Zbojníctvo má na našom území dlhú históriu. V každom dejinnom období sa objavili ľudia, ktorí sa rozhodli, že takýmto spôsobom budú bojovať proti sociálnej nespravodlivosti. Niektorí ich uctievali, iní nenávideli.
Kto bol Juraj Jánošík?
Bol jedným z najznámejších zbojníkov v našich národných dejinách. Kto to však v skutočnosti bol? Naozaj chudobným dával a bohatým bral? Vydajte sa s nami po stopách legendárneho zbojníka. Priblížime vám najvýznamnejšie momenty jeho života a miesta, na ktorých sa jednotlivé udalosti odohrali.
Narodenie a detstvo Juraja Jánošíka
Juraj Jánošík sa narodil pravdepodobne v zime 1688 v Terchovej, pochádzal z chudobnej rodiny a mal troch súrodencov. Detstvo prežil v dedine a v jej okolitých kopcoch. Ako iné deti, aj on bol huncút a rád šantil. V súčasnosti v jeho rodisku nájdete symbolický rodný dom Juraja Jánošíka, múzeum či Sochu Jánošíka. Jeho obľúbeným miestom bola aj neďaleká sústava tiesňav a kaňonov s množstvom krásnych vodopádov a nezvyčajných skalných útvarov. Toto miesto dnes poznáme ako Jánošíkove diery.
Nečakanô
Socha Jánošíka je vysoká až 7,5 metra, jej autorom je sochár Ján Kulich a bola postavená v roku 1988 pri príležitosti 300. výročia narodenia Juraja Jánošíka. (Zdroj: terchova.sk)
Ako sa stal z Jánošíka zbojník?
Jánošík bol v rokoch 1707 a 1708 aktívnym členom povstania, ktoré viedol František II. Rákoci proti panovníckej dynastii Habsburgovcov. Po bitke pri Trenčíne v roku 1708 sa dostal do zajatia a pracoval vo vojenskej službe cisárskej armády. Jeho úlohou bolo strážiť na Bytčianskom zámku zajatého zbojníckeho kapitána Tomáša Uhorčíka. Zakrátko sa z nich však stali priatelia a Jánošík mu nakoniec pomohol s útekom.
V roku 1711 sa Uhorčík rozhodol usadiť. Oženil sa a odišiel do Klenovca, kde žil pod menom Martin Mravec. Po jeho odchode sa zbojníckym kapitánom stal práve Jánošík, no jeho zbíjanie trvalo len od jesene 1711 do zimy 1713. Neraz sa ho pandúri pokúsili chytiť, no zakaždým ich prekabátil. Známe je napríklad najužšie miesto Dunajca v Pieninách, ktoré vraj Jánošík preskočil, keď ho naháňali. Plavba na plti v tomto regióne Slovenska vám ponúkne množstvo pohľadov na krásnu okolitú prírodu.
Aká je pravda o Jánošíkovi a jeho zbíjaní?
Legenda dodnes hovorí, že Jánošík bohatým bral a chudobným dával. Bolo to však v skutočnosti naozaj tak? Podľa niektorých zdrojov vraj ani nie. Zbojníci neboli ušľachtilí chlapi, ktorí chceli vziať sociálnu nespravodlivosť do vlastných rúk a pomáhať. Okrem výnimiek okrádali vždy menej majetných ľudí. Samotný Jánošík, ktorý sa pohyboval najmä v oblasti Liptova, Oravy, Spiša a zriedkavejšie tiež na Morave či v poľskom Sliezsku, mal na konte však aj pár bohatých výnimiek. Dokázateľne olúpil príslušníkov meštianstva, šľachty a kléru, čo sa mu neskôr vypomstilo. (Zdroj: Hospodárske noviny)
Nečakanô
Pôvodne mala stáť pred Vrátnou 30-metrová socha, ktorá mala mať v klobúku reštauráciu, v krpcoch múzeum a na hlave televízny vysielač. Autorom sochy bol Ján Kulich, avšak tvár veľkú 3,5 metra umelcovi niekto ukradol. Neskôr ju našli v Dunaji. (Zdroj: roj)
Údajné dolapenie Jánošíka
Na Mravcovom vŕšku nad dedinou Klenovec sa vraj pred takmer 300 rokmi nachádzala krčma, ktorú vlastnil Tomáš Uhorčík. A práve v tejto krčme bol podľa všetkého Jánošík spolu s Uhorčíkom chytený stoličnými pandúrmi. Vtedy ešte netušili, že chytili aj Tomáša Uhorčíka, pretože ho tam všetci poznali pod menom Martin Mravec.
Proces s Jánošíkom
Pojednávanie s Jánošíkom sa začalo 16. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši, v budove, v ktorej sídli od mája 1956 Múzeum Janka Kráľa. Po vypočutí žaloby začal Jánošík dobrovoľne odpovedať na otázky, no na svojich tovarišov neprezradil takmer nič. Snažil sa ich chrániť, a keď sa ho opýtali na Uhorčíka, tvrdil im, že zahynul v Kremnických vrchoch. Prokurátor vyhlásil, že za všetko, čo napáchal, musí byť potrestaný smrťou.
Jánošíkova šibenica
Jánošík bol popravený ešte v ten istý deň. Hovorí sa, že miestom popravy boli Šibeničky vo Vrbici neďaleko Liptovského Mikuláša. Kat ho napichol na železný hák pod rebro a potom ho zodvihol na šibenicu, kde umieral dlho a v bolestiach. Dodnes sa nevie, kde bol Jánošík pochovaný, no v neveľkej dedinke Zázrivá sa nachádza jeho symbolický hrob.
Vedeli ste, že?
Príbehy o Jánošíkovi sa stali predlohou nielen v literatúre, ale aj vo výtvarnom umení, v divadle či vo filme a o jeho živote vzniklo nejedno zaujímavé a výnimočné dielo. Zo všetkých spomenieme legendárny film Jánošík Paľa Bielika (1962/63) či animovanú rozprávku O zbojníkovi Jurošíkovi, ktorá sa stala kultovým večerníčkom 90. rokov minulého storočia. (Zdroj: Oslovma.hu)
Neexistujú vraj žiadne priame dôkazy o tom, že Juraj Jánošík rozdával peniaze chudobným, tak ako sa to dodnes traduje. Skôr ich požičiaval; aj v rozsudku sa spomínajú jeho dlžníci. (Zdroj: Hospodárske noviny)
Nech bola minulosť akákoľvek, celú pravdu sa už nikdy nedozvieme, no pre mnoho Slovákov zostáva národným hrdinom. Viete ešte o nejakom mieste na Slovensku, ktoré je spájané s jeho osobou? Podeľte sa so svojimi tipmi v komentároch.
1
Správne napísané. Jánošík bol hrdina hlavne iba pre svojich tovarišov. Nezradil ani jedného hoci práve jeho družinu zradil a udal jeden z nich – zbojník Hunčaga. Jánošík sa ani moc neodlišoval od dnešného organizovaného zločinu. Jedine tým, že pri okrádaní osôb sa vyvarovali vraždeniu. Napriek tomu došlo k smrteľnému poraneniu domanížskeho farára Juraja Vertíka 8. septembra 1712 v Suchej Doline zbojníkmi Hunčagom a Plavčíkom. Je celkom možné, že Jánošík pomohol zbojníkovi Uhorčíkovi z bytčianskeho väzenia za úplatu. Uhorčík mu musel vo väzení prezradiť kde má ukryté peniaze.Za ne ho potom Jánošíkovi rodičia vykúpili z vojenskej služby. No a samozrejme Jánošík prevzal po Uhorčíkovi aj funkciu šéfa zbojníckej družiny. Kontakty na družinu získal kde inde ako vo väzení od Uhorčíka. Sotva by úplne neznámemu 23 ročnému chalanovi ktorý pásol ovce len tak bez viacročného zbíjania prepustili šéfovanie. Musela tam byť aj nejaká hierarchia. Jánošíkovi v družine zrejme zavážilo aj to, že bol zároveň skúsený vojak. V susednej Zázrivej tú družinu ľudia nazývali “ Moravčíci“