Slovensko sa môže pýšiť nejednou unikátnou stavbou od Bojnického zámku až po Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Popri notoricky známych historických stavbách si v našej krajine nachádza svoje miesto aj umenie modernej architektúry, ktoré sa nepokúša len o vytvorenie „betónovej džungle“.
Moderná architektúra v Bratislave
V posledných rokoch vzniká v Bratislave čoraz viac zaujímavých architektonických projektov, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Známy Most Apollo bol dokončený v roku 2005 a jeho autorom je Ing. Miroslav Maťaščík. Most bol stavaný svetovo unikátnou metódou – išlo o zostavenie mostného telesa na plávajúcich pontónoch a jeho otočenie krížom cez rieku až po ukončení montáže oceľovej konštrukcie. Samotné otáčanie sa realizovalo pomocou žeriavov a trvalo niekoľko hodín. Na tento jedinečný stavebný proces sa prišlo pozrieť mnoho odborníkov z viacerých krajín. Vďaka unikátnej technológii výstavby bol most ocenený domácimi, ale aj svetovými organizáciami a získal nejedno prestížne ocenenie:
- Hlavná cena a titul Stavba roka 2006,
- Cena Slovenskej komory stavebných inžinierov 2006,
- Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy 2006,
- Európska cena pre oceľové konštrukcie udelená Európskym združením pre oceľové konštrukcie 2005,
- Cena Americkej spoločnosti stavebných inžinierov OPAL Award 2006 (OCEA AWARD of Merit) 2006. (Zdroj: dopravoprojekt.sk)
Za architektonickým konceptom administratívnej budovy Twin City Tower v Bratislave stojí britské štúdio John Robertson Architects a slovenský ateliér Siebert + Talaš. Budovu začali stavať v roku 2016 a už v roku 2018 bola dokončená. Twin City Tower získala viacero významných ocenení, napr. cenu VISIO, ktorú už niekoľko rokov udeľuje časopis Eurostav za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby. Projekt sa umiestnil medzi tromi nomináciami a získal cenu verejnosti na základe online hlasovania. CIJ Awards je jedno z najväčších podujatí v oblasti real-estate, ktoré spája tých najväčších profesionálov. Administratívna budova získala na podujatí v roku 2019 cenu Najlepšia kancelárska budova. (Zdroj: hbreavis.sk)
Zaujímavô
Najvyššou budovou v Bratislave je v súčasnosti budova Nivy Tower s výškou 125 metrov, ktorá patrí do projektu Stanica Nivy, ale aj do projektu Nové Nivy. Výstavba budovy sa začala v roku 2017 a autorom je kancelária Benoy Architects v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. (Zdroj: yimba.sk) Ide o naozaj unikátnu stavbu, ktorá zaujme svojím dizajnom už na prvý pohľad. Najvyššiu budovu má vraj v budúcnosti prekonať ešte vyššia stavba. Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý plánuje postaviť spoločnosť J&T Real Estate v Bratislave, má mať výšku až 160 metrov. (Zdroj: sme.sk)
Do klubu unikátnych moderných projektov v Bratislave patrí bezpochyby aj SKY PARK Residence od uznávanej Zahy Hadid, ktorá je prvou ženou, ktorá získala Pritzkerovu cenu za architektúru, a taktiež administratívno-bytový komplex Panorama City v Bratislave, ktorý bol konštruovaný podľa Španiela Ricarda Bolffila. Ďalšou zaujímavou stavbou je obchodné centrum Bory Mall – celý koncept vypracoval známy Talian Massimiliano Fuksas.
Zaujímavô
Aj na Slovensku sa každoročne udeľujú viaceré prestížne architektonické ocenenia. Medzi tie najznámejšie patria CE.ZA.AR – cena Slovenskej komory architektov, Cena Dušana Jurkoviča, Cena ARCH či Stavba roka. (Zdroj: Wikipédia)
CE·ZA·AR 2019 – kategórie a výsledky
Kategória RODINNÉ DOMY – 3.0, Bernolákovo
Kategória BYTOVÉ DOMY – Bytové domy NIDO, Bratislava
Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ STAVBY – Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava
Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY – Modulárny systém Ark-shelter
Kategória INTERIÉR – ChAta, Donovaly
Kategória EXTERIÉR – Nový park, Leopoldov
Most svetových čísel
Ktorá stavba vám príde na um, keď sa povie Bratislava? Určite Bratislavský hrad a potom „UFO“ – Most SNP. Bol dokončený v auguste 1972 ako druhý z bratislavských mostov a mal uľahčiť dopravnú situáciu. So svojou dĺžkou 430,8 metra ide o najdlhší jednopylónový most na svete (2017). Okrem tohto prvenstva je jeho meno zapísané aj v rebríčku World Federation of Great Towers, ktorý obsahuje stavby s verejnou vyhliadkovou plošinou. Slovenský most s reštauráciou vo výške 85 metrov tak stojí v zozname vedľa francúzskej Eiffelovej veže.
Zaujímavô
Most SNP je jedinou z bratislavských ciest ponad Dunaj, ktorá nemá v jeho vodách umiestnený žiaden pilier.
V minulosti sa na mieste súčasnej príjazdovej cesty z historického centra rozkladala židovská oblasť. Pri výstavbe bola zničená židovská synagóga, ktorá na týchto miestach stála. I keď padla za obeť jedna historická pamiatka, významným a pamätným názvom mosta si dodnes môžeme uctiť bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní.
Slovenské stavby modernej architektúry získavajú ocenenia nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí. A tak na ne môžeme byť právom hrdí. Máte vo svojom okolí nejakú zaujímavú modernú stavbu? Napíšte nám o nej do komentárov pod článkom.