadarmo, ale v obci sa šepká, že by mal prejsť aj s okolitými pozemkami do súkromného vlastníctva.

Termálny prameň pri obci Chorvátsky Grob

Skutočne horúci je prameň v Chorvátskom Grobe. Teplota vody sa celoročne šplhá na 50 °C. Tejto teploty sa však nemusíte báť, pretože je regulovaná vodou s teplotou 24 °C z druhého vrtu, z ktorého vedie hadica. Okolie je „vystlané“ betónovými platňami, avšak tento príjemný bezplatný wellness mnohí určite ocenia.

Travertínové jazierko Zlá voda

Zlá voda je v skutočnosti veľmi dobrou mineralizovanou vodou s liečivými účinkami – najmä na kožné choroby a kĺby. Travertínové jazierko pri Rojkove je vzácne a od roku 1971 je aj prírodnou pamiatkou.

zla-voda-pramen-termalne-jazierko-prirodne-kupanie-kopce
Zlá voda | Zdroj: Radka Klemanová

Zaujímavô

Meno Zlá voda vraj jazierko dostalo už veľmi dávno. Po pár minútach vo vode vzhľadom na minerály pocítite na koži „ihličky“. Dnes však vieme, že nie sú zlé, práve naopak. (Zdroj: ubytovanieliptov.eu)

Slovenské Plitvice 3x inak

Ak radi chodíte na dovolenky do Chorvátska, určite viete, o čom hovoríme. Na Slovensku sa nachádzajú hneď tri lokality, ktoré svojím nádherným okolím možno trochu pripomínajú miesta natáčania slávneho westernu Poklad na striebornom jazerePlitvické jazerá. V Šútovskom jazere (Kraľovany) sa môžete v lete schladiť v tyrkysovej vode v objatí Malej Fatry. Jazero v obci Skrabské (rovnako ako ostatné) vzniklo po ťažbe v kameňolome. Taktiež láka priezračnou vodou s kúpaním na vlastné riziko (hrozia vodné víry). Pri jazere Beňatina (okres Sobrance) nájdete dokonca jednu raritu – červeno sfarbený kameň v tvare veľryby na skale pri jazere.

sutovske-jazero-strkovisko-priroda-vyhlad-panorama-kopce-les
Šútovské jazero v modrozelených farbách | Zdroj: Adela Holubčíková
strkovisko-jazero-prach-stromy-kriky-sutovo
Šútovské jazero pripomína Plitvické jazerá | Zdroj: Adela Holubčíková

Výnimočné pramene, v ktorých nájdete vodu slanú, zázračnú aj slovensko-neslovenskú:

Zázračnô

Zázračná voda je vraj aj pri Košiciach. Tú si miestni pochvaľujú vďaka účinkom na iné neduhy. Vraj vie človeka rýchlo vyliečiť z opice. Po alkoholovom opojení tak zázračná voda človeka rýchlo postaví na nohy, ale vraj mu rovnako rýchlo privodí aj pocit hladu. (Zdroj: kosice.dnes24.sk)

Slanô

Na Orave sa nachádza prameň, ktorého voda vám zaručene pripomenie tú morskú. Prameň s názvom Slaná voda využívali ľudia už veľmi dávno. Je zakreslený aj na rukopisných mapách z roku 1550. Miestne obyvateľstvo oddávna využívalo vodu z prameňa pod Babou horou namiesto soli a na liečebné účely. V okolí prameňa dlhý čas fungovali kúpele. Ich popularita však zanikla po tom, čo prameň prestal byť taký výdatný. (Zdroj: www.oravskapolhora.sk)

slana-voda-oravska-polhora-babia-hora-raselinisko-priroda
V areáli bývalých kúpeľov sa nachádza rašelinisko, ktorým vedie drevený chodník | Zdroj: Adela Holubčíková

Svetovô

Vedeli ste, že slovenské pramene sú aj v Rusku? Slovenskie kľúče (Словенские ключи) sa nachádzajú v západnej časti Ruska pri meste Izborsk. Vyvierajú minimálne 1000 rokov a nesú aj názov Vodopády apoštolov. Pútnici z celého Ruska sem chodia po liečivú svätú vodu. Slovensko je vodnou veľmocou, a tak nie div, že si pár prameňov zahraničie „ukradlo“, aj keď len názvom. (Zdroj: biosferaklub.info)

Bohatý východ

Travertín, ktorý tvorí veľkú časť podloží východného Slovenska, je aj súčasťou miesta s názvom Sivá brada. Na tomto kopci pod Spišským hradom dodnes vyvierajú tri minerálne pramene. Liečivá voda v minulosti napájala kúpele vystavané pod kopcom na liečbu tráviacej sústavy. Jeden z prameňov sa ukrýva v neďalekých kríkoch, druhý je upravený do podoby menšej studne a tretí vystrekuje v podobe gejzíru. Ten občas žblnkoce na hladine jazierka, inokedy vystrekuje do výšky troch metrov.

Nečakanô

Miestni obyvatelia sa istý čas tešili aj tretiemu prameňu, ktorý mal vyvierať hneď vedľa menšieho kostolíka na vrchole kopca. Po skúmaní sa však zistilo, že v priehlbinách sa hromadí len dažďová voda obohatená o plyny prúdiace z podloží.

Najväčší travertínový kráter na Slovensku

Kúpele Vyšné Ružbachy lákajú návštevníkov svojimi výnimočnými prírodnými krásami. V areáli sa nachádza niekoľko menších travertínových jazierok a medzi nimi aj kráter s rozlohou takmer 300 m2, ktorý je ako jediný naplnený vodou. Nie je však jediným miestom s tečúcou vodou. Neďaleko sa nachádza menší travertínový vodopád, zdobený najrôznejšími farbami.

vysne-ruzbachy-areal-kupelov-travertinove-jazierko
Travertínové jazierko vo Vyšných Ružbachoch | Zdroj: Adela Holubčíková
kupele-vysne-ruzbachy-travertinove-jazierko-zakaz-kupania
Napriek zákazu sa v jazierku mnohí návštevníci kúpu | Zdroj: Adela Holubčíková

Vyšnoružbašský kráter napája voda až z Belianskych Tatier. Je silne mineralizovaná a bohatá na vápnik. Napriek liečivosti vody platí v jazierku zákaz kúpania.

Slovensko má vodné bohatstvo, ktoré mu môžu ostatné krajiny závidieť. Máme dostatok pitnej vody, krásnej vody, vody na rekreáciu a, samozrejme, máme aj poklady v podobe minerálnych vôd. Je však na nás, aby sme sa o tento poklad starali, neznečisťovali prostredie, ale zveľaďovali ho tak, aby si ho mohli vychutnávať aj ďalšie generácie. Poznáte či navštívili ste niektoré ďalšie voľne prístupné pramene a termálne jazierka? Podeľte sa s nami v komentároch.

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram