Mlynárstvo na Slovensku a tipy na výlety, kam sa za mlynmi vydať

Autor: Redakcia

V minulosti boli mlyny považované za technické zariadenia, ktoré prispeli k pokroku v jednotlivých regiónoch Slovenska a patrili k centrálnym objektom spoločenského a hospodárskeho života. Ľuďom poskytovali obživu v podobe múky, ktorá sa využívala na výrobu chleba a iných chutných pokrmov. Mlynári zase v spoločnosti zaujímali významné postavenie vyplývajúce z dôležitosti remesla, ktoré vykonávali. V súčasnosti patria mlyny k pamiatkam, ktoré predstavujú naše kultúrne dedičstvo, rozprávajú príbehy ľudí a aj o tom, ako v minulosti žili naši predkovia. Vezmite deti na netradičný výlet po stopách mlynárstva na Slovensku, spoznajte krásne staré stavby, ale i unikáty, ktoré tu máme.

Pôvod mlynov a mlynárskeho remesla

Mlynárske remeslo sa na Slovensku začalo šíriť približne v 12. storočí. Spočívalo v spracúvaní obilia na múku a iné produkty, ako boli napríklad krúpy a šrot. V období feudalizmu boli mlynári poddanými zemepánov a len oni mali právo mlyna.

K povinnostiam mlynára patrilo mletie obilia, vyberanie mýta z obilia, kŕmenie ošípaných pre panstvo aj vykonávanie tesárskych prác. Od 18. storočia mohol mať mlynár mlyn v prenájme, no až do urbariálnych reforiem Márie Terézie bol povinný mlieť v mlynoch svojho zemepána. Závislosť od zemepána, závislosť remesla od vodných tokov i samotná lokalizácia mlynov v obciach a na ich okraji spôsobili, že mlynári si len veľmi sporadicky zakladali vlastné cechy.

K povinnostiam mlynára patrilo aj mletie obilia na múku a takýto prístroj na mletie si môžete pozrieť v interiéri vodného mlyna v Kvačianskej doline

Mlynárske remeslo dosiahlo svoj vrchol v 19. storočí, avšak príchodom priemyselnej revolúcie, elektrifikácie a nových technológií pri mletí nastal útlm, ktorý zapríčinil zánik tohto krásneho a tradičného povolania.

Vedeli ste, že…?

V polovici 19. storočia bolo na Slovensku takmer 4 800 funkčných mlynov. Dnes tie, ktoré sa zachovali, môžeme rátať v desiatkach.

Po stopách mlynárstva alebo kde sa dozviete, ako sa mlela múka

Mlynárstvo je úzko späté našou históriou, sprevádza náš život a je prvkom našej tradičnej kultúry. I dnes môžete nazrieť do jeho útrob, niečomu sa priučiť, ale i obdivovať krásne stavby, často zasadené do malebnej krajiny. Stačí si vybrať, na ktorý smer sa chcete vydať – osobitým spôsobom vás uchváti každý jeden z nich. My sme pre vás vybrali niekoľko skvelých lokalít, v ktorých si prídu na svoje dospelí, ale aj tí najmenší.

Na Slovensku sa nachádza niekoľko desiatok mlynov. Jedným z nich je mlyn v Kolárove, ktorého dominantou je 86 metrov dlhý celodrevený most.

Mlyn Klepáč

Ide o posledný zachovaný mlyn na bratislavskej Železnej studienke, ktorý má viac ako 250-ročnú históriu. V súčasnosti slúži najmä deťom a mládeži, ich záujmom, výchove a vzťahu človeka k prírode. Nielenže nasajete históriu mlynárskeho remesla v priestoroch starobylého mlyna, ale milo vás potešia aj aktivity, ktoré sú tu pripravené pre tých najmenších, ako napríklad prírodovedná činnosť, detské tvorivé dielne či jazda na koni.

Kolový vodný mlyn v Jelke

Najstarší doklad o vodnom mlyne v Jelke pochádza z roku 1894. V tom období pozostával z dvoch stavaných lodí, ktoré v strede spájalo mlynské koleso, v súčasnosti je trojpodlažný. Mlyn patrí medzi slovenské technické pamiatky a je svetovou raritou, pričom jeho dominantou sa stala drevená mlynica ležiaca na 54 koloch z agátového dreva, ktoré sú zatlčené do dna rieky. Expozícia tohto malodunajského mlyna je súčasťou Vlastivedného múzea v Galante a prislúcha k nej aj malý skanzen, ktorý sa zameriava na poľnohospodársku minulosť obce. Mlyn sa pýši svojou históriou, ale tiež ukážkou strojov a zariadení, ktoré sa využívali v poľnohospodárstve.

TIP

Nemusíte cestovať tisíce kilometrov, aby ste seba i deti potešili pohľadom na tigra. Blízko Jelky, v obci Kostolná pri Dunaji, navštívte Oázu sibírskeho tigra, kde je cieľom dobrovoľníkov zachovať tento vzácny druh šelmy. Cestou neobíďte ani Včelársku paseku a skanzen v obci Kráľová pri Senci, kde môžete obdivovať unikátne zbierky úľov a včelie produkty je možné aj ochutnať.
Malodunajské mlyny sú jedinečné svojou atmosférou a krásnym prostredím. Jedným z nich je vodný mlyn v obci Jelka.

Kolový vodný mlyn Tomášikovo

Na brehu Malého Dunaja nájdete okrem vodného mlyna v Jelke ďalšie tri vodné mlyny, ktoré stoja za návštevu. Jedným z nich je kolový vodný mlyn ležiaci v blízkosti obce Tomášikovo, ktorého história sa začala písať v roku 1893, pričom aktívne sa využíval až do roku 1960. V areáli môžu návštevníci obdivovať takmer pôvodnú podobu mlyna a malebné zákutia, v interiéri zase mlynárske zariadenie, dobové fotografie, tradičnú mlynársku miestnosť či okienko, cez ktoré mlynár sledoval chod svojich strojov.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Technická pamiatka unikátny vodný mlyn Dunajský Klátov sa nachádza v krásnom tichom prostredí na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja. Mlyn je verejnosti prístupný od roku 1987 a rovnako ako celý areál je vyhlásený za chránené územie. V interiéri sa nachádza stála expozícia vodného mlynárstva a dobové zariadenie.

Kolový vodný mlyn v Jahodnej

Štvrtým malodunajským mlynom je kolový vodný mlyn v Jahodnej, ktorý bol vyhlásený za technickú pamiatku ľudového mlynárstva. V súčasnosti je mlyn oplotený a verejnosti neprístupný, ak však chcete obdivovať jeho krásu a unikátnosť, môžete tak spraviť vďaka splavovaniu Malého Dunaja, keď si ho obzriete z kajaka.

Vodný mlyn v Dunajskom Klátove, technická pamiatka

TIP

Spestrite deťom výlet k mlynom v Tomášikove, Dunajskom Klátove a Jahodnej napríklad návštevou neďalekého Malkia Parku v Orechovej Potôni, v ktorom našli svoj domov rôzne mačkovité šelmy – levy, jaguáre, pumy či gepardy. Ak vaše deti túžia zajazdiť si na poníkovi, neobíďte neďaleký Czajlik ranch v Dunajskom Klátove, ktorý sa okrem jazdy na koňoch zaoberá aj hipoterapiou.

Veterný mlyn v Holíči

Na území Slovenska boli veterné mlyny raritou a mlyn v Holíči je jediným zachovaným mlynom svojho druhu na našom území. Ide o tzv. holandský typ. Mlyny tohto typu vznikali v období, keď Slovensko trápili veľké suchá, obmedzilo sa používanie vodných mlynov a hľadal sa nový zdroj sily na uľahčenie namáhavej práce, ku ktorej patrilo aj mletie múky. Návšteva tohto mlyna, ktorý má kruhový pôdorys, tri podlažia a kupolovitú striešku s dreveným veterným vertikálnym kolesom, bude isto nezabudnuteľná.

Vodný mlyn Bohunice

Mlyn v Bohuniciach pozostáva z dvoch častí. Jednou je časť obytná, ktorá návštevníka poteší expozíciou dobového nábytku a inventáru. Nachádzajú sa tu spálňa, kuchyňa, komora a pivnica, ktoré mlynár so svojou rodinou obýval. Druhá časť je technická. Tá rodine zabezpečovala obživu. Tvorí ju mlynica, funkčné mlynské stroje a mlecie zariadenia z roku 1950.

Obytná časť vodného mlyna v Bohuniciach, ktorú obýval mlynár so svojou rodinou | Zdroj: Dáša Vašíčková

Plávajúci vodný mlyn Kolárovo

Plávajúci vodný mlyn Kolárovo je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň jediným plávajúcim mlynom zachovaným na Slovensku. Je postavený na lodiach, medzi ktorými sa nachádza mlynské koleso. Dominantou areálu je celodrevený 86 metrov dlhý most, jeden z najdlhších mostov cez rieku v Európe, vedúci k mlynu. Súčasťou mlyna je Múzeum vodného mlynárstva. V ňom môže návštevník vidieť technologickú časť mlyna, ale aj interiér, v ktorom sa nachádza mlynárova izba.

Vodný mlyn v Spišskom Podhradí

Mlyn v Spišskom Podhradí je najstarším hospodárskym a technickým objektom v meste a prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1869. Vo svojich počiatkoch disponoval pivničnými a prízemnými priestormi, pričom slúžil ako mlyn a zároveň píla. Postupom času bolo dostavané prvé poschodie, zakúpili sa nové mlynské stroje a okrem toho sa pristavali skladové priestory na uloženie zomletej múky. Mlyn je v súčasnosti majetkom mesta Spišské Podhradie a expozícia mlynárstva pod Spišským hradom je prístupná verejnosti.

TIP

Okrem mlyna nevynechajte ani návštevu Spišského Jeruzalema, čo je unikátny koncept teritória pripomínajúci staroveký Jeruzalem, travertínovú kopu Sivá Brada, v ktorej strede vyviera malé jazierko, a navštívte aj jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v Európe, a to Spišský hrad, zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Vodné mlyny v Kvačianskej doline

V nádhernom prostredí malebných Chočských vrchov leží dolina Oblazy. Dominujú jej dva drevené mlyny – horný a dolný –, ktoré sú súčasťou náučného chodníka Prosieckou a Kvačianskou dolinou. Mlyny sú prístupné verejnosti, funkčný však je už len dolný mlyn s dvomi mlynskými kolesami, ktoré poháňa vodný náhon. V interiéri návštevník na vlastné oči uvidí, ako vyzerala technológia mletia múky starodávnym spôsobom.

Kvačianska dolina oplýva krásou a vo svojich útrobách ukrýva mnohé poklady, pričom jednými z nich sú dva drevené mlyny

Vodný mlyn v Kováčovej pri Rožňave

Tradícia mlynárstva je úzko spätá aj s oblasťou Gemera. Mlyn bol kedysi majetkom rodiny Andrášiovcov, v súčasnosti funguje ako múzeum, v ktorom sa návštevník dozvie, ako sa kedysi vyrábala múka za pomoci pôvodného zariadenia. V rámci výletu neobíďte hrad Krásna Hôrka či kaštieľ Betliar.

Mlyny sa počas svojej existencie stali nielen súčasťou myslenia a spôsobu života, ale aj významným prvkom tradičnej kultúry a súčasťou kultúrneho dedičstva. V súčasnosti existujú už len desiatky, sú vzácnosťou, unikátom a jedinečným miestom, ktoré určite stojí za návštevu. Vydajte sa po stopách mlynárstva, kde sa dozviete vy, ale aj vaše deti, ako žili naši predkovia a ako mlynári zabezpečovali obživu nielen sebe, ale často aj celým obciam či mestám. Ktorý mlyn sa chystáte najbližšie navštíviť? Podeľte sa s nami v komentároch.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

1

Mária Küchelová 4. júla 2023 - 23:20

Navštívila som s priateľmi PLÁVAJÚCI VODNÝ MLYN v Kolárove r.2013 a spoznala som úžasného zanieteného aktivistu, ktorý
sa staral o mlyn a jeho okolie. Bol tu poriadok, v ohradách domáce zvieratá a všade kvety. Ľudia ho navštevovali, aj pomohli – žiaľ
už nežije. Výklad o histórii bol na hviezdičku, ale to sklamanie obrovské. UNIKÁTNY MOST s rozkvitnutým muškátom, ale všade
pavučiny. Plávajúci vodný mlyn – MÚZEUM VODNÉHO MLYNÁRSTVA – vyzerá veľmi ZANEDBANE. Okolie – SKANZENU ĽUDOVEJ
KULTÚRY – NEUPRAVENÉ, CELKOVO NEUDRŽIAVANÉ.

Kto je zodpovedný za súčasný stav ? Pútače popri ceste a reklamné plagáty pozývajú návštevníkov.
Na Kultúrnu pamiatku v Kolárove MOST a VODNÝ MLYN prispel FINANČNOU PODPOROU NITRIANSKÝ KRAJ

Odpovedať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram