Slovensko je plné krás a k tým jednoznačne patria aj vodopády. V našej krásnej krajine je týchto dokonalých diel matky prírody viac ako 230. Najbohatšou oblasťou na vodopády je Slovenský raj, kde ich je až 92, najmenej ich nájdeme na západe Slovenska. Oko návštevníka potešia v každom ročnom období, v lete perfektne osviežia a v zime premieňajú krajinu na dokonalé ľadové kráľovstvo. Ktoré z nich sa oplatí navštíviť?
Kľacký vodopád
Kľacký vodopád dostal pomenovanie podľa vrchu, spod ktorého tečie. Kľak patrí k najnavštevovanejším vrchom Malej Fatry v lúčanskej časti a pod ním sa vo výške 990 m n. m. valí nádherný vodopád, očarujúci v každom období roka.
Ku Kľackému vodopádu sa dostanete veľmi jednoduchým a dobre značeným chodníčkom dlhým približne 4 km z obce Vrícko. Vďaka jemnému šumu, ktorý je počuť už z diaľky, budete vedieť, že sa približujete k cieľu. Keď sa vám ukáže v celej svojej kráse, zvuk vody padajúcej z výšky 30 m vás celkom ohluší. Azda aj preto bol už v roku 1996 ako jeden z piatich vodopádov vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.
TIP na výlet
Okolie Kľackého vodopádu je ideálne na kratšie výlety s deťmi. V blízkosti Kláštora pod Znievom sa nachádza zrúcanina hradu Zniev, obria lavička, ktorú nájdete na mapách ako Gardeon, alebo prírodná hojdačka s názvom Hôrdačka. Vybrať sa však môžete aj smerom k Rajeckej Lesnej, kde vás len pár kilometrov od dediny prekvapí 10 m vysoký gejzír.
Hrhovský vodopád
Napriek tomu, že vodopád v Hrhove nie je až taký známy, patrí medzi najväčšie a najmohutnejšie vodopády v Slovenskom krase. Počas daždivejšieho obdobia ním pretečie približne tisíc litrov vody za sekundu. Má 15 m a napája ho malá vyvieračka Féj. Návšteva tohto vodopádu je ideálna aj pre rodiny s deťmi. Nachádza sa totiž takmer v centre obce Hrhov a vedie k nemu dláždený chodníček, ktorého súčasťou sú i lavičky.
TIP na výlet
Len kúsok od vodopádu je ďalšia krása, a to Zádielska tiesňava. Vyformoval ju Blatnický potok. Tiesňava má len 3,8 km a začína sa v obci Zádiel. V neposlednom rade sa tam nachádza aj legendami opradený skalný útvar Cukrová homoľa.
Roháčsky vodopád
Nielen Vysoké Tatry, ale aj Západné Tatry majú čo ponúknuť. Okrem niekoľkých hrebeňových úsekov s výhľadmi berúcimi dych si môžete zvoliť o niečo jednoduchšiu okružnú túru okolo Roháčskych plies, ktorej súčasťou je aj Roháčsky vodopád. Aj keď je takto oficiálne pomenovaný na všetkých turistických mapách, v skutočnosti ide o dva pod sebou sa nachádzajúce vodopády – vyšný a nižný. Lesný chodníček vás dovedie práve k vyšnému, z ktorého celoročne ohlušujúco padá voda z výšky 23 m. Nižný vodopád je kaskádovitý, no nevedie k nemu žiadna oficiálna trasa.
Túra k vodopádu sa začína na parkovisku pod lyžiarskym strediskom Roháče-Spálená. Nájdite zelenú značku a držte sa jej až po rázcestie Šindľovec. Tam sa značka mení na červenú a dovedie vás k ďalšej zastávke (Adamcuľa). Z tohto rázcestia pokračujte po žltej značke až k Roháčskemu vodopádu. Cesta je stredne náročná, vodopád sa nachádza vo výške 1 340 m n. m. Od vodopádu až k najvyššiemu bodu túry, teda k Štvrtému Roháčskemu plesu, vás dovedie modrá značka. V tomto bode sa stačí držať zelenej značky a schádzať až dolu k Ťatliakovej chate, odkiaľ vedie už len asfaltová cesta popri Adamculi a rázcestí Šindľovec späť na parkovisko. Celá trasa má 14 km. Podrobnejšie informácie o turistike k Roháčskym plesám nájdete v tomto článku.
TIP na výlet
Spálená a Roháčska dolina sa rozprestierajú v bezprostrednej blízkosti niekoľkých skvelých atrakcií. Spoznajte napríklad oravskú architektúru v prírodnom Múzeu oravskej dediny alebo sa spolu s deťmi vyberte na lanovú dráhu Tarzanka. Pozor! Po trati sa môžu z bezpečnostných dôvodov pohybovať iba osoby nad 150 cm. Lanová dráha i Múzeum oravskej dediny sa nachádzajú v Zuberci. Natrafíte tam aj na vyhliadkovú vežu Kýčera či hojdačku v prírode, ku ktorej je najjednoduchší prístup od koliby Josu.
Okienkový vodopád
Ak od túry očakávate nielen krásne scenérie, ale aj trochu adrenalínu, návšteva 8 m vysokého Okienkového vodopádu bude tým pravým orechovým. Vydajte sa na túru roklinou Suchá Belá, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský raj. Okienkový vodopád je síce len jedným z mnohých, ktoré po ceste objavíte, no svojimi kaskádami, výškou a kovovým rebríkom hneď popri jeho okrajoch vás zaujme zo všetkých najviac. Nečakajte však, že z tohto úseku vyviaznete suchí. Voda špliecha na všetky strany, preto buďte na rebríkoch opatrní. Neváhajte si ho prísť obzrieť aj cez zimu. Ak počasie praje, zmení sa na krásny ľadopád „stekajúci“ z okienka na vlastnom vrcholku, podľa ktorého získal názov.
TIP na výlet
Slovenský raj je ideálne miesto na turistiku. Prechod roklinou Suchá Belá si môžete predĺžiť pokračovaním na prielom Hornádu. Popri rieke vedie krásny chodník s niekoľkými exponovanými úsekmi. Ak vám bude stále málo, vyberte sa na neďaleký Tomášovský výhľad. Z obce Čingov vám to po žltej značke potrvá približne hodinu.
Lúčanský vodopád
Kúpeľná dedinka Lúčky na Liptove sa pýši jednou raritou. Priamo uprostred nej sa nachádza krásny vodopád s rovnomenným názvom. Od roku 1974 je jedným z piatich vodopádov, ktoré sú označené ako národná prírodná pamiatka. Jeho unikátom je práve podložie, ktoré netvorí skalný previs, ako to väčšinou býva. Voda steká po travertínových kaskádach rôznych odtieňov oranžovej a hnedej. Vodopád má približne 12 m a končí sa malým jazierkom. Celé okolie vodopádu je krásne upravené, ako stvorené na oddych.
TIP na výlet
Priamo pred kúpeľmi Lúčky sa začína jedna z turistických trás na 1 611 m vysoký Veľký Choč. Výstup odtiaľ vedie po červenej trase dlhej 7,2 km a zaberie vám asi 4 hodiny. Ak hľadáte niečo jednoduchšie, vyberte sa na Liptovský hrad po náučnom chodníku Kalameny – Liptovský hrad. Nezabudnite si pribaliť uterák. Po ceste totiž budete obchádzať prírodné jazierko Kalameny s termálnou vodou s teplotou približne 33 °C, v ktorom sa môžete zahriať. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza aj sauna.
Vodopád Skok
Skok je jedným z najčarovnejších tatranských vodopádov. Má približne 30 m a steká po kamenných terasách a kaskádach. Vodopád sa nachádza až vo výške 1 789 m n. m. a treba k nemu vyšliapať 5,7 km dlhý chodník označený žltou značkou od Štrbského plesa cez Mlynickú dolinu. Prevýšenie takmer nezbadáte, celkovo je to približne 440 m. Ku krásnemu zrkadlovému Plesu nad Skokom sa dostanete po istenom výstupe popri vodopáde.
TIP na výlet
Máte po túre, začalo pršať a neviete, čo ďalej? Navštívte aj s deťmi jedno z úžasných múzeí alebo niektorú z galérií v okolí. Môžete ísť do múzea šliapacích autíčok s názvom Pedal Planet v Novej Polianke, do digitálnej galérie Poliankovo v Tatranskej Polianke, galérie optických ilúzií Tricklandia či galérie svetla Kvantarium v Starom Smokovci, do Dinoparku v Dolnom Smokovci a galérie Dobrá hračka v Tatranskej Lomnici.
Brankovský vodopád
Brankovský vodopád je rekordmanom. So svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Tok je relatívne stabilný, pretečú ním približne 3 l vody za sekundu. Jeho atraktivita však silnie v zimných mesiacoch, keď sa mení na obrovskú masu ľadu, ktorá na skalnej stene vytvára krásne útvary. Od roku 1980 je aj s okolím vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Túra k nemu je jednoduchá, zaberie vám približne polhodinu. Začnite v Podlesku a nasledujte zelenú turistickú značku.
TIP na výlet
Brankovský vodopád sa nachádza v lesoch neďaleko Ružomberka, v ktorého okolí je toho veľa na pozeranie. Môžete navštíviť stále obývanú historickú dedinku Vlkolínec zapísanú v zozname UNESCO, vodnú nádrž Hrabovo s adrenalínovou atrakciou Zipline ponad priehradu zakončenú lanovým parkom alebo sa pokochajte výhľadom na zrúcaninu hradu Likava.
Šútovský vodopád
Šútovský vodopád napája rovnomenný potok, ktorý vyviera asi 1 km od vodopádu na zaujímavom mieste s názvom Mojžišove pramene. Tie dostali pomenovanie na základe starej legendy, podľa ktorej Mojžiš udrel palicou a zo skaly pri ňom vytryskla voda. Práve na toto miesto z legiend sa Mojžišove pramene podobajú. Samotný vodopád sa nachádza vo výške 830 m, je štvrtým najvyšším vodopádom Slovenska a najvyšším v Malej Fatre. Voda steká z výšky 38 m a potok nad vodopádom má šírku až 2,5 m. Túru k vodopádu začnite v osade Rieka pri Kraľovanoch, pokračujte dobre značenou trasou asi 3,7 km. Ak chcete navštíviť aj Mojžišove pramene, od vodopádu nasledujte modré značenie.
TIP na výlet
Po túre si nezabudnite odpočinúť na mieste, ktoré pripomína chorvátske Plitvické jazerá. Bývalý lom je zatopený a vytvára nádherné jazero s tyrkysovou vodou. Miesto je známe ako Šútovské jazero. Urobte si prechádzku okolo neho, naskytne sa vám niekoľko úchvatných výhľadov.
Hájske vodopády
Máte pocit, že vidieť jeden vodopád nestačí? Tak ich navštívte rovno desať, a to v Hájskej doline. Tiesňava, v ktorej sa nachádzajú, má asi 4 km s prevýšením len približne 300 m. Počas túry budete obchádzať menšie i väčšie vodopády s výškou od 1 do 7 m. Najkrajšie z nich sú Dolný, Stredný a Veľký Hájsky vodopád. Najčarovnejšie sú samozrejme na jar, keď je potok mohutnejší vďaka snehu a výdatným zrážkam. Toto miesto je však ideálne aj na zimnú túru, keď všetky vodopády zamrznú. Trasa sa začína pri obecnom úrade v obci Háj.
TIP na výlet
Priamo v dedinke Háj určite nevynechajte sochu anjela a rozprávkovú vežu. V blízkosti sa nachádza aj Zádielska tiesňava a už spomínaný Hrhovský vodopád. Celá oblasť je skvelým miestom na aktívny víkend.
Obrovský vodopád a Vodopády Studeného potoka
Studený potok v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách robí z tohto miesta úplný klenot. Voda si tam razí cestu pomedzi skaly a vytvára jeden vodopád za druhým. Vodopády Studeného potoka sú ľahko dostupné aj pre rodiny s deťmi. Vyvezte sa pozemnou lanovkou na Hrebienok a potom sa vyberte na Rainerovu alebo Zamkovského chatu. Na drevených mostíkoch a vyhliadkach buďte opatrí, bývajú klzké. Vašej pozornosti nemôže uniknúť ani 20 m vysoký Obrovský vodopád, ktorý leží obďaleč v nadmorskej výške 1 330 m. Z Hrebienka je to len približne 1,8 km po červenej značke.
TIP na výlet
Ak sa k týmto vodopádom vyberiete počas zimy alebo skorej jari, na Hrebienku určite stihnete navštíviť atrakciu, ktorou je Tatranský ľadový dóm. Každoročne tam umelci vytvoria zo stoviek ton ľadu úchvatné diela. Sezóna 2023/2024 je už jedenásta a až do apríla môžete na Hrebienku navštíviť ľadové Westminsterské opátstvo (v tom reálnom bola korunovaná napríklad aj kráľovná Alžbeta).
Králický vodopád
Prechod Králickou tiesňavou je skôr prechádzkou ako túrou. Má necelé 2 km, no príroda a miestami až 20 m vysoké skalné steny z nej robia miesto, za ktorým sa oplatí cestovať. Cez tiesňavu sa kľukatí Farbený potok a v jej závere natrafíte na Králický vodopád. Nepatrí síce k velikánom, má len okolo 7 m, no spolu s okolitou prírodou vytvára krásnu scenériu. Parkovisko k tiesňave sa nachádza medzi obcami Tajov a Králiky. Vstup do lesa je dobre označený.
TIP na výlet
Na všetkých adrenalínových nadšencov čaká v blízkosti Králického vodopádu Via Ferrata Skalka, feratový areál s niekoľkými trasami od tých pre začiatočníkov až po najnáročnejšie so skalnými prevismi. Najväčšou atrakciou je jednoznačne 78 m dlhý visutý most, na ktorom budú poniektorí musieť prekonať strach z výšky až 45 m.
Malachovský vodopád
Aj v okolí Banskej Bystrice si milovníci vodopádov prídu na svoje. Neďaleko tohto krajského mesta sa nachádza síce len 200 m dlhá, ale o to krajšia Malachovská tiesňava. Celou tiesňavou vás prevedie náučný chodník Ortútske jazierko, na ktorý sa napojíte z rekreačnej lúky Pod skalkou. Cestička vedie očarujúcou prírodou okolo meandrov miestneho potoka až k 15 m vysokému vodopádu. Najlepší zážitok budete mať v období jarných mesiacov, keď sa voda z potoka mieša s roztopeným snehom.
TIP na výlet
Neďaleko Malachovského vodopádu sa nachádza ešte jeden unikát. Je ním kameň s vyrytým staroslovanským nápisom na Velestúre. Velestúr je jeden z najvyšších vrchov pohoria Kremnické vrchy. Vrchol sa nachádza vo výške 1254,5 m n. m. a tajomný nápis nájdete tesne pod ním na kolmej stene.
Kmeťov vodopád
Kmeťov vodopád kraľuje rebríčku vodopádov na Slovensku. Jeho výška 80 m z neho robí náš najvyšší vodopád. Je pomenovaný na pamiatku botanika Andreja Kmeťa a leží v nadmorskej výške 1 245 m. Napriek veľkoleposti nie je veľmi navštevovaný. Nachádza sa totiž v lese na západe Vysokých Tatier mimo trás obľúbených turistami. Vedie k nemu krátka odbočka značená modrou značkou z cesty Kôprovskou dolinou. Ak však idete na výlet s deťmi, vyberte sa z Podbanského po žltej, zelenej a napokon modrej značke. Táto trasa má približne 8 km a prevýšenie len okolo 300 m.
TIP na výlet
Od Kmeťovho vodopádu môžete pokračovať cez Kôprovskú dolinu až na Kôprovský štít s výškou 2 363 m n. m. Túra je náročná, prekonáte prevýšenie približne 1 300 m. Odmenou vám bude jeden z najkrajších tatranských výhľadov nielen na okolité vrchy, ale aj na Mengusovskú dolinu. Hneď pod vami sa bude rozprestierať naše najväčšie a najhlbšie pleso, teda Veľké Hincovo pleso.
Predajnianske vodopády
Ak sa vyberiete na výlet k tomuto vodopádu, nepoteší vás len jedna atrakcia, ale rovno dve. Predajnianske vodopády pri obci Predajná v Banskobystrickom kraji stekajú z kopca vedľa Kelemenovho tunela, technickej pamiatky. Vodopády sú dva, jeden s výškou 5 m a druhý je takmer o polovicu menší. Vďaka kamenným moriam v ich okolí boli nielen vodopády, ale aj celé okolité územie vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku. Túru k vodopádom zvládnu bez problémov aj deti. Po dobre značenej trase z Predajnej je to asi 11 km a z obce Lopej 9 km. Vodopády sú skvelým tipom na výlet aj pre cyklistov, nachádza sa tam hneď niekoľko pekných cyklotrás.
TIP na výlet
Len 15 minút autom z obce Predajná leží v podzemí najväčší jaskynný klenot Horehronia – viac ako 3,5 km dlhá Bystrianska jaskyňa. Za 45 minút prejdete jej zdobenými útrobami v odtieňoch bielej, oranžovej a hnedej. Najfascinujúcejšie sú rozsiahle kvapľové záclony.
Poľovníkov vodopád
Ak sa vyberiete do Bobroveckej doliny v Západných Tatrách, miestni vám určite odporučia, aby ste navštívili Poľovnícky, Bobrovský, Jalovecký vodopád alebo vodopád Stará voda. Až toľko rôznych názvov nesie tento 12 m vysoký horský vodopád. Nachádza sa na vápencovej skale a má dva stupne. Nie je veľmi známy, no získa si vás svojou estetickosťou, k čomu prispieva aj okolitá príroda. Vodou ho zásobuje potok Stará voda, ktorý sa vlieva do Váhu. Najjednoduchšie sa k vodopádu dostanete z obce Jalovec po trase dlhej približne 4 km.
TIP na výlet
Obec Jalovec sa nachádza neďaleko Žiarskej doliny, kde čaká na všetky deti jedinečný zážitok. Medvedia štôlňa je jedinou sprístupnenou štôlňou na Liptove. Vyzbrojení čelovkou budete môcť nazrieť do chodieb vyhĺbených baníkmi pri hľadaní zlata.
Ďalšie zaujímavé vodopády:
- Starohutský vodopád pri Novej Bani
- Vodopád Bystrého potoka na južných svahoch Poľany
- Závojový vodopád v Národnom parku Slovenský raj
- Dúhový vodopád v Národnom parku Slovenský raj
- Borišovský vodopád vo Veľkej Fatre
Naše vodné bohatstvo patrí medzi tie najväčšie krásy, ktoré Slovensku príroda mohla dať. Dotvára ráz a krásnu kulisu našich národných parkov a ani milovníci prírody zo Slovenska či z ďalekých krajín neodolajú a tieto miesta navštívia. Ktoré z vodopádov sú vaše obľúbené? Nachádzajú sa vo vašom okolí nejaké ďalšie, ktoré stoja za návštevu?
V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články
- Slovenské mosty – unikátne technické pamiatky, ktoré často vyrážajú dych
- Lokality čakajúce na zaradenie do zoznamu UNESCO – poznáte ich?
- Národné parky Slovenska – naše najcennejšie prírodné územia
- Kamenné rarity a útvary, ktoré musíte navštíviť. Kde sa tu vzali?
- Najzaujímavejšie hojdačky na Slovensku. Kde ich nájdete?