Na Slovensku máme mnoho výnimočných vín, ktoré získali ocenenia a za posledných 15 rokov sa vycibrili do takej dokonalosti, že sa vyvážajú do zahraničia a môžu konkurovať svetovým vínam. Dominujú biele odrody, najmä Veltlínske zelené či Rizling rýnsky.
Ako sa zrodilo víno na Slovensku
Víno je staré ako ľudstvo samo; traduje sa aj, že Svätopluk predstavil víno Čechom okolo roku 892. Najväčšie zoskupenie viníc je v oblasti Malých Karpát, kam patrí Bratislava, Pezinok, Svätý Jur, Modra. V roku 1825 sa stala Bratislava prvým výrobcom šumivého vína po Francúzsku a vznikla najznámejšia vinárska značka J.E.Hubert. O niekoľko desaťročí prišiel Palugyay a založil vinárstvo, z ktorého odrody pili vládcovia Japonska, turecký sultán, brazílsky cisár, belgický kráľ, ba boli aj na palube Titanicu. Najväčší rozmach bol za vlády Márie Terézie – sama obľubovala Frankovku modrú z Rače. Kedysi sme mali 80-tisíc hektárov viníc, ale po fyloxére viničovej, čo je najrozšírenejšia choroba viniča, zostalo 18-tisíc hektárov. Dnes máme šesť vinohradníckych oblastí.
Nečakanô
Vinárstvo ViaJur sa so svojím Ryzlingom rýnskym 2017 ako prvé slovenské víno dostalo na vínnu kartu michelinskej reštaurácie v Miláne.
Výroba vína je precízny dlhodobý proces
Práca vo vinohrade a okolo vína je celoročná záležitosť. Na každý mesiac pripadá určitá práca vo vinohrade alebo v pivnici – strihanie, viazanie, okopávanie, postrek, vyplievanie a tak ďalej. Začína sa oberaním hrozna – čo závisí od toho, aká je odroda hrozna a aký teplý je rok – v strede augusta a končí sa niekedy až koncom septembra. V ojedinelých prípadoch, keď sa robí ľadový zber, musí byť hrozno na kríkoch, až pokiaľ teplota nie je zhruba tri dni pod bodom mrazu. Pokiaľ ide o bielu odrodu alebo ak chceme biele víno, strapce sa pomelú a vylisujú. V Pezinku je na to pekný výraz, že sa „prešujú“. Tým vznikne mušt, ktorý sa podľa potreby prisladí.
Pri bielom víne na 21 stupňov zákon upravuje, o koľko stupňov sa môže mušt prisladiť, ale pokiaľ ide o osobnú spotrebu, miera je individuálna. Mušt sa následne nechá buď odkaliť, čo znamená, že všetok kal sadne na spodok nádoby a môže sa predávať, alebo sa preleje do nádob, ktoré sú umyté a ošetrené sírou, aby v nich nebol zbytočný vzduch a choroboplodné zárodky. Záleží na vinárovi, aké má nádoby. Existuje ich mnoho – drevené sudy, sklenené fľaše, betónové cisterny. V dnešnej dobe sa najviac používajú nerezové tanky, ktoré zároveň udržiavajú stabilnú teplotu. Po určitom čase – záleží na teplote, cukornatosti a prístupe vzduchu – začína mušt bublinkovať a šumieť a vzniká z neho burčiak, po ňom je na rade rampáš a potom už mladé vínko. Tie sa dajú piť už koncom roka.
Pri výrobe červeného vína je postup trochu iný. Keď sa strapce oberú, je potrebné ich odstopkovať, to znamená oddeliť bobule od strapca, lebo víno by bolo veľmi horké. V strapine je totiž veľa trieslovín. Keď sú bobule oddelené, pomelú sa a nechajú nakvasiť aj so šupkami – preto je víno červené. Je iba málo odrôd, ktoré sú takzvané farbiarky, čiže majú červenú aj dužinu. Väčšina našich pôvodných odrôd má červenú iba šupku, a preto je potrebné nakvášanie, aby sa z nich dostala farba. Keď už je rmut červený, prichádza zase prešovanie, sladenie a nalievanie do kvasných nádob. Červené víno sa môže dosladiť cca na 24 stupňov. Omšové víno sa nesladí vôbec.
Tokajské vína sa vyrábajú z hrozna, ktoré je napadnuté ušľachtilou plesňou. Tá sa volá Botrytis cinerea. Hrozno je vyschnuté a zbierajú sa iba hrozienka, ktoré obsahujú veľmi sladkú a aromatickú šťavu. Tokajské vína sú 1- až 6-putňové; podľa toho, koľko hrozna sa na výrobu spotrebovalo. Po tom, ako sa víno vykvasí, sa musí stočiť, čiže preliať, aby nebolo na kvasniciach, inak by chytilo nepríjemný pach. Musí sa prefiltrovať a prevzdušniť.
Zaujímavô
Ružové víno vznikalo dávnejšie zliatím bieleho a červeného vína, ale v súčasnosti sa to tak už nerobí. Necháva sa nakvasiť ako červené víno, ale kratší čas.
Someliersky rýchlokurz
Predstavte si ten krásny podvečer na terase s pohárikom vína a čerstvo upečeným voňavým mäskom alebo západ slnka vo viniciach s množstvom lahodných syrov. Viete však, ktoré víno je ideálne ku ktorému druhu mäsa alebo syra, aby ste správne doladili ich chuť?
K bravčovému a hovädziemu je ideálne voliť červené víno plnšej chuti. K divine je skvelým riešením opäť červené – platí, že čím tmavšie a zložitejšie pripravované mäso, tým výraznejšiu chuť vína voľte. Biele mäso ako kuracina či husacina ladí s bielym vínom. Vhodné je aj pri konzumácii syrov s bielou plesňou, napríklad k hermelínu. Naopak, bielym doplňte stôl s nivou.
Ocenenia prinášajú vinárstvam zlaté aj strieborné medaily
Každoročne sa uskutočňuje súťaž, kde sa udeľujú ceny vinárstva roka, a to na základe umiestnenia u nás aj v zahraničí. Tento rok sa v nich najlepšie darilo vinárstvu Château Topoľčianky, druhá skončila Karpatská perla a tretie vinárstvo Ostrožovič.
Slovenské vinárstvo Ostrožovič získalo zlatú medailu za svoje biele sladké víno; dlhé roky patrí medzi top 100 slovenských vín. Château Topoľčianky má štyri zlaté a dve strieborné medaily, ich najlepšie vína sú Prezident Rosé Doux – ružový sekt vyrobený na počesť T. G. Masaryka.
Veltlínske zelené KRYO pochádza z vinárstva Mrva & Stanka, ktoré patrí medzi najviac oceňované vinárstva a získalo taktiež viacero zlatých a strieborných medailí. Výborný je aj Cabernet Sauvignon – červené víno. Jedno z popredných vinárstiev je Villa Víno Rača s tradíciou Malých Karpát; ich najlepšie víno je Račianska frankovka (červené suché víno) a Veltlínske zelené.
Nečakanô
Štrnganie pohármi pochádza z obdobia Rimanov, ktorí tak robili zo strachu z otrávenia svojimi nepriateľmi. Štrngali pohármi tak silno, že víno vyprsklo do susedného pohára a navzájom sa pomiešalo. Vtedy boli poháre ešte drevené alebo kovové.
Vinárstvo Tokaj sa taktiež stalo trikrát vinárstvom roka a získalo päť zlatých medailí aj za MONO Furmint, ktoré má, mimochodom, veľmi jedinečný dizajn.
Cestou slovenskými vinobraniami
September je typické obdobie na dozrievanie vína, zber úrody a čas ochutnávania. Zoberte si spolujazdca, aby vám mal kto podržať pootvorený burčiak, a poďme sa spolu pozrieť na vinobrania. Na každom rohu je mnoho stánkov – môžete si sami zvoliť, ktorý si vyberiete. Ochotní predajcovia vám radi dajú okoštovať – či už máte radšej kyslejší burčiak, alebo sladší.
Každoročne sa organizujú aj vínne cesty, kde si zakúpite lístok, dostanete kapsičku na krk (v nej máte mapku), pohár do ruky a chodíte od domu k domu, od pivnice k pivnici a ochutnávate jednotlivé vínka.
Račianske vinobranie
Jedným z najznámejších vinobraní je Račianske vinobranie. Je súčasťou Malokarpatského vinobrania. V tzv. račianskom chotári si návštevníci môžu pochutiť na rôznych špecialitách, degustovať víno či počúvať ľudovú hudbu. Podujatie sprevádzajú napríklad ukážky lisovania hrozna, ochutnávka muštu či súťaže. Nesmie, samozrejme, chýbať kvalitný burčiak, ktorý má svoju špeciálnu „burčiakovú uličku“. Nájdete aj remeselníkov, ktorí prezentujú tradičné remeselnícke a ľudové výrobky z dreva, kože a prútia.
Vinobranie Pezinok
Prvé zmienky o pezinských slávnostiach sú už z 13. storočia. Počiatočné oslavy boli iba vo viechach, neskôr sa obnovili a od roku 1958 sa začali organizovať malokarpatské vinobrania. Pezinské vinobranie je naozaj veľké – nájdete na ňom mnoho stánkov s jedlom, kde sa potešíte skvelou husacinou, lokšami, pagáčmi, zákuskami a dobrotami, ktoré príjemne dotvoria a zvýraznia chuť vínka. Nechýbajú ani hudobníci v kroji, ktorí hrajú na harmonike, sprevádzajú vinobranie a dodávajú mu správnu atmosféru a náladu. Slávnosť je vždy zavŕšená ohňostrojom. Pri zámku sú degustačné prehliadky historických pivníc v Národnom salóne vín SR. V parku stretnete dokonca aj živú ťavu.
Modranské vinobranie
Modranské vinobranie sa kedysi striedalo s Pezinským, dnes bývajú obe v jeden rok. Sprevádzajú ho koncerty s mnohými žánrami a prejsť sa môžete po pivniciach, uliciach a dvoroch, kde nájdete naozaj skvelé víno, hudbu a jedinečnú atmosféru s regionálnymi zvykmi, špecialitami, s keramikou, lokšami, folklórom a kolotočmi. Pre toto vinobranie je typický alegorický sprievod nazvaný Posledná lajtra. Tento symbol ukončenia oberačiek tvorí viac ako 120 ľudí, medzi ktorými sú spolky, združenia, školy aj škôlky, umelecké súbory a hudobníci. Vidieť ich spolu je naozaj krásny a jedinečný zážitok a popri tom, ako okolo vás prechádza koč, vám nalejú burčiak. Sprievod Posledná lajtra demonštruje charakteristické prvky vinohradníctva po celý rok a určite sa oplatí vidieť ho naživo.
Trnavský jarmok
Pre trnavský jarmok sú charakteristické najmä remeselné práce šikovných kováčov, drotárov, šúpoliarok, rezbárov aj medovnikárov. Nechýbajú ani lokše, husacina a burčiak či kolotoče a sprievodný program. Jarmok obsadzuje Hlavnú ulicu aj Trojičné námestie.
Radvanský jarmok
V Banskej Bystrici poznáme Radvanský jarmok. Sprievodnými akciami sú vystúpenia folklórnych súborov, hudobných skupín, súborov historického šermu, rôzne súťažné akcie a atrakcie. Na obľube získal už tradičný burčiak a zábavu zabezpečujú kolotoče.
Tokajské vinobranie
Posledný septembrový víkend sa v Tokaji stretnú milovníci dobrého vína. Tokajské vinobranie, ktoré sa koná pravidelne už 18 rokov, privíta milovníkov tokajskej kultúry, tradície, remesiel a tokajského vína. Návštevníkov láka, ako inak, ochutnávka vín v gazdovských pivniciach a pestrý program. Svoje vinobrania má aj mnoho menších obcí a miest, napríklad Tesáre, Smrdáky, Topoľčianky či Veľký Krtíš a podobne.
Skalické dni
Na veľkej scéne sa začína program odovzdávaním dožinkových vencov. Hudobný zážitok určite predstavujú hudobné skupiny a pred záverom programu pódium patrí skalickým mestským sprievodcom, čím sa ukončí letná turistická sezóna. Skalické dni sa nesú v znamení tradícií spojených s modernými vystúpeniami, ktoré prinášajú návštevníkom kultúrne vyžitie, oddych a dobrú atmosféru.
Vinobranie je oslavou vinohradníkov. Hlavnú úlohu hrá víno a jeho ochutnávka v pivniciach, ale zároveň je to čas stretnutia s priateľmi, s rodinou v jesennej atmosfére, keď ešte stále hrejú letné lúče, no už sa jemne schladí, babie leto poletuje a vo vzduchu vonia jedlo a burčiak. A čo vy, patrí popíjanie vínka na vinobraniach k vašim oslavám jesene? Podeľte sa s nami v komentároch.