Pozvánka do regiónu: Začepčený Spiš

Autor: Redakcia

Každý ľudový odev a krojový variant má svoju reč. Vďaka nej vieme, na akú príležitosť bol kroj určený a čo odev symbolizoval. Avšak neprezrádza to iba celkové ošatenie, ale aj detaily či jednotlivé časti odevu. Príkladom je čepiec.

Vedia šaty rozprávať?

Čepiec tvorí časť ľudového odevu, je typický pre vydaté ženy. Táto pokrývka hlavy bola známa u Slovanov už za čias pred pokresťančením. Nosenie čepca súviselo s obradom čepčenia, ktorý sa konal pred koncom svadby, ale niekde aj krátko po nej. Zachovalo sa aj tam, kde iné tradičné obrady už vymizli. To svedčí o dôležitosti obradu, v ktorom žena menila svoj spoločenský status – začepčená slovanská žena po vydaji už nesmela chodiť bez pokrývky hlavy.

Zaujímavô

Slovanské dievča sa podľa niektorých prameňov stalo ženou toho, kto jej pri stretnutí, ako prostovlasej, hodil na hlavu šatku.

Na Slovensku je viac ako dvadsať krojových oblastí s charakteristickými motívmi výšiviek a takmer trojnásobok rôznych variantov krojov – podľa odevu a výšivky sa totiž určovalo nielen to, do akého regiónu patril, ale aj na akú príležitosť bol pridelený. Pri určovaní odevných regiónov je práve čepiec spoľahlivým dokladom. Túto vlastnosť si zachoval aj vtedy, keď ostatné odevné súčasti získali nadregionálny charakter. 

Svadobné party z obcí Štôla, Lendak a Blažov | Zdroj: Adam Benko

Výstava ,,Začepčený Spiš“ prezentuje tradíciu pokrývok hlavy vydatých žien na Spiši prostredníctvom čepcov z obcí bývalej Spišskej župy – v rámci jej hraníc spred prvej svetovej vojny. Okrem tradičných čepcov zo Spiša sú súčasťou výstavy aj meštianske typy čepcov, šatky a dievčenské party. V časti ,,hranicami“ môže návštevník vidieť aj čepce a party z okolitých etnografických regiónov – Liptov, Horehronie, Gemer, Abov a Šariš.

Špeciálne postavenie majú vo výstave čepce z anektovanej časti Spiša, dnes oblasti nazývanej ,,Poľský Spiš“. Výstava predstavuje spojenie ukážky zbierkových predmetov Podtatranského múzea v Poprade, Múzea v Kežmarku a predmetov zo súkromných zbierok. 

Slávnostné čepce vydatých žien zo Ždiaru, Kojšova a Batizoviec | Zdroj: Adam Benko

Vernisáž výstavy sa uskutoční v rámci Noci múzeí a galérií 14. mája 2022, v sobotu o 16:00 hodine. Jej súčasťou budú nielen tradičné a jedinečné pokrývky hlavy, ale i bohatý kultúrny program, vrátane vystúpenia folklórneho súboru z horného Spiša – Zespół Folklorystyczny „Hajduki“ z Łapsz Wyżnych.

Výstava ,,Začepčený Spiš“ je sprístupnená v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, na druhom nadzemnom podlaží, v termíne od 14. mája 2022 do 30. septembra 2022. Vstupné je zahrnuté v cene vstupenky do múzea: 4,00 €/dospelí; 2,00 €/deti, žiaci, študenti, ZŤP; deti do šesť rokov bezplatne. 

Ľudovému odevu sa venujeme aj v článkoch:

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram