Sandberg, Ružbašský kráter, Korniansky ropný prameň aj rašelinové Puchmajerovej jazierko. To je len zlomok unikátov ukrývajúcich sa v slovenskej prírode. No nielen príroda robí z našej malej krajiny veľké lákadlo pre turistov. Šikovní Slováci so skvelými nápadmi vytvorili niekoľko diel, ktoré nemajú vo svete obdobu. K niekoľkým z nich vás zavedieme.
S dreveným megafónom budete súčasťou lesa
Poznáte aplikácie, ktoré ponúkajú namiesto hudby zvuky prírody? Ich účelom je navodiť pocit pokoja a harmónie, aký máme v lese a na lúkach. Vďaka nim sa dokážeme uvoľniť a lepšie sústrediť. Vedeli ste, že na Slovensku si môžete tieto reálne zvuky vypočuť naživo a dokonca v oveľa väčšej intenzite, ako keď sa do nich započúvate v lese? Na východnom Slovensku vyrástol drevený megafón, ktorý v strednej a západnej Európe nemá konkurenciu. Dokáže totiž násobiť zvuky lesa. Keď sa doň usadíte, okamžite začujete spev vtákov, šum stromov a lesa, a to tak ako nikdy predtým.
Nečakanô
Megafón má naozaj veľké rozmery. Váži približne 2,5 tony a meria 4,2 x 2,5 metra. „Jadro megafónu tvorí sedem prstencov, ktoré pozostávajú celkovo zo 63 častí. Prstence sú prepojené tromi štvormetrovými hranolmi. Na dosiahnutie výsledného tvaru sme potrebovali 90 štvormetrových dosiek, 45 z nich tvorí vonkajší plášť, ďalšia polovica vnútro megafónu. Pri stavbe sme použili cca 10 kíl klincov, čo spolu so skrutkami predstavuje okolo 2 700 kusov,“ hovorí o rozmeroch jeden z tvorcov. (Zdroj: TASR)
Nápad sa zrodil v hlavách štyroch mladíkov z občianskeho združenia Hlas lesa, ktorí chceli miestne lesy naplniť turistami. Ideu okamžite podporila obec venovaním časti svojho pozemku. Značka Birell poskytla financie na materiál, a tak mohlo 15 chlapov počas 50 dní a svojhovoľného času svojpomocne postaviť tento unikát. Právom sa tak označuje aj vďaka svojmu tvaru – ide o deväťstranný ihlan. Jeho konštrukcia dokáže koncentrovať zvukové vlny odrážajúce sa od stien do jediného bodu, v ktorom počuť tieto zvuky v zosilnenej podobe. Hotový prírodný symfonický orchester.
TIP
Ako sa dostanete k megafónu?
Skvelou správou je, že samotná trasa k neprírodnému unikátu vás do prírody predsa len zavedie. Megafón sa totiž nachádza v lese uprostred cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami. Nájdete ho cca kilometer od Zlatej Bane, len pár metrov od altánku.
V Banke lásky zostane vaša láska uzamknutá naveky
Banská Štiavnica je nádherné romantické mesto, ako aj rodisko „najznámejšej slovenskej lásky“, ktorej príbeh zvečnil do podoby veršov Andrej Sládkovič. S touto tematikou sa spája aj ďalší slovenský neprírodný unikát – jediný trezor lásky na svete s názvom Banka lásky. Jeho centrum tvorí tunel, v ktorom sa nachádzajú tisíce malých schránok na ukladanie spomienok. Každej schránke prislúcha jedno písmenko či medzera. Čoho? No predsa najromantickejšej slovenskej básne Marína od Andreja Sládkoviča. Všade okolo vás sa tak verše plné lásky zhmotňujú do reálnej podoby a vaše „poklady“ uložené v schránke môžu byť toho súčasťou.
Zaujímavô
Báseň Marína nie je len romantickým skvostom. Je najdlhšou ľúbostnou básňou na svete zapísanou od roku 2017 vo World Record Academy. Má neuveriteľných 2 900 veršov usporiadaných do 291 strof. Andrej Sládkovič ju začal písať v roku 1844 a dokončil ju o dva roky neskôr, keď bola jeho milovaná Marína už rok vydatá za niekoho iného. O jeho nehasnúcom cite svedčí i fakt, že slovo láska použil v básni 168-krát.
Banka lásky má k Maríne ešte o čosi bližšie aj tým, že je umiestnená v dome zo 16. storočia, v ktorom prežila väčšinu svojho života Marína Pischlová. Autori projektu sa v roku 2015 dopočuli o predaji tohto historického domu, ktorý bol dlhodobo v dezolátnom stave. Roky práce sa vyplatili a zo sna sa zrodila realita, ktorú dnes navštevujú stovky zamilovaných. Nielen preto, aby si lásku uložili do prenajatého trezoru, ale aj vzhľadom na atmosféru, ktorú tento unikát vytvára – napríklad aj vďaka originálnemu rukopisu básne, ktorého verše sú aj vo zväčšenej podobe na stenách tohto jedinečného priestoru.
Aj Slovensko má svoj orloj
Na potulkách Prahou len málokto obíde orloj. Ani ten na Slovensku by ste nemali. V Starej Bystrici sa totiž nachádza jediný orloj na svete s pravým slnečným časom. Orloj robí orlojom práve jeho ciferník s astronomickými údajmi, ktorý sa nazýva aj astroláb. Ide o zložitý hodinársky mechanizmus, ktorý musí byť navrhnutý pre konkrétnu zemepisnú polohu, teda nemôže ísť v žiadnom prípade o kópiu iného orloja. Hlavná doska pozostáva zo štyroch farieb, po ktorých sa pohybuje ručička so slnkom a ukazuje tak na fázu dňa. Čierna predstavuje noc, červená úsvit, modrá deň a červená súmrak. Astroláb však dokáže ukazovať aj fázy mesiaca. Súčasťou je i kalendárna doska s 366 dielmi, na ktorej sú vyznačené dokonca aj naše sviatky a pamätné dni.
Zaujímavô
Slovenský orloj má dokonca dva zvony. Jeden z nich, Sv. Juraj, má na sebe aj text: Slovenský orloj Stará Bystrica R. P. 2009 a odbíja čas. Druhý sa nazýva Riečnická madona a je pamiatkou na zatopené obce Riečnica a Harvelka. Práve ten vytvára zvukovú kulisu počas apoštolskej promenády.
Kompozíciu orloja dotvára patrónka Slovenska – sediaca Sedembolestná Panna Mária. Zároveň ide o najväčšiu drevenú sochu v našej krajine. Vo výklenkoch môžete obdivovať 6 bronzových plastík významných osobností Slovenska: kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku. V neposlednom rade sú súčasťou orloja aj svätci, konkrétne ide o 7 drevených sôch slovenských apoštolov, napríklad sv. Gorazda či sv. Cyrila a Metoda.
TIP
Ako sa dostanete k orloju?
Tento slovenský unikát nájdete priamo v centre Starej Bystrice na jej hlavnom námestí. Na prízemí orloja sa ukrýva i galéria s dielami miestnych umelcov.
Mincovňa v Kremnici bude onedlho fungovať 700 rokov
Nie sú to len prírodné unikáty a architektonické či umelecké rarity, ktoré môžeme na Slovensku obdivovať. Aj iné miesta si nesú svoje tajomstvá a ich výnimočnosť nie je badateľná na prvý pohľad. Jedným z takýchto miest je kremnická mincovňa. Funguje nepretržite od 17. novembra 1328, čo z nej robí jeden z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Už takmer sedem storočí vyrába mince, medaily, plakety, odznaky, vyznamenania či primátorské reťaze.
Nečakanô
Stredoveké dukáty z Kremnice boli považované za najtvrdšiu menu Európy. V období Uhorska sa tu totiž razili mince s rýdzosťou 0,990, zatiaľ čo ostatné mince tohto druhu mali hodnotu 0,986. Spomínané mince boli kópiami mincí z Florencie. Názov dukát bol zas prebratý zo záveru latinského nápisu na príbuznej zlatej benátskej minci, ktorý znel „iste ducatus“. Predpokladá sa, že v Kremnici bolo vyrazených viac ako 21,5 milióna dukátov.
Mincovňa si počas rokov svojho fungovania držala mnoho prvenstiev. Od roku 1918 až do roku 1992 bola jedinou mincovňou v Česko-Slovensku. Počas svetových vojen zažila rabovanie aj bombardovanie, no aj tak si svoju prevádzku udržala. V roku 1986 boli dokončené priestory novej raziarne, kam sa rokmi postupne presunula celá výroba. Mincovňa si získala meno aj vo svete, vďaka čomu dnes razí mince pre mnoho krajín, napríklad Indiu či Bangladéš. Pre svoju unikátnosť je od roku 2011 súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.
TIP
Ako sa dostanete k mincovni?
Od roku 2006 sú historické budovy starej mincovne zrekonštruované a pretvorené na podnikovú predajňu s expozíciou mincovníctva, v ktorej nájdete aj historické či moderné raziace stroje. Priestory mincovne nájdete na Štefánikovom námestí. Nájdete tam i barokovú fontánu či Múzeum gýča.
Tatranská madona, unikátna mozaika z mincí
Slováci sú špecialisti na originálne mozaiky. Zatiaľ čo na Orave zdobí Múzeum kávy najväčšia mozaika z kávových zŕn na svete – s rozlohou 107 štvorcových metrov –, pod Tatrami sa nachádza podobný unikát zostavený z mincí. Na vzniku madony z mincí sa podieľalo v septembri 2006 až 155 ľudí, ktorí využili 115-tisíc kovových slovenských mincí kombinovaných v troch farbách v hodnote 10 miliónov slovenských korún. Mozaika je svetovou jednotkou, pretože dovtedajšie dielo z mincí zaberalo len 19 štvorcových metrov.
Emil Semanco, jeden z tvorcov tejto myšlienky, vysvetlil, že Madona má pre Slovensko veľký význam, je symbolom nádeje a pomoci. Zároveň zostáva spomienkou na slovenskú menu. Predlohy sa chopil akademický maliar Marián Prešnajder, ktorý čerpal z obdobia gotiky. Práve z tohto obdobia pochádza podobizeň madony, ktorá okrem tejto mozaiky zdobí aj bývalé slovenské mince.
TIP
Ako sa dostanete k madone?
Mozaika s rozmermi 7 x 7,5 metra s názvom Tatranská madona zdobí vchod do areálu akvaparku Tatralandia, preto je pre každého návštevníka ľahko prístupná. Na tomto mieste máte hneď niekoľko možností, ako si spríjemniť deň s deťmi. Okrem návštevy akvaparku môžete navštíviť motýliu záhradu, zalietať si v Hurricane Factory, postaviť sa zoči-voči šelmám v ZOO Kontakt alebo sa prejsť unikátnym múzeom s názvom Dom na streche.
Do Ria to nemáte ďaleko
Na rozdiel od megafónu či Tatranskej madony je tento slovenský unikát známy široko-ďaleko. Takmer 10 metrov vysoká socha Krista, známa ako Rio de Klin, je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na Orave. A niet sa čomu čudovať. Podobná socha vytvorená na obraz originálnej sochy v brazílskom Riu de Janeiro sa nachádza už len v Lisabone.
Socha stojí na kopci s nadmorskou výškou 686 metrov od roku 2008. Práce na soche sa začali rok predtým, keď v hale firmy miestneho podnikateľa Jozefa Sroka vyrobili železnú konštrukciu, ktorá bola zaliata betónom. V máji 2008 boli dve časti sochy vyvezené na kopec, spojené do jedného celku a rezbárom Petrom Ganobjakom vytesané do dnešnej podoby. Vďaka týmto tvorcom sa dnes môžeme kochať pohľadom na sochu s hmotnosťou 23 ton a rozpätím 7 metrov.
TIP
Ako sa dostanete k soche Krista?
Kto chce vidieť pekné miesta, musí si ich odmakať. Socha sa nachádza nad dedinkou Klin. Auto zaparkujete v dedine alebo na parkovisku na lúkach pod vrchom Grapa. Odtiaľ vedie panelová a prašná cesta až na vrchol. Cesta je krátka, no prevýšenie viac ako 100 metrov z nej robí únavnú trasu pre menej zdatných turistov. Nemusíte sa jej však obávať. Na trase nájdete lavičky s nádherným výhľadom na Oravskú priehradu a krížovú cestu. O rozptýlenie v podobe krásnych výhľadov budete mať postarané.
Kus Nového Zélandu priamo na Slovensku
Nádherné zelené lúky, rozkošné domčeky a množstvo zvierat vzbudzujúcich pocit pokoja – ak sa túžite objaviť na jednom z týchto dokonalých miest, nemusíte cestovať cez polovicu planéty. Nový Zéland totiž nájdete aj na Slovensku. Stal sa inšpiráciou nielen pre kultovú trilógiu Pána prsteňov a filmov Hobit, ale aj pre veterinára Miloša Minára a Bernardínu Jedličkovú, ktorí sa rozhodli vybudovať kus z neho priamo v krajine, v ktorej sa narodili. Stačí sa prísť pozrieť do malej dedinky Modrová.
Na ZOO farme Modrová, na pasienkoch s rozlohou 15 hektárov, sa stretáva slovenská príroda s domácimi zvieratami netypickými pre našu geografickú polohu. Nájdete tu hospodárske zvieratá chované na Novom Zélande, ktoré zároveň zastupujú jednotlivé kontinenty sveta. Predstaviteľom Severnej Ameriky je bizón, Južnej Ameriky lama, búrsky cap reprezentuje Afriku, ťava Áziu, Európu škótsky horský dobytok a Austráliu klokany.
Farmu pravidelne navštevujú aj Maoriovia, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu. Bývajú dlhodobými hosťami maorijskej osady plnej tradičných domčekov, ktorá je súčasťou ZOO. Počas svojej návštevy predvádzajú zvyky, tradície aj tanečné vystúpenia svojich domorodých predkov.
TIP
Ako sa dostanete k ZOO?
Obec Modrová sa nachádza len pár kilometrov od Piešťan. Okrem ZOO a osady nájdete v areáli aj časť venovanú filmovej adaptácii príbehu Pán prsteňov, ktorý sa hobiťou krajinou Stredozem neodmysliteľne spája s Novým Zélandom. Na pasienkoch sa ukrýva niekoľko hobitincov – malých domčekov s typickými okenicami.
Slovensko je úchvatná krajina plná jedinečných miest, ktoré sú nie vždy pretavené do podoby prírodných krás. Naopak, aj mnohé neprírodné unikáty jednoznačne stoja za návštevu. Majú na nich zásluhu šikovní Slováci, ktorí vďaka kreativite a húževnatosti vytvorili miesta či atrakcie, ktoré vzbudzujú záujem a zároveň nemajú konkurenciu – u nás ani vo svete. Poznáte aj vy takéto špecifické miesta? Podeľte sa s nami v komentároch.
V tejto súvislosti by vás mohol zaujať aj náš ostatný obsah
- Netradičné a unikátne pamiatky na Slovensku
- Infografika: 10 svetových slovenských unikátov
- Zlákajú vás netradičné slovenské múzeá a ich unikáty?
- Najúchvatnejšie múzeá a knižnice na Slovensku
- Lesné železnice: technické pamiatky, na ktoré sme hrdí