Kam za skvelými zážitkami v okolí krajských miest – Banská Bystrica

Autor: Redakcia

Azda ani neexistuje Slovák, ktorý by aspoň raz v živote neprechádzal cez Banskobystrický kraj. Nachádza sa totiž priamo v srdci Slovenska. Zároveň je miestom, kde sa rovinatý terén južných krajov začína miešať s horským pásmom. Kraj je obklopený Starohorskými a Kremnickými vrchmi, Poľanou a na severe sa postupne týčia Nízke Tatry. Vďaka svojej histórii a geografii je ideálnym miestom na dovolenkovanie akéhokoľvek druhu: pre rodičov s malými deťmi, pre adrenalínových nadšencov, zaľúbencov aj športovcov. Čo sa oplatí vidieť v Banskobystrickom kraji?

Turistika a návšteva prírody

Počúvadlianske jazero

Keď je v Banskobystrickom kraji teplý letný deň, mnoho miestnych sa stretáva na jedinom mieste – pri Počúvadlianskom jazere blízko Banskej Štiavnice. Je to jeden z 23 umelo vybudovaných tajchov. Tieto malé vodné nádrže sú súčasťou unikátneho vodohospodárskeho systému, ktorý bol vybudovaný v 16. až 19. storočí. Pôvodne sa voda zbierala v 60 nádržiach s objemom 7 mil. m3. Navzájom ich spájalo spolu až 129 kilometrov zberných, náhonových a spojovacích jarkov. V týchto končinách bol odjakživa problém s dostatkom vody, čo bolo pre banskú oblasť neprijateľné. Vodohospodársky systém s tajchmi kumuloval dažďovú vodu a jarkami ju rozvádzal k baniam. Počúvadlianske jazero je najväčšie z týchto jazier, s najhlbšou a najchladnejšou vodou. Prejdite sa okolo neho a po malej osviežujúcej prestávke vo vode pokračujte po zelenej značke až na najvyšší vrch Štiavnických vrchov Sitno.

Počúvadlianske jazero má až päť hrádzí a patrí k celoročne obľúbeným rekreačným strediskám

Bystrianska jaskyňa

Banskobystrický kraj je popretkávaný jaskyňami. Dekretova či Mučínska jaskyňa patria k tým menším, ale nájdete tu aj väčšie – Harmaneckú a Bystriansku jaskyňu. Posledná spomínaná sa nachádza pri obci Bystrá na južnom svahu Nízkych Tatier blízko strediska Mýto pod Ďumbierom. Na 45 minút dlhej prehliadke prejdete 580 metrov podzemných chodieb prístupných aj pre imobilných návštevníkov. Chodby s celkovou dĺžkou 3 kilometre sa delia na starú jaskyňu, známu od nepamäti, a novú jaskyňu, do ktorej prvýkrát vstúpili jaskyniari v roku 1926. Vstup do tejto jaskyne vedie cez priepasť Peklo, jednu z troch veľkých priepastí s hĺbkou cca 20 metrov. Krátka, no krásna jaskyňa vás zaujme svojou bohatou kvapľovou výzdobou a Klenotnicou – najkrajšou zo siení.

Náučný chodník Badínsky prales

Vedeli ste, že aj na Slovensku máme pralesy? Jedným z nich je Badínsky prales 6 kilometrov od obce Badín. Prírodná rezervácia s rozlohou 300 300 m2 a situovaná v Kremnických vrchoch je jedným z najstarších chránených území na Slovensku. Lokalita je človekom takmer nedotknutá – rastú tu 200 až 400 rokov staré a veľmi vzácne biele jedle, buky, smreky či javory. Fascinujúca je 46 metrov vysoká jedľa biela s obvodom kmeňa 553 centimetrov. Do rezervácie je vstup povolený len odborným exkurziám so sprievodcom. Okrajom pralesa vás však prevedie kilometer dlhý náučný chodník, ktorým sa dostanete až k Badínskemu vodopádu.

Polovičná hrebeňovka: Čertovica – Chopok

Dedinka Donovaly je známa svojimi krásnymi kopcami, lyžiarskymi svahmi a športoviskami. Je miestom, kde sa začínajú zo zeme ťahať vrchy Nízkych Tatier, kde nájdete mnoho turistických trás pre začiatočníkov aj pokročilých. Jednou z príjemných túr je 13,4 kilometra dlhá trasa z Čertovice na Chopok, ktorá vedie hranicou medzi Banskobystrickým a Žilinským krajom a aj s cestou späť trvá cca 6 hodín. Čertovica je sedlo s výškou 1 232 m n. m. a vedie ním najvyššie položená cestná spojnica na Slovensku – z Kráľovej Lehoty do Podbrezovej. Červená trasa hrebeňom je súčasťou Cesty hrdinov SNP a dovedie vás až ku Chopku. Svojou výškou 2 023 m n. m. je tretím najvyšším vrchom Nízkych Tatier a ponúka krásny výhľad na oba kraje.

Túra na Chopok sa stane jedným z nezabudnuteľných zážitkov

Barborská cesta

Barborská cesta predstavuje 186 kilometrov dlhú náučnú trasu, ktorá spája banské mestá a lokality európskeho významu, teda Banskú Bystricu, Kremnicu, Banskú Štiavnicu a menšie dediny. Trasa má 29 zastávok a je rozdelená na 9 etáp, ktoré môžete prejsť pešo či na bicykli. Na konci každej z nich vás čaká možnosť prenocovania. Nezostanete ani hladní či smädní, na trase stihnete ochutnať niekoľko miestnych špecialít. Trasa sa začína pri Kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, kde sa nachádza Kaplnka sv. Barbory, patrónky baníkov, a okruh sa končí na banskobystrickej kalvárii. Cesta spája nielen významné banské lokality, ale aj prírodné a historické zaujímavosti celého kraja, medzi nimi napríklad Banský náučný chodník, Múzeum medi, vodný žľab Rakytovo, Harmaneckú jaskyňu, Sklené Teplice, Pustý hrad, drevený kostol v Hronseku či hvezdáreň na Urpíne. Ak túžite spoznať čo najväčší kus Banskobystrického kraja, táto 9-dňová túra je na to ako stvorená.

Náučný chodník Zvonička

Celoročne prístupná trasa chodníka má približne 6 kilometrov a pre jej nenáročnosť ju zvládnu aj deti. Okruh sa začína a zároveň končí v Novej Bani-Kohútove, pričom prvou zastávkou je Zvonička. Objekt zvonice tu bol postavený ako súčasť pútnického miesta, aby zvuk zvonov mohol doliehať až do mesta. Rekreačný areál, ktorý tu bol dobudovaný, nabáda k zastaveniu sa a oddychu. Pokračuje však ďalej, a to okolo Červenej skaly a Havranej skaly, kde sa dočkáte vyhliadok na údolie rieky Hron. Naozaj pôsobivé výhľady sa vám však naskytnú na ďalšej zastávke – v najvyššom bode chodníka (625 m n. m.), ktorým je rozhľadňa Háj. Od nej sa trasa stáča naspäť do Kohútova. V tejto lokalite boli vysadené mnohé domáce i cudzokrajné stromy a kry, no pozornosť upúta najmä 34 metrov vysoký sekvojovec mamutí. Prechod náučným chodníkom trvá približne 2 hodiny.

Rozhľadňa Háj je jednou zo zastávok náučného chodníka Zvonička

TIP

Turistiku môžete spojiť aj s obdivovaním zaujímavých útvarov, ktoré vznikli sopečnou činnosťou. Príkladom sú Krupinské bralce (Štangarígeľ) neďaleko cesty spájajúcej Krupinu a Banskú Štiavnicu, ukryté v hustom lese, no na jednoduchej trase, ktorú zvládnu aj deti, alebo Steblová skala, ktorá predstavuje ideálne miesto na prechádzku a pobyt v prírode. Na jej vrcholové časti ponúkajúce krásne výhľady sa dostanete viacerými trasami – z obce Hodejov, Gemerské Dechtáre či Hajnáčka. Východne od obce Hajnáčka zase natrafíte na sopečný vrch Ragáč a pod ním na cerový les a kamenné more vytvorené lávovým prúdom. Ani tu vás výhľady nesklamú. Rovnako ani na Kráľovej skale, z ktorej uvidíte panorámu krásnych dolín Veľkej Fatry. Vybrať sa sem môžete z obce Turecká alebo zo Starých Hôr.

Šport a cyklistika

Cyklotrasa okolo Poľany

Poľana je najvyšší vrch rovnomenného pohoria, ktoré je najznámejším pozostatkom stratovulkánu na Slovensku. Túra na tento vrch s výškou 1 457 m n. m. je veľmi príjemná a ľahko zvládnuteľná pre všetkých turistov aj rodiny s deťmi. Veľkou atrakciou však je cyklotrasa okolo vrchu, vedúca pokojnými cyklochodníkmi a lesnými chodníkmi. Trasa sa začína v obci Hriňová, ktorá je známa svojimi lazmi. Pokračuje cez Biele Vody, Sihliansku planinu, dolinu Kamenistého potoka, Tri vody, Chatu pod Hrbom, Strelníky, Povrazník, Ponickú Hutu a Čačín. Späť sa môžete dostať niekoľkými náročnejšími, ale aj jednoduchými trasami. Celý okruh má približne 117 kilometrov a 2 500 výškových metrov. Cyklotúra je celodennou záležitosťou – ak sa ju rozhodnete prejsť celú naraz, zvládnete to za približne 12 hodín.

Už samotný začiatok cyklotrasy v malebnej obci Hriňová vás pozitívne nabudí

Speleotreking v Jaskyni mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov je ďalšou z fascinujúcich jaskýň v Banskobystrickom kraji, v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier. Jej návšteva však nebude len obyčajnou prechádzkou. Ide totiž o jedinú ekologickú jaskyňu na Slovensku – nie je vybavená elektrickým osvetlením ani betónovými chodníkmi. Dostanete prilbu, čelovku, jaskyniarsky odev, istenie a budete sa predierať úzkymi škárami a šplhať náročným terénom. Najjednoduchšia z troch trás je označená písmenom A a je vhodná pre všetkých návštevníkov od 6 rokov. Trasy B a C vyžadujú fyzickú zdatnosť a aj o niečo väčší kúsok odvahy. Vyskúšať si tu totiž môžete speleotreking. Kolmé steny, úzke komíny a škáry sú skutočnou výzvou. Samotná jaskyňa je zaujímavá aj svojou veľkosťou – dodnes je známych 14 poschodí s celkovou dĺžkou chodieb 19 260 metrov. V jej útrobách nájdete kosti zvierat, dokonca približne 6 000 rokov staré kostry netopierov, po ktorých je jaskyňa pomenovaná.

Via ferrata na Skalke

Via ferrata na Skalke je najväčším feratovým komplexom na Slovensku. Od roku 2017 tu vyrástlo niekoľko kratších aj dlhších trás rôznej náročnosti, pre deti aj skúsených lezcov. Najväčšou atrakciou je takmer 80 metrov dlhý vyhliadkový most cez roklinu s nádherným výhľadom. Cesta k nemu si však vyžaduje určitý tréning a pred výberom trasy odporúčame nepreceňovať schopnosti. Ani na jednoduchších trasách však neprídete o zážitok. Čakajú vás krásne výhľady, skalné previsy, steny a aj prekonávanie svojich možností. Najjednoduchšia je 15 metrov dlhá cvičná ferata náročnosti B, ďalšími sú feraty Traverz (B), Hrebeňová (B), Via Commo (C ), E-jha (E) a detský raj na tréning lezenia pre deti. Veľkou výzvou je trasa F-úha s obťažnosťou F, ktorá je najnáročnejšou trasou na Slovensku a spolu s trasou E-jha je určená skúsenejším horolezcom.

Súčasťou Via ferraty Skalka je aj najdlhší feratový most na Slovensku

Mushing na Donovaloch

Na Donovaloch sa nebudete nudiť, či už prídete v lete, alebo v zime. Nájdete tu širokú ponuku najrôznejších športov od lyžovania, bobovania, paraglajdingu až po turistiku a využívanie elektrokolobežiek. Jednou z aktivít je tzv. mushing alebo mašérstvo. Ak milujete rýchlu jazdu, zimnú krajinu a psíky, určite to pre vás bude nezabudnuteľný zážitok. Ide totiž o jazdu so psím záprahom. Pomocníkom vám bude skúsený mašér, psovod, ktorý vás naučí nielen to, ako psí záprah viesť, ale aj ako sa o sibírskeho huskyho starať. Psie záprahy sú na Donovaloch dostupné od decembra do marca.

Lanový park na Donovaloch

Ak ste už niekedy cestovali cez Donovaly, pravdepodobne vášmu oku neuniklo niekoľko lán a drevených objektov zavesených na stromoch blízko cesty. Ide o skvelú lanovú dráhu s dĺžkou 506 metrov. Náročné prekážky, rebríky aj mosty visia 2 metre nad zemou a vedia poriadne potrápiť vaše svaly. Trasu tvoria úseky rôznej náročnosti, preto si horolezectvo môžu vyskúšať aj tí menej zdatní či deti. Samozrejme, po celý čas budete istení lanom a v bezpečí vďaka prilbe a školenému personálu.

TIP

Splavovanie riek je na Slovensku čoraz obľúbenejšie a v Banskobystrickom kraji si môžete vybrať hneď z troch vodných tokov – Ipľa, horného úseku Hrona a rieky Muráň. V prvom prípade sa splav začína v obci Holiša, končí sa v lodenici Kalonda a na trase dlhej cca 10 kilometrov trvá približne 3 hodiny. V prípade vodáckeho výletu po Hrone na úseku Brezno – Sliač si môžete vyberať z niekoľkých variantov, a to od jednodenných splavov cez dvojdňové až po putovné, ktoré už vyžadujú určité skúsenosti s pádlovaním, ale aj s táborením. Na splave rieky Muráň si môžete užiť pohodovú jazdu, keďže ide o nenáročný terén aj pre začiatočníkov. Možno budete mať šťastie aj na bobry, o ktoré tu nie je núdza.

Historické zaujímavosti

Štiavnická kalvária

Úchvatné červené vežičky vytŕčajú spomedzi stromov na kopci a lákajú na návštevu – kalvária, ikona Banskej Štiavnice, vás chytí za srdce. Stojí na Ostrom vrchu, z ktorého je výhľad na celú kalderu, teda veľký kotol, ktorý vznikol prepadnutím stien sopky. Banskoštiavnická kalvária je výnimočná nielen z vizuálneho hľadiska, ale aj vyšším počtom zastavení v porovnaní s inými kalváriami – má ich až 25, pričom okrem tradičných zastavení tu nájdete aj sedem kaplniek, ktoré znázorňujú sedem bolestí Panny Márie. Výjavy z ukrižovania Krista sú zobrazené na drevených reliéfoch v kaplnkách. Vo výnimočné dni a sviatky slúži dolný kostol kalvárie na celebrovanie omše.

Spojenie úchvatnej architektúry, nádhernej prírody a histórie na kalvárii v Banskej Štiavnici

Geografický stred Európy

Slovensko je často označované za srdce Európy. Niet sa čomu diviť, veď práve tu sa nachádza jeden z jej možných geografických stredov, hoci sa o tom doposiaľ vedú spory medzi vedeckými inštitúciami. Týkajú sa predovšetkým nejasných hraníc kontinentu a započítavania priľahlých ostrovov. Jedna z možností hovorí o tom, že stredom Európy je obec Kremnické Bane. Uprostred lesa, blízko Kostola sv. Jána Krstiteľa, sa nachádza vztýčený kameň informujúci o významnosti lokality. Bod je označený pamätníkom vmurovaným do obranného múru kostola. Kamenný pamätník je zároveň kameňom slovenskej štátnosti, ktorý sem položili pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky.

Štôlňa Bartolomej

Kilometer od Banskej Štiavnice sa nachádza tajch Klinger. Tentoraz však nie je najväčšou atrakciou lokality. Bývalá banská štôlňa Bartolomej je vysunutou expozíciou Slovenského banského múzea. Jej podzemná aj nadzemná časť, ktorú tvorí viacero objektov a zariadení, je jedným z mála banských skanzenov. Expozícia je sprístupnená už od roku 1967 a prevedie vás hlbokými chodbami bývalého pracoviska slovenských baníkov. Každý, kto vstupuje do podzemia, je vybavený banským odevom a prilbou, odvážlivci si môžu vyskúšať fáranie. Prehliadka areálu trvá cca 100 minút a okrem samotných objektov si môžete čo-to pozrieť aj o geológii a naučíte sa niečo o dávnych technikách baníckeho remesla.

Zostupovanie do bane, tzv. fáranie, je obľúbenou aktivitou počas prehliadky

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevené kostoly sú veľkou pýchou Slovenska a krásnym dôkazom našej unikátnej architektúry. Z pôvodných 300 sa dnes zachovalo len 59, z ktorých je 8 zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jedným z nich je aj drevený artikulárny kostol v Hronseku. Tento evanjelický kostol s pôdorysom v tvare kríža je na rozdiel od podobných kostolíkov široký 11 a dlhý 26 metrov a má 30 okien vsadených do 8 metrov vysokých múrov. Jeho amfiteatrálne usporiadanie má svoj význam – aby mohol každý z 1 100 usadených vidieť priamo na oltár. Kostol sa začal budovať v roku 1725 a v zozname UNESCO je od roku 2008.

TIP

Na pomedzí okresov Poltár a Brezno je situovaná dedinka Drábsko, ktorá v lone prírody skrýva osadu Kysuca s jedinečnou ľudovou architektúrou pripomínajúcou tradičné drevenice vo Vlkolínci. Jej osud bol takmer spečatený, keď jej v 80. rokoch uplynulého storočia hrozilo zatopenie v dôsledku výstavby priehrady. Našťastie sa tak nestalo a približne 20 zrekonštruovaných typicky slovenských domčekov dnes vytvára atmosféru rozprávkového miesta. Ak vás drevenice zaujali, pravdepodobne tak urobí aj Hriňovská drevenica Štefana Nosáľa, v ktorej sú okrem iného pre návštevníkov organizované aj remeselné dielne.
V drevenom artikulárnom kostole v Hronseku sa každú nedeľu o 9.00 hod. konajú evanjelické bohoslužby

Na výlet s deťmi

Habakuky

Jedným z absolútne unikátnych miest sú Habakuky na Donovaloch, rozkošná rozprávková dedinka ako vystrihnutá z knižky Pavla Dobšinského. Areál tvorí niekoľko domčekov postavených v ľudovo-rozprávkovom štýle. Nájdete tu veľký amfiteáter s bohatým sprievodným programom počas hlavnej sezóny, Škrupinový zámok s jazierkom aj originálny obchodík Kúrnik Šhopa. Originálnosť dodáva miestu vlastná mena s názvom habakuk – za pár zlatých či strieborných mincí si môžete kúpiť suveníry aj malé občerstvenie. Okrem hudobných a divadelných čísel sa tu deti, ale aj ich rodičia zabavia na remeselných workshopoch či v tvorivej dielni Negrambľoš.

Donovalkovo

Vedeli ste, že na Slovensku máme až dve hlavné mestá? Jedno je pre dospelákov a druhé pre deti. Za hlavné mesto detí možno považovať malú, umelo vybudovanú dedinku na Donovaloch. Na tomto mieste deti nemusia hovoriť: „Keď budem veľký…“ V Donovalkove sa totiž na pár hodín stanú skutočnými dospelákmi jazdiacimi na autách po cestách, bývajúcimi v domčekoch a vyskúšajú si aj vysnívané povolanie policajta či hasiča. Keďže k dispozícii sú i rôzne uniformy a kostýmy, zážitok je o to autentickejší. Toto miesto je jednoducho dokonalou zmenšeninou skutočného dospeláckeho sveta. Obľúbenou atrakciou je vláčik a minifarma, na ktorej si môžete niektoré zo zvierat, napríklad lamy, aj pohladkať.

Zveropark

V Banskobystrickom kraji to s deťmi vedia. Ďalšou zo skvelých atrakcií je Zveropark, ktorý je viac ako len malou ZOO. Objavíte v ňom desiatky lesných, poľných, domácich aj cudzokrajných vtákov, cicavcov a rýb. Hladkací kútik s mini kozičkami, ovečkami a zajačikmi dovolí deťom dostať sa do priameho kontaktu so zvieratami. Okrem ZOO tu nájdete detské ihriská, ohniská, trampolíny, vodopád s jazierkom s možnosťou rybolovu, obriu šmýkačku, hasičský trenažér pre deti, tubingovú dráhu, lesné bludisko a vyskúšať si môžete aj streľbu z praku. Súčasťou areálu je aj séria rozprávkových postavičiek vyrezaných z dreva. Uprostred trávy tu nájdete učupenú včielku Maju, Pinocchia či vajce, ktoré si tu dalo pauzu, keď išlo z vandrovky. Areál sa nachádza v lokalite Revištské Podzámčie-Žarnovica.

Lunterov ranč

Aktívne strávený voľný čas s deťmi môže mať aj podobu jazdy na koni. Lunterov ranč nachádzajúci sa v rekreačnej oblasti Kráľová neďaleko Zvolena však ponúka nielen jazdy na koníkoch či jazdecké lekcie, ale aj kontakt s ďalšími zvieratami, ich kŕmenie či šantenie na detskom ihrisku (s trampolínou, lezeckou stenou, so šmykľavkami, s lanovkami pre menších i väčších a pod.). Aj pre dospelých sa tu nájde množstvo zaujímavých aktivít, ako napríklad streľba zo vzduchovky, lukostreľba, grilovanie alebo varenie guláša (k dispozícii je zapožičanie kotlíka). V areáli sa počas letných prázdnin organizujú detské tábory, a tak si vaše ratolesti môžu toto krásne miesto obklopené pohorím Javorie užívať aj celý týždeň.

TIP

Pekné prostredie a adrenalínový zážitok v jednom aj pre menších dobrodruhov – jazda na monster kolobežkách v obci Lehôtka pod Brehmi je na to ako stvorená. Štart je v obci Repište, kam vás vyvezú pracovníci aj s robustnými kolobežkami, bezpečnostnými prilbami a chráničmi. Spolu so svojimi ratolesťami si môžete užiť približne 45-minútový adrenalínový zjazd. Ak vaše deti adrenalín zbožňujú, zaboduje u nich aj bobová dráha vo Fun Aréne na Donovaloch. Celkovo 900 metrov dlhá dráha toboganového typu však nezabudne ponúknuť ani krásne výhľady na okolité kopce. Zábavu je dobré vystriedať za tvorivú prácu, s čím pomôže Terra Permonia v Banskej Štiavnici. Deti sa tu hravou formou učia pracovať s rôznymi nástrojmi (pília, orezávajú, vŕtajú a pod.) a okrem tvorivých dielní sa môžu kochať mašinkárňou (modelom vláčikov na ploche 20 m²) či zahrať si hru s vlastným tieňom vo fosforovni.

Múzeá

Múzeum gýča

Región Banskobystrického kraja je bohatý aj na originálne múzeá a Múzeum gýča v Kremnici má medzi nimi zaslúžené miesto. Je dobrovoľnícke, no napriek tomu mu v Európskej únii ťažko nájsť konkurenciu. Je venované vyše 3 472 exponátom v podobe tzv. lapačov prachu. Nechýbajú keramické sloníky, sošky, obedové súpravy, rôzne nástenné dekorácie, ale ani nábytok či textilné doplnky. Prvýkrát bolo múzeum predstavené v roku 1982 na Slovenských gagoch, festivale humoru a satiry (v súčasnosti nesúcom názov Kremnické gagy). V múzeu vás radi privítajú za symbolické vstupné, no ak zbierku doplníte o ďalší exponát, vstup máte zadarmo.

V Múzeu gýča vám mnohé exponáty vyčaria úsmev na tvári | Zdroj: Múzeum gýča

Poštové múzeum

Ďalšie originálne múzeum, tentoraz priamo v Banskej Bystrici, je venované veľmi dôležitému míľniku ľudstva – poštárstvu. Otvorené je od roku 2001 a je venované histórii poštárstva i tvorbe známok. Nájdete tu rôzne exponáty ako poštové schránky, tabule, pečiatkovacie stroje, poštárske rovnošaty, korešpondenciu či historické telefóny. Zberateľov možno poteší rozsiahla zbierka historických známok z obdobia Rakúsko-Uhorska. Aj týmto spôsobom si môžete rozšíriť obzory.

Múzeum SNP

Pamätník SNP patrí (nielen) medzi najznámejšie stavby Banskej Bystrice. Súčasť mesta tvorí od roku 1969 a je venovaný spomienke na Slovenské národné povstanie a druhú svetovú vojnu. V jeho útrobách sídli Múzeum SNP a špecializovaný archív. Keď vstúpite dnu, nebudete vedieť, kam sa skôr pozrieť – múzeum je totiž vlastníkom viac ako 66 000 múzejných zbierok, 136 000 archívnych zbierok a približne 20 000 kníh. Expozícia siaha svojimi exponátmi až do exteriéru. Tam môžete obdivovať vojenské dopravné prostriedky, medzi nimi tanky, obrnené vozidlá, vlak, prípadne sa môžete pozrieť aj do bývalého vojenského lietadla.

Múzeum sídli v architektonicky nezvyčajnej budove, ktorá je dielom architekta Dušana Kuzmu | Zdroj: Matúš Mistrík

TIP

V prírode pod tajchom Klinger môžete navštíviť najstaršiu a najrozsiahlejšiu banícku expozíciu (povrchovú aj hlbinnú) na Slovensku. Za zmienku stojí najmä vzácny exponát gápeľ – jediný zachovaný stroj-motor od banského výťahu u nás. Ak vás zaujíma banícka história, do svojich priestorov vás pozýva aj Banské múzeum v Kremnici alebo mineralogická expozícia Slovenského banského múzea, nachádzajúca sa v národnej kultúrnej pamiatke Berggericht v Banskej Štiavnici. Milovníci dreva si prídu na svoje v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene, vyznávači umenia zase v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote či v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Prostredím a exponátmi na vás zapôsobí aj múzeum Líce a rub peňazí v Kremnici či Slovenské lyžiarske múzeum v malebnej obci Podkonice.

Hrady, zámky, kaštiele

Ľupčiansky hrad

Ak ste fanúšikmi histórie, v okolí Banskej Bystrice sa nudiť nebudete. Jedným z najzachovanejších hradov v tomto kraji je Ľupčiansky hrad, vypínajúci sa nad obcou Slovenská Ľupča. Národná kultúrna pamiatka stojí v Starohorských vrchoch vo výške 440 m n. m. Podobne ako iné hrady, aj tento bol mnohokrát prestavovaný a upravovaný. Zaujímavosťou však je, že počas istého obdobia slúžil ako sirotinec, škola či výchovný ústav pre mladých. Dnes sa môžete historickými priestormi prejsť a obdivovať krásne výhľady, fresky, originály sôch z roku 1725 či dokonca viac ako 700 rokov starú lipu. Hrad je počas leta otvorený denne, no mimo hlavnej sezóny si návštevu treba vopred rezervovať telefonicky.

Ľupčiansky hrad sa vypína na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier

Nový a Starý zámok v Banskej Štiavnici

Vedeli ste, že v Banskej Štiavnici nie je len jeden zámok, ale rovno dva? Ikonické vežičky a biela fasáda Nového zámku sa pýšia na väčšine fotiek z tohto romantického mestečka. Panenský či Dievčenský hrad, ako sa v minulosti volal, vyrástol v 16. storočí na Frauenbergskom kopci ako protiturecká pevnosť. Nenechajte sa teda oklamať jeho elegantným vzhľadom. Slúžil ako jedna zo strážnic na ochranu siedmich banských miest v okolí Banskej Štiavnice. Exponáty z tohto obdobia môžete dnes obdivovať v jeho múzeu. Starý hrad sa zas nachádza v centre mesta na vŕšku Paradajs vo výške niečo vyše 600 m n. m. Pochádza z 13. storočia a podobne ako jeho mladší brat, aj on bol súčasťou obrany proti Turkom. Celé historické centrum Banskej Štiavnice je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hrad Šomoška

Hrad Šomoška vyrástol v dnešnej prírodnej rezervácii Cerová vrchovina pri obci Šiatorská Bukovinka. Zrúcanina zo 14. storočia je zložená z čadičových skál, nerastov, ktoré vznikli stuhnutím lávy a boli nájdené priamo v lese pod hradom. Odkryli tak 4 milióny rokov starý kamenný vodopád, ktorý je dnes rovnako ako celý hrad súčasťou chráneného územia. V súčasnosti je zrúcanina po rozsiahlej rekonštrukcii zakonzervovaná a za symbolické vstupné si môžete prísť obhliadnuť jej veže a múry aj s kamenným vodopádom a morom pod hradom.

Hrad Šomoška je unikátny okrem iného tým, že je vybudovaný zo šesťbokých čadičových stĺpov

Hrad Modrý Kameň

Hrad Modrý Kameň nájdete neďaleko Veľkého Krtíša v lese nad obcou Modrý Kameň. Je zaujímavý predovšetkým svojou architektúrou – môže sa totiž pochváliť tým, že bol hradom, zámkom a v súčasnosti je zrúcaninou. Pôvodný hrad pochádza z 13. storočia a počas povstania Imricha Tököliho bol natoľko poškodený, že vtedajší majitelia odmietli múry opraviť. Namiesto toho začali na starých základoch budovať rozsiahly barokový kaštieľ, ktorý v súčasnosti tvorí hlavnú, viditeľnú časť. Návšteva komplexu nie je len obyčajnou prehliadkou hradu. Slovenské národné múzeum si v ňom totiž zriadilo svoju pobočku – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Je venované tradícii bábkarstva a historickým či ľudovým hračkám, ktoré si deti alebo ich príbuzní vyrábali sami. Hrad a jeho expozície sú otvorené celoročne.

TIP

Ak radi navštevujete práve hrady a zámky, zavítať môžete aj na hrad Čabraď, Fiľakovský hrad, hrad v Kremnici, Šášove či na hrad Divín. Zo zámkov a hradov vám učaruje Zvolenský či Vígľašský, pričom Haličský zámok vás možno uchváti natoľko, že sa v ňom budete chcieť aj ubytovať.
Haličský zámok ponúka okrem ubytovania aj pravidelné prehliadky priestorov vrátane krásnej župnej siene

Zaujímavosti z Banskobystrického kraja

Banícky orloj v Španej Doline

Špania Dolina je „povinnou jazdou“ všetkých Slovákov. Táto fotogenická dedinka ukrytá medzi kopcami a lesmi vám vyrazí dych. Je plná utešených domčekov, štôlní, tunelov a spája sa s ňou aj nádherná scenéria. Obľúbeným miestom návštevy je hrajúci orloj na obecnom námestí. Vždy keď hodiny odbijú celú, skalná stena sa otvorí a odkryje svoje tajomstvá. Drobní vyrezávaní baníci usilovne drvia tvrdé skaly, nakladajú vozíky a prácne ich ťahajú na povrch. Originálny orloj je spomienkou na tvrdú prácu miestnych mužov z nie veľmi vzdialenej minulosti.

Kamenný vodopád

O vodopády na Slovensku nie je núdza, no kamenný vodopád pod hradom Šomoška medzi nimi vyniká. Až 4 milióny rokov starý čadičový útvar patrí medzi najfascinujúcejšie prírodné zaujímavosti v krajine. Tmavé šesťboké kamenné stĺpce sa tiahnu do výšky 9 metrov. Hneď vedľa vodopádu sa rozprestiera aj more, samozrejme, opäť kamenné. Miesto patrí do chráneného územia Cerová vrchovina a je jednou z najstarších prírodných rezervácií na Slovensku. Vodopád aj s hradom sa nachádza neďaleko Šiatorskej Bukovinky. Trasa je nenáročná a za 45 – 90 minút ju bez problémov zvládnete.

Kamenný vodopád patrí k najpôsobivejším prírodným výtvorom na Slovensku, ale aj k celoeurópskym unikátom

Banka lásky

Chcete, aby spomienka z vášho romantického výletu v Banskobystrickom kraji zostala uchovaná navždy? Potom určite navštívte jediný trezor lásky na svete! Banka lásky je venovaná najromantickejšej slovenskej básni – Maríne od Andreja Sládkoviča. Steny tunela tvoria desiatky schránok, na ktorých sa vynímajú jej verše. Každej zo schránok prislúcha jedno písmeno básne a vy si ju môžete prenajať na rok či na večnosť a uschovať v nej spomienky na lásku. Ale nielen verše majú k Maríne blízko. Samotný dom zo 16. storočia, v ktorom banka prebýva, bol v minulosti domovom Maríny – Márie Pischlovej, hlavnej postavy diela.

Ulička slávnych nosov

Banskobystrický kraj nebude mať originálnych miest hádam nikdy dosť. Pri Múzeu gýča v Kremnici sa totiž nachádza ešte jedno špecifické miesto – Ulička slávnych nosov. Poviete si, že autori tohto miesta museli mať zmysel pre humor. To však neviete, že podľa prvotnej myšlienky na založenie uličky sa v nej mali vystavovať odliatky inej časti tela, a to ľudského pozadia. Nápad sa zapáčil slovenskému režisérovi Stanovi Radičovi, ktorý však mal problém s inou časťou svojho tela – s nosom. Odvtedy na stene postupne pribudli nosy slávnych ľudí – hudobníka Mariána Kochanského, herca Františka Dibarboru či humoristu Júliusa Satinského.

Ulička slávnych nosov vznikla na 24. ročníku Kremnických Gagov v roku 2004. Autorom pôvodného nápadu je Roman Vykysalý. Myšlienku zachovania pamiatky slovenských humoristov domyslel a NOS ako symbol navrhol humorista Stano Radič | Zdroj: Múzeum gýča

Kremnická mincovňa

Písal sa rok 1328, keď kráľ Karol I. urobil z osady Kremnica mesto a umožnil mu založiť mincovňu. Odvtedy kremnická mincovňa už sedem storočí razí mince. Dnes je štátnym podnikom zapísaným do zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva. K drobným sa časom pridali bankovky, plakety, medaily, vyznamenania či odznaky. A tak sa na mieste, kde sa razili toliare či dukáty, vyrábajú už i euromince. V mincovni je v súčasnosti zriadená aj múzejná expozícia a podniková predajňa, kde nájdete rôzne pamätné mince. Vyrobiť si však môžete aj vlastné a na výlet do Kremnice tak budete mať originálnu spomienku.

TIP

Čo tak namieriť si to do podzemného kameňolomu? Kameňolom Barlangy sa nachádza na trase náučného chodníka Kysihýbel a je zapísaný na zozname pamiatok UNESCO. Z vonkajšej strany nesie podobu mohutnej previsnutej skalnej steny a vnútri láka do priestorov dlhých až 50 metrov, na ktorých konci sa ukrýva malé jazierko. Nevšednou atrakciou je aj malý železničný domček v Haliči so železničnou expozíciou či s galériou v prírode. Prepojenie na železnicu má aj unikátna kaviareň Depo Café v Telgárte. Samotnou kaviarňou je totiž vagón ponúkajúci výhľad na Chmarošský viadukt.
Chmarošský viadukt je jednou z našich najkrajších technických pamiatok

Zážitkové výlety, zábavné a zaujímavé atrakcie, športové vyžitie, muzeálne vzdelávanie, nádherná príroda či prírodné pamiatky – Banská Bystrica je krajské mesto, ktoré vo svojom regióne ponúka naozaj široké spektrum možností na trávenie voľného času. Či už sa rozhodnete stráviť ho aktívne, dobrodružne, edukatívne, alebo v podobe relaxu, nezabudnite sa podeliť o svoje skúsenosti. Ktoré miesta z Banskobystrického kraja sú vašou najväčšou srdcovkou? Napíšte nám do komentárov a dajte čitateľom aj ďalšie tipy na výlet.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram